Filozofsko-psihološki aspekti u praksi. Primanje-davanje mita.

Иван Чонкин

Zainteresovan član
Poruka
482
Od juče imam jedan značajan problem a tiče se morala na djelu.
Elem, Na imanju koje sam kupio poodavno gradi se put i ja za to mogu da dobijem određenu svotu koja bi mi bila dovoljna da ostvarim svoj mladalački san i imam kućicu visoko u planini.
Da bih to ostvario neophodno je, nema drugog načina, da dam mito geometru kako bih zemljište premjerio a ja na osnovu toga preveo zemlju na svoje ime i ostvario pomenuta prava.
Kako ja to neću da uradim a moćnici su moćni, Kvazilend je u sve pore "legalizovao" korupciju i to ne mogu ni prijaviti jer kako su mi rekli mnogo bolji poznavaoci prilika od mene, uzalud ti je da ga prijavljuješ jer vrana vrani oči ne vadi.
Bojim se da ne počnete zapitkivati zašto ovako, kako ovo, uradi ovako. Uzmite ovo kao golu činjenicu da bi razgovor bio jasan i koncizan.

Molim odgovore:

1. Da li biste vi dali mito da ste na mom mjestu?

2. Da li je po vama jednako nemoralno i dati i primiti mito ili tu pravite razliku.

3. O mitu, davanju ili primanju uopšte.
 
Poslednja izmena:
nemamo forum Sociologija, ali je pitanje koje se tiče socijalne psihologije, pa ćemo o temi razgovatati na Psihologiji...

na imanju koje sam kupio poodavno gradi se put i ja za to mogu da dobijem određenu svotu koja bi mi bila dovoljna da ostvarim svoj mladalački san i imam kućicu visoko u planini.
Da bih to ostvario neophodno je, nema drugog načina, da dam mito geometru kako bih zemljište premjerio a ja na osnovu toga preveo zemlju na svoje ime i ostvario pomenuta prava.

put ne prolazi ili prolazi samo kroz tvoje imanje?? u zemljišnim knjigama, u katastru nepokretnosti, kada budu završili merenje i bude ti isplaćena nadoknada, trebalo bi da bude uneto i stanje na terenu, na osnovu avio merenja i izlaska geometra na teren, odnosno u zk će biti crno na belo kolika je površina na koju ćeš plaćati i porez... ne razumem šta bi trebalo da platiš, pre nego što je doneta odluka o putu, izlazak geometra na teren?? pa mislim da se to i plaća, ili se u kvazilendu radi po službenoj dužnosti ili kako god., što je logično je izlazak na teren na zahtev stranke u pitanju..... a šta je mito i korupcija u tom slučaju ne bih znao reći...stanje na terenu je ono koje postoji u zk.. ( : ne, ne bih dao mito...i podjednako je primiti i dati mito... mito je i kad častite babicu u porodilištu, pa se posle žalite da su zdr. radnici korumpirani.... ( :
 
Poslednja izmena:
nemamo forum Sociologija, ali je pitanje koje se tiče socijalne psihologije, pa ćemo o temi razgovatati na Psihologiji...

Nijesam želio ovakva pitanja, no ajde.

put ne prolazi ili prolazi samo kroz tvoje imanje??

Prolazi kroz "moje" (zvanično još nije moje jer sam ga zvanično i po svim propisima kupio i posjedujem kupoprodajni ugovor s kupcem koji je sad pokojni i imanje se mislim vodi na njega) a i druga imanja



u zemljišnim knjigama, u katastru nepokretnosti, kada budu završili merenje i bude ti isplaćena nadoknada, trebalo bi da bude uneto i stanje na terenu, na osnovu avio merenja i izlaska geometra na teren,

E ođe je problem. Prije ikakve isplate potrebno je mjerenje.Iako ja platim sve dažbine pa i njegovo premjeravanje,Geometar se osilio i sam određuje (kaže cijenu ne javno, naravno. Učetiri oka.) u suprotnom odugovlači godinama, "Ne mogu sad kad dođeš na red" su najčešće riječi. Ko mu ne da novac kaže datum koji kad dođe prolongira i tako u nedogled.
Pitam dobrog poznavaoca: "'Oće li mi dati priznanicu da sam mu platio?" Naravno da ne, onda bi mogao da ga tužiš. Ko to radi ne ostavlja tragove zasobom.



odnosno u zk će biti crno na belo kolika je površina na koju ćeš plaćati i porez... ne razumem šta bi trebalo da platiš, pre nego što je doneta odluka o putu, izlazak geometra na teren?? pa mislim da se to i plaća, ili se u kvazilendu radi po službenoj dužnosti ili kako god., što je logično je izlazak na teren na zahtev stranke u pitanju..... a šta je mito i korupcija u tom slučaju ne bih znao reći...stanje na terenu je ono koje postoji u zk.. ( :

Ja ne bih više na propitivanje već na odgovore na temu.


ne, ne bih dao mito...i podjednako je primiti i dati mito... mito je i kad častite babicu u porodilištu, pa se posle žalite da su zdr. radnici korumpirani.... ( :

............................
 
Poslednja izmena:
Tvoj problem je manje problematican, ali tema kao tema jeste problematicna.
Posto je ovo valjda sociologija i psihologija, to se necu baviti tvojim problemom , vec problemom etike, morala psihologije i sociologije.

Jasno je da ucesnik u mitu siri mito kao ideju.
Siri i kao praksu , ali i kao ideju.
Mito kao ideju sire i kafe drugarice i drugari.

Pitanje istorijskog dejstva je siroko , a jednostavno je resenje, ideje opstaju ako ih iznesu vecina na idejnom planu.
Medjutim sumnjam da je ovo nekome bitno.
Bitniji je trenutni +/- period, iliti proslost i buducnost sadasnjosti.
Uzi period.

Babe kazu, ko glavom razbija, glavobolja mu sleduje...
Dede kazu ko ispravlja krivu drinu...

Ja kazem, mic po mic....iliti repovi dodju glavama i vecim barabama.
Medjutim ja odzvanjam kao prazna bacva u ovoj srbiji, te samo smetam.
Ali mi je pricnip ebitacno opasan, jer nekoliko puta sam upravo zbog njega sacuvao sebi glavu od pakovanja....

U prevodu ljudi ce priklati svaku osobu koja remeti njihov mir, koja svojim stavovima doprinosi da njihovi stavovi izgledaju ruzni i prizemni, koji im nanosi stetu i koji je usamljeni vitez, jer zajednistvo se uvek vise ceni nad idejom ma kakva bila.

Posto trenutno u srbiji ne postoje saveznici u narodu , to na narod ne mozes da racunas, i time je tvoja socioloska dilema resena.
Prakticno pitanje je sasvim drugacije, ali o tome se ovde ne bavimo.
Postavi pitanje sta ti je individualni interes i dobices moralni odgovor sta da cinis u situaciji.
 
Čonkin,
Život ume baš da nas iznenadi svojim situacijama. No, ovo bi bili moji odgovori:
1. U laku je lako dobar biti (moja pozicija) a na muci se poznaju junaci (tvoja pozicija). Šta go da kažem neće imati pravu vrednost već jedino ono što bih stvarno i uradio kada bih se našao u datoj situaciji a ja ipak nisam u njoj.
Ipak mislim da bih nastojao da odolim iskušenju. Razlog ću reći na kraju pod brojem tri.
2. Mislim da je davanje i primanje mita iz koristoljublja pod istom težinom uz malu napomenu. Ako bi mi lekar uslovljavao novcem uslugu ili operaciju nekom mom bliskom i voljenom onda bih dao novac i na to ne bih gledao kao mito iz koristoljublja već biti u prilici kada nemaš izbora da voljenom (bliskom sačuvaš život. Na to bih gledao kao žrtvovanje iz ljubavi. Ustvari to je više ucenjivanje nego mito.
3. Život nas dovede u takve situacije kada smo u prilici da dobijemo nešto veliko ako ćemo učiniti neku malu prljavu stvar. To su ustvari situacije kada nas život testira da vidi koliko smo duhovno uznapredovali, koliko je narasla naša svest a sa time i naša etičnost.
To se redovno odvija iz dana u dan samo što ljudi o tome ne razmišljaju i toga su uglavnom nesvesni.
Zato važi pravilo da CEO SVET IMA PRAVA RADITI I NAJGORE STVARI ALI JA NA TO NEMAM PRAVA.
Ko položi testove ide dalje dok ostali stiču nova životna iskustva kroz koja će svest nastaviti da se širi dok ne dodje novi test. Naravno da sa ovim nema nikakve veze da li je neko religiozan ili ateista i da li slidi jednu ili stotu religiju. Ateizam ili religioznost nemaju nikakve veze već razvijena ljubav u osobi i u skladu sa time svest i etičnost. Pri tome mislim na unutarnju etičnost a ne na moralnost. Jer, društveno prihvaćena moralnost može biti i negativna. (Za to imate dovoljno primera u svim pa i u ovom podneblju.)
Evo mog primera.
Moj stav je bio da kroz život ne avanturišem okolo već da jednostavno tražim sebi osobu koja je slobodna pa idemo ako se u nama razvije ljubav i privlačnost. Posle nekoliko pokušaja i neuspeha bio sam prilično dugo sam.
Jednom prilikom u jednoj banji naletim na dve drugarice, mladje osobe. Shvatin da su u braku ali su tu dobile odmor preko firme. Jedna je pokazivala zainteresovanost za mene. Počnem razmišljati, "Pa zašto da ne. Tu je sama, sama donosi odluku i ja je ne nagovaram ni na šta niti lažem, Što bi smetala jedna avantura?" Tako uveče donesem zaključak da bi bilo ispravno sutradan postupiti u tom pravcu.
Medjutim, u toku noći bi mi rečeno da su "avanturisanja poput dečijih boginja. Dečije boginje dobijaju još ne-sazreli fizički a avanture čine oni koji su duhovno nedozreli."
Pitao sam se zašto i dobijem razumevanje da ta žena i želi avanturu ali ja trebam biti svestan, ako ona nije, da će time biti povredjen neko treći sa njene strane a sa time i brak biti rasturen. To automatski stvara karmičku vezu što bi me dalje dovodilo nazad u život ovde kako bih izbalansirao dug ali i shvatio da to više ne činim.
Moja prednost, u koju retko ko želi poverovati, je da uz sebe uvek imam onog ko će me posavetovati bilo noću bilo danju i ko je sa mnom svih 24 sata dnevno. (Sledim religiju ECKANKAR.)
Kada bih se našao u tvojoj situaciji ja bih tražio i sigurno dobio ispravno razumevanje i ne bih pitao okolo one koji manje znaju od mene.
 
Poslednja izmena:
To je urađeno prije nego sam postavio temu.
Ne dam! iako mi je vrlo teško, teže bi mi bilo kad bih dao, ma crko bi.
Evo dobrog dokaza za nepostojanje slobode volje (izbora) ;) al' bez šale.

Čonkin,
Čitao sam postove o slobodi volje ali se nisam uključivao jer iziskuje nadmudrivanje gde opet niko nikoga ne može ubediti.
Medjutim, ovo ti je opet dokaz da imaš slobodnu volju jer je niko drugi umesto tebe ne donosi već samo i jedino ti.
Stvar je u tome što će ona uvek biti uslovljena našim shvatanjem života a što je u skladu sa našim unutarnjim stanjem svesti. To znači da su naši postulati, naši zakoni i naše odluke. Dok nam je svest niža i etičnostr nam je nioska pa je tada za nas moralno (etično) i lagati i krasti i oduzimati živote. Kasnije sa porastom svesti mi to više ne činimo i ne možemo činiti jer u sebi imamo drugačije zakonitosti koje su rezultat narasle svesti - u nama ima više ljubavi i više razumevanja, imamo mogućnost da odredjeni problem ili situaciju razmotrimo iz više uglova a ne samo iz svojih ličnih potreba i čulnih nagona.
 
Poslednja izmena:
@luisa krstica.
Dzaba ti pricas o preispitivanju sebe kad imas vrlo jasno naznaceno i na pocetku receno da tvoji principi ne vaze kad si emotivno upleten.

Prvo ide emotivno , posle strastveno , kasnije ide nesto trece i tako stizemo do svega.
Naravno , nije isto ukradena hemijska i opljackana banka, ali se od jednog moze stici do drugog.

Kad se kaze interes, obicno ljudi pomisle na materjalni , a ja poslednje sto pomislim je materjalni interes.
Prvo pomislim na strast, pa na zelju , pa na ponos, pa tako idem dok ne dodjem do materjalnog kod neke osobe.
I tu se razlikuje moja analiza u potpunosti od vasih dubokih analiza.
Moja u tri sekunde daje rezultat koji se na kraju i pokazuje ispravan.

Medjutim ono sto hocu da naglasim je da linearnost sprecava coveka da deluje, tj iz mog iskustva dileme crno-belo su uvek vestacke, i ne postoje u prirodi.
Te tako davanje mita i nedavanje mita i nedobijanje usluge su po meni vestacki izmisljene jer u praksi postoje i ostale varijante...samo ih treba osmisliti , videti ili naci.
Tacno da su neke od tih varijanti jos gore iz ugla licnog, a i materjalnog , ali postoje...nekad i bolje.
 
Izvini , ali sta god ti radio kolega ce doneti odluku po svojim kriterijumima i mozda uticajima od strane drugih, ali ciji je uzrocnik i gospodar on, ON, a ne ti...
Tako se tvoja odgovornost gubi.

Zato ne pije vodu to sto sad pokusavas da predstavis...

Medjutim da se vratimo na ono sto je receno kratko i jasno sa moje strane.
A po meni i sa tvoje strane.
"Ako bi mi lekar uslovljavao novcem uslugu ili operaciju nekom mom bliskom i voljenom onda bih dao novac i na to ne bih gledao kao mito iz koristoljublja već biti u prilici kada nemaš izbora da voljenom (bliskom sačuvaš život. Na to bih gledao kao žrtvovanje iz ljubavi. Ustvari to je više ucenjivanje nego mito."

Sve je ovde.
Ma kako ti se cinilo moj stav je daleko od osudjujuceg ili kritickog po pitanju morala.
Ja jednostavno ne ulepsavam ono sto jeste, a to je da ti kriterijumi ne vaze kad si emotivno upleten.
Postoje osobe kod kojih vaze kriterijumi i kad je emotivno upleten, ali da ti bude lakse NE POSTOJI osoba kod koje vaze svi kriterijumi i kad je emotivno upleten pod svim okolnostima.U bilo kom vremenu.

Zato sam oprezan o prici o preispitivanju sebe koja kao zakljucak vodi ka uzdignutosti duha i morala, a ocigledno je u pitanju nesto sto vodi ka animalnom resenju , koje je zdravorazumsko, ali ga tako treba i prihvatiti.

Usput , svaki mito je rezultat ucene gledao ti na to ili ne gledao.
Ja jos ne videh osobu koja daje mito zato sto pod istim uslovima moze ostvariti istu aktivnost i bez mita....sad ti mene ispravi..

To sto ti pokusavas da kazes je da je jedno mito zbog jednog razloga, a drugo mito zbog koristi ili drugog razloga.
To su licni prioriteti i ne bih ubacivao moral na takav nacin u tu analizu, jer cemo dobiti provincijalni kafe mudrijaski nivo hijararhijskog postavljenja stvari.

Sve su ovo prirodne stvari i to sto se cine nemoralnim , nema nekog uticaja.
Za postojanje mita nije bitna osudjujuca moralna pozicija vec ucenjivacko oportunisticki moment.

Skoro uvek postoji drugi nacin, da ne kazem uvek.
Samo , kao sto rekoh , nekad je jos gori, nekad je skuplji , a nekad rizican.
Ne znam zasto tezis moralnosti, kad se kao prirodni nastavak tvoje teze, (mada ja mislim da je demagoska, ali iza nje ipak postoji neki motiv) javlja bitnost ideje , a ne prakticnog izbora u pojedinacnom slucaju.

To se kod ljudi zove ocrnjivanje duse.Iliti negiranje upletenosti kao suprotnost.
To opet totalno nema veze sa moralom, ima sa savescu, mada je savest najvise sklona demagoskom pojasnjavanju i upotrebi.
U psihologiji se zovu projekcije.

Ja ne vidim potrebu za tim.
U situaciji kad se javlja dodir sa mitom, mozes se postaviti kao castan covek ili kao posten covek.
Castan je onaj covek koji bez obzira na bilo kakvu situaciju donosi odluke na osnovu svojeg morala i etike.Znaci sin umire, on ne menja svoju odluku.
Posten je mnogo labaviji pojam i on obuhvata prosudjivanje i odstupanje od zacrtanog i odabranog kodeksa.
Toliko da nekad nema razlike izmedju postenog , nepostenog i kako mi dodje coveka.

Principi, to je glupost , jer obicno ih covek ima u jednoj oblasti, a u drugoj u kojoj cini isti nedolican akt, ih nema...
Znaci individualna stvar, izbor.

Ako znas zasto nastaju neke situacije, to onda tvoje odluke ne cini principima vec odlukama , poznavanjima.

Sa druge strane IMIDZ ljudi se mnogo vise obaziru na ovo sto ti kazujes a to je da su u oblastima koje su vazne vecini CISTI , a u ostalima mogu slobodno i da prljaju i svrljaju...
Kad svi pisu cekove bez pokrica , pisu i oni i smatraju se apsolutno cistim i postenim ljudima...
A ne da nisu, vec su istog trenutka lopovi...spekulanti...
 

Back
Top