Lekarska etika

zozo7

Početnik
Poruka
43
Danas sam tuzna. Svakog 24 u mesecu?! Januar 23, zima, napolju led, - 14 C. Radim nesto u stanu, od dosade. Umorna sam, iza mene je stolica, hocu da sednem! Sedam, osecam da padam... kvrc... veliki bol. Je l' moguce da sam, nesto polomila? Zovem komsiicu, ona mog brata. Panika, cujem glasove... "Hitna nece da dodje zbog leda", "Banjica, danas nije dezurna", neko predlaze: "Zovite "Decedru" priv. ortoped. kliniku. Oni dolaze iako je led, cena oko 5.000 eura, za operaciju kuka. Operisace me cuveni prof. dr Zoran Popovic sa VMA, pristajemo. Stizem u bolnicu, dr me operise, tek, prekosutra?! Posle par dana, doktor dolazi rano ujutru, zalim se na cudan osecaj u operisanoj nozi. Doktor, uzima moju operisanu nogu, vrti je, okrece, placem od bola, pacijentkinja do mene, zapusila usi i pokrila se po glavi! Otpustili me iz bolnice, bez ikakve terapije i pocetnom dekubitnom ranom. Kod kuce, posle 2-3 dana, pocnu noge da mi oticu. Zovemo doktore iz "Decedre" i "cenjenog" prof. Popovica: "Nije to nista", odgovaraju preko telefona. Da skratim pricu, zavrsim 7 meseci u bolnici, lececi trombozu, iza toga operacija dekubitusa i najgore luksacija kuka?! Od tad sam nepokretna!!! Mnogi doktori koji su me pregledali, rekli su da je bilo dovoljno da mi fiksira kuk, i da zaraste. LEKARSKA GRESKA, a niko ne odgovara!!!
 
Da li ste se ikome obratili, kako bi neko odgovorio? Obratite se advokatu pacijenata, javnosti...
Izostavili ste (kako se to na Forumu obično radi, zašto - pitanje je) koliko godina imate.
 
Da li ste se ikome obratili, kako bi neko odgovorio? Obratite se advokatu pacijenata, javnosti...
Izostavili ste (kako se to na Forumu obično radi, zašto - pitanje je) koliko godina imate.
Kakve veze koliko ima godina.
U nasem sistemu je jako tesko ista postici .... u poogledu tih zalbi. Trebala si ici na klinicki centar na ortopediju.

Ja bih preporucio klasicnu metodu -valjda je ovo srbija..

Mene iznenadjeje takav bahat rad lekara zato sto su nasi lekari svetski poznati po tome da
rade uz mele plate uz koje jedve prezivljavaju. A znam i vise slucajeva koji 50% i vise od svoje plate daju u humanitarne svrhe.

Tako da je meni tesko da zamislim da jedan profesor sa WMA samo zeleo tih 5000E ...
ne mogu cak ni da poverujem u ro.

Ali se tesim time sto ce on verovatno taj novac da ne iskoristi a sebe vec sve da podeli dobrotvornim organizacijama.
 
Kako uopste nekom padne napamet da operise kuk u privatnoj ordinaciji?Oduvek sam se pitala odakle hrabrost da se upustis u tako nesto bez kompletne podrske velikog klinickog tima?
Da li je to neobavestenost nasih ljudi ili nesto drugo?5000 e?
Sta reci,a ne zaplakati ...osim gde vam je bila pamet?
 
Kako uopste nekom padne napamet da operise kuk u privatnoj ordinaciji?Oduvek sam se pitala odakle hrabrost da se upustis u tako nesto bez kompletne podrske velikog klinickog tima?
Da li je to neobavestenost nasih ljudi ili nesto drugo?5000 e?
Sta reci,a ne zaplakati ...osim gde vam je bila pamet?

Није само у томе поента. Зашто није бесплатно оперисала кук у Специјалној болници за ортопедију Бањица или Институту за ортопедију и трауматологију КЦС? Вероватно има пара за бацање. Иначе сама ендопротеза кука кошта 500 - 1.000 евра (цементна или бесцементна), тако да је приватна клиника лепо зарадила...
 
Problem srpske medicine je u sledecem.

Ako pogledate nas medicinski fakultet. Imate 6 godina veoma obimnih studija, gde se svaki predmet izucava kako za specijaliste, i gde se svi profesori trude da dokazu kako je njihova grana medicine naj vaznija. I usled te ogromne kolicine gradiva dodje do gubitka informacija. Umesto da se sve radi na nivou potrebnom lekaru opste prakse, i da to ostane u glavi. Zasto recimo buduci lekar opste prakse mora da zna neurohirurgiju u sitna crevca? Onda takav neko kome se pola informacija pogubilo, ko vise i ne zna sta zna a sta ne ode na neku specijalizaciju. Tamo naravno zaboravi opstu medicinu i pocne da radi na specijalizaciji. I onda imate ginekologa kome se medicina svodi na jajnike , vaginu i matericu.

Ne kazem da svaki lekar treba da zna sve, ali mora da ima neko opste medicinsko znanje a to kod nas ne postoji kod nas se na osnovnim studijama ko sto sam to vec rekao ide mnogo u detalje. I onda da na to opste znanje nadogradi neku specijalizaciju. Ali da ne posmatra pacijenta samo u okviru svoje specijalizacije nego i sire, da zna kada treba da posalje pacijenta na drugo mesto ili da zove konsultanta. Covek nije samo mozak, niti samo srce, niti samo creva covek je jedan veliki skup organa.

Nije sramota ako si recimo kardiolog da ne znas kako se radi u sitna creva neka tamo operacija abdomena ali je totalni blam i kardinalna greska da ne znas da prepoznas akutni abdomen!!!!! Ili sto se desilo da punke abdominalna aorta tokom carskog reza pa da je ginekolog podveze i ostavi pacijentkinju tako da lezi u bolnici. Pa se jos krste kako to da zena gubi noge. Zamisli abdominala aorta ishranjuje i donje ekstremitete preko svojih zavrskih grana. Malo logike nije na odmet?

Kako da kazem a da bude jasno sta zelim reci. Da bi neki profesori nesto dokazali studenti ostaju uskraceni, tj. i ne uspevaju da im ostane u glavi nesto osnovno i kardinalno sto bi svaki doktor ma koje specijalnosti morao da zna!!!!

Sutra kad zinete kako neki doktor ne zna nesto a to zna svaki vrabac na grani ne bojte se nista njega su nasi genijalni profesori naucili kako se radi (sad cu malo da lupetam) desni pristup , na 3/4 malog mozga, preko usne resice iz pravca beonjace. Jest da mu to nikad nece trebati verovatno ali je profina sujeta morala da se zadovolji.

O bubanju napamet bez ikakve logike i razmisljanja , i bez trunke medicinske logike valjda ne moram da govorim.
 
Poslednja izmena:
Ako pogledate lekarske gresko po novinama. Primetice te da su to sve greske u nivou pocetnika. Znaci banalne greske koje ljude kostaju zivota. Verujte mi na rec svako od tih lekara u glavi drzi 10000000000 naj sitnijih detaljcica od kojih u karijeri nece upotrebiti ni 10% ali su se neke osnove izgubile negde tamo.
 
Kako uopste nekom padne napamet da operise kuk u privatnoj ordinaciji?Oduvek sam se pitala odakle hrabrost da se upustis u tako nesto bez kompletne podrske velikog klinickog tima?
Da li je to neobavestenost nasih ljudi ili nesto drugo?5000 e?
Sta reci,a ne zaplakati ...osim gde vam je bila pamet?

Ako sam
dobro razumela, HITNA nije htela da dodje, zbog -14 C ?
 
Na sednici UO FK Partizan održanoj 5. januara 2009. godine, formirana je nova Zdravstvena komisija, koja broji 27 članova i koju čine medicinski stručnjaci raznih specijalnosti, a zaposleni su u vodećim zdravstvenim ustanovama i dokazani su prijatelji FK Partizan.

Za predsednika komisije je izabran prof. dr Zoran Popović, ortoped, načelnik Klinike za ortopediju i traumatologiju VMA.

Ovaj je ZASTICENI MEDVED!!!
 
Humanost i lekarska etika? Sta je to??

U kapitalizmu ZDRAVLJE JE ROBA.

I ono ima SVOJU CENU.

Privatni lekari su u kapitalizmu parvilu bolje opremljeni i strucno jaci.

U drzavnim bolnicama rade pripravnici i nesposobni lekari.

Sto je cena visa lekarskih usluga - to su bolji.

U drzavnim bolnicama uskoro nece biti ni zavoja ni alkohola.
Mislim, tako je to u kapitalistickim zemljama u razvoju i tako ce biti jos jedno 500 godina...

Znaci, ako zelite da zivite - spremite kreditnu karticu ili jos bolje - gotovinu.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Humanost i lekarska etika? Sta je to??

U kapitalizmu ZDRAVLJE JE ROBA.

I ono ima SVOJU CENU.

Privatni lekari su u kapitalizmu parvilu bolje opremljeni i strucno jaci.

U drzavnim bolnicama rade pripravnici i nesposobni lekari.

Sto je cena visa lekarskih usluga - to su bolji.

U drzavnim bolnicama uskoro nece biti ni zavoja ni alkohola.
Mislim, tako je to u kapitalistickim zemljama u razvoju i tako ce biti jos jedno 500 godina...

Znaci, ako zelite da zivite - spremite kreditnu karticu ili jos bolje - gotovinu.
Nazalost nije tako.
Privatni lekari su naravno isti kao i lekari koji rade lekari u privatnim ordinacijama u vecem delu srbije.

@Sto je cena visa lekarskih usluga - to su bolji.
To je takodje netacno ... najveci strucnjaci ne rade zbog novca.
 
Није само у томе поента. Зашто није бесплатно оперисала кук у Специјалној болници за ортопедију Бањица или Институту за ортопедију и трауматологију КЦС? Вероватно има пара за бацање. Иначе сама ендопротеза кука кошта 500 - 1.000 евра (цементна или бесцементна), тако да је приватна клиника лепо зарадила...

Vestacki kuk za 500E.Gde to ima odmah kupujem 100 komada :)

Ako je registrovana privatna klinika - tj klinika koju je odobrilo cenjeno ministarstvo zdravlja sa lekarom koji ima titulu profesora, ne vidim koji je problem.

A situacija za takve povrede nije bas sjajna na ta 2 gore pomenuta instituta. Lekarske greske se stalno desavaju. Kakav tretman ce dobiti iskljucivo zavisi kog lekara dobije. Takodje od toga zavisi da li ce dobiti kuk dzaba ili ce ga platiti 2000-3000E.

Npr poznat je slucaj u Pozarevcu - takodje u drzavnoj ustanovi - tj ortopedskoj klinici(slomljen kuk takodje) .Subjektu je trazeno 2000E za kuk .. koje naravno nije imao da plati. Tako da je sutradan umro od posledica toga.

U Beogradu se to najverovatnije ne bi desilo - ali ne mora da znaci da je dzaba.
 
Nazalost nije tako.
Privatni lekari su naravno isti kao i lekari koji rade lekari u privatnim ordinacijama u vecem delu srbije.

@Sto je cena visa lekarskih usluga - to su bolji.
To je takodje netacno ... najveci strucnjaci ne rade zbog novca.

Dr. Delicu, kod vas u Srbiji je jos tranzicija...Jos nije zaziveo PRAVI kakpitalizam.

U pravom kapitalizmu lekari ABORTIRAJU I ZENE KOJE NISU TRUDNE samo da im izvuku novac.

I nisu isti lekari koji rade u drzavnim i privatnim bolnicama, odnosno konsultorijima.

A to da najveci strucnjaci ne rade zbog novca - okaci macku o rep.;)

To ni na Marsu nije tako.
 
Ne mislim da ima neke velike razlike među lekarim što se tiče stručnosti, po pitanju morala se razlikuju. Strašno je to što smo mi pacijenti u takvoj situaciju da moramo da se molimo Bogu da su pokupili neke osnove iz porodice, što ih ni zakon ni izvršna vlast ne obavezuje da rade svoj posao odgovorno. Koliko je lekarskih grešaka, a koliko je lekara izgubilo posao ili otišlo u zatvor zbog nesavesnog lečenja?!
 
Ne mislim da ima neke velike razlike među lekarim što se tiče stručnosti, po pitanju morala se razlikuju. Strašno je to što smo mi pacijenti u takvoj situaciju da moramo da se molimo Bogu da su pokupili neke osnove iz porodice, što ih ni zakon ni izvršna vlast ne obavezuje da rade svoj posao odgovorno. Koliko je lekarskih grešaka, a koliko je lekara izgubilo posao ili otišlo u zatvor zbog nesavesnog lečenja?!

Zato je lecenje dzaba - treba se malo potruditi pa naci dobrog lekara .Mada je to prilicno tesko pogotovo izvan bg-a.

Postoji velika (tj ogrovna) razlika medju lekarima po pitanjima inteligencije i pameti. Npr moralni lekari imaju mnogo vece radno iskustvo i vise se trude i oduvek su se vise trudili - tj pametniji su i obicno imaju i veci iq. Odakle sledi da su takvi lekari i najstrucniji.
 
Poslednja izmena:
Problem srpske medicine je u sledecem.

Ako pogledate nas medicinski fakultet. Imate 6 godina veoma obimnih studija, gde se svaki predmet izucava kako za specijaliste, i gde se svi profesori trude da dokazu kako je njihova grana medicine naj vaznija. I usled te ogromne kolicine gradiva dodje do gubitka informacija. Umesto da se sve radi na nivou potrebnom lekaru opste prakse, i da to ostane u glavi. Zasto recimo buduci lekar opste prakse mora da zna neurohirurgiju u sitna crevca? Onda takav neko kome se pola informacija pogubilo, ko vise i ne zna sta zna a sta ne ode na neku specijalizaciju. Tamo naravno zaboravi opstu medicinu i pocne da radi na specijalizaciji. I onda imate ginekologa kome se medicina svodi na jajnike , vaginu i matericu.

Ne kazem da svaki lekar treba da zna sve, ali mora da ima neko opste medicinsko znanje a to kod nas ne postoji kod nas se na osnovnim studijama ko sto sam to vec rekao ide mnogo u detalje. I onda da na to opste znanje nadogradi neku specijalizaciju. Ali da ne posmatra pacijenta samo u okviru svoje specijalizacije nego i sire, da zna kada treba da posalje pacijenta na drugo mesto ili da zove konsultanta. Covek nije samo mozak, niti samo srce, niti samo creva covek je jedan veliki skup organa.

Nije sramota ako si recimo kardiolog da ne znas kako se radi u sitna creva neka tamo operacija abdomena ali je totalni blam i kardinalna greska da ne znas da prepoznas akutni abdomen!!!!! Ili sto se desilo da punke abdominalna aorta tokom carskog reza pa da je ginekolog podveze i ostavi pacijentkinju tako da lezi u bolnici. Pa se jos krste kako to da zena gubi noge. Zamisli abdominala aorta ishranjuje i donje ekstremitete preko svojih zavrskih grana. Malo logike nije na odmet?

Kako da kazem a da bude jasno sta zelim reci. Da bi neki profesori nesto dokazali studenti ostaju uskraceni, tj. i ne uspevaju da im ostane u glavi nesto osnovno i kardinalno sto bi svaki doktor ma koje specijalnosti morao da zna!!!!

Sutra kad zinete kako neki doktor ne zna nesto a to zna svaki vrabac na grani ne bojte se nista njega su nasi genijalni profesori naucili kako se radi (sad cu malo da lupetam) desni pristup , na 3/4 malog mozga, preko usne resice iz pravca beonjace. Jest da mu to nikad nece trebati verovatno ali je profina sujeta morala da se zadovolji.

O bubanju napamet bez ikakve logike i razmisljanja , i bez trunke medicinske logike valjda ne moram da govorim.

To je verovatno jedan od problema.
 
Problem srpske medicine je u sledecem.

Ako pogledate nas medicinski fakultet. Imate 6 godina veoma obimnih studija, gde se svaki predmet izucava kako za specijaliste, i gde se svi profesori trude da dokazu kako je njihova grana medicine naj vaznija. I usled te ogromne kolicine gradiva dodje do gubitka informacija. Umesto da se sve radi na nivou potrebnom lekaru opste prakse, i da to ostane u glavi. Zasto recimo buduci lekar opste prakse mora da zna neurohirurgiju u sitna crevca? Onda takav neko kome se pola informacija pogubilo, ko vise i ne zna sta zna a sta ne ode na neku specijalizaciju. Tamo naravno zaboravi opstu medicinu i pocne da radi na specijalizaciji. I onda imate ginekologa kome se medicina svodi na jajnike , vaginu i matericu.

Ne kazem da svaki lekar treba da zna sve, ali mora da ima neko opste medicinsko znanje a to kod nas ne postoji kod nas se na osnovnim studijama ko sto sam to vec rekao ide mnogo u detalje. I onda da na to opste znanje nadogradi neku specijalizaciju. Ali da ne posmatra pacijenta samo u okviru svoje specijalizacije nego i sire, da zna kada treba da posalje pacijenta na drugo mesto ili da zove konsultanta. Covek nije samo mozak, niti samo srce, niti samo creva covek je jedan veliki skup organa.

Nije sramota ako si recimo kardiolog da ne znas kako se radi u sitna creva neka tamo operacija abdomena ali je totalni blam i kardinalna greska da ne znas da prepoznas akutni abdomen!!!!! Ili sto se desilo da punke abdominalna aorta tokom carskog reza pa da je ginekolog podveze i ostavi pacijentkinju tako da lezi u bolnici. Pa se jos krste kako to da zena gubi noge. Zamisli abdominala aorta ishranjuje i donje ekstremitete preko svojih zavrskih grana. Malo logike nije na odmet?

Kako da kazem a da bude jasno sta zelim reci. Da bi neki profesori nesto dokazali studenti ostaju uskraceni, tj. i ne uspevaju da im ostane u glavi nesto osnovno i kardinalno sto bi svaki doktor ma koje specijalnosti morao da zna!!!!

Sutra kad zinete kako neki doktor ne zna nesto a to zna svaki vrabac na grani ne bojte se nista njega su nasi genijalni profesori naucili kako se radi (sad cu malo da lupetam) desni pristup , na 3/4 malog mozga, preko usne resice iz pravca beonjace. Jest da mu to nikad nece trebati verovatno ali je profina sujeta morala da se zadovolji.

O bubanju napamet bez ikakve logike i razmisljanja , i bez trunke medicinske logike valjda ne moram da govorim.

Ja bih pre rekao da je to problem srpskog OBRAZOVNOG SISTEMA.

To nije karakteristicno samo za medicinu, karakteristicno je za ceo obrazovni sistem.

Neophodne su brze i RADIKALNE promene ovog sistema.

Pitanje je samo koliko je srpska PSIHA spremna da prihvati takve dubinske rezove.
 
Problem srpske medicine je u sledecem.

Ako pogledate nas medicinski fakultet. Imate 6 godina veoma obimnih studija, gde se svaki predmet izucava kako za specijaliste, i gde se svi profesori trude da dokazu kako je njihova grana medicine naj vaznija. I usled te ogromne kolicine gradiva dodje do gubitka informacija. Umesto da se sve radi na nivou potrebnom lekaru opste prakse, i da to ostane u glavi. Zasto recimo buduci lekar opste prakse mora da zna neurohirurgiju u sitna crevca? Onda takav neko kome se pola informacija pogubilo, ko vise i ne zna sta zna a sta ne ode na neku specijalizaciju. Tamo naravno zaboravi opstu medicinu i pocne da radi na specijalizaciji. I onda imate ginekologa kome se medicina svodi na jajnike , vaginu i matericu.

Ne kazem da svaki lekar treba da zna sve, ali mora da ima neko opste medicinsko znanje a to kod nas ne postoji kod nas se na osnovnim studijama ko sto sam to vec rekao ide mnogo u detalje. I onda da na to opste znanje nadogradi neku specijalizaciju. Ali da ne posmatra pacijenta samo u okviru svoje specijalizacije nego i sire, da zna kada treba da posalje pacijenta na drugo mesto ili da zove konsultanta. Covek nije samo mozak, niti samo srce, niti samo creva covek je jedan veliki skup organa.

Nije sramota ako si recimo kardiolog da ne znas kako se radi u sitna creva neka tamo operacija abdomena ali je totalni blam i kardinalna greska da ne znas da prepoznas akutni abdomen!!!!! Ili sto se desilo da punke abdominalna aorta tokom carskog reza pa da je ginekolog podveze i ostavi pacijentkinju tako da lezi u bolnici. Pa se jos krste kako to da zena gubi noge. Zamisli abdominala aorta ishranjuje i donje ekstremitete preko svojih zavrskih grana. Malo logike nije na odmet?

Kako da kazem a da bude jasno sta zelim reci. Da bi neki profesori nesto dokazali studenti ostaju uskraceni, tj. i ne uspevaju da im ostane u glavi nesto osnovno i kardinalno sto bi svaki doktor ma koje specijalnosti morao da zna!!!!

Sutra kad zinete kako neki doktor ne zna nesto a to zna svaki vrabac na grani ne bojte se nista njega su nasi genijalni profesori naucili kako se radi (sad cu malo da lupetam) desni pristup , na 3/4 malog mozga, preko usne resice iz pravca beonjace. Jest da mu to nikad nece trebati verovatno ali je profina sujeta morala da se zadovolji.

O bubanju napamet bez ikakve logike i razmisljanja , i bez trunke medicinske logike valjda ne moram da govorim.

:klap::klap::klap:
 

Back
Top