Quantcast

Lekarska etika

Hedonista

Poznat
Poruka
9.337
Humanost i lekarska etika? Sta je to??

U kapitalizmu ZDRAVLJE JE ROBA.

I ono ima SVOJU CENU.

Privatni lekari su u kapitalizmu parvilu bolje opremljeni i strucno jaci.

U drzavnim bolnicama rade pripravnici i nesposobni lekari.

Sto je cena visa lekarskih usluga - to su bolji.

U drzavnim bolnicama uskoro nece biti ni zavoja ni alkohola.
Mislim, tako je to u kapitalistickim zemljama u razvoju i tako ce biti jos jedno 500 godina...

Znaci, ako zelite da zivite - spremite kreditnu karticu ili jos bolje - gotovinu.

Nije tako, veruj mi..:rtfm:

Dr.Delic

Obećava
Banovan
Poruka
97
Бесцементну протезу кука здравствене установе купују за 95.000 динара или 1.000 евра. Цементна је скоро дупло јевтинија.
И молим те да не пласираш више неистине на форуму...

Postovani,
U tom slucaju pretpostavljam da proteza npr kolenog zgloba minimalno kosta negde 1500E?

Npr doticnoj osobi je trazeno 2000E za kuk i zdravstvenoj ustanovi.

Tako da mi treba primer za neku zdravstvenu ustanovu koja naplacuje pacijentima 95 000 za ugradnju tog super kvalitetnog kuka.

Koje neistine?

Poslednja izmena:

Dr.Delic

Obećava
Banovan
Poruka
97
Dajte tacne informacije, nemojte se svadjati, dosta ljudi prati ovo:worth:

Nema svadje ... samo me intresuje kako to da poostoji tolika razlika izmedju teorijskih(koje daje postovani moderator) i prakticnih slucajeva (tj koliko naplacuju u odredjenoj zdravstvenoj ustanovi provereno na licu mesta).

Npr kompletna proteza kolena na Banjici je oko 3000E.

U drugoj vodecoj zdravstvenoj ustanovi - tj ortopediji na KCS ...ne znam koja je cena - ali znam da je velika vecina doktora do pre par godina trazilo novac(a verovatno i sada) trazilo novac za nabavku kuka (koje posle zdravstveno refunduje). Ne znam koliko je to legalno ali to je ono sto sam cuo svojim usima. tacnu cenu nisam cuo - ali ne bih rekao da je povoljna.

Srecom to su pare koje se vracaju - jedino gubi zdravstveno osiguranje :)

Poslednja izmena:
Poruka
23.405
1.Nema svadje ... samo me intresuje kako to da poostoji tolika razlika izmedju teorijskih(koje daje postovani moderator) i prakticnih slucajeva (tj koliko naplacuju u odredjenoj zdravstvenoj ustanovi provereno na licu mesta).

2.Npr kompletna proteza kolena na Banjici je oko 3000E.

U drugoj vodecoj zdravstvenoj ustanovi - tj ortopediji na KCS ...ne znam koja je cena - ali znam da je velika vecina doktora do pre par godina trazilo novac(a verovatno i sada) trazilo novac za nabavku kuka (koje posle zdravstveno refunduje). Ne znam koliko je to legalno ali to je ono sto sam cuo svojim usima. tacnu cenu nisam cuo - ali ne bih rekao da je povoljna.

3.Srecom to su pare koje se vracaju - jedino gubi zdravstveno osiguranje :)

1. "Теоријских које даје поштовани модератор"!? С обзиром на то да не знаш како функционише систем финансирања здравствене заштите у Србији, објаснићу ти укратко: ЗУ фактурише РЗЗО 95.000 динара за сваку уграђену бесцементну протезу плус услугу операције уградње вештачког кука која не представља комерцијалну цену него само обрачунску с обзиром на то да лекари и остало медицинско особље које учествује у оперативном тиму примају плате из средстава РЗЗО.

2. Опет не разумеш како је организован систем здравствене заштите у Србији. То је пуна економска цена (под условом да је тачна) коју плаћају странци, лица без осигурања и осигураници који инсистирају на операцији мимо Листе чекања.

3. Опет ниси добро разумео - здравствено осигурање ништа ту није губило, јер је за износе које је рефундирало осигураницима умањивало фактуре здравственим установама. И тих случајева није било само на Институту за ортопедију КЦС, већ у свим ЗУ које су уграђивале ендопротезе.

Dr.Delic

Obećava
Banovan
Poruka
97
1. "Теоријских које даје поштовани модератор"!? С обзиром на то да не знаш како функционише систем финансирања здравствене заштите у Србији, објаснићу ти укратко: ЗУ фактурише РЗЗО 95.000 динара за сваку уграђену бесцементну протезу плус услугу операције уградње вештачког кука која не представља комерцијалну цену него само обрачунску с обзиром на то да лекари и остало медицинско особље које учествује у оперативном тиму примају плате из средстава РЗЗО.

2. Опет не разумеш како је организован систем здравствене заштите у Србији. То је пуна економска цена (под условом да је тачна) коју плаћају странци, лица без осигурања и осигураници који инсистирају на операцији мимо Листе чекања.

3. Опет ниси добро разумео - здравствено осигурање ништа ту није губило, јер је за износе које је рефундирало осигураницима умањивало фактуре здравственим установама. И тих случајева није било само на Институту за ортопедију КЦС, већ у свим ЗУ које су уграђивале ендопротезе.

1. Hvala.Izvinjavam se ako je ovo delovalo kao pokusaj vredjanja.Nikada ne vredjam nikoga a kamoli moderatore.Pretpostavljam da ovo znaci da cena ugradje nije 95 000 dinara nego je veca dakle npr oko 2 000E za neosigurana lica za lica koja hoce da preskoce listu cekanja i takodje za strane drzavljanine.

Ko tu dakle ne placa nista.Pretpostavljam jedino hitni slucajevi?

2) Tacna je ako mi je lekar reko tacno. Takodje taj zakon nije bas najbolji. Meni su rekli na banjici da je lista cenja - lista cekanja za te proteze i da je cekanje zbog toga sto nema dovoljno tih proteza. I da bi brze radilo kada bi imali vise istih.

Pa sam onda logicno pretpostavio da posto je cekanje za protezu (npr kada bi svako drugi kupovao protezu - onda bi svi ostali ljudi cekali 2x krace i doktori bi radili vise a primali bi istu platu ... tj drzava nista ne gubi u tom slucaju) i da je operacija naravno dzaba jer nema nikakve logike da naplacuju punu cenu operacije za pacijente koji su na listi cekanja.

3) Drzava ne gubi ako pacijentu proteza kuka bude nabavljena za 1000E ... ali npr ako traze 2000E da pacijentu nabave protezu kuka (kao u slucaju pokojnog pacijenta odozgo)
onda gube.Po onome gore sto ste rekli ovo se jedino radi u hitnim slucajevima ... gde bi zapravo sve trebalo da bude besplatno.

Gost 36589

Domaćin
Poruka
3.212
Ipak,nije stvar u te 2 godine,nego u ostatku zivota i radnog veka koji ce provesti etiketiran kao lekar koji je bio u zatvoru !!!
Prema tome,nebitno je da li je mesec dana,2 ili 5 godina,,,sama cinjenica da ih je proveo u zatvoru i posle se vratio na isto radno mesto je porazavajuca.

EuReKa44

Primećen član
Poruka
706
Ova tema bi trebala da nosi naslov "lekarske greske", jer ovde nema masta za etiku..
Slazem se da je erozija sistema zdr zastite evidentna,ali nemojmo generalizovati stvari.
Ovakve teme trebaju da budu edukativne,odnosno, da nas pouce KAKO SE ZASTITITI OD LEKARSKIH GRESAKA . Verujem da ovde ima dovoljno poznavaoca iz ove (i srodnih) oblasti,koji nam mogu savetima biti od koristi,a istovremeno pomazemo razbijanju fame o nedodirljivosti belog mantila.
@sasha_bg - pohvala za konkretnost i konciznost u informisanju:klap:
Verujem da postavljacu teme nije lako,ali se i obratio/la ovde,upravo iz razloga sto mu/joj svaka konkretna pomoc,ili savet dobro dodju.

Dr.Delic

Obećava
Banovan
Poruka
97
Ova tema bi trebala da nosi naslov "lekarske greske", jer ovde nema masta za etiku..
Slazem se da je erozija sistema zdr zastite evidentna,ali nemojmo generalizovati stvari.
Ovakve teme trebaju da budu edukativne,odnosno, da nas pouce KAKO SE ZASTITITI OD LEKARSKIH GRESAKA . Verujem da ovde ima dovoljno poznavaoca iz ove (i srodnih) oblasti,koji nam mogu savetima biti od koristi,a istovremeno pomazemo razbijanju fame o nedodirljivosti belog mantila.
@sasha_bg - pohvala za konkretnost i konciznost u informisanju:klap:
Verujem da postavljacu teme nije lako,ali se i obratio/la ovde,upravo iz razloga sto mu/joj svaka konkretna pomoc,ili savet dobro dodju.

Uglavnom neeeticni lekari prave lekarske greske - tako da je ok naslov teme za one koje to razumeju.

Da pa to je i cilj ove teme.Sa tim sto ima ljudi koji i dalje misle da lekari nikada ne grese - sto je takodje veoma "nezdravo" razmisljanje.

Mislim i da sam naveo nekoliko odokativnih metoda - ali je najbolje ako se sve zna o svakom lekaru.

Ali za tako nesto je potreban poseban forum sa potpuno drugacijim pravilima. I najvaznije forum gde lekari nece biti moderatori .

Gost 36589

Domaćin
Poruka
3.212
Uglavnom neeeticni lekari prave lekarske greske - tako da je ok naslov teme za one koje to razumeju.

Da pa to je i cilj ove teme.Sa tim sto ima ljudi koji i dalje misle da lekari nikada ne grese - sto je takodje veoma "nezdravo" razmisljanje.

Mislim i da sam naveo nekoliko odokativnih metoda - ali je najbolje ako se sve zna o svakom lekaru.

Ali za tako nesto je potreban poseban forum sa potpuno drugacijim pravilima. I najvaznije forum gde lekari nece biti moderatori .
nemam nista protiv...izvolte osnujte ili predjite na drugi forum na kome cete moci sami da kreirate ton pisanja, ali ovde,jos uvek, vredjanje lekara nije dozvoljeno.

bela76

Domaćin
Poruka
4.025

Gospodine Delicu,administracija foruma Krstarice zeli da moderatori budu lekari,farmaceuti i ostali zdravstveni radnici. Ne moze pf zdravlje voditi neko ko nije bar u nekoj grani medicine.
Koliko shvatam vi niste lekar bez obzira sto vam to stoji u nickname-u.
Prema tome vase je pravo da imate svoje misljenje a na nama je da ovaj pf vodimo kako to pravila nalazu.

Napravili ste par prekrsaja i niste bili kaznjeni,sada vas ja javno opominjen da ce svaki vas sledeci negativan post vezan za lekare,medicinske sestre i moderatore biti kaznjen.

Pozz Bela76.

Valeria

Elita
Poruka
20.236
Naravno, svuda se priča o greškama lekara i to mi je dobro poznato - sama sam pretrpela svašta u zdravstvenom smislu pre dve godine. Da li oni jednostavno nisu imali znanja da na vreme utvrde šta mi je, ili su jednostavno bili nemarni, ili i jedno i drugo, ko zna... A lako je meni sada komentarisati, kada je sve prošlo i sa vremenske distance.

A opet, s druge strane, medicina nije toliko precizna, da tako kažem; suviše je tu nagađanja i pretpostavki, 2+2 nisu uvek 4 u medicini, kako mi reče jedan doktor.
Evo, probajte, idite sa istim simptomima kod 5 lekara, i svaki od njih će imati drugačije mišljenje šta vam je. Barem je moje lično iskustvo takvo. I u takvom ustrojstvu kakvo jeste, prostor za greške, pa i one nehatne a ne samo namerne, je veliki.

Poruka
23.405
Свако прави грешке, па и лекари. И међу њима има недовољно образованих људи и татиних синова, као и у свакој професији, на жалост.
Генерално гледано, нису лекари криви; крив је систем здравствене заштите који онемогућава лекарима да се посвете пацијентима. Најновија глупост је прошлогодишња директива Министарства здравља да лекар у примарној здравственој заштити мора да испуни норму од 30 пацијената дневно. Лекари могу да успешно поставе дијагнозу у многим случајевима чак и из приче пацијента; наравно под условом да имају времена. Међутим, они су затрпани нормом, администрацијом, немају осигурање од професионалне грешке, и није ни чудо што, из страха да не буду кажњени, упућују у лабораторију ( 35% пацијената никада се не појави да узме резултате, а само 30% резултата је позитивно - а све то кошта!? ), код колеге специјалисте на истом нивоу или у секундарну, а врло често и у терцијарну здравстевну заштиту ( што такође кошта ).
Када Лекарска комора коначно преузме своју сопствену улогу ( Суд части) и када Здравствене установе буду биле закључиле са неком од специјализованих осигуравајућих кућа Уговор о осигурању својих лекара од професионалне грешке, ситуација ће кренути набоље...

Valeria

Elita
Poruka
20.236
Da, to je tek posebna priča, lekari su svedeni maltene na pisare... stvarno nemaju vremena da se kako treba posvete pacijentu. Ali ima i namernog nemara...a ima i nehata u nekim slučajevima.
Svakako ih ne treba sve trpati u isti koš. Kao što u svakoj profesiji ima različitih ljudi, tako je i sa lekarskom.

EuReKa44

Primećen član
Poruka
706
Sem toga, naredili su lekarima u Priamarnoj zdr zastiti da moraju zakazivati preglede (kao, da pacijenti ne cekaju na pregled),sto je izazvalo kontraefekat - ne mozemo biti pregledani kad nam treba,nego kad nam kazu.
Najavljuju da ce zdravstveni radnici biti placeni po ucinku(?),sto ce izazvati dodatnu (nepotrebnu) dijagnostiku i vece troskove.
Zapravo,sistem zdr zastite se izgleda zasniva na administrativnim i ad hok donesenim potezima,bez ikakvog misljenja prakse,a narocito bez dobre procene kako ce se to odraziti na pacijente.
Cini se da smo pomalo svi zamorci jedne lose vodjene zdravstvene politike,a ceo sistem funkcionise (kako -tako) zahvaljujuci samo licnim i moralnim kvalitetama pojedinaca.
Jos ce poprilicno proteci vode Savom i Dunavom, dok ne dodje vreme da prilikom odlaska u neku zdr ustanovu ne pitamo prijatelje i poznanike "jel' imas nekoga tamo?"

Dr.Delic

Obećava
Banovan
Poruka
97
nemam nista protiv...izvolte osnujte ili predjite na drugi forum na kome cete moci sami da kreirate ton pisanja, ali ovde,jos uvek, vredjanje lekara nije dozvoljeno.

Postovani,

Ja ne vidim nikakvu potrebu da vredjam lekare niti ikoga uopste ni na ovom ni na bilo kom forumu. Jedino je potrebna sloboda govora -tj demokratija.To je sve.

Izvinjavam se ako sam vas naveo da nesto (pogresno) shvatite kao uvredu.

Dr.Delic

Obećava
Banovan
Poruka
97
Свако прави грешке, па и лекари. И међу њима има недовољно образованих људи и татиних синова, као и у свакој професији, на жалост.
Генерално гледано, нису лекари криви; крив је систем здравствене заштите који онемогућава лекарима да се посвете пацијентима. Најновија глупост је прошлогодишња директива Министарства здравља да лекар у примарној здравственој заштити мора да испуни норму од 30 пацијената дневно. Лекари могу да успешно поставе дијагнозу у многим случајевима чак и из приче пацијента; наравно под условом да имају времена. Међутим, они су затрпани нормом, администрацијом, немају осигурање од професионалне грешке, и није ни чудо што, из страха да не буду кажњени, упућују у лабораторију ( 35% пацијената никада се не појави да узме резултате, а само 30% резултата је позитивно - а све то кошта!? ), код колеге специјалисте на истом нивоу или у секундарну, а врло често и у терцијарну здравстевну заштиту ( што такође кошта ).
Када Лекарска комора коначно преузме своју сопствену улогу ( Суд части) и када Здравствене установе буду биле закључиле са неком од специјализованих осигуравајућих кућа Уговор о осигурању својих лекара од професионалне грешке, ситуација ће кренути набоље...

Ja bih voleo da svaka profesija ima osiguranje od profesionalne greske. Mada ipak zdravstveni radnici nisu tu da postavljaju teoriju superstruna(kvantna fizika) vec da rade jedan posao koji je mnogo jednostavniji od toga.Tako da je rad bez greske veoma moguc - naravno pod uslovom da lekar ima dovoljno vremena da razmisli (ukljucujuci hitnost slucaja - da li zuri kuci i administrativne norme)

Sigurno da lekari trpe zbog besmislene admistracije bio sam svedok i takvih situacija. Medjutim ponekada se desava da lekari nece da rade celo svoje radno vreme - nego npr ako covek dodje 2 sata pre kraja radnog vremena oni kazu - "A to je onaj sto stalno kasni" ... ili cak u to vreme nema nikoga -zbrisali kuci.Bas pre neki dan cujem jednu doktorku koja kaze "hocu da radim od pola 9 do 12". Inace radno vreme je od pola 8 do pola 2.

Tako da se ne bih slozio sa tim da generalno lekari nisu krivi - zbog razloga gore kao i zbog toga sto u ministarstvu zdravlja rade lekari - tako da npr diplomirani hemicari sigurno nisu krivi za to.

Olaksavajuca okolnost je sto verovatno izbor nekoga u ministarstvo zdravlja sigurno povezan i sa politikom - tj najverovatnije da je bitno ko je za koju stranku a ne ko je koliko sposoban tako da moze da se desi da je ministarstvo zdravlja nekoliko desetina procenata
nenefikasnija od idealne politicki neobojene.

.

Poruka
23.405
Пре три године, Европска агенција за реконструкцију је, у сарадњи с Министарством здравља урадило водиче добре праксе за више врста обољења, али не за све. Такође, ти водичи нису подељени свим лекарима. Даље, водичи имају статус препоруке и нису обавезујући. У многим земљама у свету одавно функционишу Протоколи који су обавезујући. Све док се лекари њих придржавају не могу бити окривљени ни за шта, па макар пацијент имао тешке и трајне или чак и смртне последице, што је друга страна медаље. Протоколима се уништава креативност лекара и слобода одлучивања у избору терапије. И то је нека врста бирократизације здравства, само је меродавна медицина заснована на доказима (Evidence Based Medicine), односно доктрина СЗО, која је често спорна. С друге стране, често имате пацијенте са атипичним симптомима болести који се не уклапају у Протоколе.
Још једну околност морате имате у виду - за разлику од других професија, лекари раде са странкама које су болесне и углавном нервозне, што додатно компликује не баш сјајну социјалну ситуацију у земљи.
Сви смо ми различити, свако другачије реагује на услове рада, зараду, системе вредности и има различит етички праг, на крају крајева...

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.