Ars retorika

Dakle, ko trazi taj i nadje. Prethodno izdanje knjige je rasprodato, ali je upravo izaslo novo izdanje.
" Asr Rhetorica " ili Vestina besednistva, knjiga koju treba imati u svojoj biblioteci.Namenjena je svima cija profesija trazi usmenu rec. I svima ostalima kojima usmena rec znaci u zivotu. Sa osvrtom na velike govornike, psiholoski odlicno obradjena, puna etike i estetike, snage i lepote.
Preporucujem i u isto vreme trazim sagovornike da malo besedimo / doduse kroz pisanu rec/ o besedi.
 
Hvala ti na lepim recima.

Posto iscitavam knjigu o kojoj postujemo, ne mogu da odolim... Dakle:

" Veliki poglavica iz Vasingtona poslao je poruku da zeli da kupi nasu zemlju. Veliko poglavica takodje salje reci prijateljstva i dobre volje. To je veoma ljubazno od njega, jer mi znamo da je njemu malo potrebno prijateljstvo sa nase strane. Ali mi cemo razmotriti vasu ponudu.
Kako mozes kupiti nebo ili toplinu zemlje? Takva pomisao nama je tudja. Ako mi nemamo svojinu nad svezinom vazduha ili na kapima vode, kako vi to mozete da kupite? Mi znamo ovo : zemlja ne pripada nama, mi pripadamo zemlji.
Svaki delic ove zemlje je svetinja za moj narod. Svaka borova iglica koja se presijava, svaka pescana obala, svaka izmaglica u tamnoj sumi, svaki lug,svaka buba koja zuji je svetinja u secanju i iskustvu moga naroda. Useci kroz drvece nose secanja na crvenokosce. Zato kada veliko poglavica iz Vasingtona kaze da zeli da kupi nasu zemlju, on zahteva suvise mnogo od nas.
Ovo znamo: sve stvari su povezane. Sto god se desi zemlji, desice se sinovima zemlje. Covek ne tka tkivo zivota, on je samo nit u tkanini zivota. Sta god radi tkanini, cini sebi.Ali cemo razmotriti vasu ponudu da idemo u rezervate koje nudite mom narodu. Tako cemo ziveti odvojeno i u miru.
Jednu stvar znamo, koju ce beli covek jednog dana otkriti- nas Bog je isti Bog. Vi sada mozete misliti da vam pripada, kao sto zelite da vam pripada nasa zemlja, ali to nije tako. On je Bog ljudi i njegova samislost je ista prema crvenokoscima i prema belcima. Ova zemlja je njemu dragocena i onaj ko je povredi uvredio je njenog tvorca. I beli ljudi ce nestati, mozda pre nego druga plemena.Nastavite da zagadjujete svoju postelju i jedne noci cete se ugusiti u sopstvenoj prljavstini.
Ali u svojoj propasti vi cete sijati jarko, zpaljeni snagom Boga koji vas je doveo u ovu zemlju i iz nekog razloga dozvolio da vladate njom i crvenokoscima. Ta sudbina je za nas zagonetka, jer mi ne razumemo / sta ce biti/ , kada svi bizoni budu ubijeni, kada svi divlji konji budu pripitomljeni i kada vidik na plodna brda bude zagadjen zicama koje govore. Gde su lugovi? Nestali. Gde su orlovi? Nestali.Sta znaci ako se oprostimo od brzih ponija i lova? Bice to kraj zivota i pocetak zivotarenja.
Kada poslednji Indijanac nestane sa lica zemlje i kada uspomena na njega bude samo senka koja se krece preko prerije, ove obale i sume ce jos uvek zadrzati duhove mog naroda. Jer oni vole ovu zemlju kao sto novorodjence voli otkucaj majcinog srca. Zato, ako vam prodamo ovu zemlju, volite je kao sto smo je mi voleli...i sacuvajte zemlju i vazduh i reke za decu svoje dece."

Govor poglavice plemena Duamish upucen predsedniku SAD F. Pirsu 1854. godine kada je vlada SAD ponudila Indijancima da kupi oko 2 miliona jutara njihove zemlje.
 
Milena_9:
Dakle, ko trazi taj i nadje. Prethodno izdanje knjige je rasprodato, ali je upravo izaslo novo izdanje.
" Asr Rhetorica " ili Vestina besednistva, knjiga koju treba imati u svojoj biblioteci.Namenjena je svima cija profesija trazi usmenu rec. I svima ostalima kojima usmena rec znaci u zivotu. Sa osvrtom na velike govornike, psiholoski odlicno obradjena, puna etike i estetike, snage i lepote.
Preporucujem i u isto vreme trazim sagovornike da malo besedimo / doduse kroz pisanu rec/ o besedi.
A no ko će do djidjo. Onaj što si ga tako nagrdila kod onog, kako reče za njega "čarobnjaka". Daleko od toga da se ljutim, sakloni Bože. A šta kažeš na njegove besede? Znam, čuo sam i da si me nahvalila. Lepo od tebe. Malo bih da se i uobrazim. Naravno, onoliko koliko mi to pristojnost dozvoljava. Nu, što se besede tiče, baš mi prija kad se ima o čemu. I oćem reć da je danas besednika tolko, da je ovo naše globalno selo za njih malo. S druge strane je onih, što bi da besede slušaju, malo. Pa većina, kad se već u uho pretvore, unapred smišljaju što će to besednik reći. Kao da bi u um njegov da proniknu. I onda, za posledicu takvog stava, oni u glavi sklope slike svoje, a previde kretnje kičice besednikove reči.
To, na kraju, u nedoumicu vodi. Besednik je ubeđen kako je slušateljstvo uvidelo ono o čem on ispreda, a ono mnoštvo ušiju, svako svoju sliku pregledava.

A, je li to ta umetnost reči.
Znati, umeti, vešto upotrebiti.
P.S. Milena9 uklju;i ono dole soko'alo ya jeyik pa iyaberi ili latinicu, a jo[ bolje na[u divnu srpsku ћирилицу.
 
Ти ћеш ме добро чути , ма којим фонтом и писмом говорила. Знам да нећеш бити од оних који слушају себе имлицирајући мени да не умем да ти задржим поглед и мисао.
Овде је тешко беседити, јер је аудиторијум сакривен у потпуном мраку. Овде је тешко говорити јер је све чиста импровизација. Треба бити вешт / ица / и наћи праву реч која ће интригантно и непогрешиво пробудити радозналост. Твоју, слушалачку.
Могу кренути по твом разуму и мушком Егу, али ми женска част не дозвољава / као/. Могу покушати да својим емотивним набојем изазовем твоја осећања туге, радости, свега и свачега, али желим да оставим утисак смерне особе / што је велико питање да ли сам/.
Могу ја свашта, али не морам више ништа. Све време си , читајући ово, ишчекивао шта ћу даље рећи.
Ето ти беседе за тебе.
 
Baš volim kad te lakše čitam, umesto da konvertujem jedne u druge znakove.
Emotivni naboj? Dobro, volim emotivne igre. Osećaj, da u pravu si i baš mi prija što praviš razliku između doživljaja i osećaja. To je to. Još samo da utvrdimo tvoj status Veštice. Jedva čekam. A i njega sam malo zaintrigirao za tebe. Doduše, taj ti je već sve video i ponekad me deprimira kad na o svemu ima odgovore. I, što je najgore, uvek je u pravu. Koliko god sam se, prečesto, otimao, a ono ispadne kako on reče. Blesan.
Da, retorika. Znaš li šta znači magarac?
Razdvojmo tu reč. MAG A RAC. Onda uzmeš malo rečnike pa prošvrljaš po njima. I onda shvatiš zašto je Isus išao na magarcu.
 
Sad bi se Aristotel našao na mukama! On jeste baratao sa silogizmima, entinemama, indukcijom dedukcijom i kojekakvim logickim metodologijama, ali ova verbalno- logička gimnastiku koju si ti izveo bi starog Stagiranina bacila u kriptodepresiju. :)
 
Milena_9:
Sad bi se Aristotel našao na mukama! On jeste baratao sa silogizmima, entinemama, indukcijom dedukcijom i kojekakvim logickim metodologijama, ali ova verbalno- logička gimnastiku koju si ti izveo bi starog Stagiranina bacila u kriptodepresiju. :)
Zar misliš da znam Vujakliju napamet. Za ovo mi trebaju dani. Vidim, razrešila si tehničke stvari. Drago mi. Sad ću da hvatam ritam, ali idem prvo da vidim ko je na crvenom banu. Našo sam ga. Preživeop je poplavu.
 

Back
Top