Nova Francuska-Nouvelle-France(1534.-1763.)

andeli apokalipse

Aktivan član
Poruka
1.926
650px-Nouvelle-France_map-en.svg.png
20. travnja 1534. iz Saint-Maloa je isplovio Jacques Cartier s 61 mornarom i dva broda. Oni se prema povijesnim knjigama smatraju prvim Europljanima na kanadskom tlu (unatoč tragovima Vikinga koji su došli u Québec negdje oko 1000. godine). Jacques Cartier je postavio križ u današnjem gradu Gaspéu 1534. godine, te je uplovio u rijeku sv. Lovre na svom drugom putovanju 1535. godine. Cartier je došao sve do sela Hochelaga (gdje se danas nalazi Montréal) gdje je istraživačka skupina provela zimu. Zbog odluke o osnivanju kolonije, Francusko kraljevstvo je odobrilo novu ekspediciju Jean-Françoisu de la Rocque de Robervalu. Ova kolonija je u teškim uvjetima izgubila mnogo ljudi, te je u rujnu 1543. napuštena. Zbog ostalih problema, većinom zbog ratova u Europi, prestao je francuski interes za Kanadu na više od pola stoljeća.Počecima Nove Francuske, te istovremeno i Kanade, smatra se osnivanje mjesta Tadoussac 1600. godine, kojeg je osnovao Pierre de Chauvin. Ovo je mjesto kao prva francuska trgovačka postaja, postalo središte kitolova na tom području. Godine 1967. kardinal Richelieu je stvorio Novofrancusku kompaniju za razvitak Kanade. Iduće godine su ekspediciju od 400 članova uhvatili Britanci. Nakon kapitulacije Québeca, Britanci su zauzeli Québec i Akadiju te ih držali od 1629. do 1632. godine. Samuel de Champlain, koji se smatra ocem Nove Francuske i osnivač grada Québeca, je zarobljen, a Novofrancuska kompanija je propala. Nakon sporazuma u Saint-Germain-en-Layeu, Kraljevina Francuska je povratila koloniju 1632. godine. Godine 1640. Od 1627. do 1663. broj stanovnika se povećao na oko 2 500 osoba. U 35 godina u koloniju se doselilo oko 1 250 francuskih imigranata, većinom iz obalnih područja i lučkih gradova Francuske, kao i iz pariške regije. Godine 1663. ministar financija Jean-Baptiste Colbert uspostavio je kraljevsku upravu u Novoj Francuskoj. Područjem se upravljalo kao s francuskom pokrajinom pod okriljem namjesnika. Dvije godine kasnije u koloniju dolazi elitni vojni odred Carignan-Salières s ciljem svladavanja Irokeza. Godine 1666. intendant Nove Francuske, Jean Talon, organizira prvi popis stanovništva kojim je popisano 3 215 osoba. Zahvaljujući Talonovoj pronatalitetnoj politici, kao i dolasku 900 djevojaka koje je poslao kralj Luj XIV., slavne Kraljeve kćeri (filles du roi), stanovništvo kolonije je naraslo preko 6 700 do 1672. godine. Godine 1684., uz britansku pomoć, Irokezi započinju drugu seriju napada na francuska naselja. Dvije godine kasnije, Francuzi zauzimaju tri engleske utvrde na Hudsonovom zaljevu. Pod vodstvom Frontenaca, Francuzi izvršavaju serije napada na novoengleske postaje i istjeruju Engleze iz Akadije, Newfoundlanda i Hudsonovog zaljeva. Godine 1687. Francuska i Engleska potpisuju sporazum u Ryswicku čime je završen prvi međukolonijalni rat. 1701. godine, potpisan je i mir s Irokezima. Kolonija je u to vrijeme brojala manje od 15 000 stanovnika. Potpisivanjem sporazuma u Utrechtu, 1713. godine, Francuska je ustupila Velikoj Britaniji Akadiju (Nova Škotska), Newfoundland i Hudsonov zaljev.Sedmogodišnji rat (1756.–1763.) između Velike Britanije i Francuske se bitno odrazio i na Sjevernu Ameriku. Godine 1755. guverner Nove Škotske Charles Lawrence je deportirao više od 7 000 Akadijaca na američku obalu, zbog straha od njihova uplitanja u sukob. Godine 1756. general Louis-Joseph de Montcalm dolazi u Novu Francusku s 3 000 vojnika. Godine 1759. britanski general James Wolfe i njegova vojska započinju desetotjednu opsadu grada Québeca koji kapitulira nakon bitke kod Abrahamove visoravni (tijekom koje su smrtno ranjeni i Montcalm i Wolfe). U proljeće iduće godine slijedi pokušaj ponovnog osvajanja grada koji započinje general Lévis s novom vojskom. Lévisova vojska opsjeda grad očekujući brodove iz Francuske koji su trebali doći u pomoć. Francuska flota je presretena kod rijeke Ristigouche, te pomoć nikad nije došla. Engleskom flotom došlo je 18 000 vojnika, te se Lévis povukao. Ubrzo nakon toga Britanci su zauzeli Montréal, čime je Nova Francuska okupirana.
 
Englezi su izgubili mnogo zbog svoje politike u zapadnim kolonijama gdje su htjeli na silu oduzeti francuske kolonije a to je išlo na ruku divljacima današnjim amerikancima koji nemaju ni kulture ni povijesti a glume svijet.Jedina kultura kod amerikanaca je MC Donalds i konzumerizam a religiju ni nemaju imaju kaubojske sekte koje vjeruju u vanzemaljce i ostale gluposti.Britanija je odgovorna za stvaranje SAD-a jer se okrenula protiv interesa drugih kolonijalnih sila i razbila kolonijalno jedinstvo na američkom kontinentu što je omogučilo kaubojima da stvore SAD-a.
 
Englezi su izgubili mnogo zbog svoje politike u zapadnim kolonijama gdje su htjeli na silu oduzeti francuske kolonije a to je išlo na ruku divljacima današnjim amerikancima koji nemaju ni kulture ni povijesti a glume svijet.Jedina kultura kod amerikanaca je MC Donalds i konzumerizam a religiju ni nemaju imaju kaubojske sekte koje vjeruju u vanzemaljce i ostale gluposti.Britanija je odgovorna za stvaranje SAD-a jer se okrenula protiv interesa drugih kolonijalnih sila i razbila kolonijalno jedinstvo na američkom kontinentu što je omogučilo kaubojima da stvore SAD-a.

Postojaće dvije sile - jedna je Kina, kao vojna i produktivna mega-sila, a druga je Evropa, kao tehnološki daleko naprednija od bilo koje druge oblasti na planeti. Koliko god to smiješno zvučalo, ove dvije će se boriti za prevlast - dok će EU graditi svemirske stanice i ponovno pokrenuti trku za svemirom i konačnim dokazivanjima teorije niti, crne materije i zaobličavanja prostora gravitacione sile, Kina će se truditi da pola svijeta bude zavisno od nje (na neki način uključujući i Evropu), masovnim izvozom.

Vrijeme Amerike i Rusije je prošlo. Očekivao sam McKane u SAD, što bi potvrdilo moje sumnje, međutim malo mi se tu dižu pitanja oko Obame.

Jedino je pitanje ono neizbježno - rekonfiguracija NATO pakta, koja će kad-tad doći, i veliko je pitanje kako će se odviti. :think:
 
Postojaće dvije sile - jedna je Kina, kao vojna i produktivna mega-sila, a druga je Evropa, kao tehnološki daleko naprednija od bilo koje druge oblasti na planeti. Koliko god to smiješno zvučalo, ove dvije će se boriti za prevlast - dok će EU graditi svemirske stanice i ponovno pokrenuti trku za svemirom i konačnim dokazivanjima teorije niti, crne materije i zaobličavanja prostora gravitacione sile, Kina će se truditi da pola svijeta bude zavisno od nje (na neki način uključujući i Evropu), masovnim izvozom.

Vrijeme Amerike i Rusije je prošlo. Očekivao sam McKane u SAD, što bi potvrdilo moje sumnje, međutim malo mi se tu dižu pitanja oko Obame.

Jedino je pitanje ono neizbježno - rekonfiguracija NATO pakta, koja će kad-tad doći, i veliko je pitanje kako će se odviti. :think:


Slažem se, Ameri neće još dugo, zagrizli su više nego što mogu da progutaju, pitanje dana kada će se zagrcnuti!
Ali skeptičan sam po pitanju Evrope, situacija sa imigrantima me podseća na najezdu varvara na Rim. Zar sve brojniji imigranti neće izmeniti lice i duh Evrope, i možda je usmeriti u nekom drugom pravcu?
 
Slažem se, Ameri neće još dugo, zagrizli su više nego što mogu da progutaju, pitanje dana kada će se zagrcnuti!
Ali skeptičan sam po pitanju Evrope, situacija sa imigrantima me podseća na najezdu varvara na Rim. Zar sve brojniji imigranti neće izmeniti lice i duh Evrope, i možda je usmeriti u nekom drugom pravcu?

Jednu tehnokratsku super-silu? Teško.
 
Postojaće dvije sile - jedna je Kina, kao vojna i produktivna mega-sila, a druga je Evropa, kao tehnološki daleko naprednija od bilo koje druge oblasti na planeti. Koliko god to smiješno zvučalo, ove dvije će se boriti za prevlast - dok će EU graditi svemirske stanice i ponovno pokrenuti trku za svemirom i konačnim dokazivanjima teorije niti, crne materije i zaobličavanja prostora gravitacione sile, Kina će se truditi da pola svijeta bude zavisno od nje (na neki način uključujući i Evropu), masovnim izvozom.

Vrijeme Amerike i Rusije je prošlo. Očekivao sam McKane u SAD, što bi potvrdilo moje sumnje, međutim malo mi se tu dižu pitanja oko Obame.

Jedino je pitanje ono neizbježno - rekonfiguracija NATO pakta, koja će kad-tad doći, i veliko je pitanje kako će se odviti. :think:

Па сад колико ће Кина успети да парира ЕУ, то је питање :think: међутим све више неразвијених земаља Африке и Јужне Америке и још неких земаља је све више зависно од инвестиција из Кине. Такође питање колико ће још СЕКА да траје, у Кини већ сигурно има преко милион незапослених.
САД ће и даље имати статус силе, али неће имати онај стари сјај као пре рецимо 20 или 30 година.
Русија ће играти важну улогу само што се тиче ње као државе - велика војна сила.
Заборавили сте једног важног играча а то је Јапан.
Јапан има неке своје посебности, заборавили сте да су Јапанци вредни :) они се не предају тако лако.
 
Postojaće dvije sile - jedna je Kina, kao vojna i produktivna mega-sila, a druga je Evropa, kao tehnološki daleko naprednija od bilo koje druge oblasti na planeti. Koliko god to smiješno zvučalo, ove dvije će se boriti za prevlast - dok će EU graditi svemirske stanice i ponovno pokrenuti trku za svemirom i konačnim dokazivanjima teorije niti, crne materije i zaobličavanja prostora gravitacione sile, Kina će se truditi da pola svijeta bude zavisno od nje (na neki način uključujući i Evropu), masovnim izvozom.

Vrijeme Amerike i Rusije je prošlo. Očekivao sam McKane u SAD, što bi potvrdilo moje sumnje, međutim malo mi se tu dižu pitanja oko Obame.

Jedino je pitanje ono neizbježno - rekonfiguracija NATO pakta, koja će kad-tad doći, i veliko je pitanje kako će se odviti. :think:

Da sve je to točno http://www.dw-world.de/dw/article/0,,3828715,00.html o tehničkoj nadmoći Europe nad SAD-om i Rusijom,ali ovo je tema o istoriji nove Francuske i gubitku velikih kolonija radi britanske pohlepe.
 

Back
Top