Popovi prebijanjem leče narkomane

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Jacob

Buduća legenda
Poruka
49.567
Petak - 22.05.2009
Bez ikakve stručne i državne kontrole, u Srbiji radi nekoliko kampova za lečenje od bolesti zavisnosti registrovanih kao filijale Srpske pravoslavne crkve.

U blizini manastira Crna Reka, kod Raške, nalazi se kamp u kojem se kao vaspitni metod koristi prebijanje neposlušnih štićenika, a snimak batinanja pesnicama, nogama i metalnom lopatom, i to ispred ikona, pojavio i se na sajtu „ju tjub“.
Sveštenik Branislav Peranović, osnivač i rukovodilac kampa, priznaje za „Alo!“ da je snimak kažnjavanja autentičan!
- Trenutno imamo oko 210 štićenika, među kojima su deca profesora univerziteta, lekara, tu je i sin jednog predsednika suda, a ima i bivših policajaca koji su ugazili u narkomaniju. Mladić čije se kažnjavanje pojavilo na sajtu „ju tjub“ je pobegao, zatim maltretirao i tukao svoje roditelje, pa se opet vratio u kamp - kaže on.
Pored odeljenja u blizini samog manastira Crna Reka u koje dolaze narkomani koji tek započinju lečenje, postoje i tri u okolini Loznice. Prema njegovim rečima, ovaj vid „vaspitavanja“ u poslednje vreme je sveden na minimum.
- To što radimo ja i moji saradnici, među kojima su i trojica sveštenika, radimo po savesti. Pored sveštenika, pomažu i bivši štićenici, a najveća kazna nisu batine, već izbacivanje iz kampa bez prava na povratak - dodaje Peranović.
Kamp „Crna Reka“ radi sa blagoslovom Eparhije raško-prizrenske, ali nam je vladika Artemije juče rekao da zbog prezauzetosti oko Sabora nema vremena da komentariše ovaj slučaj. U blizini manastira Kovilj, kod Novog Sada, nalazi se sličan kamp na jednom od napuštenih salaša, ali iz njega do javnosti dosad nisu doprli slučajevi batinanja. Kamp radi sa blagoslovom vladike jegarskog Porfirija.
Dr Aleksandar Vujošević, šef odseka za dijagnostiku i lečenje zavisnika od droga u Specijalnoj bolnici za bolesti zavisnosti, kaže za „Alo!“ da je bilo pacijenata koji su posle boravka u „Crnoj Reci“ bili na lečenju u toj bolnici. On, ipak, ističe da to nije ništa čudno jer u slučaju ove bolesti postoji visok procenat osoba koje posle lečenja ponovo posegnu za drogom.
- Dolazili su nam i iz „Crne Reke“ i iz „Ruske bolnice“, ali je takođe bilo pacijenata koji su lečeni kod nas, ali su posle povratka uzimanju psihoaktivnih supstanci pomoć tražili negde drugde. Moram da naglasim da samo lekari imaju pravo da leče jer su edukovani za to, a da je u slučaju „Crne Reke“ u pitanju manastir, odnosno komuna - kaže dr Vujošević i navodi da su osobe koje su boravile u „Crnoj Reci“ obično prihvatale takav način pomoći, koji podrazumeva i batine.
- Takve metode su nespojive sa mojim načinom razmišljanja i samim zanimanjem - kaže dr Vujošević.
Dr Jasna Daragan-Saveljić, direktor Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti, kaže za „Alo!“ da se državne institucije moraju zainteresovati za rad ovakvih kampova.
- Kako država toleriše postojanje takve organizacije, koja ne podleže nijednom zakonu - pita dr Saveljić.
Ministarstvo zdravlja je juče najavilo slanje inspekcije i moguće zatvaranje komune „Crna Reka“.

Batine za 350 evra
Mesečni boravak u ovom kampu košta 350 evra, a prema Peranovićevim rečima, od oko 1.000 narkomana koji su prošli tretman 30 odsto njih biva trajno izlečeno. On dodaje da se pre ulaska u kamp sa porodicama i budućim štićenikom preciziraju uslovi njegovog boravka. Štićenik može sam da odluči da napusti kamp, ali odlazak mora najaviti 10 dana ranije.

Ispovest bivšeg štićenika: Mlatili su nas po sedam dana
Dvadesettrogodišnjak koji je 2006. godine sedam meseci proveo u Crnoj Reci, kaže za „Alo!“ da se nikada neće oporaviti od trauma koje je tamo doživeo.
- U životu nisam video takve batine! Pop Branislav i njegova „pajser ekipa“, sačinjena od bivših narkomana, umela je da nas bije po sedam dana, sve dok ostali ne mogu da nas prepoznaju. Dok tuče nekog ko je prekršio pravila, ostali gledaju da bi videli šta ih čeka ukoliko budu nedisciplinovani - kaže mladić i dodaje da „pop monstrum“ ne bira sredstva za batinanje.
- Ako zapališ cigaretu u WC-u ili ne daj bože probaš da pobegneš, ideš u „ćošak istine“ u prostoriji punoj ikona. Prvo udara pesnicama, a onda dograbi ašov i udara dok ne počneš da vrištiš. Jednog momka je terao da bos stoji na snegu 15 minuta, a kad je ušao u toplo, tukao ga gumenim crevom po tabanima da danima nije mogao da stoji - uzdiše i dodaje da se otac Branislav hvalio kako njihove roditelje „šiša za 400 evra mesečno“.

http://www.alo.rs/vesti/15354/Popovi_prebijanjem_lece_narkomane

BATINE KAO LEK!
U Duhovno-rehabilitacionom centru u Crnoj Reci narkomane prebijaju lopatama i šamaraju u sklopu terapije odvikavanja od droge

U Duhovno-rehabilitacionom centru Crna Reka u blizini Novog Pazara, koje vodi starešina Branislav Peranović, narkomane „leče" najstrašnijim batinama! U javnost je dospeo snimak brutalnog prebijanja zavisnika od droge, kog prevaspitavaju pesnicama, nogama i lopatom.


Šokantni snimci napravljeni u crnorečkom Centru za lečenje narkomana, u sobi punoj ikona, malo koga mogu da ostave ravnodušnim.

„Vodi ga i veži"

Na snimku, koji može da se nađe na „Jutjubu", jasno se vide tri mladića koji jednog štićenika razapinju preko stola, a potom nad njim započinju najstrašniju torturu. Dvojica ljudi narkomana drže za ruke, dok ga treći deset puta udara lopatom po zadnjici. Čuju se bolni krici, ali se batinanje nastavlja. Potom ga puštaju da ustane, pa slede udarci nogama i rukama. Posle prebijanja jedan mučitelj upućuje drugoj dvojici naređenje: „Vodi ga i veži!"


Terapija nogama i pesnicama... Snimci brutalnog prebijanja u Centru u Crnoj Reci

Podnošenje krivičnih prijava protiv nasilnika u Duhovnom centru u Crnoj Reci juče je najavio republički ombudsman Saša Janković, a posle utvrđivanja činjenica najverovatnije će reagovati i Tužilaštvo.


- Republički ombudsman najavio je podnošenje krivične prijave. Kada prijava stigne, mi ćemo je obraditi, prikupićemo potrebne informacije i obaveštenja, posle čega ćemo doneti odluku o kojoj ćemo obavestiti javnost - potvrdio je juče za Press portparol Specijalnog tužilaštva Tomo Zorić.

Ceo slučaj zgrozio je i lekare koji se bave problemom narkomanije u Srbiji. Psihijatar Saša Vujošević iz Zavoda za bolesti zavisnosti u Beogradu kaže za Press da je zgrožen snimcima prebijanja zavisnika u Crnoj Reci i ističe da nasilje nije prihvatljivo u lečenju narkomanije, niti je to put ka njihovom ozdravljenju!

Lekari zgroženi

- Sve što se radi na silu je kratkog daha. Struka ne može da opravda ovako drastične metode. Mišljenja sam da lečenje zavisnika treba da sprovode isključivo zdravstveni radnici i da narkomani prvo treba da potraže pomoć u zdravstvenim ustanovama. Poznato je da postoje komune i duhovne zajednice u kojima se s dosta uspeha pomaže narkomanima, ali mislim da oni mogu da pomognu u tom periodu posle lečenja - kaže dr Vujošević.

Specijalista psihijatrije Ljiljana Simić kaže za Press da je narkomanija ozbiljna bolest, koja nije problem samo pacijenta, već i njegove porodice, partnera i najbliže okoline i da narkomani treba da se leče isključivo u zdravstvenim ustanovama.

- Sila u psihijatriji ne postoji! Narkomani treba da se leče isključivo lekovima i psihijatrijom. Sigurno je da dobra reč ima pozitivno dejstvo na pacijenta i ne treba zanemariti ulogu sveštenika, ali u smislu da upućuju na prave načine lečenja- upozorava dr Simić.

V. NEDELJKOVIĆ

Peranović: Ima i batina!

Protojerej Branislav Peranović potvrdio je juče za Press da je video-snimak premlaćivanja štićenika u Centru autentičan, ali kaže da je on napravljen pre nekoliko godina.

- Ništa u životu nije crno-belo. Kada bih i na trenutak pomislio da kod nas preovlađuje crno, odmah bih zatvorio centar. Mogao sam i ja da kao svaki drugi sveštenik služim u crkvi, a ne da se bavim ovim teškim i mučnim poslom. Ovo nije mesto mučenja! Trenutno imamo više od 200 štićenika, a među njima su deca profesora univerziteta, lekara, sudija... Svi naši štićenici unapred su upoznati da u slučaju kršenja pravila može da se desi da budu kažnjeni, a to uključuje i batine - priča starešina Peranović, i navodi da ima pisano rešenje o radu Centra koje je dobio od Raško-prizrenske eparhije

http://www.pressonline.rs/page/stories/sr.html?view=story&id=66030&sectionId=33
 
Батина брале не наравно лопатом али дисциплина мора да постоји како да их излече другачије.

"Brale", narkomanija se leči određenim metodama a ne tako kako rade ovi "božji ljudi". I ko je uopšte te nesrećnike doveo kod te dece sotonine "na lečenje"?
 
Зашто се исмеваш племенитом делу спашавања залуталих душа у пакао наркоманије? Па ти попови су многе спасили самоубиства. Молим да се закључа тема јер се руга племенитом делу тих људи. Срам те било Јакове, само се спрдаш и изврћеш ко демон. Докле више да трпе људи твоју злонамерност?
 
Зашто се исмеваш племенитом делу спашавања залуталих душа у пакао наркоманије? Па ти попови су многе спасили самоубиства. Молим да се закључа тема јер се руга племенитом делу тих људи. Срам те било Јакове, само се спрдаш и изврћеш ко демон. Докле више да трпе људи твоју злонамерност?

Voleo bih da ti malo prođeš kroz plemenito delo batinanja pa da te vidim šta bi onda pričao.
 
Зашто се исмеваш племенитом делу спашавања залуталих душа у пакао наркоманије? Па ти попови су многе спасили самоубиства. Молим да се закључа тема јер се руга племенитом делу тих људи. Срам те било Јакове, само се спрдаш и изврћеш ко демон. Докле више да трпе људи твоју злонамерност?

Sta je ovde plemenito?:lol:

Jel siba po guzi? :lol:
 
Небих рекао да су свима помогли и да су нешто више помогли него други.Знам да има пуно случајева да нису ништа помогли.Битно је покајање.Када би смо ишли том линијом онда би смо могли да кажемо да су и они у драјзеровој многима помогли.Невидим шта су ти назовипопови помогли више него неко други?
 
У СИПЦ манастиру у Светих Методија и Кирила равноапостолних сви који су постали Истинити Православци су оставили своје пороке.Нема ниједног који је поново постао наркоман или пушач или алкохоличар.Јесте то пчеменито што ово назови попови раде,али има пуно оних које они нису излечили.А код нас пуно оних који су излечени односно сви.
 
У СИПЦ манастиру у Светих Методија и Кирила равноапостолних сви који су постали Истинити Православци су оставили своје пороке.Нема ниједног који је поново постао наркоман или пушач или алкохоличар.Јесте то пчеменито што ово назови попови раде,али има пуно оних које они нису излечили.А код нас пуно оних који су излечени односно сви.

Sta je SIPC?
 
E, a onda kad taj mučenik izađe iz te institucije može da se vrne pa da tim momcima "iz raja" vrati istom merom. Oko za oko, zub za zub.
Ма није важно да ли би се вратио.Људи побегну попут једног што је био побегао Његови родитељи су бацили силне паре.Па опет нису постигли да им се син излечи.И даље конзумира хероин.
А код нас су се сви излечили.Познајем људе који су искусили и једно и друго.
 
Da im vrati za sta? Sto su mu spasili zivot? Decko,moras ti jos da prostudiras. I da se raspitujes.

tako je,
ali neverovatno koliko ovde ima tzv boraca za ljudska prava, a da i oni ne znaju kakva prava imaju.

covek kad je zdrav ima 1000 zelja, a kad je bolestan samo jednu i ako su mu spasili zivot batinama i vratili ga na pravi put, ucinili su dobro delo i njemu i njegovoj porodici i celom drustvu.
 
Ma provalio sam ja da su Ziloti,samo sam hteo da cujem to od njega posto sam ga pitao to vec par puta ali mi nije odgovorio.

A cime,ako smem da pitam,vi Samsone, odvikavate vase zrtve od narkotika?

Vi ljudi ocito ne shvatate znacaj fizickog rada za psiholosko stanje jednog coveka.

Dacu vam jedan mali test. Kad god ste besni,nervozni ili patite,udarajte rukom od zid ili drvo ili uzmite asov pa kopajte rupu pa je zakopavajte.

Nakon toga mi recite kako se osecate.
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top