PEDIGREE EXPOSED

Eto a kada ja kazem da parenje u srdostvu ne valja ispadnem blesava, jer "iskusni odgajivaci znaju sta rade".
Hvala bogu da se neko pozabavio i tom temom i nadam se da ce makar malo podici svest ljudi koji se bave odgojem pasa pa da ce prestati da upropascavaju rase i same pse.
Odlican klip, Rina hvala ti sto si ga nasla i postavila.
 
Poslednja izmena:
I ja sam upravo pogledala.Uvek sam bila zagovornik ideje da je linija izmedju ljudske vrste i zivotinjske vrlo tanka.Evo primera u ovom dokumentarcu.Rezultat spajanja srodnika u zivotinjskom svetu (u ovom slucaju pasa) je jednak rezultatu spajanja srodnika u ljudskom.Neki dedica iz Kennel Club-a rece da to nije istina.Evo kako nije.Tuzno.:sad2:
 
Evo ovo sam napisala vec na jednom forumu,ali ne skodi da napisem i ovde:

Kod pasa je opisan veliki broj urodjenih anomalija koje predstavljaju veliki i veoma vazan zdravstveni problem, narocito u populaciji pojedinih rasa.
Mnoge anomalije su naslednog karaktera sa relativno dobro proucenim nacinom nasledjivanja- one se shodno tome lako i dijagnostikuju.
Za mnoge anomalije se pretpostavlja da su naslednog karaktera samo zato sto se javljaju sa vecoom ucestaloscu kod pojedinih rasa. Njihova dijagnostika je mnogo teza.
Neke se lako prepoznaju kao sto su oligodoncija i polidnocija(manjak i visak zuba u vilici)

Neke se ocekuju: na primer kod bedlington terijera najveci broj pasa boluje od bakrom indukovanog hepatitisa, nalik na Wilsonovu bolest kod ljudi
Onda epulide su gnojni otoci,i u 50%slucajeva se javljaju kod boxera.
Neke bolesti se otkrivaju tek ispoljavanjem klinickih simptoma:Megaezofagus se dijagnostikuje kontrastnom radiografijom i endoskopijom.
Postoje razne anomalije trbusnog zida,pre svega hernije,a svaki tip bolesti je karakteristican za odredjene rase.
Postoje mnoge nasledne bolesti kardiovaskularnog i digestivnog sistema.
Jedna od njih jei acinusna atrofija pankreasa koja se karakterise perverznim apetitom,hronicnom dijarejom i mrsavljenjem. Pas jede kao mecava,a mrsav je kao kostur.
Neke rase cesce pate od defektnih poremecaja imunog sistema. Pri toj bolesti pseci organizam nije u mogucnosti da se odbrani,psa napadaju razni virusi i bakterije,razboljeva se jos vise i na kraju ugine.
Sve vise su zastupljenije i displazije lakta i kuka.To se desava usled nagle popularizacije neke rase i njene hiperprodukcije. Displazija lakta je najcesca kod: NO, labrador retrivera, baseta, francuskih buldoga,nemackih doga itd. Displazija kuka je karakteristicna za velike rase.
Brahicefalicne rase su rase sa kratkim nosnim kanalom,tako da oni cesto imaju problema sa disanjem. U brahicefalicne rase spadaju:bokser,civava,buldog itd.

Zbog toga bi trebalo da pas koji se koristi u daljem priplodu, pored odlicne ocene sa izlozbe ima OBAVEZAN uradjen test na sve bolesti karakteriisticne za rasu.
 
O boze sad sam pogledo ovo i misim sta reci...
Ovi ljudi svesno lazu sebe i ubedjuju u nesto sto je ocigledno da ne valja,samo sad je pitanje da li to rade zbog para (najverovatnije) ili jednostavno nece da priznaju istinu...
Koliko vidim svi ti odgajivaci su sudije ,i nije mi jasno kako moze da proglasi psa koji se gusi pod krznom za najboljeg,ili recimo onog baseta i to jos pokazuje onu kozu sto visi kao neki modni detalj i kao to tako treba da bude...mislim strasno
A koliko su samo izmenuli rase za tih par decenija...po meni najgore je prosao onaj bulterier (sto se tice izgleda) jer pre samo par decenija onaj pas sa slike je bio mnogo mnogo lepsi,ne kazem da je ovaj sadasnji ruzan.Zao mi je i onog jadnog psa (ne znam ime) koji "mora" da ima onu crtu po kicmi ,a zna se da im to ugrozava zivot,blago onima bez crte,nisu ni svesni koliko su sretni.Uglavnom posle ovoga sam tek video koliko su neki psi zapravo unisteni od strane sebicnih i slepih ljudi koji kao da ne vide sta rade,ali sto je najgore ne zele ni da to menjaju i kad im se ukaze na greske,tako da mi se sad cini da su mesanci zapravo u svemu tome najbolje prosli.Imaju bolji imunitet,manje naslednih bolesti,samo eto sto ne spadaju pod onih par recenica u onoj glupoj knjizi koja odredjuje standard rase...
Uglavnom sve rase su donekle upropastene,neke vise neke manje,ali sto je najgore to ce se nastaviti sve dok bude ljudi kojima je bitnije ime (rasa) od zdravlja psa.
Pas je pas ,i nije vazno da li je mesanac ili rasni,u svakog mora da se ulaze i vreme i novac ,ali od svakog ces dobiti mnogo vise srece i lepih trenutaka ,nebitno da li je rasni ili mesanac...Pas se kao licnost razvija,a od vlasnika zavisi kako ce se pas razviti i kakav ce biti,a ne od vrste ili nekih kojekude predaka...
 

Back
Top