Azija, proza, poezija, citati... komentari

Sačuvati mir predstavlja najveće ispoljavanje snage,biti aktivan - to je lako.Popusti uzde i konji će odjuriti sa tobom.To svako može,ali jak je onaj,koji može zaustaviti zahuktale konje.
Šta zahteva veću snagu - popuštanje ili obuzdavanje?Ko je smiren,ne znači da je tup.Smirena osoba gospodari svojim duhovnim snagama.Aktivnost ispoljava samo neznatnu,a mir naprotiv,nadmoćnu snagu.
Vivekananda
 
Bio je tu covek koji je popravljao put, taj covek sam bio ja sam; budak koji je drzao bio sam ja sam; sam kamen koji je razbijao bio je deo mene; nezna vlat trave bila je moje sopstveno bice. Gotovo da sam mogao da mislim i osecam kao covek koji je popravljao put, mogao sam da osetim vetar koji je prolazio kroz drvece, mogao sam da osetim malenog mrava na vlati trave. Ptice, prasina, sami sumovi, bili su deo mene. Bas tada je na odredjenoj udaljenosti prosao automobil; bio sam vozac, motor i gume; sto se vise automobil udaljavao od mene, i ja sam se udaljavao od sebe.Bio sam u svemu, ili tacnije, sve je bilo u meni, nezivo i zivo, planina, crv i sve stvari koje disu. Celog sam dana ostao u tom srecnom stanju.

Krisnamurti
 
"Čuang Ce je lovio ribu na reci P'u kada princ od Č'ua posla dva velikodostojnika kod njega i ovi mu rekoše :
- Naš princ želi da te optereti upravom nad državom Č'u.
- Čuang Ce produži da lovi ribu,ne okrećući glavu, i reče :
- Slušao sam kako se u državi Č'u nalazi neka sveta kornjača koja je uginula kad joj je bilo hiljadu godina. U hramu predaka princ čuva tu kornjaču brižljivo zatvorenu u jednoj škrinji.Šta bi ta kornjača više volela,da je mrtva i da joj se ostaci poštuju,ili da je živa i da po blatu maše repom?
- Više bi volela da je živa - rekoše velikodostojnici - i da po blatu maše repom.
- Idite - reče Čuag Ce. - I ja više volim da po blatu mašem repom. "

/ Čuang Ce,kad su mu ponudili bogatstvo i ministarski položaj,odbio je.A evo,kako je o tome pisao.../
 

Back
Top