"Mislim, dakle postojim"

reče čovek ,
a šta kažu životinje?

Misliti i izreći misao nije isto.

I među ljudima postoje nijemi...ali svakako znamo da i oni imaju moć da misle, kao i svi drugi.

Međutim, ono što stoji iza izrečene misli ili čak iza pomišljene misli jeste Znanje ili NE-Znanje o Sebi. Ukoliko misao dolazi iz Znanja o Sebi (Svijesti) onda ona u sebi ima sveobuhvatnost svih drugih Znanja koja prethode njenoj pojavi. Iz perspektive 'čovjeka' Biće KOJE JESMO može samo da nagađa šta životinje misle i šta bi da kažu na ovu temu. Iz perspektive 'čovjeka' jedino što Biće-čovjek od Bića-životinje (krave recimo) može da čuje na ovu temu jeste: "MUUUUUU!"...i svaki put, dok pokušava da, kao čovjek, sluša ono što krava govori...uvijek će čuti varijaciju zvučne vibracije onog istog: "MUUUUUUU..."

Ako pak izolujemo Sebe, Biće-čovjeka, od SVIH i SVEGA te se posmatramo kao postojanje unutar sistema (Duša-Razum-Tijelo) koji nas čini čovjekom, onda ćemo shvatiti da osjećanje 'postojanja' tog Bića-čovjeka direktno proporcionalno zavisi od postojanja sistema. Bez sistema Biće-čovjek ne postoji.

Da li to znači da bez sistema postojanje ne postoji?
Da bi smo mogli da nadgrađujemo i jednu misao i zaključak o Sebi-postojanju prvo moramo razlučiti šta je to što nazivamo postojanje.
Postojanje ili bitisanje, skraćeno=BIĆE, jeste nematreijalno, bezvremeno, besprostorno Znanje o Sebi (Jednina u Jednom). U Sebi taj Jedan ili Jednina Jednih NEMA kretanja. Kretanje mu nije potrebno jer svaki Jedan u Sebi sadrži, JESTE, Jednina svih ostalih postojećih Jednih. U ovom stanju Svijest o Sebi-postojanju je u svakom Jednom simultano i podjednako ISTA...bezlična. Dakle, kao takvo ovo bezlično Znanje o Sebi JESTE...JESTE suština, SVIJEST, ŽIVOT.

Iz bezlične suštine, stvaraju se individualna iskustva svakog postojećeg Jednog, a Život tom odvojenom individualnom iskustvu se daje centriranjem Bića KOJE JESTE u svako od tih individualnih Jednih simultano. To centriranje predstavlja začetak sistema, začetak Duše. Kada se Biće centrira unutar Jednog Znanja o Sebi ono kroz to Znanje BIRA svoja iskustva, dajući tom inicijalnom Jednom Znanju o Sebi ulogu SUBJEKTA a svim drugim Jednima koje onda bira iz tog Centra dajući ulogu OBJEKTA. Tek u ovom stanju to inicijalno Znanje postaje Duša. Da bi se ovaj odnos SUBJEKAT-OBJEKAT manifestovao u iskustvo Sebe, Biće aktivira dio Sebe koji nazivamo UM-Raz-UM. Um mu služi da sintetikuje ove odnose, dakle NAMJERE za iskustvima, a Raz-UM mu služi da te sintetikovane odnose analizira, dešifruje i projektuje u ČULNU realnost stvarajući PREDSTAVU onoga što je Raz-Umljeno. Tek sada, dakle unutar Raz-Uma, nastupa proces MIŠLJENJA. U ovom aspektu Biće formira Svjesnost o postajućem Sebi-iskustvu koja je direktno proporcionalno zavisna od prisustva apsolutnih Znanja ili Istina o Sebi iz Svijesti a unutar postajuće predstave.

Misao je prevedena, dešifrovana frekvencija vibracije određenog Znanja-informacije. Misao (postraje) unutar Raz-Uma. Izvan Raz-Uma, dakle u domenu SVIJESTI-apsoluta, misao jeste Znanje o Sebi. To ne znači da svaka misao koju čovjek pomisli ima identičnu vrijednost u aspektu Sebe kao Znanja o Sebi u apsolutu. Misao je najčešće POLARIZOVANO Znanje o Sebi, te jedna misao može da bude dobra ili loša recimo. U samom postojanju-apsolutu, SVE JESTE...niti dobro niti loše. itd.

.

Sada, ako znamo da misao postoji samo u domenu sistema, tj. unutar jednog dijela tog sklopa-mehanizma, u Raz-Umu, onda bi nam za sigurno trebalo postati jasnije da izreka: 'Mislim, dakle postojim' vrijedi samo u domenu Raz-UMA. U drugim riječima: Kada se Biće identifikuje sa Raz-Um dijelom mehanizma, dakle sa onim dijelom mehanizma koji mu služi da MISLI...ono će da osjeća, pošto je Sebe, dakle Centar iskustva pomjerilo sa Duše na (u) Raz-Um, da ono samo jeste Raz-Um. Odatle, ova izreka dobija punomoć. Međutim, ako se Biće KOJE JESMO pomjeri iz ili sa Raz-Uma na poziciju IZVAN Raz-Uma...vidjet' će na dlanu da je Istina sasvim drugačija. Vraćajući se sa tom Istinom na (u) Raz-Um Biće bi sada reklo:

"Mislim, dakle MISLIM da postojim".

Ovo bi sada bila apsolutna Istina o Biću koje zbog mišljenja misli da postoji.

Pošto je srž našeg postojanja Znanje o Sebi-apsolut, onda apsolutna istina o postojanju bi bila:

ZNAM (JESAM), dakle postojim. Naravno, ovo 'ZNAM' nema nikakve veze sa stečenim znanjima...te se 'ZNAM' takođe ne može izreći...već jedino BITI.
 
Poslednja izmena:
Pa,dobro Ti koji jesi hčeš li več jednom odgovoriti sebi na PITANJE O JESI? I šta ti je to APSOLUT? O ČEMU ti to?
Šta ti je postojanje? Bilo čega...Šta ti je to MISLIM? Šta ti predstavlja uopšte tvoja SVESNOST-šta je?
????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Nisu li ovo samo ispisane reči? Šta je pre tih reči?
 
Pa,dobro Ti koji jesi hčeš li več jednom odgovoriti sebi na PITANJE O JESI? I šta ti je to APSOLUT? O ČEMU ti to?
Šta ti je postojanje? Bilo čega...Šta ti je to MISLIM? Šta ti predstavlja uopšte tvoja SVESNOST-šta je?
????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Nisu li ovo samo ispisane reči? Šta je pre tih reči?
Ajd' i ovdje da pokušam da ti pribižim rezon JA KOJI JESAM. On smatra da Apsolut (Bog) živi zajedno sa nama naše živote. A mi možemo živjeti zajedno sa Njim, ali i bez Njega! Uslov je da postanemo svjesni Njega.






Ajd' i ovdje da pokušam da ti pribižim
 
Ajd' i ovdje da pokušam da ti pribižim rezon JA KOJI JESAM. On smatra da Apsolut (Bog) živi zajedno sa nama naše živote. A mi možemo živjeti zajedno sa Njim, ali i bez Njega! Uslov je da postanemo svjesni Njega.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Osnova mog pitanja i pita štaje to Bog,Priroda,stvar po sebi,apsolutno jedno...I ostali nenavedeni nazivi postojanja...Po idealistima nedokučivi...A po nama objektivistima (extroverti) još samo korak i značemo...ali malo morgen...
Od labosa ženevskih i inih,rekao bih,više zavisi približavanje saznanjima,nego spekulativnim "pregnućima"...Ali,hajde,ja sam objektivac preovlađujuće...
 
Ajd' i ovdje da pokušam da ti pribižim rezon JA KOJI JESAM. On smatra da Apsolut (Bog) živi zajedno sa nama naše živote. A mi možemo živjeti zajedno sa Njim, ali i bez Njega! Uslov je da postanemo svjesni Njega.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Osnova mog pitanja i pita štaje to Bog,Priroda,stvar po sebi,apsolutno jedno...I ostali nenavedeni nazivi postojanja...Po idealistima nedokučivi...A po nama objektivistima (extroverti) još samo korak i značemo...ali malo morgen...
Od labosa ženevskih i inih,rekao bih,više zavisi približavanje saznanjima,nego spekulativnim "pregnućima"...Ali,hajde,ja sam objektivac preovlađujuće...
Ako Bog stvarno postoji, kao što mnogi osjećaju, onda ti je ovaj odgovor depalsiran,
 
Ako Bog stvarno postoji, kao što mnogi osjećaju, onda ti je ovaj odgovor depalsiran,

Погледај моју тему о Декартовом Милсим дакле постојим, и видећеш праву снагу те филозофије а која открива цео свет непосредног искуства који је изван сваког опажања а који је опет за свакога апсолутно постојећи.

Али, ако се сада појави неко попут тебе који би да проповеда да је то "бог" тј. нека особа, неки деда са белом брадом на небу који награђује и кажњава..онда са свом том проповеди потражи друго место и наивиније људе.

Ту твоју пројекцију ауторитета родитеља из детињства коју зовеш "бог" сачувај за такве...а права трансценденција је све само не оно што црквене догме сервирају народу вековима преводећи га жедног преко воде и дечјим наивностима замењујући духовносот и метафизику.
 
Filozofija i treba da je podalje od Boga...Vidi šta je taj Gospodin napravio od crkvi...Cirkus taštine i straha koji samozvani njegovi advokati jadnim vernicima uteruju u kosti kako bi iskamčili od jadnika za oprost i najgorih grehova...
Neka filozofija bez Njega...
 
Погледај моју тему о Декартовом Милсим дакле постојим, и видећеш праву снагу те филозофије а која открива цео свет непосредног искуства који је изван сваког опажања а који је опет за свакога апсолутно постојећи.

Али, ако се сада појави неко попут тебе који би да проповеда да је то "бог" тј. нека особа, неки деда са белом брадом на небу који награђује и кажњава..онда са свом том проповеди потражи друго место и наивиније људе.


Ту твоју пројекцију ауторитета родитеља из детињства коју зовеш "бог" сачувај за такве...а права трансценденција је све само не оно што црквене догме сервирају народу вековима преводећи га жедног преко воде и дечјим наивностима замењујући духовносот и метафизику.
Nije sve u religiji (bilo kojoj) tako crno kako si ti utupio. I ne doživljavaju svi Boga kao sedog čikicu koji dijeli bone za raj ili pakao. A tvoje postove protrčim najbrže što mogu. :mrgreen:
 

Back
Top