SENDVIČI

pajce 1205

Poznat
Poruka
9.577
e sad da vam pravim malozazubice...mmmmmmmmmmmmmmmm

pored čuvene Zlatiborske Komplet lepinje koja je maltene brend Zlatibora
polako primat uzima jedna druga, mnogo bolja, ukusnija...i koja se sve vise trazi za doručak...i ne morate da ručate...:D

Doduše ja je malopre spremih sebi....

Lepinja sa pršutom i kajmakom

vi koji ste na dijeti....Ovo nemoj slucajno ni da gledate a kamo li da pomaišljate nešto
od gledanja se ugoji bar 100 grama :lol:

DSCN2599-1.jpg
 
Poslednja izmena od moderatora:
e hajde sada da zajedno napravimo I NJU, Ako ste bili na Zlatiboru a niste je probali
onda kao da NIŠTA niste ni jeli na Zlaatiboru.

ZLATIBORSKA KOMPLET LEPINjA

prosto je nju napraviti u sustini ali da malo otkrijemio neke naše ugostiteljske cake pri njenom pravljenju.....
Treba vam lepinja, ali da bude mesanta srednje velicine, dakle NIKAKO šuplja u sredini,
jedno jaje i kajmak, stari kajmak OBAVEZNO I pretop, svinjski i dobar...jedan od glavnih faktora koji lepinji daje PRAVI LEP UKUS.
Mada svi faktori treba da se pogode da bi KOMPLET LEPINJA billaa da se prsti poližu.
Ako ste negde probali ovu lepinju i nije vam se dopala, može biti da samo jedan od ovih
faktora nije bio kako treba. npr. pretop može i da ima loš miris, da ne kažem SMRDI,
kajmak može da gorči itd.

slika 1
DSCN2681-1.jpg



Lepnju presecite al NIKAKO NA POLA klasično već više malo izdubite kao na slici i izvadite poklopac
slika 2
DSCN2682-1.jpg



kada ste to uradili sredinu lepinje slobodno oslobodite malo testa, napravite udubljenje dok zidovi ili ivice lepinje treba da osatnu mesnati
slika 3
DSCN2683-1.jpg



jaje umutite sa onim kajmako dobro, NEKO odmah stavi jaje u lepinju u tu ga muti, NE, nego u posudi ga umutiti ZAJEDNO SA KAJMAKOM prvo
slika 4
DSCN2684-1.jpg



tu smešu uspite u lepinju, sa viljuskom je slobodno razmažite DOBRO i zidove lepinje
izbušite da smeša udje u njih OBAVEZNO
slika 5
DSCN2686-1.jpg



kada ste to uradili, razmazali, pritisnite poklopac odozgo slobodno jače da i on primi smešu, njega ne mažite prethodno
slike 6 i 7
DSCN2687-1.jpg
DSCN2688-1.jpg



Sada to stavite na plek, lepo bi bilo da pečete na drva...
može naravno i u električnom šporetu...
JA SAM PEKAO na drva, teperatura negde oko 200 stepeni, 20 minuta, nemam pojma tacno...mada nebitno, pratite, poklopac na laganijoj vatri, kada se zapeče dovoljno, zavisi da li volite pečeniju il ne, IZVADITE, prekrite nečim da malo samo odmekne, odstoji par minuta

slika 8
DSCN2689-1.jpg
 
Poslednja izmena:
poslužite je ovako, E SAD PRELITE SA PRETOPOM, ja ga ovde u ovom danasnjem slučaju NISAM IMAO :(...on lepinji daje mekoću i pravi ukus. I OBAVEZNO pijte nesto uz nju, jogurt je najbolji, NE IDE SAMA NIKAKO :)
Ko voli masnije, više pretopa, pazite samo...ovo je prava energetska BOMBA, nije preporučeno onima sa visokim pritiskom ili slabim srcem, isključivo zbog pretopa.
DOBRA Komplet Lepinja ako je konzumirana oko 11 h. pre podne oslobodiće VAS
narednog obroka do kasno uveče, osim ako nesto mnogo niste radili :)

kopali kanal, SEKS, itd.....:hahaha:

slika 9
DSCN2691-1.jpg



p.s. NE OBRAĆAJTE PAŽNJU na onog malog dlakavog, ON JE STALNO tu kada ja nesto serviram na sto...NIŠTA mu ne promiče
 
mmmmmmmmmmmmm
ja obozavam komplet lepinju i imala sam prilike vise puta u Uzicu da je jedem (inace sam iz Beograda) ali na Zlatiboru nisam nikad probala.
Kako bese prava receptura za pretop (tj. koliki treba da bude odnos)?
 
Ih bre Pajče... ti nas ubi ovim tvojim lokalnim specijalitetima!
Jedino ne znam gde da nabavim zlatiborski kajmak... a da ne moram na Zlatibor :think:
 
Ih bre Pajče... ti nas ubi ovim tvojim lokalnim specijalitetima!
Jedino ne znam gde da nabavim zlatiborski kajmak... a da ne moram na Zlatibor :think:

Kad skokneš do Bgd-a...ima u Ruzveltovoj ulici radnjica sa Zlatiborskim specijalitetima koja prodaje i njihov kajmak....kad skokneš do Bgd-a :)

p.s. A ja budala zalazim u ove teme...a na dijeti već nedelju dana
Voda mi ide na usta
 
Da pretop je mast od pecenja ali jedino nisam sigurna da li je pretop mast od svakog pecenja ili mesavina od svinjskog i jagnjeceg (ako nisam promasila). Tj. znam da je taj odnos bitan za komplet lepinju ali ne znam za inace da li je pretop uvek mesavina tih masti
 
Šta je pretop? Mast?

ovo je pitanje koje TURISTI na Zlatiboru stalno postavljaju...
Prvo pitaju sta ima u komplet lepinji, kada im se pomene na kraju pretop sledi pitanje

ŠTA JE PRETOP.....

e tu ima jedna anegdota iz moje bivše pizzerie na Zlatiboru, bio sam prisutan tu bas tada.
Pita jedna klinka konobara to pitanje čuveno...a on onako opičen odgovara.

TO VAM JE ZNOJ OD SVINJE...:hahaha:

ova i njena drugarica skiselise facu, umalo ne odose dok im ne objasni šalu, mada čovek je rekao kao jeste....Dakle, pretop je mast životinjskog porekla ali ne sama mast vec iscedak od jagnjeta ili praseta koje se peče, dakle topljeno salo sa mesnatim iscedkom...Slan je dosta jer se sve prasci ili jaganjci pre stavljanja u pecnicu dobro usole i upravo ta so u najvecoj količini se iscedi dole kao pretop. Obicno ti koji peku imaju specijalnu posudu koja prima svu tu moču koja se cedi.
Za pretop je bitno da je jagnjeci, on je najbolji, može i svinjski ali zna da bude masniji. Uglavnom se mesa svinjski i jagnjeci.
Neko je pitao odnos...evo ja sam to neki dan bas slikao kako izgleda taj odnos masti i pretopa pa ci staviti to lepo ovde da se vidi. Ali sutra dok uploadujem sliku iz aparata.
 
Da odnesem dedi malo moče? :lol:
Kod mene u krajini zanli su pod pojmom pretop podrazumjevati recimo suvo meso ako se želi ostaviti za ljeto, pretopi se mast i zalije u posudi suvo meso.
Sad mi pade na pamet nešto što mi u šali zovemo francuske prženice. To je navodno stari način prpreme lepinja uz ćevape i sl. a vjerovatno je i izmišljen da se upotrijebe osušene lepinje ili hljeb. Skuva se jak goveđi temeljac, može i sa kockom goveđom, vegetom,malo ulja i začini po volji ( ne treba mnogo za desetak komada recimo dva decilitra). Lepinje/hljeb se namoče, pa preprže. Ako se radi u tavi paziti da ne popiju mnogo ulja, dobro idu sa pavlakom i biberom, bolje budu od bijelog hljeba.
 

Back
Top