Pomoc oko XML-a

PsYx

Početnik
Poruka
47
Treba mi pomoc oko XML-a. Konkretno treba mi sve o tom jeziku. Citao sam o njemu dosta na netu, iz pdf-ova, iz svega moguceg i jos uvek nisam shvatio konkretnu primenu XML-a. :dontunderstand:Ako neko moze samo da mi objasni prakticnu primenu,gde se najvise koristi i zasto, bio bih zahvalan.
 
dizem ruke. skuco sam a4 teksta i browser ga pojeo...

ukratko - univerzalni format za pakovanje podataka, za koji postoje ugradjeni parseri u svim mogucim jezicima, i koji mozes da uguras gde god hoces

primer - u html, pa onda javascript radi neke lepe stvari sa tim, a php se snalazi sa xmlom super.
 
Ko sto Peruzzi rece, pakovanje podataka. XML ti je HTML u kojem mozes da definises sopstvene tagove i time napravis sopstvenu organizaciju podataka. Video igre, recimo, koriste XML format za organizaciju resursa (slike, zvuk, muzika, 3D modeli i tako dalje).
 
Izvinjavam se al bojim se da tek sad nista nisam shvatio...Ok, znam da korisnik moze sam da definise tagove i atribute, ali dal postoji neki okvir u kome je dozvoljeno smisljanje tih atributa. Ne verujem da neko moze da se sedne i da nalupeta nesto i da to stavi medju <> i da to bude XML. Drugo, nije mi jasno to sa parsiranjem...zar XML nije obican tekst...mislim...sta ce mu parser...
Ako neko moze samo maloo opširnije...hvala
 
bas zato i sluzi xml - da mozes da lupas sta ti odgovara. naravno ima tu i nekih standarda i sta ti ja znam, to valjda sluzi da parser zna kako da parsuje, ili koji karakter set da ocekuje, sta ga znam

xml jeste obican tekst, sa jedom izuzetnom osobinom - ne moras da pises funkcije za parsovanje, vec ih imas tonu. a parser ti treba da bi mogao da iz
<unos>
<ime>petar</ime><telefon>000000</telefon>
</unos>
izvuces ime i telefon

a koristi se masovno jer je jednostavna za prenos, na prvom mestu preko interneta

i xml nije html, iako lici. jeste da uz xml moze da se pridruzi css pa da to lici na nesto, ali prvobitna namena xml-a je iskljucivo da formatira podatke tako da program lako moze da ih koristi.
praviti sajt u xml-u je skoro isto kao orati njivu formulom 1 - ima konje, al nije za to napravljena
 

Back
Top