PUDLE DVOBOJNE, CRNO-BELE BOJE

Videla sam, bio je jedan u komšiluku kod mog strica, zvao se Raf. Inače, bikolor su isključivo crno-bele i dobijaju se kao "nusprodukt" parenja crnog i belog psa u pokušaju da se dobiju "srebrni" štenci. Srebrni štenci se dobijaju isključivo iz te kombinacije, inače se iz svih ostalih kombinacija dobijaju jednobojni štenci-beli, aprikot, čokoladni i crni. A i ti srebrni štenci izgledaju nekako dvobojno, kao da imaju tamniji plašt i svetliji palež, kao onaj plavi doberman kog su '90 i neke diskvalifikovali.
 
Mislim da ste ipak u zabludi kada su dvobojne pudle u pitanju, idite na moj sajt i pogledajte linkove, tamo ćete naći dosta američkih stranica gde se jasno vidi da dvobojne pudle nisu samo crno-bele već ih ima u raznim bojama i kombinacijama...

A što se tiče dobijanja konkretno crno-belih pudle: ja imam dva psa u toj boji koji su dobijeni parenjem takođe crno-belog oca i crno-bele majke. I koliko ja znam u rodovniku imaju nekoliko generacija čistih harlekina, a ne kombimacijom gde je jedan roditelj crn a drugi beo.
 
Mislim da ste ipak u zabludi kada su dvobojne pudle u pitanju, idite na moj sajt i pogledajte linkove, tamo ćete naći dosta američkih stranica gde se jasno vidi da dvobojne pudle nisu samo crno-bele već ih ima u raznim bojama i kombinacijama...

A što se tiče dobijanja konkretno crno-belih pudle: ja imam dva psa u toj boji koji su dobijeni parenjem takođe crno-belog oca i crno-bele majke. I koliko ja znam u rodovniku imaju nekoliko generacija čistih harlekina, a ne kombimacijom gde je jedan roditelj crn a drugi beo.

Jel imaju uslovni rodovnik?Ili neki drugi?
:think:
 
Poslednja izmena:
Koliko mi je poznato (a poznato mi je dosta o pudlama) standard propisuje iskljucivo jednobojne pudle. Rodovnik FCI mogu dobiti samo pudle koje su u standardu. Poslednja boja koju je priznao FCI je SIVA (SREBRNA) sezdesetih godina. Ovo jeste interesantno i retko (jer pudle se pare u svim bojama, stim sto stenci povuku ili na jednog ili na drugog roditelja), ali se smatra genetskom manom i to je diskvalicikaciona mana na svim izlozbama pod pokroviteljstvom FCI.
 
:bye:
 

Prilozi

  • 015.jpg
    015.jpg
    55,3 KB · Pregleda: 23
  • 050.jpg
    050.jpg
    21,9 KB · Pregleda: 20
  • 3c.jpg
    3c.jpg
    54,9 KB · Pregleda: 17
  • NASLOVNA.jpg
    NASLOVNA.jpg
    45,2 KB · Pregleda: 17
Poslednja izmena:
Koliko mi je poznato (a poznato mi je dosta o pudlama) standard propisuje iskljucivo jednobojne pudle. Rodovnik FCI mogu dobiti samo pudle koje su u standardu. Poslednja boja koju je priznao FCI je SIVA (SREBRNA) sezdesetih godina. Ovo jeste interesantno i retko (jer pudle se pare u svim bojama, stim sto stenci povuku ili na jednog ili na drugog roditelja), ali se smatra genetskom manom i to je diskvalicikaciona mana na svim izlozbama pod pokroviteljstvom FCI.

Mislim Savo da gresis, poslednja boja koja je priznata je crvena, a koja se ocenjuje u grupi sa sivom i apriko bojom. Do sada se vodila kao apriko, ali se odvojila.
 
Što se tiče PARTI pudli, to bi u slobodnom prevodu značilo nešto kao "boja u delovima" odnosno samo delovi psa su obojeni. PARTI se koristi za sve pudle koje su dvobojne na takav način da se na beloj osnovi javlja u pločama, pegama ili plaštu, druga boja. Bilo da je ta boja crna, braon, crvena, apriko, siva, plava... itd...
Drugi varieteti se drugačije zovu.
Evo radi ilustracije postavljam link ka jednom američkom sajtu, tu jako lepo možete videti razne boje i varietete: http://www.multicoloredpoodleclubofamerica.org/color.htm
a slobodno možete malo i procunjati po sajtu i videti i druge slike...


Što se tiče crvenih pudli, sve što imam da kažem je da su predivne i da mi je drago što su konačno odvojili i dali im zasluženo mesto u kinologiji.
 
Mislim Savo da gresis, poslednja boja koja je priznata je crvena, a koja se ocenjuje u grupi sa sivom i apriko bojom. Do sada se vodila kao apriko, ali se odvojila.

slazeem se sa tobom. Samo jedno obavestenje o crvenim pudlama.
Jesu priznate i veoma su slatke samo im je boja (jos uvek) nepostojana. Crvene i braon pudle su veoma simpaticne i imaju veoma jaku i cistu boju dok su mlade ali vremenom im boja bledi pa tako crvena pudla sa 5-6 godina starosti veoma podseca na aprikot a braon izgleada kao da joj se isprala boja pa je nesto izbledela.
 
Imam pitanje za poznavaoce pudli.
Naime danas je došao na svet okot od 5 pasa crne boje. Pre pitanja bih samo da napomenem da mi uopšte nije bitno (ne prodajemo pse, poklanjamo ih), već se interesujem iz čiste znatiželje. Jedno od štenaca (svi su crni) ima belu liniju na grudima u dužini od oko 5 cm. Da li neko može da mi objasni kako je došlo do tog varijeteta ako su majka crna (baba i deda crni) i otac crn (majka crna, otac aprikot)? I jedan i drugi roditelj su rasni psi, patuljasti primerci rase. Bilo bi mi jasno da je neko štene i pored crnih roditelja povuklo na dedu aprikot boju, ali bela linija na tom jednom psu mi nije jasna.
 

Back
Top