Programiranje - Tutoriali

jel može neko da mi pomogne .ne mogu da ugasim računar kada idem na shut down on mi restartuje računar probala sa da idem na shut down-s u dosu ali nije mi uspelo. moram računar da gssim dole na kućištu na dugme

e pa mogla bi da probas da resetujes system mozda
ali probaj da skeniras komp anti virusom
ali ja ti preporucujem dda radis system
ali ustvari kad si ga poslednji put i radila ako j proslo vise od 1 godine radi ga obavezno
 
Pozdrav svima. Imam jedno pitanje i nadam se da ću dobiti neki odg koji mi se đa..:D:D Trenutno sam drugi razred gimnazije i razmišljao sam da se bavim programiranjem. Ali niko ne zna da me malo uvede u to i objasni kako to ide. Poznajem rad na računaru (bar mislim da znam) :lol: i problem mi je što imam slabije ocene iz matematike i fizike a čuo sam da je to najosnovnije nešto.. :confused: pa mi sad ništa nije jasno.. :think::think:
 
Pozdrav svima. Imam jedno pitanje i nadam se da ću dobiti neki odg koji mi se đa..:D:D Trenutno sam drugi razred gimnazije i razmišljao sam da se bavim programiranjem. Ali niko ne zna da me malo uvede u to i objasni kako to ide. Poznajem rad na računaru (bar mislim da znam) :lol: i problem mi je što imam slabije ocene iz matematike i fizike a čuo sam da je to najosnovnije nešto.. :confused: pa mi sad ništa nije jasno.. :think::think:

pa prvo treba ti programski jezik u kom ces da radis
ja ti preporucujem C#
da PP mogu da ti posaljem link i neke tutoriale da ucis
ako ti treba pomoc samo reci
 
Da, to ako bih krenuo sam.. Ali mene zanima škola prvenstveno, koji su mi predmeti potrebni, šta je važno da se uči, šta ne, koji fakultet je najbolji za programiranje itd itd. :hvala:

Sine,da ti ja kazem nesto.
Nikakve ovo veze nema sa tvojom ocenom iz matisa.
Za programiraje je potrebno da znas funkcije,logaritme,algoritme itd..nesto u tom krugu znanja.

Ne moras ti da znas to pre programiranja, vec mozes da ucis tokom ucenja programskog jezika.

Racunarski fakultet je extra, s'tim da se pomiris da je godina 3000 evra.
 
Da, to ako bih krenuo sam.. Ali mene zanima škola prvenstveno, koji su mi predmeti potrebni, šta je važno da se uči, šta ne, koji fakultet je najbolji za programiranje itd itd. :hvala:

Ako imaš para, a ne želiš da učiš previše opširno, već isključivo programiranje, onda kao što reče Dushan the Younger idi na RAF. Ako si spreman da se žrtvuješ, onda ETF ili PMF, računarski odsjek. Na ETF čak još više ubacuju hardverski dio + telekomunikacije, + osnove elektronike (digitalna + analogna), a imam osjećaj da te to nešto ne interesuje.

Uči zasad matu, nije toliko teška, a može ti zatrebati (za prijemni ponajviše, za samo programiranje i nije neophodna, potrebnija ti je mnogo više sposobnost "programerskog" razmišljanja). Probaš PMF ili ETF. Ako imaš više para, a i ne želiš da učiš previše opširno stvari koje i nisu toliko povezane s programiranjem - RAF definitivno, prilično je dobar koliko čujem. :)

Što se tiče redosleda programskih jezika koje trebaš naučiti, ja ti savjetujem nešto drugačiji redosled:

1. Paskal, nemoj se dugo zadržavati, nauči osnovno, stekni osjećaj, ne zaboravi pokazivače i rad sa datotekama.
2. C, tu se možeš malo duže zadržati, upoznati kako se radi s memorijom, steći ćeš malo više znanja o "dubljim" dijelovima programa.

Ova dva nabrojana su proceduralni programski jezici (proceduralno - jedno od 5 vrsta programiranja). To znači da ti od samog početka za sve moraš programu reći šta da radi i da definišeš mnoge stvari. Prilično sporo u odnosu na npr. OO (objektno orijentisano), koje je i do 20 puta brže!!! Međutim, bolje je početi ovako jer OO programiranje (čiji je C# jako moćan predstavnik) se bazira na code reuse-u, tj. ono što se proceduralno isprogramira, možde da se koristi stalno, bez mijenjanja. Npr. umjesto da svaki put pišeš f-ju za faktorijel, napišeš je samo jednom, te u svim sledećim projektima koristiš samo jednu naredbu za pozivanje f-je i proslijediš ulazne vrijednosti. Zato je bolje prvo znati kako to radi, pa onda preći dalje.

E posle, a do tada imaš dosta vremena, idu npr.
3. C++ (skoro pa da se može prevesti kao objektni C)
4. C#
5. Java
....

Sine,da ti ja kazem nesto.
Nikakve ovo veze nema sa tvojom ocenom iz matisa.
Za programiraje je potrebno da znas funkcije,logaritme,algoritme itd..nesto u tom krugu znanja.

Ne moras ti da znas to pre programiranja, vec mozes da ucis tokom ucenja programskog jezika.

Racunarski fakultet je extra, s'tim da se pomiris da je godina 3000 evra.

***, privatni su po defaultu skuplji. :neutral:
 
Poslednja izmena:
ljudi treba mi pomoc hitnoooooo!!!
Imam ispit iz projektovanja algoritama (Pseudo jezik) 1.septembra a nemogu bas da ucim sve komplet da bi skontao, prosto nemam dovoljno vremena, SQL sam naucio i skapirao za 2-3 dana kao i Javu (naravno osnovne stvari) medjutim to je bilo kod drugog profesora gde je sve bilo mnogo jednostavnije objasnjeno bez previse teorije vec samo oslanjanje na zadatke je bilo dovoljno da se shvati osnovno da bi polozio ispit, medjutim ovde nije taj slucaj. Dali moze bilo kakva pomoc u vidu saveta... ako su potrebne bilo kakve informacije vezane za ispit pitajte, al stvarno mi je hica.


za administratora - ako mislite da ovo nije adekvatno pitanje za ovu temu nemojte brisati bar do 1.septembra, dok mi neprodje ispit, a kasnije radite sta god zelite, hvala unapred
 
Drugovi programeri imam jedno jednostavno pitanje za vas.
Sta je najbrze moguce nauciti raditi na racunaru a zatim i naci zaposlenje sa solidnom (moze i odlicnom) platom. z:shock:
Konkretno, imam godinu dana na raspolaganju a zatim palim odavde. zanima me posao preko, sta oni traze od zanimanja i gde bih mogao da probam da se uklopim. Hvaaala.
 

Back
Top