Znacaj fizicke snage u borilackim sportovima i vestinama...

Snaga jeste bitna ali u treningu borilackih vjestina prvo ide ucenje tehnike i svega onoga od cega se ista sastoji. Stav, udarac, distanca, nacin kretanja, udarna povrsina. Kada se te stvari savladaju, onda se vjezba efektivnost, udarcima u vrecu ili u protivnika (kontrolisani udarci od 30-40% snage kako se nebi povrijedio partner). Takav udarac moze da vam bar donekle prikaze tu sliku kako bi izgledalo udariti protivnika sa 100% snage. Efikasnost mozete vjezbati razbijajuci drvene ploce. Jedan veliki majstor Ninjutsua mi je jednom rekao da su prakticari ove vjestine odbacili borenje u kojem sve bacate na snagu (judo), i time sto smo to odbacili, jedini nacin da budemo dominantni jeste da vjezbamo brzinu, agilnost, jacinu udarca kao i gdje udaramo, tj. preciznost - udarac u vitalnu tacku sa greskom preciznosti do par milimetara.
 
Snaga jeste bitna ali u treningu borilackih vjestina prvo ide ucenje tehnike i svega onoga od cega se ista sastoji. Stav, udarac, distanca, nacin kretanja, udarna povrsina. Kada se te stvari savladaju, onda se vjezba efektivnost, udarcima u vrecu ili u protivnika (kontrolisani udarci od 30-40% snage kako se nebi povrijedio partner). Takav udarac moze da vam bar donekle prikaze tu sliku kako bi izgledalo udariti protivnika sa 100% snage. Efikasnost mozete vjezbati razbijajuci drvene ploce. Jedan veliki majstor Ninjutsua mi je jednom rekao da su prakticari ove vjestine odbacili borenje u kojem sve bacate na snagu (judo), i time sto smo to odbacili, jedini nacin da budemo dominantni jeste da vjezbamo brzinu, agilnost, jacinu udarca kao i gdje udaramo, tj. preciznost - udarac u vitalnu tacku sa greskom preciznosti do par milimetara.

Rekla kazala, ciga hvali svoga konja, itd. Probaj ti nekog da baciš pa nam javi.

@gnjec x2
 
Snaga jeste bitna ali u treningu borilackih vjestina prvo ide ucenje tehnike i svega onoga od cega se ista sastoji. Stav, udarac, distanca, nacin kretanja, udarna povrsina. Kada se te stvari savladaju, onda se vjezba efektivnost, udarcima u vrecu ili u protivnika (kontrolisani udarci od 30-40% snage kako se nebi povrijedio partner). Takav udarac moze da vam bar donekle prikaze tu sliku kako bi izgledalo udariti protivnika sa 100% snage. Efikasnost mozete vjezbati razbijajuci drvene ploce. Jedan veliki majstor Ninjutsua mi je jednom rekao da su prakticari ove vjestine odbacili borenje u kojem sve bacate na snagu (judo), i time sto smo to odbacili, jedini nacin da budemo dominantni jeste da vjezbamo brzinu, agilnost, jacinu udarca kao i gdje udaramo, tj. preciznost - udarac u vitalnu tacku sa greskom preciznosti do par milimetara.

Probaj radi borbu sa nekim dzudistom,onda dodji na forum i javi kako si prosao.
Dzudisti su pored rvaca fizicki najjaci,ali dzudo se ne radi na silu.Sva ta snaga koju poseduju uz tehniku se lako primenjuje.E sad ako te neki dzudista dohvati i zakuca o beton na uchi matu ili ipon sevoi nage neces se lepo provesti.
 
Slagao te...judo je izuzetno tehnicka vestina.

Pomenuo sam judo u zagradi ako nisi primetio, to je moja napomena, jer je rec o vestini u kojoj se boris sa gromadom od coveka.

Probaj radi borbu sa nekim dzudistom,onda dodji na forum i javi kako si prosao.
Dzudisti su pored rvaca fizicki najjaci,ali dzudo se ne radi na silu.Sva ta snaga koju poseduju uz tehniku se lako primenjuje.E sad ako te neki dzudista dohvati i zakuca o beton na uchi matu ili ipon sevoi nage neces se lepo provesti.

:think: Sto bih ja njemu dao da me uhvati????
 
Poslednja izmena od moderatora:
a sta mislite da se vratimo na znacaj snage u borilackim sportovima i vestinama?
UM caruje, SNAGA dobro dodje ;)
Po meni ne moze da smeta snaga kao sto vole da pricaju tipa "pravi majstor koristi samo 10% snage" i te pricice.
Evo jednog zanimljivog klipa gde ce nas ninja reci da je u ogranicenim uslovima, ali cu ja reci da nisu ograniceni, jer cicica ume da baca zmajeve kugle :) :

99% prakticara nazovi vestina zagovara pristup ovog chichice, ja samo kazem njima - manje gledajte filmove ;)
 
Znam ovog tipa. To je jedan prevarant. Ima na krstarici jedan video vec nedje postovan kako jedan tip ovo radi u dojou sa njegovim ucenicima, pa mu je novinar rekao da to isto uradi preko puta u jujutsu klubu, ovaj tamo dosao i nece pa nece. Kad su jednog iz tog kluba pitali zasto na njegovu glavu ove magije ne funkiconisu on se nasali pa kaze: "Mene najvise tuku u glavu"
Mislim da je to ovaj klip.

Dakle to su samo prevaranti. Ovaj se cak i ne izdaje za Ninjutsu, niti Ninjutsu ima ikakve veze sa ovim.
 
znacaj snage u borilackim sportovima i vestina zavisi od vrste sporta.U sportovima kao sto su rvanje,dzudo,sambo se koristi jedna vrsta snage i izdrzljivosti,u boxu,kick boxu,savateu i ostalim slicnim sportovima druga,a u karateu ,tekvondou i sl. opet treca vrsta.E sad i ako se uzme npr. box sasvim drugacija vrsta kondicije je u amaterskom i u profesionalnom boxu.Jedno je biti spreman za 12 rundi i to jednom u 6 meseci ili se spremati za ligu ili se spremati za turnir gde ces u 2 dana imati 6 meceva.A opet i drugacija kondicija je potrebna onom koji resava mec u dve runde ili onom koji pobedjuje na poene.Na kraju krajeva,priprema se prilagodjava i protivniku,ako se zna sa kim se bori.Najkomplexnija priprema je potrebna za mma.Morate biti spremni za najrazlicitije napore.Ono po cemu je poseban taj vid borbe je to sto morate posedovati sposobnost da se iz jedne vrste napora,brzo prebacite na drugi.Recimo iz borbe rukama i noga sa distance na rvanje ili borbu u parteru,pa onda ponovo.Ta promena ritma i prilagodljivost pomalo nedostaje borcima iz Srbije.Da bi mogli da uspesno izdrzite udarac ili seriju udaraca takodje je potrebno dosta treniranja.Mozete biti spremni za 3 runde kao zver.Da sve vreme napadate i meljete protivnika ali ako vas potkaci oseticete se potpuno mlitavo i slabo.E to je ono sto nestrucni ljudi pricaju '' ZASTO DA TRCIM POLA SATA,KAD CU IMATI U BORBI PRILIKU ZA TO"
A opet u npr. tekvondou je posebna prica,to je borilacki sport u kome je najvazniji odnos brzina-gipkost,inace ako preterate sa razgibavanjem obicno gubite explozivnost,a ako vezbama snage povecavate explozivnost,gubite razgibanost.Naravno govorim o vrhunskom sportu i treninzima na granicama maximuma.
Da zavrsim u svakom borilackom sportu potrebna je uz naravno taktiku ,tehniku i psiholosku pripremu i fizicka priprema,koju cine (opsta i specificna) brzina,snaga ,izdrzljivost.Svaki od tih elemenata se prilagodjava sebi i svom stilu borbe,tipu protivnika,vrsti takmicenja i kalendaru(znaci nije isti trening 3 meseca ili 7 dana pred mec)
 
Pa da,cisto da imaju neku predstavu.U svakom slucaju snaga je veoma bitna.Kad su u pitanju misici nogu i misici trupa veoma je vazna explozivna snaga.Kod udarackih sportova, zbog brzeg kretanja,kao i zbog efikasnijeg izvodjenja udaraca,a kod rvanja i sl. zato sto mnoga bacanja idu iz nogu,sa neophodnim uvrtanjem ili pregibanjem u struku.Kod udaraca je explozivna snaga potrebna i u grudnim misicima,kao i u misicima nadlaktice i misicima ramena.A kod sportova gde postoje gusenja,davljenja i poluge potrebna je i tzv. izdrzljivost u snazi(neki to zovu i snazna izdrzljivost) ili jedan oblik staticke izdrzljivosti,posto ako ste primetili veoma cesto dolazi do laganog namestanja zahvata to moze da traje dosta dugo.Recimo klasicna kragna,ako protivnik ubaci jednu ruku izmedju svog vrata i vase ruke ili ubaci bradu,tesko cete izvesti davljenje,zato laganim podesavanjem hvata i postepenim pojacavanjem mozete da ga zavrsite,e za to je potrebno dosta snage.Oni koji imaju prilike da rade borbe u takvim sportovima znaju kako izgleda kad se poveca kolicina laktata u krvi i kakav je to umor :-)
 
Брате знаш како, у уличној тучи, може неки 15кг лакши да те обори, може нека баба да те удари торбом са пијаце и да те обори ако погоди, али опет, шта нпр ако те тај 15 кг мање промаши из прве, па му нека зверина приђе и излупета га као коња, па легне на њега и унакази га? Све има своје предности и мане, али ако искомбинујеш и технику и снагу, онда је то већ друга прича.
 
Ne razumijem ovo, ajde malo jasnije. Na cijoj strani je taj debeli?

Па гледај, нпр пеглају се техничар и нека зверина, и шта техничар промаши из прве, та зверина уђе у њега и унакази га као пич*у.. Мсм и техника и снага имају и предности и мане..
 
Па гледај, нпр пеглају се техничар и нека зверина, и шта техничар промаши из прве, та зверина уђе у њега и унакази га као пич*у.. Мсм и техника и снага имају и предности и мане..

Tehničar pored napada valjda zna i odbranu..eskivažu?
 
Sto si tako siguran da bi ga zverina pogodila iz prve :)

Не мора из прве, али када уђеш у њега, погодићеш га једном, и ако си тежи од њега, и масовнији, где год га у главу погодиш неће му бити добро.. Осим ако ниси неки дебели тип који не тренира ништа, па имаш 100 кила сала..
 

Back
Top