Коју врсту горива за грејање

na linku koji prilazem nalaze se jako detaljno date cene svih mogucih goriva u svim podvarijantama
veoma zanimljivo, pogledajte
http://arhiva.elitesecurity.org/t339610-Tabela-uporednih-cena-grejanja

Исту ту табелу,као занимљиву приложио сам у коментару бр.23 али ништа не смета ако се понови.
Није на одмет пажљиво прочитати и коментар бр.18 од 17.октобра, где сам извео рачуницу за грејање у прошлој грејној сезони комбинованом врстом горива. То је моје лично искуство.
Добро би било када би неко на сличан начин, извео рачуницу за грејање нпр. на гас или струјом.
 
Mislim da ste u polaznoj postavci pogriješili, jasno mi je da ste željeli doći do neke varijante šta odabrati za sezonu. Meni se čini da planiranje treba izvesti na dugoročnijoj bazi. Savjetovao bih vam prvo da pokušate napraviti termodinamički proračun za kuću. Neki od ozbiljnijih distributera će vam rado napraviti to pomoću software-a. Tada se može analizirati koliko bi se isplatilo poboljšanje izolacije i sl. Osnovno, držati se toga da da energent za koji je potrebno više faza za proizvodnju mora biti i skuplji, ako ne svake sezone onda sigurno uprosječeno za par sezona. Iz proračuna se može doći do snage i energije, a podatke o energetskoj vrijednosti lako je naći, tako bi se moglo doći do nekih uporedivih količina i cijena potrebnih za zagrijavanje.
 
Mislim da ste u polaznoj postavci pogriješili, jasno mi je da ste željeli doći do neke varijante šta odabrati za sezonu. Meni se čini da planiranje treba izvesti na dugoročnijoj bazi. Savjetovao bih vam prvo da pokušate napraviti termodinamički proračun za kuću. Neki od ozbiljnijih distributera će vam rado napraviti to pomoću software-a. Tada se može analizirati koliko bi se isplatilo poboljšanje izolacije i sl. Osnovno, držati se toga da da energent za koji je potrebno više faza za proizvodnju mora biti i skuplji, ako ne svake sezone onda sigurno uprosječeno za par sezona. Iz proračuna se može doći do snage i energije, a podatke o energetskoj vrijednosti lako je naći, tako bi se moglo doći do nekih uporedivih količina i cijena potrebnih za zagrijavanje.

Хвала на интересовању и сугестији.
Моје је опредељење за грејање је угаљ и дрво ( око 2 м[SUP]3[/SUP] за потпалу).Пре десетак година користио сам електр.енергију,дрво, комбиновано угаљ - дрво - електр. енергију и најиспалативије (у мом случају) је угаљ са дрвима само за потпалу.
Пре увођења централног грејања, срачунати су губици топлоте изражени у kW понаособ за сваку просторију и одређена је снага радијатора а збир свих губитака (увећан за око 10%) одредио ми је снагу котла.
Мислим да је ово модел на који сте мислили када сте саветовали термодинамички прорачун.
 

Back
Top