Tamjan

Šakal

Elita
Poruka
17.385
Hm, čemu to služi a usput i ne radi...
Mislim, koristili ga svi živi pre hrišćana... sve kulture... a zaživeo u Hrišćanstvu, posebno u Pravoslavlju...
Još nešto od starih dobrih paganskih običaja... ili je ipak nešto drugo u pitanju?
Ok. nekako se slaže uz molitvu... ali, zar nije moglo nešto drugo... obzirom na korene?
 
Hm, čemu to služi a usput i ne radi...
Mislim, koristili ga svi živi pre hrišćana... sve kulture... a zaživeo u Hrišćanstvu, posebno u Pravoslavlju...
Još nešto od starih dobrih paganskih običaja... ili je ipak nešto drugo u pitanju?
Ok. nekako se slaže uz molitvu... ali, zar nije moglo nešto drugo... obzirom na korene?
Ma, sumnjiv je i bosiljak... i voda...

Sve to miriše na paganstvo... :)
 
Hm, eto ti sad... a ja mislio ozbiljno... ccccc...
Josh neke biljčice su se koristile za kadjenje... i imale obredni karakter... zanima me zašto izbor pade bash na tamjan... a ne recimo na kadulju, lavandu...
 
Hm, eto ti sad... a ja mislio ozbiljno... ccccc...
Josh neke biljčice su se koristile za kadjenje... i imale obredni karakter... zanima me zašto izbor pade bash na tamjan... a ne recimo na kadulju, lavandu...

Pa zar se nije tamjan koristio jos u Rimu u obredima?

Tradicijaz:mrgreen:
 
Tamjan je smola. Zgodna i dugotrajna, ne vetri, ne suši se?

Тамјан и кађење! Два појма: материја и радња. И једно и друго је у нашој свести вазано за молитву било да је у цркви или у нашем дому. Мирис тамјана је некоме угодан а некоме не. Овај мирис често потсећа на цркву, на мистику, на разне црквене обреде који неки воле а неки не. Но нека се зна да је тамјан у великој употреби још од најстаријих времена како у јудејском богослужењу тако и у разним осталим култовима. Ова материја потиче из Индије и из афричких земаља. Још у старом завету се говори о његовој припреми и о његовом коришћењу у богослужбене сврхе. У старом свету овај материјал је због своје реткости био веома скупоцен. У Хришћанству тамјан се такође преузима за богослужбене радње. Три мудраца су новорођеном Богомладенцу Христу заједно са златом и смирном принели и тамјан на дар.


Када се тамјан топи на жеравици, дижу се колутови белог дима угодног мириса и шире се по храму или дому, што символизује наше молитве које желимо да предамо и уздигнемо Богу као пријатни мирис душе.


У почетку су хришћани избегавали кађење баш због тога што се користио и у другим религијама а нарочито многобошци у својим култовима. За време гоњења цркве, Хришћани су често били приморавани да приносе тамјан идолима што је било доживљено и равно одрицању од Христа и одпадање од хришћанске вере. Тек касније по престанку гоњења цркве ово се устручавање од кађења изгубило.
Многи су склони да кађење у нашој хришћанској цркви тумаче као чисто преузимање или имитирање из многобожачких и других нехришћанских култова и култура. Но ово увођење има библијског основа. У књизи пророка Малахије(1,11) пише да ће се у Месијанска времена приносити Богу чиста жртва и кадило. Овде се под кадом подразумева употреба тамјана. У Новом Завету, пак, у Јовановом Откровењу се о употреби тамјана говори као «жртви истинитом Богу».


Кађењем верних примају се њихове молитве а уједно се и невидљиво освећују какав је и мирис тамјана. Тамјан се може користити на сваком месту баш онако како се и молитва пружа Богу свуда и увек. Но кађење и употреба тамјана је само спољашњи догађај и пратња онога што се у нашим душама догађа, радња која освештава наше унутрашње молитвено стање а никако обред сам по себи довољан. Хришћанин једноставно осећа потребу да сва његова чула, која му је Бог дао, учествују у прослављању Бога. Око гледа икону, ухо слуша молитву и појање, језик је активан у светом причешћу, а чуло мириса осећа мирис тамјана.
Зато, код куће упалите тамјан или са брикетом или ако немате брикета ставите на алуминијумску фолију и упаљену ринглу, и уз молитву освештајте свој живот и простор.







http://209.85.129.132/search?q=cach...potreba+tamjana&hl=sr&ct=clnk&cd=1&lr=lang_sr
 
što se mene tiče, mnogo volim miris tamjana...jedino što priznajem (u smislu vere i tradicije) mom muškom roditelju (neka mu je pokoj duši) je to što me je svake nedelje budio mirisom tamjana. pokazivao mi je gde smolu da nađem i kako da zamiriše cela kuća od nje.
kasnije sam videla da se tamjan pravi i od čak 50 raznih travčica, ali je borova smola osnovni sastojak.
p.s. što je on baš nedeljom to radio, nije mi padalo na pamet da ga pitam....verovatno jer je nedeljom bio kod kuće.
 
Poslednja izmena:
Tamjan je smola porijeklom sa bliskog istoka, karakterističnog prijatnog mirisa, u vjerske svrhe sada je koriste Jevreji, pravoslavni, katolici i muslimani u tekijama...
 
a možda su primetili veliki stepen alergija na dotične mirise, a na tamjan nisu?
zamisli obred bilo gde, lavanda miriše, a više od pola vernika se guši u suzama i kijanju od alergije.....z:p

Pa nije bash tako bilo... lavandu su koristili bash u medicinske svrhe i prilikom nekih obreda... kadulju takodje...
Mislim da je fora bash u obliku...
Ali kad pogledash... u Aziji se takodje koriste razne mirišljave biljčice tokom obreda... ali ne i tamjan... čudno...
 
Pa nije bash tako bilo... lavandu su koristili bash u medicinske svrhe i prilikom nekih obreda... kadulju takodje...
Mislim da je fora bash u obliku...
Ali kad pogledash... u Aziji se takodje koriste razne mirišljave biljčice tokom obreda... ali ne i tamjan... čudno...

ne znam kako u aziji stoje sa četinarima, a naročito sa borovima....
 
je l? kako znaš?

U Bibliji čitamo o “proročanskim” vizijama i razgovorima običnih smrtnika sa Stvoriteljem Univerzuma obavijenim oblacima dima. Često su ti kontakti popraćeni vrlo živopisnim, fantastičnim slikama. Ima li mjesta sumnji da su svećenici Staroga Zavjeta upotrebljavali droge?U Knjizi Izlaska 30,22-33, Bog osobno daje Mojsiju upute kako da napravi žrtvenik Njemu u čast, ali i recept za izradu Svetoga ulja.

Ulje za pomazanje
Nabavi najboljih mirodija: pet stotina šekela smirne samotoka, pola te težine - dvjesta pedeset - mirisavog cimeta, dvjesta pedeset mirisave trstike, pet stotina - prema hramskom šekelu - lovorike i jedan hin maslinova ulja. Od toga napravi posvećeno ulje za pomazanje.

Ovdje je zanimljiva riječ “mirisave trstike”. Naime lingvisti** su dokazali da je riječ za kanabis tj. biljku iz čijeg se ulja dobiva hašiš bila kaneh-bosm, koja se u tradicionalnom hebrejskom nazivala kaneh ili kannabus. Korijen riječi kan u ovoj jezičnoj konstrukciji znači “trstika” ili “konoplja”, dok bosm znači “aromatski”. Ova se riječ pojavljuje 5 puta u Starom Testamentu; u knjigama Izlaska, Pjesmi nad Pjesmama, Izajii, kod Jeremije i Ezekijela (poznatog po živim vizijama).
Riječ kaneh-bosm je krivo prevedena kao calamus, obična močvarna trstika, slabe novčane vrijednosti, koja nije imala kakvoću i značaj pripisan biljci kaneh-bosm. Greška je nastala u najstarijim grčkim prijevodima Hebrejske biblije, Septuaginti, u 3. st. n.e., i ponavljala se do danas.
Ovo “ulje za pomazanje” svećenika, bilo je strogo čuvano i nedostupno običnom puku pod prijetnjom smrti:z:hi:
 
:ukras5:

Miomirisni kad
(34) Jahve još reče Mojsiju: “Nabavi mirodija: natafe, šeheleta i helebene. Od ovih mirodija i čistoga tamjana, (35) sve u jednakim dijelovima, napravi tamjan za kađenje, smjesu mirodija kakvu pravi pomastar, opranu, čistu, svetu. (36) Od toga nešto smrvi u prah i jedan dio stavi pred Svjedočanstvo, u Šator sastanka, gdje ću se ja s tobom sastajati. Držite ovu mirodiju presvetom! Tko sebi napravi što takvo da mu miriše, neka se iskorijeni iz svoga naroda.”

Jahve se Mojsiju “prikazivao” u oblaku, poput oblaka dima u koji je bilo uvijeno proročište u grčkim Delfima ili šamani na svojim sastancima.
 
Živopisna viziju u hramu punom DIMA:z:p

…vidjeh Gospoda gdje sjedi na prijestolju visoku i uzvišenu. Skuti njegova plašta ispunjahu Svetište. Iznad njega stajahu serafi; svaki je imao po šest krila: dva krila da zakloni lice, dva da zakrije noge, a dvama je krilima letio. I klicahu jedan drugome: “Svet! Svet! Svet Jahve nad Vojskama! Puna je sva zemlja Slave njegove!” Od gromka glasa onih koji klicahu stresoše se dovraci na pragovima, a Dom se napuni dimom.

Niti autor psihodeličnog Otkrivenja ne može izbjeći Hram pun dima:
I hram se napuni dimom od Slave Božje
Otkrivenje 15, 8

Drugo spominjanje kanabisa (kaneh-bosm) u Pjesmi nad Pjesmama:
Mladice su tvoje vrt mogranja pun biranih plodova: (14) nard i šafran, mirisna trska (kaneh-bosm) i cimet, sa svim stabljikama tamjanovim, smirna i aloj s najboljim mirisima.

Treće spominjanje kanabisa u Izajii:
Tu se Bog (tj. svećenici) žali da mu narod ne kupuje dovoljno:

Nisi mi kupovao za novac trsku (kaneh-bosm), nisi me sitio salom svojih žrtava; nego si me grijesima svojim mučio, bezakonjem svojim dosađivao mi.

Četvrto spominjanje kanabisa :
“Što će mi tamjan koji dolazi iz Šebe i trska mirisna (kaneh-bosm) iz zemlje daleke? Vaše mi paljenice nisu drage, nisu mi po volji klanice vaše.”
Jeremija 6, 20

Peto spominjanje kanabisa :
“Proroka” Ezekijela poznajemo po čudesnim vizijama letećih objekata i anđela koji silaze s neba.

Zbog obilja trga tvojeg, silnoga ti blaga, i Damask s tobom trgovaše za helbonsko vino i saharsku vunu. (19) I Dan i Javan iz Uzala za trg tvoj prekaljeno gvožđe mijenjahu, cimet i slatku trsku (kaneh-bosm).
Ezekijel 27,19

z:dm:
 
Poslednja izmena:
Ovdje je zanimljiva riječ “mirisave trstike”. Naime lingvisti** su dokazali da je riječ za kanabis tj. biljku iz čijeg se ulja dobiva hašiš bila kaneh-bosm, koja se u tradicionalnom hebrejskom nazivala kaneh ili kannabus. Korijen riječi kan u ovoj jezičnoj konstrukciji znači “trstika” ili “konoplja”, dok bosm znači “aromatski”. Ova se riječ pojavljuje 5 puta u Starom Testamentu; u knjigama Izlaska, Pjesmi nad Pjesmama, Izajii, kod Jeremije i Ezekijela (poznatog po živim vizijama).
Riječ kaneh-bosm je krivo prevedena kao calamus, obična močvarna trstika, slabe novčane vrijednosti, koja nije imala kakvoću i značaj pripisan biljci kaneh-bosm. Greška je nastala u najstarijim grčkim prijevodima Hebrejske biblije, Septuaginti, u 3. st. n.e., i ponavljala se do danas.
Ovo “ulje za pomazanje” svećenika, bilo je strogo čuvano i nedostupno običnom puku pod prijetnjom smrti:z:hi:

Је л'? Који лингивисти? Где је то објављено? Имаш ли сајт???
 
pretkao si me....mnogo volim lingvistička objašnjenja.z:dm3:

Tamjan spravljen od raznih trava,tamjana i cimeta se u početku koristio da prikrije zadah prolivene krvi i zaklane stoke na oltaru čije su žrtvovanje obavljali omamljeni leviti i svećenici.
Ulje za pomazanje je bilo toliko cijenjeno, da su se Božji poslanici - proroci, nazivali Božjim Pomazanicima. Otuda dolazi naziv Krist = Pomazanik. Nakon što su namazani takvim uljem, nije ni čudo da su komunicirali s kojekakvim božanstvima, imali “proročke” vizije i zapadali u trans. I nemoj da je neko mene NAPADAO zbog ovog teksta to je pisao:
1. Hebrejski lingvist Eliezer Ben-Yehuda (1859-1922) koji je poznati obnovitelj hebrejskog jezika u prošlom stoljeću i vrhunski autoritet po pitanjima tog jezika, osnivač “Academy of the Hebrew Language”.
2.1964 Ben-Yehuda Hebrejsko-Engleski rječnik piše da je kaneh-bosm ustvari konoplja kanabisa, str. 140.:sanke:
 
Tamjan spravljen od raznih trava,tamjana i cimeta se u početku koristio da prikrije zadah prolivene krvi i zaklane stoke na oltaru čije su žrtvovanje obavljali omamljeni leviti i svećenici.
Ulje za pomazanje je bilo toliko cijenjeno, da su se Božji poslanici - proroci, nazivali Božjim Pomazanicima. Otuda dolazi naziv Krist = Pomazanik. Nakon što su namazani takvim uljem, nije ni čudo da su komunicirali s kojekakvim božanstvima, imali “proročke” vizije i zapadali u trans. I nemoj da je neko mene NAPADAO zbog ovog teksta to je pisao:
1. Hebrejski lingvist Eliezer Ben-Yehuda (1859-1922) koji je poznati obnovitelj hebrejskog jezika u prošlom stoljeću i vrhunski autoritet po pitanjima tog jezika, osnivač “Academy of the Hebrew Language”.
2.1964 Ben-Yehuda Hebrejsko-Engleski rječnik piše da je kaneh-bosm ustvari konoplja kanabisa, str. 140.:sanke:

Зашто лажеш Антониусе? Глупости које овде преносиш са наркоманског сајта "легализација орг." нису написали наведени људи - мало боље погледај!!!
http://209.85.129.132/search?q=cach...uda+(1859-1922)&hl=sr&ct=clnk&cd=1&lr=lang_sr
 

Back
Top