Brain drain

Hugo Chavez

Primećen član
Banovan
Poruka
989
Ovo je po meni jedan od najvecih problema Srbije, odliv mozgova i uopshte talentovanih ljudi (sportisti npr.). Srbija ih rodi, othrani, odshkoluje ulozhi silne pare iz budzheta na njihovo shkolovanje i onda velika vecina narochito onih najboljih ode negde na Zapad (ili u Rusiju, svejedno) i tamo stvara. Tome treba stati na put. Moj Predlog-svaki student koji se shkoluje na budzhetu da potpishe ugovor kojim se nakon zavrshetka shkolovanja obavezuje da ce narednih x godina raditi u Srbiji. Ako u nekoj delatnosti nema posla u Srbiji, onda je bolje da uopshte ni ne shkolujemo za tu profesiju nego da bacamo pare.

Shta mislite o ovoj ideji?
 
sta ce srbiji mozak ?
sta ce srbiji eu ?
lepo je i ovako...slab dinar i srbija van eu
lepo je i ovako...bogacenje svih politicara u srbiji i pljackanje sirotinje
i kome jos treba mozak...samo muda za kradju i djonovi umesto obraza i casti
 
sta ce srbiji mozak ?
sta ce srbiji eu ?
lepo je i ovako...slab dinar i srbija van eu
lepo je i ovako...bogacenje svih politicara u srbiji i pljackanje sirotinje
i kome jos treba mozak...samo muda za kradju i djonovi umesto obraza i casti

Hteo sam da kazhem da smo suvishe siromashna zemlja da shkolujemo npr. mashinske inzhenjere za Kanadu.
 
Ovo je po meni jedan od najvecih problema Srbije, odliv mozgova i uopshte talentovanih ljudi (sportisti npr.). Srbija ih rodi, othrani, odshkoluje ulozhi silne pare iz budzheta na njihovo shkolovanje i onda velika vecina narochito onih najboljih ode negde na Zapad (ili u Rusiju, svejedno) i tamo stvara. Tome treba stati na put. Moj Predlog-svaki student koji se shkoluje na budzhetu da potpishe ugovor kojim se nakon zavrshetka shkolovanja obavezuje da ce narednih x godina raditi u Srbiji. Ako u nekoj delatnosti nema posla u Srbiji, onda je bolje da uopshte ni ne shkolujemo za tu profesiju nego da bacamo pare.

Shta mislite o ovoj ideji?

Odeja ti je glupa, ima mnogo struchnjaka i koji su ovde pa se ne daju angazhovati usled problematicne privrede i sistema vrednosti. Da se stvari ovde poprave u njihovu korist, shvatili bismo da ih sasvim dovoljno OSTAJE ovde.
 
Odeja ti je glupa, ima mnogo struchnjaka i koji su ovde pa se ne daju angazhovati usled problematicne privrede i sistema vrednosti. Da se stvari ovde poprave u njihovu korist, shvatili bismo da ih sasvim dovoljno OSTAJE ovde.

Bash bi voleo da chujem koliko procenata recimo inzhenjera ostaje u Srbiji. Kladim se u bubreg da je ispod 25%.
 
ja nisam u opasnosti, valjda.
mada, ako se ostane bez pravog posla, laptopce pod misku opa u portugaliju da gulim autokeda. ranije je bilo dobro placeno.

tj mene samo neuspesni rezim moze da otera sa rodne grude i nasih vekovnih ognjista, mamu li mu maminu
 
Ovo je po meni jedan od najvecih problema Srbije, odliv mozgova i uopshte talentovanih ljudi (sportisti npr.). Srbija ih rodi, othrani, odshkoluje ulozhi silne pare iz budzheta na njihovo shkolovanje i onda velika vecina narochito onih najboljih ode negde na Zapad (ili u Rusiju, svejedno) i tamo stvara. Tome treba stati na put. Moj Predlog-svaki student koji se shkoluje na budzhetu da potpishe ugovor kojim se nakon zavrshetka shkolovanja obavezuje da ce narednih x godina raditi u Srbiji. Ako u nekoj delatnosti nema posla u Srbiji, onda je bolje da uopshte ni ne shkolujemo za tu profesiju nego da bacamo pare.

Shta mislite o ovoj ideji?

Mozak je u srbiji oduvek smatran kao neki suvisan organ........atavizam.....nesto nepotrebno.......

Uceni i skolovani su u srbiji oduvek fasovali teror polupismene vecine, kojoj je merilo vrednosti uvek bilo ,ko ce da dalje baci kamen sa ramena, ili da popije vise rakije za slavu........

I danas je isto.........polupismeni rules, od skupstine, do opstina i ministarstava ...........

zato mladi , skolovani i pametni ljudi i odlaze........prosecnom srBskom shabanu si smesan ako govoris strani jezik, a ako pri tom i imas fakultet , ne daj boze nesto vise, sumnjiv si do bola........i shaban ima neodoljivu , nagonsku zelju da te klepi asovom po glavi........:mrgreen:

pa gde cete bolji primer od srs???.........polupismena stoka, najbezobraznija , i najnekulturnija .........ima skoro pola srba na svojoj strani........u drugoj polovini su , pored svesnij srba, nacionalne manjine koje nam vade prosek
 
Mozak je u srbiji oduvek smatran kao neki suvisan organ........atavizam.....nesto nepotrebno.......

Uceni i skolovani su u srbiji oduvek fasovali teror polupismene vecine, kojoj je merilo vrednosti uvek bilo ,ko ce da dalje baci kamen sa ramena, ili da popije vise rakije za slavu........

I danas je isto.........polupismeni rules, od skupstine, do opstina i ministarstava ...........

zato mladi , skolovani i pametni ljudi i odlaze........prosecnom srBskom shabanu si smesan ako govoris strani jezik, a ako pri tom i imas fakultet , ne daj boze nesto vise, sumnjiv si do bola........i shaban ima neodoljivu , nagonsku zelju da te klepi asovom po glavi........:mrgreen:

pa gde cete bolji primer od srs???.........polupismena stoka, najbezobraznija , i najnekulturnija .........ima skoro pola srba na svojoj strani........u drugoj polovini su , pored svesnij srba, nacionalne manjine koje nam vade prosek

Nemaju vishe pola Srbije, Nikolic je odvukao bar 2/3.
 
sto se onaj deckic bojan kristo ne odlije, steta nije

ovde je njemu, i takvima kao on , bolje nego na dmokratskom zapadu, a nama je gore sa njima nego da smo kao demokratski zapad
 
Mozak je u srbiji oduvek smatran kao neki suvisan organ........atavizam.....nesto nepotrebno.......

Uceni i skolovani su u srbiji oduvek fasovali teror polupismene vecine, kojoj je merilo vrednosti uvek bilo ,ko ce da dalje baci kamen sa ramena, ili da popije vise rakije za slavu........

I danas je isto.........polupismeni rules, od skupstine, do opstina i ministarstava ...........

zato mladi , skolovani i pametni ljudi i odlaze........prosecnom srBskom shabanu si smesan ako govoris strani jezik, a ako pri tom i imas fakultet , ne daj boze nesto vise, sumnjiv si do bola........i shaban ima neodoljivu , nagonsku zelju da te klepi asovom po glavi........:mrgreen:

pa gde cete bolji primer od srs???.........polupismena stoka, najbezobraznija , i najnekulturnija .........ima skoro pola srba na svojoj strani........u drugoj polovini su , pored svesnij srba, nacionalne manjine koje nam vade prosek


Видиш колко грешиш, нама се на челу државе налазе све сами експерти, кембриџи, оксфорди, магистри, доктори, говоре по десет језика, динкићи, ђелићи, једном речју белосветска памет...

Зато би ја лепо сео у комби и пошао по Војводини и Шумадији и са њива, пашњака и винограда скупио 20 највећих сељака и дао им свакоме по једно министарство, пустио их годину дана да раде. Гарантујем да би за два дана сјебали Мишковића, Митовића, Бека и екипицу, не би као да живимо у пустињу увозили жито и пшеницу, у Делта ситију и Меркатору би направили модерну, сређену пијацу, правили би евројуга и јебало би нам се за фијат и новог фићу, можда би мало више гледали Курсаџије али то зарад вишег циља вреди истрпети.
 
  • Podržavam
Reactions: 27E
Зато би ја лепо сео у комби и пошао по Војводини и Шумадији и са њива, пашњака и винограда скупио 20 највећих сељака и дао им свакоме по једно министарство, пустио их годину дана да раде. Гарантујем да би за два дана сјебали Мишковића, Митовића, Бека и екипицу, не би као да живимо у пустињу увозили жито и пшеницу, у Делта ситију и Меркатору би направили модерну, сређену пијацу, правили би евројуга и јебало би нам се за фијат и новог фићу, можда би мало више гледали Курсаџије али то зарад вишег циља вреди истрпети.

opet demagogija o "postenom i pametnom " srBskom seljaku........:hahaha:

jel to isti onaj sto komsiji cepa pile na dvoje asovom kada mu zadje u dvoriste??
ili onaj koji nazdere tele sa 3 kila soli , da bi pilo vodu celu noc, pre nego ga otera na stocnu pijacu????
ili onaj koji prodaje na kalenicu jare kao jagnje...??

ma ne bi se ni jedan od tih 20 "postenih" prodalo bata Misku za desetak sekundi , u fazonu.........gazda , daj sta das.........:think:
 
opet demagogija o "postenom i pametnom " srBskom seljaku........:hahaha:

jel to isti onaj sto komsiji cepa pile na dvoje asovom kada mu zadje u dvoriste??
ili onaj koji nazdere tele sa 3 kila soli , da bi pilo vodu celu noc, pre nego ga otera na stocnu pijacu????
ili onaj koji prodaje na kalenicu jare kao jagnje...??

ma ne bi se ni jedan od tih 20 "postenih" prodalo bata Misku za desetak sekundi , u fazonu.........gazda , daj sta das.........:think:

Zadivljuje me toliko tvoje poznavanje seoskih fora i fazona. Da nismo komshije? :mrgreen:
 
Bash bi voleo da chujem koliko procenata recimo inzhenjera ostaje u Srbiji. Kladim se u bubreg da je ispod 25%.
ne kladish se dobro
u periodu od 10 godina u vreme najveceg sr a nja u Srbiji sa Novosadskog univerziteta je otishlo oko 500 ljudi sto samo faklultetski obrazovanih sto magistara sto doktora nauka
U nekoliko navrata se pokusao povracaj ,,mozgova,,ali to ide prilicno traljavo..jer nijedan od njih nece da se vrati na plate koje se nude..ruku na srce ni ne osudjujem ih..
Jos uvek ostane ovde dobar broj strucnjaka..problem je sto jaki odlaze.....prave tamo karijere i onda zbogom pameti..vishe se ne vracaju
ta tendencija se usporila oko 2000 godine i par godina posle ali je ponovo postala aktuelna...tehnicki..uslovno receno tehnicki obrazovani ljudi nam najvishe odlaze..mashinski fakultet elektrotehnika......ovom tendencijom izvoza inzenjera..Srbija svakako gubi...i to mnogo
cak ni obva Bolonjska deklaracija koja se uvodi na fakultete nece ih zadrzati..cini mi se da ce im bas omoguciti laksi odlazak
 
Zadivljuje me toliko tvoje poznavanje seoskih fora i fazona. Da nismo komshije? :mrgreen:

nismo........ali jednom me prevario, davno , ortak, da idemo kod njegovog komshe na selo, gde mu zivi neka tetka, da kupimo tele , po pola , i da napunimo zamrzivace.........:roll:

i ja naivan, odoh tamo, premerimo tele.......ono tesko ko nilski konj.....:eek:

platimo coveka da ga zakolje, a on kada mu rasporio stomak , iz njega nijagarini vodopadi.......sto litara vode ......kaze seljak , bilo zedno od vrucine:hahaha:

posle nam rekose da ga seljaci uvece najedu solju, pa ga napoje crevom vode u usta dok se ne naduje ko balon........a bilo mi sumnjivo sto lezi , ne moze na noge kada smo dosli............kaze ljakse.......ulenjilo se :hahaha:

ebem ti i srBskog seljaka i njegovo postenje...........:evil:
 
nismo........ali jednom me prevario, davno , ortak, da idemo kod njegovog komshe na selo, gde mu zivi neka tetka, da kupimo tele , po pola , i da napunimo zamrzivace.........:roll:

i ja naivan, odoh tamo, premerimo tele.......ono tesko ko nilski konj.....:eek:

platimo coveka da ga zakolje, a on kada mu rasporio stomak , iz njega nijagarini vodopadi.......sto litara vode ......kaze seljak , bilo zedno od vrucine:hahaha:

posle nam rekose da ga seljaci uvece najedu solju, pa ga napoje crevom vode u usta dok se ne naduje ko balon........a bilo mi sumnjivo sto lezi , ne moze na noge kada smo dosli............kaze ljakse.......ulenjilo se :hahaha:

ebem ti i srBskog seljaka i njegovo postenje...........:evil:

Chudno mi je da je to radio iz 2 razloga:
1. tele ne voli so, kao npr. ovce
2. tako ga je mogao ubiti, moj komshija je isto to pokushao pa mu tele crklo
 
sta ce srbiji mozak ?
E da ovaj narod ima imalo preostale pameti davno bi smo zbacili sve ove...(:think:nema odgovarajuceg izraza nazvacemo ih politicari)



sta ce srbiji eu ?
Kako sta ce nam?Cemo da putujemo po belom svetu ko pusteni s lanca:roll:
Ako pre toga ne skapamo od gladi i opstenarodnog ludila;)

lepo je i ovako...slab dinar i srbija van eu
Videce europejci kakva beda i jad ce da nas zakace kad udjemo u EU(:think: mada mozda moji praunucici nece to doziveti:hahaha::dash:)....Da neki ljudi shvate da ne moramo da postajemo deo Evrope jer smo vec u njoj(osim ako Balkan nije postao kontinent)

lepo je i ovako...bogacenje svih politicara u srbiji i pljackanje sirotinje
i kome jos treba mozak...samo muda za kradju i djonovi umesto obraza i cast

Dokaz je da je mozak jos na nekoj livadi i pase sve ovo sto nam ova gamad serviraju
iz dana u dan!
sta vise ima da se kaze:rtfm:
A cast i obraz su zadnji put vidjeni 1389 godine na Vidovdan;)!
 
Poslednja izmena:
Ovo je po meni jedan od najvecih problema Srbije, odliv mozgova i uopshte talentovanih ljudi (sportisti npr.). Srbija ih rodi, othrani, odshkoluje ulozhi silne pare iz budzheta na njihovo shkolovanje i onda velika vecina narochito onih najboljih ode negde na Zapad (ili u Rusiju, svejedno) i tamo stvara. Tome treba stati na put. Moj Predlog-svaki student koji se shkoluje na budzhetu da potpishe ugovor kojim se nakon zavrshetka shkolovanja obavezuje da ce narednih x godina raditi u Srbiji. Ako u nekoj delatnosti nema posla u Srbiji, onda je bolje da uopshte ni ne shkolujemo za tu profesiju nego da bacamo pare.

Shta mislite o ovoj ideji?


losa ti je ideja.
otimanje resursa (u koje spada i ovaj tvoj primer) i puna kontrola nad nacijom je i bio povod za rat protiv nas.
ti bi sad da promenis rezultate rata kroz jedan ukaz.
pa ne moze to tako, znas li ti koliko je rat kostao amere. svaki tomahawk po par milionceta samo.
nece to oni dati tako lako da se desi, barem ne milom.

e sad, ko oce da ratuje uopste...
 
Chudno mi je da je to radio iz 2 razloga:
1. tele ne voli so, kao npr. ovce
2. tako ga je mogao ubiti, moj komshija je isto to pokushao pa mu tele crklo

1. tele ne voli so, kao npr. ovce

pa ne voli ni guska tri kila kukuruza, pa je nakljukaju.........:mrgreen:

2. tako ga je mogao ubiti, moj komshija je isto to pokushao pa mu tele crklo[

:hahaha:.....ko kaze da seljaci nisu prevaranti???.......samo nisu dovoljno spretni uvek...:hahaha:
 

Back
Top