Adaptacija stana od poda do plafona

Pozdrav. Muz i ja smo planirali da kupimo jednu kucu, koja je unutra u katastrofa stanju. Niko u njoj nije ziveo dugo, 10 godina, posto je bila predmet sudskog spora. Kuca ima 90 kvadrata i potrebno je promeniti sve, znaci komplet stolarija, podovi, zidovi, plafoni, komplet kupatilo, struja da se pretrese i da se izvedu neke nove uticnice i plocice u kupatilo. Sad malo detaljnije. Imamo 4 velika prozora 180x150 gde bi stavili PVC, zatim svuda osim u kupatilu bi radili spustene plafone gipsom, radili bi podno grejanje sa kotlom na gas posto je gas izveden do kuhinje gde bi kotao bio i samim tim i topla voda i sporet, laminat na nekih 70 kvadrata u kuci i ostalih 20 plocice za kuhinju, kupatilo i predsoblje, jedan zid u dnevnoj sobi bi uradili sa ukrasnim kamenom gde bi bio tv (zid je dimenzija 2,7x6.2m). I naravno unutrasnja vrata kojih ima 5. E sad, zaista ima mnoooooogo posla da se uradi, planirali smo neku firmu da angazujemo sistem kljuc u ruke, najbolje od svega sto je raspored u kuci ostaje apsolutno identican jer je idealan, nema grubih radova, tj grubljih od navedenih. Otprilike koliko bi para morali da odvojimo za to? Gledam da neke firme rade od 150e po kvadratu. Neki budzet za sve ovo bio bi oko 15000e, s tim sto bi podno grejanje ne uazi u ovu cenu, to nam je poklon za useljenje. Kucu zaista mozemo povoljno da dobijemo, a na ovaj nacin bi imali potpuno nov dom dosta povoljnije nego da kupimo vec gotov ili da pravimo kucu od 0. Ako postoje neke firme koje bi mi preporucili, posalji te mi pp. Hvala puno
 
Pozdrav. Muz i ja smo planirali da kupimo jednu kucu, koja je unutra u katastrofa stanju. Niko u njoj nije ziveo dugo, 10 godina, posto je bila predmet sudskog spora. Kuca ima 90 kvadrata i potrebno je promeniti sve, znaci komplet stolarija, podovi, zidovi, plafoni, komplet kupatilo, struja da se pretrese i da se izvedu neke nove uticnice i plocice u kupatilo. Sad malo detaljnije. Imamo 4 velika prozora 180x150 gde bi stavili PVC, zatim svuda osim u kupatilu bi radili spustene plafone gipsom, radili bi podno grejanje sa kotlom na gas posto je gas izveden do kuhinje gde bi kotao bio i samim tim i topla voda i sporet, laminat na nekih 70 kvadrata u kuci i ostalih 20 plocice za kuhinju, kupatilo i predsoblje, jedan zid u dnevnoj sobi bi uradili sa ukrasnim kamenom gde bi bio tv (zid je dimenzija 2,7x6.2m). I naravno unutrasnja vrata kojih ima 5. E sad, zaista ima mnoooooogo posla da se uradi, planirali smo neku firmu da angazujemo sistem kljuc u ruke, najbolje od svega sto je raspored u kuci ostaje apsolutno identican jer je idealan, nema grubih radova, tj grubljih od navedenih. Otprilike koliko bi para morali da odvojimo za to? Gledam da neke firme rade od 150e po kvadratu. Neki budzet za sve ovo bio bi oko 15000e, s tim sto bi podno grejanje ne uazi u ovu cenu, to nam je poklon za useljenje. Kucu zaista mozemo povoljno da dobijemo, a na ovaj nacin bi imali potpuno nov dom dosta povoljnije nego da kupimo vec gotov ili da pravimo kucu od 0. Ako postoje neke firme koje bi mi preporucili, posalji te mi pp. Hvala puno
kažeš bila predmet sudskog spora ? tu kuću ste kupili ili planirate da kupite pa renovirate ? Pretpostavljam da je kuća otišla na doboš i da je prodata po nižoj ceni .
 
Pozdrav. Muz i ja smo planirali da kupimo jednu kucu, koja je unutra u katastrofa stanju. Niko u njoj nije ziveo dugo, 10 godina, posto je bila predmet sudskog spora. Kuca ima 90 kvadrata i potrebno je promeniti sve, znaci komplet stolarija, podovi, zidovi, plafoni, komplet kupatilo, struja da se pretrese i da se izvedu neke nove uticnice i plocice u kupatilo. Sad malo detaljnije. Imamo 4 velika prozora 180x150 gde bi stavili PVC, zatim svuda osim u kupatilu bi radili spustene plafone gipsom, radili bi podno grejanje sa kotlom na gas posto je gas izveden do kuhinje gde bi kotao bio i samim tim i topla voda i sporet, laminat na nekih 70 kvadrata u kuci i ostalih 20 plocice za kuhinju, kupatilo i predsoblje, jedan zid u dnevnoj sobi bi uradili sa ukrasnim kamenom gde bi bio tv (zid je dimenzija 2,7x6.2m). I naravno unutrasnja vrata kojih ima 5. E sad, zaista ima mnoooooogo posla da se uradi, planirali smo neku firmu da angazujemo sistem kljuc u ruke, najbolje od svega sto je raspored u kuci ostaje apsolutno identican jer je idealan, nema grubih radova, tj grubljih od navedenih. Otprilike koliko bi para morali da odvojimo za to? Gledam da neke firme rade od 150e po kvadratu. Neki budzet za sve ovo bio bi oko 15000e, s tim sto bi podno grejanje ne uazi u ovu cenu, to nam je poklon za useljenje. Kucu zaista mozemo povoljno da dobijemo, a na ovaj nacin bi imali potpuno nov dom dosta povoljnije nego da kupimo vec gotov ili da pravimo kucu od 0. Ako postoje neke firme koje bi mi preporucili, posalji te mi pp. Hvala puno

Svaka kuća je priča za sebe. Tu možda ima puno skrivenih mana koje možda ne vidite. Mene bi čudilo da je kuća dosta amortizovana u enterijeru, a da pri tom nema potrebe za radovima na krovu, fasadi, olucima.... dalje uređenje parcele, ograda...? sve su to pitanja. Šta ukoliko počnu radovi ugovoreni po jednoj ceni a vi ustanovite da treba da se urade skroz nove pozicije..... Ključ u ruke uvek treba izbegavati zbog mnogih stvari a pre svega zbog činjenice da ne možete da stručno nadgledate - parirate drugoj ugovornoj strani. Moj savet je sledeći. Angažujte arhitektu/građevinca da vam napravi projekat - to ste dužni i po zakonu da uradite (rizikujete prijave komšija za nelegalno izvođenje radova) . U projektnoj dokumentaciji definiše se obim i specifikacija radova po vrstama, količini i kvalitetu - to može da bude materijal koji ćete dati izvođačima da daju ponudu koju je moguće uporediti i opredeliti se za najpovoljnijeg. Potreban vam je i nadzor nad radovima. Računajte da svaka rekonstrukcija, bez obzira na početno projetovano stanje doživi najverovatnije 15-20% probijanja prvobitnog budžeta.... Ukoliko nemate sistem - projekat-ugovor-nadzor popuno ste prepušteni na milost i nemilost izvođaču i njegovoj poslovnoj etici.
 
Hvala na odgovorima. Tu kucu smo kupili, nije jos zavrsena cela procedura oko banke i oko svega, ali kaparisana je tako da mislim da je stvar resena i da mozemo da planiramo druge stvari i renoviranje. Krov koliko smo uspeli da vidimo po unutrasnjosti je dobar, vlaga je izbila samo na jednom malom delu u jednoj sobi a to pretpostavljam da se desilo zbog one oluje i tornada koji je prosao kroz Pancevo pre 2 godine. Svakako ga treba precesljati ali barem naizgled jos to izgleda solidno. Bar spolja, posto se muz nije jos penjao na taavan jer nismo imali merdevine. Ono sto meni uliva poverenje, je sto je kuca pravljena od cvrstog materijala i na betonskom temelju izmedju 1975-1980 godine - sadasnja vlasnica ne zna tacno ali tvrdi da je tako, ali cini mi se da cemo doci do tog podatka u katastru. (Ako se neko pita sto to ne znamo, sadasnja vlasnica je u drugom delu Srbije i stara, pa nas najvise koci to sto bi eventualno jednom mogla da dodje u Pancevo ali da tad apsolutno sve bude sredjeno, prakticno na potpisivanje kupoprodajnog ugovora. A sama je u pomenutoj kuci bila samo jednom i u kucu nas pusta rodjak koji tek nista ne zna. Stvar je dosta komplikovana, ali kuca - povoljna). Najvise mi znaci to sto bi se po svemu uklopili u taj neki nas budzet, a najveci problem je svakako pronaci majstore koji ti nece izazivati glavobolje. Zato i razmiljamo o firmi i kljuc u ruke sistemu. Mi nemamo iskustva sa majstorima. Naravno, znacilo bi nam i da prodjemo jeftinije, pa da ako eventualno bude mogucnosti sredimo i fasadu na kuci u okviru tog budzeta. Ali o tom potom.
 
Samo bih vam još jednom pojasnio šta sam Vam napisao.

Nemojte angažovati samo jednu firmu u poslu jer sami ne znate ništa o tome i možete biti izmanipulisani.

Angažujte tri međusobno nepovezana i nezavisna učesnika: projektanta, nadzor i izvođača (koji eventualno može biti angažovan po sistemu kluč u ruke).

1. Projektant - uradiće vam dokumentaciju-projekat za tzv "investiciono održavanje" koje morate imati po zakonu, a koje će ujedno biti osnov za izbor najpovoljnijeg izvođača. Najvažniji deo te dokumentacije za ono o čemu pričamo je tzv predmer i predračun radova. Izguglajte da vidite kako to izgleda. Obzirom na objekat, ta dokumentacija i angažman ne bi trebalo da pređe 250 E

2. Nadzor- lice koje će kontrolisati da li su svi radovi izvedeni po dokumentaciji koja je usvojena i koji će biti konsultant i savetovati vas u vezi sa svim aspektima gradnje. U ovo lice treba da imate najviše poverenja i da vam je lično najbliže ili ima najsigurniju preporuku. Za ovakve objekte obično bi najbolje došao neki penzionisani građevinski inženjer sa iskustvom na gradilištu ali i ne mora. Obzirom da radovi ne bi trebalo da traju duže od mesec-dva i da je objekat mali i u Pančevu, budžet za ovog stručnjaka je 300 E.

3. Izvođač radova - Može biti angažovan po sistemu ključ u ruke ali tek nakon što se tačno ustanovi obim, tip i vrsta materijala koji će se ugrađivati. Plaćanje Izvođaču potpisuje i odobrava Nadzor koji vrši kontrolu količina i urađenih radova i kvaliteta istih. Izuzetno je važno da Nadzor i i Izvođač nisu povezana lica.

Kao što vidite za tačku 1 i 2 ukupni budžet u Vašem slučaju je 500-600 E. Tvrdim Vam da propusti: greške u izvođenju ili preplaćeni radovi ili ugrađen nekvalitetni materijal koštaju značajno više.
 
Poslednja izmena:
Svaka kuća je priča za sebe. Tu možda ima puno skrivenih mana koje možda ne vidite. Mene bi čudilo da je kuća dosta amortizovana u enterijeru, a da pri tom nema potrebe za radovima na krovu, fasadi, olucima.... dalje uređenje parcele, ograda...? sve su to pitanja. Šta ukoliko počnu radovi ugovoreni po jednoj ceni a vi ustanovite da treba da se urade skroz nove pozicije..... Ključ u ruke uvek treba izbegavati zbog mnogih stvari a pre svega zbog činjenice da ne možete da stručno nadgledate - parirate drugoj ugovornoj strani. Moj savet je sledeći. Angažujte arhitektu/građevinca da vam napravi projekat - to ste dužni i po zakonu da uradite (rizikujete prijave komšija za nelegalno izvođenje radova) . U projektnoj dokumentaciji definiše se obim i specifikacija radova po vrstama, količini i kvalitetu - to može da bude materijal koji ćete dati izvođačima da daju ponudu koju je moguće uporediti i opredeliti se za najpovoljnijeg. Potreban vam je i nadzor nad radovima. Računajte da svaka rekonstrukcija, bez obzira na početno projetovano stanje doživi najverovatnije 15-20% probijanja prvobitnog budžeta.... Ukoliko nemate sistem - projekat-ugovor-nadzor popuno ste prepušteni na milost i nemilost izvođaču i njegovoj poslovnoj etici.

da li se mora prijaviti svaki rad na kuci tipa izolacija krova?
 
Zena i ja sam u potrazi za stanom u Beogradu. Zelimo neki stan u staroj gradnji koji je za potpunu adaptaciju, međutim kak je jako slabo tržište, cene rastu a novogradnje na svakom ćošku, razmišljali smo koliko je realno da nadzidamo ili da proširimo potrkovlje ili tavan?

Znam da je papirologija velika, posbno zadnji par godina zakomplikovali su situaciju. A i koliko mi se čini, potrebno je 100% stanara da da saglasnost. Mada sam viđao da investitori naprave dogovor sa stanarima da urade fasadu kako bi dobili potrebne potpise. Pretpostavljam da bi icena kvadrata bila mala, možda sa radom fasade , dozvolom i drugom dokumentacijom izašla bi na 1000 eura po m2? ispratvite me ako grešim

Niti žene niti ja imamo ikakvog iskustva u ovom polju, a kako sam video slike na ranijim stranicama zamolio bi nekog da podeli svoje mišljenje o ovoj temi, ako postoje aktivni članovi. Ili ako ima neko da se bavi ovim poslom ili se bavio možda da isprica svoje iskustvo.

Pozdrav.
 
Zena i ja sam u potrazi za stanom u Beogradu. Zelimo neki stan u staroj gradnji koji je za potpunu adaptaciju, međutim kak je jako slabo tržište, cene rastu a novogradnje na svakom ćošku, razmišljali smo koliko je realno da nadzidamo ili da proširimo potrkovlje ili tavan?

Znam da je papirologija velika, posbno zadnji par godina zakomplikovali su situaciju. A i koliko mi se čini, potrebno je 100% stanara da da saglasnost. Mada sam viđao da investitori naprave dogovor sa stanarima da urade fasadu kako bi dobili potrebne potpise. Pretpostavljam da bi icena kvadrata bila mala, možda sa radom fasade , dozvolom i drugom dokumentacijom izašla bi na 1000 eura po m2? ispratvite me ako grešim

Niti žene niti ja imamo ikakvog iskustva u ovom polju, a kako sam video slike na ranijim stranicama zamolio bi nekog da podeli svoje mišljenje o ovoj temi, ako postoje aktivni članovi. Ili ako ima neko da se bavi ovim poslom ili se bavio možda da isprica svoje iskustvo.

Pozdrav.

Verovatno postoje takvi stanovi koji su za adaptaciju,možda i za nadogradnju potkrovlja ( Miljakovac ll ,baš znam za jedan nadogradjen stan ) ali teško to ide. Preduzimači su nadogradili i prodali,neke zgrade su "vrbovane" ( Konjarnik) ,ali je problem tlo koje ne trpi dodatni teret,a neke lokacije gde je baš stara gradnja na primer Cvijićeva il i Profesorska kolonija,tamo su cene vrtoglave i ne sećam se da sam videla nadogradnje. To treba da se raspitate sami,odete kod predsednika kućnog saveta i čujete da li je bilo zainteresovanih za taj poduhvat.Nudjen je čak i novac stanarima da pristanu za nadogradnju celog potkrovlja,ali ne ide to baš tako :D
 
Zena i ja sam u potrazi za stanom u Beogradu. Zelimo neki stan u staroj gradnji koji je za potpunu adaptaciju, međutim kak je jako slabo tržište, cene rastu a novogradnje na svakom ćošku, razmišljali smo koliko je realno da nadzidamo ili da proširimo potrkovlje ili tavan?

Znam da je papirologija velika, posbno zadnji par godina zakomplikovali su situaciju. A i koliko mi se čini, potrebno je 100% stanara da da saglasnost. Mada sam viđao da investitori naprave dogovor sa stanarima da urade fasadu kako bi dobili potrebne potpise. Pretpostavljam da bi icena kvadrata bila mala, možda sa radom fasade , dozvolom i drugom dokumentacijom izašla bi na 1000 eura po m2? ispratvite me ako grešim

Niti žene niti ja imamo ikakvog iskustva u ovom polju, a kako sam video slike na ranijim stranicama zamolio bi nekog da podeli svoje mišljenje o ovoj temi, ako postoje aktivni članovi. Ili ako ima neko da se bavi ovim poslom ili se bavio možda da isprica svoje iskustvo.

Pozdrav.

Svi bi voleli da paušalno od oka dođu do budžeta. :) Međutim, to ne ide tako lako. Nekad vam za potkrovlje treba i da ugradite lift.... Prva stvar je da vi definišete šta je vaš budžet, a onda da idete u pregovore..... Na ovom nivou možete računati sa sledećim okvirnim troškovima: Građevinski radovi u potkrovlju- cca 350-400 E/m2, Projekti i ostale papirologije 12 E/m2 Plaćanje GG zemljišta - proveriti zonu grada, drastične razlike postoje - pogledati portal Beoland. Priključci-ima/nema grejanja, struja monofazna/trofazna... Suma za "odobrovoljavanje stanara" -paušalno, kako se snađete.... da li krečite hodnik, radite fasadu, uvodite centralno grejanje za zgradu..... sve to mora da se dogovori i proveri. Dakle jednačina sa malo poznatih i mnogo nepoznatih..... Vreme realizacije projekta sa papirima i pregovorima - optimistički tri godine.
 
Poslednja izmena:
A inače kod nas, na Vračaru, postoji par zgrada da su u zadnjih godinu dve nadzidane, sve na istu foru, nova fasada i sprad dva nadogradnje ili proširenja potrkovlja. Zato sam i krenuo da se raspitujem i pronasao sam da ima novije nadogradnje i na crvenom krstu (cini mi se vilovski) i na zvezdari (Zahumska).

Hvala na odgovorima, svestan sam da postoje planirani i ne planirani troškovi. Mene više brine papirologija jer je sve zamršeno i nedovoljno objašnjeno u ovoj našoj zemlji.
 
Priča o nadziđivanju postoji jako dugo. Postoji svuda, samo je najisplativija tamo gde je cena nekretnina najveća.

Zakoni koji pokrivaju ovu oblast i ne mogu se pravilno tumačiti od nedovoljno stručnih lica ili lica koja se do sada nisu susretala sa ovom tematikom. Mnogi neuspešni pokušaji bavljenjem ovom aktivnošću su vidljivi golim okom. Ja recimo ne razmišljam da budem pekar, a kažu da se može zaraditi u tom poslu. Za razliku od mog eventualnog sna da imam pekaru, vi ovde imate šansu da se obratite stručnim licima koja razumeju pravne i tehničke aspekte cele ove priče. Da li je to dovoljno da budete Investitor, nije - morate mnogo vremena da posvetite ovome, mnogo toga da pročitate i sa mnogo različitih ljudi da se posavetujete, a to je proces. A morate i da imate dara za pregovaranje jer mnogi "Investitori" obilaze i vrebaju svaki preostali krov koji se može nadograditi, daju svoje ponude, a već su odavno u tom poslu i znaju mnogo više od vas o tome.... a možda imaju i zaštitu nekih ajde da kažem "interesnih" grupa.....

Da zaključim, kupite eventualno stan sa nekim tavanom iznad koji možda može da se pripoji stanu ispod. Ne zalećite se u ovaj posao, maštajući o stotinama kvadrata, ako o tome ništa ne znate....
 
Poslednja izmena:
Slazem se da je danas tesko pronaci idealan stan, ali ako ste spremni da investirate mozda bi trebali razmisliti i o uticaju energija na kvalitet vaseg zivota u potkrovlju. Potkrovlja ne spadaju u kategoriju povoljnih i visoko kotiranih nekretnina u energetskom smislu. Kosine, narocito ako su velike (jako kose) deluju sputavajuce na zivot stanara, a u samim uglovima se skuplja negativna energija.
Ako u skladu sa pravilima resite ovu vrstu arhitektonske nepravilnosti, ostace vam zapravo veoma malo iskoristivog prostora.Kada kazem iskoristivog mislim na onaj deo prostora koji nije pod kosinom, pa je povoljan da tu spavate, spremate hranu, radite i generalno obavljate vase aktivnosti u skladu sa funkcijom prostora. Sve delove koji su pod kosinom bi trebalo izravnati i napuniti policama i plakarima...Veoma dugo se bavim uredjivanjem energija u prostoru i u praksi se pokazalo da je u potkrovlju razumljivo ziveti samo ako je to prelazno resenje, a otezavajuce okolnosti koje prostor svojim delovanjem stvara su zaista brojne. No, da ne duzim, jer ovo je siroka tema. Najbolje sami pogledajte i vidite sta zanimljivo mozete naci medju mojim brojnim tekstovima na ovu temu na blogu Nadam se da ce vam ovo biti od pomoci. Dom je mesto gde se okrepljujemo, pa bi izbor trebao da zavisi i od drugih faktora, a ne samo od primamljive ponude koja se na kraju moze pokazati kao pogresna investicija

pozdrav
 
Poslednja izmena od moderatora:
potreban mi je savet za preuredjenje stana. Kako pretvoriti kupatilo u garderober? İmamo dva kupatila u stanu i manje je potpuno neiskoristeno....

Ja sve vreme patim za još jednim kupatilom ili bar WC-om, a tebi višak. Ništa nemoj da skidaš, samo stavi šipke i police oko kupatilskog mobilijara, možda ti ipak zatreba još jedno kupatilo. Marfijev zakon: ako nešto dovoljno dugo čuvate, a ne treba vam, čim ga bacite - zatrebaće vam.
 

Back
Top