Praznici, slave i ostale zgode...

Pa ja kad je slava sa caletom u podne okrecem slavski kolac 3 puta,izgovaramo oce nas,rasecemo ga tako da dobijemo krst,nalijemo u njega vino i palimo svecu,i po tradiciji ja pojedem pticicu ukras na slavskom kolacu koji pravi moja baba,sve ostalo je zdranje i opijanje,mislim ne znam sta vise treba,e da i keva nas okadi,dobro je i to s obzirom da mi je deda bio partizan :)
 
Depresivno...? Sto...?

Mislim, ima logike...slavis coveka, jel sveca, koji je mrtav, tj. ziv...zavisi kako shvatas i na kraju opicis po narodnjacima...ufff sto nam je veselo...a svi k'o kuvane noge...

Ne volim slave u tom smislu...Ali, Bozic, Nova godina, Uskrs...to je posebna prica...
 
Slavim. Nije vise kao nekad dok sam bila klinka. Mnogo sto sta mi deluje drugacije, ali me sam cin slave, koji podrazumeva mnogo sto sta, podeseca na detinjstvo, prvu porodicu, bliskost, veru, nadu i jedno blazenstvo samog cina slave.

P.S. Taj osecaj imam iskljucivo vezan za porodicnu slavu.
 
Secam se kad sam bio klinac za Bozic,prvo se unese badnjak,a onda keva ide kao kvocka i baca orahe i mandarine u coskove soba,a mi deca smo kao pilici i pijucemo iza nje,to je bas superiska ritual,verovatno vuce korene jos od starih slovena i ima veze sa tim da godina bude rodna i puna prinosa,steta sto se takve neke tradicije gube ...
 
Da, kazu da je to sa kvockom i pilicima iz juznoslovenske mitologije, posto je kokoska imala poseban znacaj, jer su Srbi glupi k'o kokoske. To, ipak, nije vazno. Ka slavim Slavu, Bozic, Uskrs, Srpsku Novu Godinu, Medjunarodnu Novu Godinu, Crkvenu Novu godinu i djez festival. Bozic slavim od pada komunizma. Tada je to postlao popularno, pa sam i ja odlucila da ga malo slavim. Ranije sam slavila, ali to nije bilo tako svecano kao sada, pa i ne racunam da sam ga slavila. To je za mene intimni porodicni praznik.
Obavezno imamo pecenje, gibanicu, sarmu, kolace i torte. Pozovem svoje drugare, trubace i striptizete i super se zabavljamo. Ujutru negde oko 1 posle podne dodje mi polaznik. To je obicno moj decko i u nese badnjak u kucu. Ja ga dobro izljubim da bismo imali puno srece i novca preko cele godine. Sada zurim na tenis, ali cu nastaviti kasnije i o ostalim porodicnim praznicima.
 

Back
Top