Rasturila se prozapadna koalicija i u Ukrajini

RolandOfGilead

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.136
Predsednik Juščenko i premijerka Timošenko razmenjuju optužbe
Raskol „narandžastih”

Blok Julije Timošenko ušao u savez sa komunistima i Partijom regiona, tradicionalno proruskim strankama

U Ukrajini vlada prava šizofrenija vlasti, a nedavni sukobi u Gruziji situaciju su doveli do tačke usijanja. Nakon letnje pauze, u utorak je započela prva redovna sednica ukrajinskog parlamenta na kojoj, uprkos dugo najavljivanim rezolucijama o situaciji u Gruziji, nije donesena apsolutno nijedna odluka zbog nedostatka većinske podrške koje pokazuju krizu u vladajućoj koaliciji.

Ove rezolucije su varirale od oštre osude ruskih poteza do izjava podrške ruskom narodu. Nijedna nije prošla. Parlament se samo složio da osnuje privremenu „ad hok” komisiju koja će ispitati navode o dostavama ukrajinskog oružja Gruziji. Parlament je takođe odbio da imenuje i novog šefa državne bezbednosti Valentina Naljvajčenka, koga je predložio Blok Julije Timošenko.

Incident
Čitavu sednicu je uživo prenosila kijevska televizija Rada, a tokom prenosa je zabeležen je i jedan „incident”. Naime, predsedavajući Arsenij Jacenjuk (koga je imenovao Juščenkov blok) demonstrativno je napustio salu nakon što je počela diskusija o amandmanima na zakon o bezbednosnim službama, zakon o Ustavnom sudu i zakon o ministarstvima, stvarima koje je nazvao „političkom ucenom”.

„Sve sam učinio da održim demokratsku koaliciju na okupu... Ne želim da se ova koalicija raspadne meni ispred nosa”, izjavio je novinarima Jacenjuk, inače bivši ministar spoljnih poslova u Juščenkovoj prvoj vladi. „Ja neću voditi sednicu koja uništava demokratiju”, dodao je on, optuživši Partiju regiona i Blok Julije Timošenko za zaveru.

Međutim, koalicija se, izgleda, ipak raspala, što je u utorak uveče potvrdio i sam predsednik Juščenko. „Juče je sve došlo na mesto”, izjavio je Viktor Juščenko za Televiziju 5 kanal. „Blok Julije Timošenko ušao je u savezništvo sa komunistima i Partijom regiona (tradicionalno proruskim strankama). Jasno mi je da je ovaj savez neprirodan i savršeno mi je jasno da ovaj savez neće doneti ništa dobro zemlji.

Sve ovo izgleda kao dobro poznata praksa. NJu je koristila i prošla opozicija kako bi uzurpirala vlast u parlamentu. Ovaj savez, po mom mišljenju, sahranio je demokratsku većinu u ukrajinskom parlamentu”, tužno je prokomentarisao Juščenko, a onda dao nadu demokratiji i oslonio se na zdrav razum građana. „Međutim, situacija nije beznadežna”, nastavio je u obraćanju naciji.

Tuk na luk
„Danas, građani bi morali da vide kada postoji jedan državni pristup, ukrajinski pristup, a kada je na videlu plaćenička politika, politika izdaje, politika koja ne zagovara teritorijalni integritet zemlje, njen suverenitet, nepovredivost granica i kurs evropske integracije”, bio je oštar Juščenko, koji je takođe zapretio da će raspustiti parlament.

NATO AKTIVNOSTI

U Ukrajini se nalazi oko 1.000 stranih vojnika iz 20 NATO zemalja koji su došli na vojni poligon kod Lavova. Tu se održava vojna vežba pod nazivom „Brzi tranzit”, koja je počela 1. septembra, a završiće se 14. septembra. Istovremeno, u Poljskoj se održava ukrajinsko-poljsko-britanska vojna vežba pod nazivom „Kozačka stepa 2008”, koja je počela u utorak na poligonu u Novoj Dembi. U vežbi učestvuje 50 vojnika iz 79. desantne oklopne brigade Ukrajine.

„Želeo bih danas da naglasim i želim da moje reči čuje svaki građanin Ukrajine: ja ću nastaviti da državnu politiku bez obzira na bilo kakve saveze... Sa pravne tačke gledišta, ja događaje u ukrajinskom parlamentu tretiram kao formalni početak jedne nove parlamentarne koalicije. Ukoliko se ne uspostavi koalicija poslaničkih grupa unutar termina koje predviđa ustav, iskoristiću svoje pravo da raspustim Vrhovnu radu (parlament) i sazovem prevremene izbore,” izjavio je Juščenko u obraćanju naciji.

Nije ostala dužna ni premijerka Julija Timošenko. „Žao mi je što se predsednik Viktor Juščenko neodgovorno ponaša. Koalicija je srušena po njegovim instrukcijama,” izjavila je Timošenkova nakon sastanka vlade. „Ministarski kabinet nastavlja sa radom uprkos raspadu koalicije,” dodala je ona, prenosi ruska agencija Interfaks-Ukrajina. A opozicioni poslanici su upozorili da će pokrenuti proceduru za opoziv predsednika.
Autor:
D. Jović
 
Ma, znao sam ja da Juca sa onim tradicionalnim ruskim pletenicama, u suštini gaji ruska osećanja.

Ako Viktor Unijatski raspusti parlament i raspiše izbore, plašim se da novi Ukrajinski parlament nikada neće zasesti.
Ukrajina će, kako je i red, da se raspadne. Jedino ne bih želeo da se to desi kroz građanski rat. To zavisi samo od unijata i njihovih kaubojskih mentora.
Ako ipak krenu u takvu glupost, prvi metak koji pogodi nekog ukrajinskog Rusa će biti direktan prst u oko Moskvi, i za očekivati je da će ruski odgovor biti strašan. Ne demonstracija sile, kao u Gruziji, već najozbiljnija moguća ofanziva, sa ciljem da se uništi i pokori unijatski deo Ukrajine, a Amerikanci oteraju u tri lepe materine.
 
Врло добар развој догађаја. Украјини је место са Русијом а не у НАТО пакту. Нама је пак место у ЕУ, али треба да одржавамо добре односе са Русијом, а у НАТО не треба да улазимо никако.

Gotovo da se slažem u potpunosti sa tobom!:rtfm::klap:
 
Koalicija je srušena po njegovim instrukcijama,” izjavila je Timošenkova nakon sastanka vlade. „Ministarski kabinet nastavlja sa radom uprkos raspadu koalicije,” dodala je ona, prenosi ruska agencija Interfaks-Ukrajina. A opozicioni poslanici su upozorili da će pokrenuti proceduru za opoziv predsednika.
Autor:
D. Jović

Па тај кабинет ће илегитимно наставити са радом остављајући по страни изостанак народне сагласности док не ували Украјину у наредни инцидент са РФ.... ево, живи били па видели !

Тако је и код нас жута боранија један период владала без подршке народа док је то било потребно, да се спроводи диктат из Брисела.
 

Back
Top