Planiram seobu, pa tražim savete o okolini Beograda

More_bre

Primećen član
Poruka
819
Ukratko da objasnim zašto ovde stavljam temu a ne u podforum Beograd;
Akcenat bih stavio na planiranje preseljenja, a ne na spevove o lokalpatriotizmu,
i zato smatram da je moja tema bliža podforumu Dom i porodica, a ja bih dodao
i domaćinstvo i ekonomija.

Voleo bih da dobijem mišljenja i savete ljudi koji imaju iskustva i saznanja
o tome gde su kolike cene placeva i nekretnina, kakvi su uslovi života u kojem kraju,
šta je loše i da li ima nešto zbog čega nikada ne bi negde živeli, ili nešto zbog čega bi otišli odande gde žive...

Zbog količine novca sa kojim mogu da računam, smatram da mi je najpametnije da
razmatram neku širu periferiju Beograda, a lični afiniteti su mi takvi da bih
više voleo veliki plac sa komšijama daleeeeko, nego neko popunjeno naselje gde se kuće grade jedna do druge.

Takođe bih voleo da dobijem iskustva o tome kako je putovati iz raznih krajeva
u centar, jer sam poslom vezan za centar grada. Kakav je prevoz u ranim jutarnjim satima (od 5 sati recimo) i kakav kasno uveče (posle 22)...

Da ne zadavim odmah, dodatna pitanja kasnije kako se (ako se) tema bude širila...
 
i ja misim da taj gradski prevoz loše foonkcioniše.......a i da foonkcioniše....jednom na sat da ide.... ako ideš u sremčicu...treba ti 45 minoota......za to vreme do vršca mož da stigneš.....do mitrovice....al stvarno......znam da ova podavalska naselja imaju i problema sa vodosnabdevanjem......tako da moraš dobro da odmeriš prednosti i mane neke tamo naseobine..........da l si vezan poslom za grad svakodnevno....ili možeš dideš jednom nedeljno do bg-a.....al kola su ti neophodna..ša nešto tamo trkeljišeš motornom testerom, a neaš pojma ko dete iz grada.........i povrediš se i moraš u urgentni...a pola noći...koji gradski prevoz...komšije sve dede i babe od 80 godina...........
 
Da, Bataja nije losa, ali treba reci da dalje od Batajnice i ne spada u podrucje Bgda.
Po meni, ta strana reka je bolja sto se tice saobracaja, ali tu su ti kuce onako vojvodjanski, ushorene, tj komsija ti moze biti bas blizu.

Barajevo ima sve, ali je put los, a da ne pominjem podavalska naselja, sve je kako je Moonja rekao.

Zatim Surcin, pa mesta sve do Progara (koji je sa te, zapadne, strane Bgda poslednje naselje podrucja Bgda) nisu losa (ali su i tu kuce ushorene, tj jedna do druge) - ima tugradskog prevoza, ali ja prevoz ne koristim uopste, pa ne znam kako idu).

U Zeminu ima naselja skroz divlja, ima gde ima puno crnpurastih (niko nece da kupi kucu pored crnpurastih, kada smo radili sa nekretninama ta kuca je bila super, ali zbog tih komsija je niko nije hteo da kupi, a bas zbog njih se i prodavala... izvinjavam se na onom "crnpurasti", ali takvo iskustvo smo imali).

Zemun-polje je lepo, jeste nekako odovojeno, ali treba otici i videti, mada su sad i tu cene visoke.

Ipak, tvoji afiniteti nekako vuku bas na podavalska naselja - ima tamo manjih mesta i kuca koje su nekako odvojene, tako se gradi.
Mozda bi i Grocka dosla u obzir.

Moj ti je savet da lepo odvojis vreme, uzmes kartu u ruke i posetis ono sto zelis da vidis i tako odredis lokaciju jer, ukusi su razliciti.

A svuda imas ljudi, pa se raspitas za prevoz, za vodu i sl - tako smo mi radlili i isli naokolo kada smo hteli da kupimo vikendicu, pa smo odustali i kupili nesto drugo.
Srecno!
 
Vidim da su svi nešto pisali o Novom Beogrradu i Zemunu, ja ću na drugi kraj grada ;)
Žarkovo, Cerak, Železnik su delovi grada gde još uvek mogu da se vide kuće sa lepim
i velikim dvorištem i komšije su relativno udaljene. Što se prevoza tiče, odličan je u o ovim delovima,
pouzdano znam jer sam živela na u sva tri određeni period. I ostalo što se tiče infrastrukture je odlično,
dostupno je a i Banovo brdo je blizu, sve što je potrebno na dohvat je ruke.
Ne znam samo sa kojom sumom raspolažeš, u odnosu na to i preporuke za kraj grada.. Meni lično
je Zvezdara prelepa, ali su zaista skupe nekretnine tamo. Na kraju se sve svede na pare i muziku :(
 
mislim da bi morao da postavis malo konkretnija pitanja..
kolika udaljenost ti odgovara?
od toga zavise potencijalne lokacije, cene, prevoz...
ja sam iz retenzije (granica nbg - zemun) stizala na posao (slavija) ako krenem od kuce otprilike 45 minuta pre.
stvarno ne znam kako bih putovala iz prigradskih naselja, odakle cesto ide jedan bus a stanica ti nije bas ispred zgrade...
a do mesta gde su komsije daaaaleko ima da se naputujes...
 
mislim da bi morao da postavis malo konkretnija pitanja..
kolika udaljenost ti odgovara?
od toga zavise potencijalne lokacije, cene, prevoz...
ja sam iz retenzije (granica nbg - zemun) stizala na posao (slavija) ako krenem od kuce otprilike 45 minuta pre.
stvarno ne znam kako bih putovala iz prigradskih naselja, odakle cesto ide jedan bus a stanica ti nije bas ispred zgrade...
a do mesta gde su komsije daaaaleko ima da se naputujes...

Haha, živa bila, ali Retenzija je za mene pusti san: lepe zgrade slične onima u Vrečaru, blizina Dunava i Keja, blizina centra Zemuna, i pored blizine reke nikakva opasnost od poplave ikada...saobraćajna povezanost odlična.

Pa na umu su mi baš ta daleeeka mesta kao što su podavalska naselja.

Osnovna mi je ideja da imam svoj prevoz, automobil ili motor šta bilo, ali ipak
moram da znam i o javnom prevozu...Dakle, što se tiče hitnih situacija tu se uzdam u sebe i svoj volan, ali gradski prevoz bih koristio kad mi odgovara.
Naselja u sremsko/banatskom prigrađu bih izbegao, više me vuče na jug, upravo iz
razloga ušorenosti kuća u ravničarskom kraju, a ja zamišljam neko raštrkano naselje/selo.

Ja Železnik, Žarkovo, Cerak; Banovo Brdo, Batajnicu, ZemunPolje ne razmatram, jer
sada živim u takvom delu grada, toliko udaljenom od centra, i to nije velika kvadratura u kojoj stanujem,
pa pošto želim da povećam komfor stanovanja, moram da razmišljam o većoj udaljenosti
od pomenutih krajeva.

Znam neke ljude koji su svaki dan iz predgrađa Novog Sada išli na posao u Novi Beograd, i neke koji svaki dan idu na posao autobusom iz Beograda u Šabac, fora je u tome da im je situacija
takva da u tom saobraćanju "spiče" magistralnim putem, i ne moraju da se guraju preko
beogradskih mostova, pa na saobraćaj potroše isto ko svi mi ostali koji se krljamo po
beogradskom špicu.

Znači spreman sam na to da svaki dan malo više (ali brže) putujem , samo mi je bitno da
znam gde bi bilo dobro tražiti plac, ili kuću, a faktori koji su mi bitni su komunalni uslovi,
podložnost klizištu, poplavi , industrijska zagađenost, buka od ne znam čega, da li postoji
tendencija da se taj-i-taj kraj pretvori u novu Kaluđericu ili Altinu...

Struja mi je najvažnija, kakvo je snadbevanje i kolika snaga, telefon manje obzirom da sada postoje mobilni, voda mi jeste važna ali lepo bi bilo ako neko zna gde postoje lokalni
izvori sa sprovedenom lokalnom distribucijom iz tih izvora, kanalizacija takođe ima svoju alternativu u septičkim jamama...

Ne znam da li koristite Google Earth ili na sajtu http://maps.google.com/maps?hl=en&tab=wl možete da, ako imate predlog, saznate koordinate predloženog područja, i pošaljete, pošto ne znam baš svako prigrađe po imenu.
 
Poslednja izmena:
Par mojih prijatelja zive u N.Sadu, a rade i Zemun polju i stignu brze nego da idu preko beogradskim mostova.

Kuce u zarkovu i Ceraku su skupe, to procenjujem jer gledas podavalska naselja koja su daleko jeftinija.

Bolec i par mesta oko njega je gradjen onako kako ti opisuje da bi zeleo.
Ne idi prema Umci, tu su klizista.

Svuda u prigradskim naseljia je problem kanalizacija.

Vodi racuna da li na tim lokacijama postoje investitori koji grade - pre je bilo izvesnih pritisaka na ljude koji su imali kuce u opstini palilula (ne znam dal` je to sad pod nekakvom kontrolom, ali investitora ima raznih kao i raznih neprijatnosti zbog njih - to ces videti na terenu, ako se nesto gradi, budi vrlo oprezan)
 
Ух, куповина некретнина, је заиста озбиљна ствар.:)
Ја волим или потпуно урбано или потпуно пусто.
Међутим, то ''потпуно пусто'' тешко да ћеш игде више наћи.
Београд се муњевити шири- данас пусто, за две-три године ето насеља.

Увек бих куповала некретнину јужно од Саве и Дунава, а чини ми се да си и ти то напоменуо.
Јужно од Саве и Дунава, кад отворимо карту, прво прелазимо цео ''ужи'' део Београда са градским општинама.
Још јужније од Коњарника: М.М.Луг- пренасељено, а мени лично се не допада већински менталитет, В.М.Луг- има ''пустијих'' делова, али још годину-две и биће потпуно насељено, Калуђерица- не долази у обзир, Лештане- има пустих делова, менталитет је Косоварски( маса избеглица са Космета се ту настанила), Винча- влажна, али има делова издигнутих са којих се јако лепо види Дунав, Болеч- кажу да има фантастичну климу- калифорнијску :)- успева нежно воће у дим деловима, а у Градској болници рађена је студија зашто народ настањен у Болечу има тако добру крвну слику ( знам ово због пријатеља који живе у том насељу), али у питању је насеље, а не нешто пусто, Ритопек- никако- Турска махала; Онда иде добра комад пустаре до Заклопаче- ту би се вредело распитати; Заклопача-још једна Турска махала; Гроцка- мини град.
Сва ова насеља су добро повезана с градом кад је у питању гсб; али два превоза до центра.

Цене, пристојне. Кућа у Болечу, са фасадом, двориштем, сређена унутра, од 150 квадрата може да се нађе за 50 хиљада евра.Тако је сигурно и у осталим насељима.

Подавалска насеља: Зуце,Рипањ...су мање насељена од претходно наведених. Али постоји проблем са водоснабдевањем, али само преко лета. Знају се термини искључивања воде, што у неку руку олакшава ситуацију.
Цене, ако не мање, веће него у горе наведеним насељима нису сигурно.

Надам се да сам помогла.
 
Ja ću malo da ti nahvalim deo preko mosta prema Pančevu koji sam smatrala dalekom periferijom, a ljudi ga danas zaobilaze jer misle da pripada Pančevu, te zatrovan vazduh itd. Ovo je zapravo deo grada koji pripada "privrednoj zoni" i sve više njih kupuje placeve na kojima grade firme, magacine,a što se tiče zagađenja nema ga ni trunke jer je ruža vetrova tako da iz Pančeva duva na drugu stranu. Ovo se vidi i golim okom jer nam kiša i vetrovi dolaze isključivo iz pravca Borče, tj. Zemuna! Od Krnjače ( kojoj pripada deo najbliži mostu) naselja se ne vide sa puta, a ređaju se jedno za drugim te su sastavljena ( skoro) sa Borčom i Ovčom. Možeš izabrati ono malo gušće naseljeno bliže gradu ili od "10-og" pa sve "12-og km" kako zovu deo blizu restorana "Mali raj" gde imaš mesta na kojima su kuće potpuno proređene,a može se naći veoma jeftino plac sa kućom, kao i bez nje.
Deo prema Borči stigao je do pruge pa i Beo voz ima stanicu tu, dok se autobusom stiže jako brzo. Sa Bogoslovije ide br. 108 na pola sata i u špicu svakih 15 minuta,a do poslednje stanice mu treba tačno 20 minuta, čak i kada je gužva na mostu. Ja sam na 10-om km i kolima stižemo za 6 minuta ( "10-i km" označava razdaljinu od Trga Republike). Iako je auto put blizu nema velike buke,a nema ni komaraca uprkos Dunavu što je interesantno! Zapravo nema ih ništa više nego u centru grada. Infrastruktura postoji, jedino nema kanalizacije još uvek, a konfiguracija zemljišta je takva da nema podvodnih voda nigde sem u naselju "Duboka bara" kojem ime samo kaže.
Ne znam šta bih još navela ako te interesuje pitaj!
Da, idealno je za domaće životinje, kao i decu i omladinu koja ovde žive mnogo pitomijim životom bez obzira na gradsku blizinu!
 
Ja ću malo da ti nahvalim deo preko mosta prema Pančevu koji sam smatrala dalekom periferijom, a ljudi ga danas zaobilaze jer misle da pripada Pančevu, te zatrovan vazduh itd. Ovo je zapravo deo grada koji pripada "privrednoj zoni" i sve više njih kupuje placeve na kojima grade firme, magacine,a što se tiče zagađenja nema ga ni trunke jer je ruža vetrova tako da iz Pančeva duva na drugu stranu. Ovo se vidi i golim okom jer nam kiša i vetrovi dolaze isključivo iz pravca Borče, tj. Zemuna! Od Krnjače ( kojoj pripada deo najbliži mostu) naselja se ne vide sa puta, a ređaju se jedno za drugim te su sastavljena ( skoro) sa Borčom i Ovčom. Možeš izabrati ono malo gušće naseljeno bliže gradu ili od "10-og" pa sve "12-og km" kako zovu deo blizu restorana "Mali raj" gde imaš mesta na kojima su kuće potpuno proređene,a može se naći veoma jeftino plac sa kućom, kao i bez nje.
Deo prema Borči stigao je do pruge pa i Beo voz ima stanicu tu, dok se autobusom stiže jako brzo. Sa Bogoslovije ide br. 108 na pola sata i u špicu svakih 15 minuta,a do poslednje stanice mu treba tačno 20 minuta, čak i kada je gužva na mostu. Ja sam na 10-om km i kolima stižemo za 6 minuta ( "10-i km" označava razdaljinu od Trga Republike). Iako je auto put blizu nema velike buke,a nema ni komaraca uprkos Dunavu što je interesantno! Zapravo nema ih ništa više nego u centru grada. Infrastruktura postoji, jedino nema kanalizacije još uvek, a konfiguracija zemljišta je takva da nema podvodnih voda nigde sem u naselju "Duboka bara" kojem ime samo kaže.
Ne znam šta bih još navela ako te interesuje pitaj!
Da, idealno je za domaće životinje, kao i decu i omladinu koja ovde žive mnogo pitomijim životom bez obzira na gradsku blizinu!
 
Ja bih na tvom mestu otisla recimo na Kosmaj...50 km od Beograda.Planina,komsije dovoljno distancirane,zimi idilicno leti ni malo vruce.Kuce se prodaju u bescenje(znam jer sam ja svoju htela da prodam al ce cekati neka bolja vremena!)
Postoji autobus lokalni do Mladenovca a zatim normalno za Beograd,i vrlo je frekventan.A mozes i na drugu stranu preko Sopota...
Za mene je otici iz grada upravo to a svi ti Boleci,Bataje i Zeleznici nit su grad nit su selo i po infrastrukturi i po stanovnistvu.
Kada imas sopstveni prevoz sve je lakse jer se vremenski sam programiras samo ne znam koliko je to finansijski isplativo s obzirom na cenu benzina.
Moji prijatelji su se povukli u prirodu bas na tu stranu,malo nize od Kosmaja,uzivaju al' s tom razlikom sto su njihove potrebe za gradom svedena na dva tri puta nedeljno.
Montazna kucica i ceri paradajz iz baste...Vrh.
 
Svima koji su se javili od moje poslednje poruke, veliko hvala !

Na ovakve sam savete računao.

Pogotovo Sofija, koja je onako nahvalila Boleč. Ako imaš svoje, ili nekog bliskog, iskustvo stanovanja tamo, molim te reci kako izgleda svakodnevno putovanje u centar na posao, u različitim dobima dana i godine. I ako znaš, kako se kreću cene placeva.
Šta ti znači ono što si napisala za neka mesta da su turska mahala ?

Zahvaljujem se i Tekili koja favorizuje ravnicu, ali kao što rekoh to mi nije prvi izbor, ipak ne
želim nikome da zapušim usta, ko god ima šta korisno da kaže o bilo kojem kraju - molim da kaže.

Onaona, jel su to investitori iz tri džipa sa zatamnjenim staklima ? Hvala za info o Umci.

A što se tiče Kosmaja, Mačko, tamo i još dalje bih se ovog momenta naselio, samo da mi obaveze i novac dozvoljavaju, mislim da bih se na toj udaljenosti ipak osudio da zarađujem za prevoz.
Pre godinu i kusur sam bio na Kosmaju u selu Koraćica, i lepo je, mada ima i tamo budala neka što po 24 sata dnevno pušta strahovito glasnu muziku, pa iako mu je kuća udaljena od drugih, čuje se po celom selu...ali dobro, njega bih likvidirao:cool:
 
Svima koji su se javili od moje poslednje poruke, veliko hvala !

Na ovakve sam savete računao.

Pogotovo Sofija, koja je onako nahvalila Boleč. Ako imaš svoje, ili nekog bliskog, iskustvo stanovanja tamo, molim te reci kako izgleda svakodnevno putovanje u centar na posao, u različitim dobima dana i godine. I ako znaš, kako se kreću cene placeva.
Šta ti znači ono što si napisala za neka mesta da su turska mahala ?

Zahvaljujem se i Tekili koja favorizuje ravnicu, ali kao što rekoh to mi nije prvi izbor, ipak ne
želim nikome da zapušim usta, ko god ima šta korisno da kaže o bilo kojem kraju - molim da kaže.

Onaona, jel su to investitori iz tri džipa sa zatamnjenim staklima ? Hvala za info o Umci.

A što se tiče Kosmaja, Mačko, tamo i još dalje bih se ovog momenta naselio, samo da mi obaveze i novac dozvoljavaju, mislim da bih se na toj udaljenosti ipak osudio da zarađujem za prevoz.
Pre godinu i kusur sam bio na Kosmaju u selu Koraćica, i lepo je, mada ima i tamo budala neka što po 24 sata dnevno pušta strahovito glasnu muziku, pa iako mu je kuća udaljena od drugih, čuje se po celom selu...ali dobro, njega bih likvidirao:cool:

Koracica je totalno fancy selo..;)ali je selo u pravom smislu a vikenda naselje Kosmaj je nesto drugo..Na zalost,znam i razumem da jos uvek nismo platezno sposobni da sebi priustimo luxuz zivota bas bas van grada..
Srecno u odabiru,pa javi gde si se nastanio..:)
 
Pogotovo Sofija, koja je onako nahvalila Boleč. Ako imaš svoje, ili nekog bliskog, iskustvo stanovanja tamo, molim te reci kako izgleda svakodnevno putovanje u centar na posao, u različitim dobima dana i godine. I ako znaš, kako se kreću cene placeva.
Šta ti znači ono što si napisala za neka mesta da su turska mahala ?
Заиста не знам која је цена ара земље, али могу да се распитам.
За Болеч ти могу рећи да није сјајно, а није ни толико лоше повезан ( гсп ) са градом.
Поента је да се зна ред вожње, а бусеви иду на 15-ак минута.
Ред вожње се поштује.
До центра- два превоза. Зона маркице прва-друга.

А кад кажем Турска махала, мислим на насеља која су грађена уз главни пут, при чему главни пут нема тротоар, значи, буквално се из дворишта излази на асфалт.
И само је главни пут асфалтиран.Чим се мало замакне ''од''- блато!
Уз, наравно, дивни бугарашки менталитет.

Знаш ли ко су Бугараши? :)
 
Знаш ли ко су Бугараши? :)

Знам ја, наравно.
То су ти становници подавалских села, што их је још Књаз Милош населио. Кажу да су Срби пре два века млого јели месо, па се Милош забринуо за здравље нације.
Кажу за мештане тих села да наопаки људи, да воле да краду. За време WW2, житељима Београда продавали су за велике паре основне животне намирнице.
Иначе лепо место за становање. Аутобуси: 401,402,403, 404,... иду на сваких 15 минута са Трошарине.
 
Знам ја, наравно.
То су ти становници подавалских села, што их је још Књаз Милош населио. Кажу да су Срби пре два века млого јели месо, па се Милош забринуо за здравље нације.
Кажу за мештане тих села да наопаки људи, да воле да краду. За време WW2, житељима Београда продавали су за велике паре основне животне намирнице.
Иначе лепо место за становање. Аутобуси: 401,402,403, 404,... иду на сваких 15 минута са Трошарине.
Нису само становници подавалских села, већ и шире.
Не знам да ли су склони крађама, али да су наопаки, јесу- одбијају сваку врсту модернизације- њима не требају путеви, телефони, улична расвета, па из тога проистекну свађе са комшијама ''дошљацима'' :D...мада, на крају све прихвате, али је битно да се буне и да успоравају процес.
 
Бугараши су Бугари који су постали Срби покрштавањем и насељавањем на границе тадашње Србије, под контролом Милоша Обреновића.

Никаква секта, нити национална мањина...њих има у свим приградским насељима које сам ти описала, само што су у насељима које сам означила Турским махалама, у већини.
У Болечу, Винчи и Лештанима их има јако мало.

Историјски, њихов задатак је био да буду брана Турцима, тако да су доста измешани са њима и имају од Турског менталитета поприлично.
Чак и изгледом асоцирају- црна коса, тамнији тен, оштар поглед, тамне очи.

А што се тиче гужве у превозу, па реци ми у ком превозу није гужва у шпицу?;)

Али, чак и кад јесте гужва, потписујем да је мања него у нпр.31 или у 17. :)
 

Back
Top