Bog nije uspeo da stvori nista gore od coveka

Ne slažem se da je čovek najgore biće. Neki ljudi su najgora bića, pošto ničemu ne služe, a samo uništavaju. Mislim da svako biće ima svoju ulogu. Valjda i komarac nečemu služi. Ja se ne sećam da sam učila čemu on služi. Ako neko zna, bila bih mu zahvalna na informaciji.

zasto bi se dobro ili lose razlikovalo po tome cemu sluzi ili ne sluzi?
u prvom postu na ovoj temi sam naveo kriterijum - uticaj na zivotnu sredinu i sve sto s tim ide
 
Pa je uticaj na životnu sredinu dobro ili loše? A šta ako je uticaj pozitivan?

Jeste sve to da se zapitaš, ali ponekad se isto tako zapitam i šta bi krokodil uradio da mu je ljudski mozak, brojnost i dostignuća, i nekako mi se nimalo ne dopada slika. Donekle je i pohvalno što još uvek nismo uništili planetu.
 
Pa je uticaj na životnu sredinu dobro ili loše? A šta ako je uticaj pozitivan?

Jeste sve to da se zapitaš, ali ponekad se isto tako zapitam i šta bi krokodil uradio da mu je ljudski mozak, brojnost i dostignuća, i nekako mi se nimalo ne dopada slika. Donekle je i pohvalno što još uvek nismo uništili planetu.

e, jediga, kake veze ima sta bi krokodil uradio da mu je ljudski mozak?!
a kako bre pozitivan uticaj - zagadjenje, istrebljenje...

a ovo poslednje ti je na mestu. i govori koliko je covek dobar
 
Prosto. Čovek, uz sve prednosti koje je dobio prevelikom lobanjom, ima i svest da je nešto pogrešno i da može imati dugoročne posledice. Takođe, primetićeš da međ' životinjama nema onih koje će dovesti u pitanje svoju mesoždersku prirodu, dok to čoek svakodnevno čini. Da li zbog životinja ili zbog sebe nije ni bitno, ipak je činjenica da oseća neku vrstu sažaljenja prema bićima koja kolje.
Naravno da postoje oni koji će klati i to čak činiti sa zadovoljstvom, ali takvo je ponašanje (mislim to u vezi sa zadovoljstvom) ipak devijacija i nije tipično za čoveka u društvenom okruženju.

Zato nikako ne mogu reći da su ljudi zli jer njohova dela uništavaju planetu. Ljudi su samo suviše moćni i suviše dominantni na ovoj planeti i nose se sa tim najbolje što mogu.
Da je krokodil na mestu čoveka verovatno bismo već davno bili prah i pepeo, osim ako uz inteligenciju ne ide obavezno i svest o dobrom ili lošem. A ne ide.

Misliš li da bi nekog nosoroga bilo briga što će da uništi celu šumu ako bi to njemu obezbedilo godinu dana dobrog ždranja..... na neki već način?
 
Ljudi je previše i da bismo opstali, prilično kao i životinje, sve manje biramo sredstva. Reč je o opstanku.
Kada bismo proizvodnju vratili u okvire u kojima je najmanje štetila vazduhu, šumama, životinjama..... ne bismo imali kapaciteta da prehranimo hiljaditi deo planete. Tj. ljudskog roda na njoj.

Imamo u rukama sredstva da raznesemo u komade celu planetu već decenijama..... više?! Pa to još nismo učinili. A da li ćemo..... eh..... ko zna.
 
Kako svaka ziva vrsta ponaosob utice na svoju (a samim tim i drugih) zivotnu sredinu.
Jel' da da covek tu bas nekako strci?
Mislite li da covecanstvo ima kapacitet da iskulira unistenje planete? Ja ne.

(uzgred, trenutno se svasta desava u Gruziji)

Čovek može da bude najgori a može da bude najbolji. Čoveku je data kontrola na Zemlji. Na njemu je da odluči da li će je iskoristiti. Čovek je najsuperiornije biće. Neki ljudi to zloupotrebljavaju, neki to ne shvataju a neki to koriste.
 
jaka je vera u ljude na ovom forumu. ne znam zasto, al' dobro
Slazem se potpuno.
Svaki živi stvor, počev od najsitnijeg do najkrupnijega, obavlja tačno određeni posao za koji je stvoren. Sva živa bića na Zemlji održavaju u funciji i harmoniji celokupan zemljin bio sistem. Jedino čovek donekle narušava tu harmoniju. A trebalo bi baš da je obrnuto.

Tacno, priroda idealno funkcionise bez covjeka koji je tu da bi je narusavao u svakom pogledu, i prirodu bukvalno i harmoniju u zemljinom bio sistemu.

Covjek koliko god da je najsavrsenije i najinteligentnij bice od svih ostalih, toliko i zloupotrebljava svoju inteligenciju koja je kazem najveca od svih zivih bica , a isto tako je i ukupno gledano covjek dosta ograniceno bice koje je sklono losem mnogo vise nego dobrom ma sta to znacilo
 

Back
Top