Nozevi uopste

Koga zanima da nauci nesto ova tri linka gore su jako dragocena.

Sasha bas sam se pitao sta si uradio sa fallknivenom. Da se ja pitam ovaj noz je tako trebao da izgleda jos u fabrici. Mislim da je to sada prava stvar. Nemoj biti lenjz;) nego predji ga sa jos par papira sitnije granulacije. Sta nameravas sa drskom.
 
Kodzo mislio sam da iskoristim neku dršku od sekire koja je već obradjena elipsasto i lako je doraditi. Mislim da je to neka bukva ali nisam siguran. neznam koje ulje da koristim za zaštitu nešto mi je palo napamet maslinovo ali nisam siguran dali je to dobro. Takođe neznam šta da upotrebim umesto vulkan fiber hartije koja se stavlja između drške i čelika i dali je to neophodno. Sečivo sam planirao da poliram do visokog sjaja pa ćemo videti šta će da ispadne od svega kad ga završim.

Hogare fino izgleda ta dorada.

Žao mi je što ove linkove možemo samo da pregledamo, ne bi bilo loše da se formira ponovo neko mesto na kome ćemo se sastajati. Šta mislite o ideji da to bude na krstarici kao što sam u predhodnom podstu predložio.
 
Evo ovako odgovori na pitanja i nekoliko saveta. Maslinovo ulje nije bas naj srecnije resenje. Zato sto nece da se stvrdne ,promeni boju, uzegne se i usmrdi. U radnjama sa slikarskom opremom imas laneno ulje i ocvrscivac za njega(mislim da se zove sikativ) to je ponajbolje od prirucnih resenja. Posto predpostavljam da ne mozes da dodjes do DanishOil ili CCL Oil. Sto se bukve tice drvo je tvrdo ali izgled.... I dok secivo ne stigne pogledaj neke tutoriale na tu temu i prvo probaj na nekom komadu drveta da vidis kako ide pre nego sto pocnes ako to do sad nisi radio. Vulcan. fiber ti ne treba ako ga nemas on je tu samo radi estetike. Ako te jos nesto interesuje pitaj tu sam da pomognem koliko mogu.
 
Hvala na pomoći sigurno će mi trebati još u toku rada. Što se tiče drveta sa njim nemam problema radio sam sa njim modelirao tu i tamo i bavio se od najgrublje moguće obrade (motorna testera i cepač...) pa do one finije (turpija, šmirgla i oto testerica). Mada se ne razumem nešto previše u sisteme zaštite, kvalitet drveta i ostalo. Ja bih rado radio od nekog lepšeg drveta mada mi to sad nije tako bitno rukohvat može da se promeni. Sad bi se malo pozabavio ovim drugim delom zaštitom i slično. Ako budem odgovorio zahtevima biće to lep nož. Hteo sam nakon zaštite uljem da doradim voštanu zaštitu. Neznam kako da pravilno nanesem vosak, to bih radio tek kad uradim i ispoliram rukohvat. Kako se koristi taj fiksator za laneno ulje.
 
"Kako se koristi taj fiksator za laneno ulje."

Samo ga pomesas sa uljem upropisanom odnosu i to je to. Ali opet pitaj prodavca u slucaju da ima vise vrsta koje se razlicito koriste. Sto se voska tice ja sam koristio samo pcelinji vosak i isprobao sve moguce nacine i generalno nisam zadovoljan. Mozda kao dubinska zastita moze da prodje ali kao povrsinska nikako. Lepljiv je i dok ga ima stalno prikuplja prljavstinu a i jako brzo se izbrise i sapere sa povrsine drveta. Carnauba vosak nisam imao prilike da probam on se nanosi kao povrsinski sloj za visoki sjaj i to se radi filcanom sajbnom. Ja sam posle lanenog ulja kao finis koristio shelack i rezultat je veoma dobar pa mozda cak i odlican.
 
Kao prvo, hvala vam na pohvalnim recima ali jos nije sve gotovo. Mislim, jos imam prilike da negde omanem.

Sasha bas sam se pitao sta si uradio sa fallknivenom. Da se ja pitam ovaj noz je tako trebao da izgleda jos u fabrici. Mislim da je to sada prava stvar. Nemoj biti lenjz;) nego predji ga sa jos par papira sitnije granulacije. Sta nameravas sa drskom.

Drsku cu promeniti kasnije. Naime, poznato je da je VG10 relativno krt celik a ja sam ostricu poprilicno istanjio pa nisam siguran da nece doci do ostecenja iste prilikom malo grublje manipulacije.

Ako sve bude kako treba, skidam Thermorun i stavljem drvo. Ako dodje do nekih ostecenja seciva, moracu da ga prebrusim i to tako sto cu ostaviti vise "mesa" iza same ivice reza. To ce dovesti do manjeg ili veceg suzenja seciva sto dalje moze jako lako da dovede do narusavanja skladne proporcije izmedju drske i seciva (tj. do formiranja tzv. "pangler" izgleda).

Znaci, prvo cu da zavrsim "sminkanje" seciva pa cu koristiti noz nekoliko nedelja a tek onda menjam i drsku.



Sto se tice zastite drsaka voskom, ja imam slicna iskustva kao Kodzo sem sto nisam primetio da se prasina lepi jer se vosak isuvise brzo skine da bi to moglo da se dogodi.

Jedno vreme sam koristio vosak kao zavrsni premaz preko nekih ulja i lepo je radio .... dok ne pocnes da koristis noz. Ispocetka sam mislio da mi je tehnika nanosenja voska pogresna pa sam probavao razlicite nacine. Videvsi da sve te varijacije na temu daju isti rezultat, digao sam ruke od voska i sad ga koristim samo na kozi kojoj je potrebno ocvrscavanje.

Trenutno ekperimentisem sa uljem dobijenim iz kore breze. Rezultat, hmm..... videcemo, jos je rano da se o tome govori.

Shelak ili Schellack jeste jedna vrsta laka a navodno je izlucevina nekih biljnih vasi. Ono sto sam ja pronasao u par farbara je u formi ljuspica i rastvara se alkoholom. Moram da napomenem da shelak nisam koristio ali sam video drvo zasticeno njim i mogu reci da meni izgleda kao klasican lak. Kako bi se pokazao na drsci ne znam, Kodzo moze da ti iznese svoja iskustva, ali ja generalno nisam zadovoljan lakovima. Odredjen period vremena ce da rade radnju a onda, jednog dana pogledas drsku i vidis da ima povrsina na kojem tog premaza vise nema. Po mom iskustvu, lakovi i velika paleta premaza koji ih sadrze, zahvaljujuci slaboj penetraciji, tj. formiranju zastitnog sloja samo na povrsini drveta, osetljivi su na mehanicka ostecenja vise nego sto ja to mogu da tolerisem, mada to ne znaci da bi se shelak pokazao u istom svetlu.
 
Nadam se da ne smeta sto se ubacujem u Vasu diskusiju ali prosto moram da se pohvalim i ja sa jednim enzo d2/f secivom ali i da se pozalim na duzinu ,naime duzina bi trebalo da bude 95 mm ali mi se cini da je kraca za nekih 6-7 mm??? Nije 85ica jer ona ima drugaciji tang! Ja bih rukohvat od jelenjeg paroga ali bi dobro dosli i neki saveti jer sam u dilemi sto se tice rukohvata!!!
 
Dobro došao u diskusiju. Sliku možeš postaviti preko http://photobucket.com/ uloguj se tamo. Kod njih slike updejtuješ sa svog kompa a onda dobijes dole njihove linkove za postavljanje odabereseš gde piše IMG i prekopiraš ceo to radi na svim forumima. Baš bih voleo da vidim taj D2. Što se tiče dužine premeri ga.

Ja sm mislio da drvo stavim par minuta u vrelo ulje i da vidim šta će da se desi. Nadam se da će drvo da dubinski upije. Isto sam hteo da ponovim i sa voskom, jer vosak treba dubinski da zaštiti drvo.
 
Ne kazem ja da je shellack neka superiorna zastita ali je svakako bolji od voska. Ja sam ranije drske premazivao lanenim uljem dok mi ne dosadi pa sam posle finisirao sa shellackom. Sada koristim DanishOil ili CCL Oil i zadovoljan sam sa oba samo sto je ovo prvo visestruko jeftinije.
 
14012009153-1.jpg

Evo, nadam se da radi! Sto se tice dimenzija enza merene su sa ledja i tang je duzine 12,3 cm a secivo 8,7cm.
 
Nema na čemu mada vidim da ovde postoji još neki način koji je meni nepoznat. U svakom slučaju ovo radi na svim forumima pa je efikasno. Zanimljiv ti je ovaj mali nožić.
 
Rasha,
Kodza
Hogar........ pa Sumar....... :)

(.... meni mnogo fali stara ekipa.... Dane, Kole, Senad, Mario..... i svi ostali.... )

malo, po malo.......okuplja se ekipa :)

Cuo sam od Vlade i Rashe da se Hogar pojavio, i je trkom dodjoh da vidim sta se desava :)
Pazljivo sam citao, i nemam sta da dodam!
Face su stigle, ... blago nama :)

Evo novosti kod mene:

istruiran, motivisan, i ohrabren od Vlade i Sashe, poceo sam da kujem seciva.
Pazljvio slikam step by step, i postavljam celu pricu kad zavrsim.
....a necu skoro :) :) :)
Mislim da cu uspeti da napravim i damaskus secivo........ videcemo :)

Ako sve bude kako planiram, za ovaj vikend zavrsavam jedno secivo od "old file"..... i porbacu da ga "diferencijalno okalim"..... videcemo !.... tvrdo je koooooo ...........!!!!

I mene je pozitivno iznenadio kareusando stainless!!!
Radi oooooooodlicno !!!!

Sashinu krusku jos nisam koristio, ali sam dobio veeeeeeliki komad jove (adler tree)
Kome treba, neka se javi :)

Njeto nozevi.......... samo za izbegavanje !

Svasta ste napisali breeeee, a hocu i ja ponesto :)
Lak, shelak, danish oil..... samo da kazem i ovo:
pravio sam drske od Grenadil tree, i Ebony..... takvom drvetu ne treba nista !!!!
Skupljam borovu smolu, i hocu da je probam u kombinaciji sa terpentinom i lanenovim uljem.
Jednom sam "kuvao" drvo sa lanenovim uljem i terpentinom, i samo me cista sreca spasila da ne zapalim kucu !!!!
Posle mi objanjavala drugarica koja se bavi "pozarima" da je ta smesa samozpaljiva na relativno niskoj temperaturi, a hoce da pravi i "veliki bum"
Kako bilo, efekat na drvetu je bio ooooooodlican !!!!

Veliki pozdav od mene :)

ps
tek kad sam uzario veliku vatru, razumem Kodzu i Hogara :)
.....Usijano gvozdje, zvuk kovanja,...... odlicno za adrenalin :)
 
Poslednja izmena:
Pozdrav.
Mislim da je bio red da se i ja "nacrtam" ovde.
Sashinu krusku jos nisam koristio, ali sam dobio veeeeeeliki komad jove (adler tree)
Kome treba, neka se javi :)

Moju krusku?!?
Koliko se secam, ja sam krusku spominjao samo kao mogucnost, tj. da ako uspem da je nabavim onda bih je prosledio do tebe. Buduci da je zapelo na izvoru (a ja bas nisam od onih koji ce da vuku za rukav), nemam sta da ti posaljem. Inace, kruska jos nije ni posecena niti se zna kad ce to biti.

Ako si mislio na sljivu, objasnjenje sledi.
Kao sto sam ti rekao i ranije, kod mog caleta se sljive odmah posle vadjenja iseku na pogodne komade za lozenje. Tako iseceni komadi, prilikom susenja, gotovo uvek ispucaju do neupotrebljivosti za bilo sta drugo sem za napred navedenu namenu. Negde u vreme naseg dopisivanja u vezi Casstrom-a, uspeo sam da "otmem" jedno neiseceno stablo koje ce se, iskreno se nadam, osusiti bez pucanja. Racunao sam da je bolje da radim polako i kako treba a ne na brzinu i sa sumljivim ishodom. Upravo zbog toga, nikakve vremenske okvire nisam spominjao niti sam hteo da se vremenski ogranicavam.
Cenim da ce doticna sljiva biti spremna za obradu na jesen ali ako ti hoces ja ti mogu poslati i sirov komad.

.....Usijano gvozdje, zvuk kovanja,...... odlicno za adrenalin :)
Videces sta je adrenalin kad pocnes da kujes cekicem od 5 kg, ako vec nisi.

U zdravlje.
 
Sasha izvini
Vlado izvini !!!

Vidis da sam se zbunio sa nikovima i imenima !!!

Vlada mi je poslao krusku

Sorry for inconvinience z:dm3:

Jova koju sam dobio nema one magicne kovrdce i pupoljke !?
Cini mi se da je meksa od onog sto sam ocekivao.
Svejedno, imam dosta, pa ako neko hoce, saljem :)
Imam i komad grane masline koju sam letos isekao sa drveta koje je gorelo u pozaru pre dve godine...... to je tek bilo smesno kad sam se gologuz popeo u drvo sa sekirom, testerom, nozevima z:dm5:
 
Ovo potvrđuje moju ideju da napravimo našu stranu na krstarici z:lol:

Neznam gde da se kontaktiraju stari članivi sigurno bi nam se pridružili. Ja sam našo Franka na britishblade forumu pa ću ga obavestiti ako je voljan da se pridruži.

Coffeinn želim ti uspeh u kovanju. Reci mi kako postavljaš ove sličice koje mogu da se uveličavaju jako mi se sviđa efekat.

Stvarno su lepa ta karesudo sečiva jedino što mi se tu nesviđa je što tang ne prolazi kroz dršku. Ne uliva mi poverenje.

:grudvanje2:
 
Ideja o formiranju posebnog podforuma nije losa ali mislim da nema dovoljno zainteresovanih clanova foruma Krstarice za tako nesto.
Uzmi kao primer ovu temu - postoji 5 meseci a nema ni 100 postova. Mislim da se stanje nece znacajno promeniti ni osnivanjem zasebnog podforuma.
No, mozda gresim kao sto je to bilo i u vezi prosirenja Ex Yu OMF-a koji je osamostaljivanjem privukao dosta novih ljudi i svoji radom premasio ocekivanja i onih koji su imali drugacije misljenje od mene.


Nisam CoffeInn al' probacu da odgovorim. "Male" slike mozes postaviti tako sto ces, dok pises odgovor ili zapocinjes novu temu, kliknuti na spajalicu koja se nalazi u prvom redu iznad text box-a ili na dugme "Uredi priloge" koje se nalazi odmah ispod prve zute linije. Dalje ce ti se kazati samo.;)
 
Hvala za uputstvo.

Znaš vredi probati možemo se i malo izreklamirati preko krstarice i poznatih adresa pa će stvar krenuti možda će nam se ilovci pridružiti itd. Kopjot ako neće da se pridruži mogo bar da nam da kontakte sa ljudima koji su bili na outdooru pa da se im pošaljemo poziv. Nažalost franko ga nema više na british blades forumu.
 

Back
Top