za ginekologa i one koji znaju...(sinteticki ves)

Mene zanima koja zena je uspela da vidi unutrasnjost svoje vagine?Pa da ste i odgume ne bi vam poslo za rukom da vidite to.
Ako su vam genitalije crvenije,ima svraba,peckanja,pojacanog sekreta,neprijatnog mirisa posetite ginekologa.U svakom slucaju na pregled treba ici redovno i kad nema simptoma a kad vam nesto smeta onda pod hitno i bez odlaganja.
 
Da, izvinjavam se, nisam se precizno izrazila. Naravno, mislila sam na deo koji se vidi spolja, kada se malo rasire noge, da tako objasnim...Inace, imam 17 godina, jos nisam stupila u seksualne odnose i nisam bila kod ginekologa...Mozda je samo neka iritacija u pitanju, posto u poslednje vreme puno nosim tange od nepamucnih materijala...
 
Jao..neeeeeeeeeee!
Nikako,nikako dnevne uloske.
Maco pogledaj na zdravlju ima par tema o tome a iu zenskom kutku,o uloscima.
Pa od tih ulozaka se koza jos vise upari.
Ne mogu sad da ti trazim to gde sam pisala ali ubaci u pretrazivac moj nick i ulosci,pregledaj zdravlje i zenski kutak i sve ce ti biti jasno.
Nemoj molim te koristiti uloske ,niti dnevne niti za ciklus.
 
Samo me nesto interesuje... kako to da su samo ginekolozi u Srbiji i eventualno Hrvatskoj protiv ulozaka (o tamponima da i ne govorim), a recimo u zapadnoj Evropi ne? Razumem ako neko bas ima probleme koji zaista poticu od ulozaka, ali savetovati SVIM zenama da koriste iskljucivo vatu, nije li to malo preterano? Jer najveci deo njih verovatno nikada nece imati probleme vezane za intimnu higijenu.

Kada udjem u radnju, robnu kucu itd. u zemlji u kojoj zivim, odmah mogu da uocim da se na odeljenju intimne higijene prodaju gotovo iskljucivo tamponi i dnevni ulosci, vecih ulozaka ima samo ponegde, a vate NIGDE (na odeljenju kozmetike ima samo tufera za skidanje sminke, cak ni vate u kuglicama). Pretpostavljam da se vata moze kupiti u apoteci, ali isto tako i da je potraznja/potrosnja iste mala, jer bi je inace bilo u prodaji.

Na moje pitanje vezano za ovu tematiku moj ginekolog me je prvo pitao "imate li neke probleme sa kozom?", a zatim objasnio da zbog malog broja zena koje mogu da imaju neke probleme ne treba biti paranoican. Takodje nije bio ni protiv upotrebe tampona (kojí su ovde, by the way, najupotrebljavanije sredstvo za intimnu higijenu), ukoliko se pravilno koriste (redovno menjaju). U BG mi je svojevremeno doktorica rekla "od tampona ces dobiti sepsu od koje se umire". Na svakoj kutiji jeste naznacena mogucnost toksickog sok sindroma, ali verovatnoca za tako nesto je jako mala, mnogo manja nego verovatnoca da cemo doziveti udes kad sednemo u auto, pa ipak se niko ne odrice voznje automobilom, iako se, strogo uzevsi, ni to ne mora raditi u zivotu?

Neke zene mozda moraju tako, ali savetovati danas generalno svim zenama da koriste iskljucivo vatu i izlazu se kojekakvim neugodnostima: ukoliko nemaju foliju ispod vate (- a tu opet dolazimo na uparavanje koze) mogu da prokrvare, takav "ulozak" je ponekad vidljiv ispod garderobe... mislim da je malo preterano.
U svakom slucaju, rekla bih da to u mojoj okolini zene bas i ne rade, a nikako ne bih rekla da su ovde zdravstvena prosvecenost ili nivo zdravstvene zastite na nizem nivou nego u Srbiji.
 
Evo ovako...licno sam videla zenu koja je dobila sepsu od koriscenja tampona,nije to koliko cesto menajte tampon nego su to anaerobni uslovi(dakle bez vazduha)koji su idealni uslovi za rast mase bakterija koje se normalno nalaze u vagini,ako dodamo tu i krv kao odlicnu podlogu eto problema.
Nije ova prica dosla iz Srbije nego iz inostranstva,to su podaci koji su pokupljeni na svetskim kongresima.
Sto se tice prodavnica i ovde kad udjete u samoposlugu imate razne vrste i tampona i ulozaka,nesto manji izbor vate...to je marketing,industrija koja se razvija,dobra reklama pravi cuda.Pa lekari se ubise pricajuci o stetnosti duvana,ne vidim da je neka duvanska industrija prestala da prozivodi cigarete ,i sa uloscima je ista prica.
Zaista bez preterivanja,u Srbiji od kad su poceli da se koriste ulosci,imamao epidemiju infekcija...toga kako tvrde stariji ginekolozi pre 10-tak godina nije bilo.
 
Ne sumnjam da ste licno videli zenu koja je dobila sepsu, pogledajte jos jednom moj komentar - da li ste nekada videli zrtvu saobracajne nesrece i jeste li nakon toga odustali od voznje kolima?
Da li propisujete lek pacijentu ili odustajete od toga jer moze imati alergijsku reakciju ili neku nuspojavu? Sta je danas potpuno izolovano od bilo kakvog rizika?

Vrlo dobro znam kako izgledaju radnje u Srbiji - razlika postoji i to velika. Ja nisam ni napisala da toga nema uopste, vec u nasim radnjama ipak dominiraju ulosci za ciklus, obicno ima i vate i samo 1-2 vrste tampona, a moze da se desi da u nekoj radnji tampona ni nema (snabdevenost radnji unekoliko govori o potraznji na trzistu). Da li Vi tacno znate kako izgledaju radnje u Francuskoj, Nemackoj, Svajcarskoj...?

Razlika u stavu lekara ocigledno postoji, narocito ginekologa. Ja sam u Srbiji imala prilike da sretnem nekoliko doktorica koje su po par puta abortirale jer je "svaka iole ozbiljnija kontracepcija stetna". Dva ginekologa u Srbiji su ODBILA da mi propisu kontraceptivne pilule "jer je to stetno" (ne da su one kontraindikovane u mom slucaju, vec generalno).Na vecinu problema ginekoloske prirode odgovara se sa "tako je to sa zenama, cuti i trpi". Zene se jos uvek masovno poradjaju u bolovima, tokom porodjaja im nije dozvoljeno da piju vodu, jos uvek se radi rutinska epiziotomija... Jedini zakljucak koji sam ja mogla da izvedem jeste postojanje odredjenih predrasuda. Jer i ovi ovdasnji lekari su ucili medicinu, a sto se kongresa tice verujem da im ne manjkaju, pa kako je moguce da je se medicinska praksa toliko razlikuje? Uostalom - zasto nam ne bi ste ostavili link sa saopstenjem sa nekog kongresa, ili jos bolje link za neki naucni rad koji se bavi tom temom? Ne neki u kome je opisan nastanak sepse u anarobnim uslovima, vec neki koji decidirano preporucuje izbacivanje tampona iz upotrebe.

Ne bih zelela da gore napisani text zvuci kao optuzba ili potcenjivanje srpskih lekara generalno, ja znam da i mi imamo vrlo dobre strucanjake, znam da i ovde gde sada zivim takodje ima i losih lekara (kao i svugde), samo zelim da se pobunim protiv preterane paranoje. Mislim da se zenama u Srbiji namece preterano mnogo trpljenja svega i svacega, sto jednoj zapadnoevropljanki ne bi palo na pamet da trpi.
Da ne gresim dusu, posle odiseja sa raznoraznim lekarima ja sam u BG-u naisla na jednog zaista svetskog ginekologa, u to vreme je bio cini mi se docent na medicinskom fakultetu, osoba koja se u potpunosti uklapa u profil jednog modernog lekara i kojoj ni na kraj pameti nije bilo da savetuje povratak u XIX vek po bilo kom pitanju, osim sto je priznao da zbog nerazumevanja na koje generalno nailazi uopste vise i ne pokusava da savetuje pacijentkinje kod kojih vidi da "sve vec unapred znaju".
 
I samo da dodam jos nesto vrlo vazno - ne znam da li postavljacica topika ima problema zbog vesa ili neceg drugog. Tamo gde postoji problem apsolutno opravdavam bilo kakve mere, ja sam samo bila malo isprovocirana generalnim "contra" stavom jer smatram da biologiji ne treba robovati i treba koristiti sve civilizacijske tekovine.
 
Ops, izvinjavam se, ja sam na kraju potpuno zaboravila sta sam tacno htela da kazem:

Ne osporavam uopste mogucnost da se dese problemi koje je dr navela, samo smatram da ne treba reci:
* Ako koristis to i to DESICE TI SE to i to (kao da je to 100%-tna verovatnoca

vec da treba navesti sta sve moze da se desi i reci KOLIKO JE TO VEROVATNO.

Tako da nisam mislila da kazem da ovdasnji lekari tvrde kako navedeni problemi NE MOGU DA SE DESE, vec da statisticka verovatnoca NE OPRAVDAVA iskljucenje iz upotrebe stvari koje principijelno olaksavaju zivot (ovde opet mislim na ginekoloski zdrave zene).
Pod ovo moze da se podvede i ves, neko mozda mora da nosi bele gace koje se peglaju, ali definitivno ne svi.

Ja sam relativno nedavno trazila neku statistiku vezanu za TSS i tampone, podatak je ukazivao o nula-koma-nula-nesto PROMILA i takodje je bio podatak da je u poslednjih 10 godina broj slucajeva TSS (toxic shock syndrome) visestruko umanjen (zbog primene novih materijala).

Izvinjavam se jos jednom na mozda netakticnom tonu, uvek osetim malo ljutine kad pomislim na muke koje sam prosla dok sam slusala savete pojedinih ginekologa (od kojih je jedan bio moja vrlo bliska rodjaka) koji su se svodili na "cuti i trpi", a onda sam otkrila jedan drugi svet u kome je se lekari trude da pacijent sto manje mora da trpi, po mogucstvu nista...
 
Da znam kako izgledaju radnje na zapadu.Sve je to lepo ali vam ja govorim sta je sa praksom.Ne radi se o tome da sad mi mislimo najbolje,zapad ne valja,bla,bla,...verujte mlada sam i nisam od one stare skole pilule ne valjaju,zene su predodredjene da se muce...ja samo spominjem ono sto vidjam svaki dan.Sto se tice tog jednog doktora koga spominjete,upravo ove informacije koje ovde iznosim su mi preneli ginekolozi koji ne samo da su na daleko cuveni u nasoj sredini nego i u inostranstvu.Na zalost ne znam ni jedan link na kome bi mogli da procitate ovo sto vam govorim jer to su neke stvari koje su kao sto rekoh oni stariji,poznatiji doktori doneli iz inostranstva.
Nisu sad nasi doktori zato sto su nasi naj,naj ali verujte prakse ima neoborive cinjenice,mi samo nemamo uslova da objavimo naucno istrazivanje veliko kao na zapadu.
I jos nesto ono sto se pravi za istocno trziste znate i sami da nije kao za zapadno,sad da li je u tome caka ili ne ,ne znam ali znam da sam se ja preporodila a i moje prijateljice od kad smo izbacili uloske iz upotrebe.A devojka koja ima 17 godina i crvenilo od vesa...budite sigurni da je to od vesa jer sinteticki ves nije zdrav,izaziva iritacije,mozda vi nemate te probleme ali veliki broj zena ih ima,pa obukao sinteticku majicu ili gace odreagovace.
 
evo da se ukljucim i ja, koja sam postavila pitanje. posto jos nisam imala seksualne odnose, vodim racuna o licnoj higijeni itd., deluje mi logicno objasnjenje koje je ponudila dr, odnosno da je crvenilo od vesa ili upotrebe dnevnih ulozaka (a mozda i od kombinacije ovo dvoje), i zato se vracam starom, dobrom pamucnom vesu!
pozdrav
 
Posle ovolikog pisanija da rezimiram - uopste mi nije bila namera da Gostu koji je postavio pitanje dajem neku preporuku ili savet, niti da odgovaram sve one koji se opredeljuju za pamucni ves i vatu ako se tako bolje osecaju, vec da naglasim da problem nema tolike razmere da bi svi momentalno morali da menjaju navike (ako nemaju probleme).

Verujem da se informacije sa svetskih kongresa koje dr navodi ipak odnose na samu MOGUCNOST takvih pojava, u nekom malom procentu ili promilu, a ne na neki generalni trend zbog cega bi pojedina sredstva sve zene trebalo u potpunosti da izbace iz upotrebe.
Znaci ja nikako ne osporavam da takve pojave postoje, ali ipak smatram da nisu masovne.

Srdacan pozdrav za Gosta i dr, izvinjavam se jos jednom ako sam bila isuvise ratoborna.
 
Taman posla da ste ratoborni :lol: razmena misljenja i jeste poenta ovakvih mesta.
Ja takodje bez namere da budem ratoborna,sujetna ili sta vec moram vam reci da trenutno u Srbiji ako 10 devojaka udje kod ginekologa bar 8 ce imati kondilome,verujte mi.Na zalost imamo i najveci stepen karcinoma grlica materice jer nase zene ne posecuju ginekologe vise od par godina a koliko je alarmanta situacija neka vam samo kaze ovo...danas sam saznala da kod devojke od samo 25.godina zivota je nadjen papa 4.grupe koji je znak maligniteta,ceka se nalaz biopsije...sta vise da vam kazem,ulosci,los standard,godine stresa...kod nas je to ipak cinjenicno stanje.
Veliki pozdrav!
 
moje iskustvo sa uloscima...
poslednjih, pa recimo 6 godina, sam imala zaista u par navrata velikih problema /infekcije/; receno mi je da je zbog koriscenja ulozaka tzv."nove generacije" /negde u to vreme pocele su da se probijaju na nase trziste sve ove sada nama vec poznate marke ulozaka, tampona, sa superupijajucim mocima itd. :roll: /. da skratim, sve dok nisam poslusala ginekologa i bar veci deo ciklusa koristila vatu problemi nisu nestali.
inace, kada sam pocela sa ciklusom uglavnom sam koristila uloske od vate a i tada jos nekih par godina nisam imala seksualne odnose tako da je verovatno sve to uticalo da se ne pojave nikakve iritacije ili infekcije. dakle, sto se mene tice, uglavnom koristim vatu, a kada mi je bas frka /izlazak ili sl./stavim ulozak. I ne koristim "popularne" marke...
ovo je samo moje iskustvo;slazem se, svako je drugaciji i mozda sam ja jednostavno preosetljivija od drugih/?/. medju mojom drugaricama ima onih koje nikada nisu imale ovakvih problema, a neke jesu.
ok. pozdrav svima :)
 

Back
Top