Odbranu kursa 80 dinara za 1 euro Srbija platila prosle godine sa 8 milijardi dolara

Da ostavimo Džerija po strani...šta je s tim što kurs stoji na 80 nekoliko godina a cene uvoznih roba po hipermarketima su za ovih nekoliko godina drastično skočile?Sve normalne države pokušavaju da suzbiju monopole jedino je u Srbiji poželjna i dozvoljena simbioza političara i tajkuna,budale plaćaju skupu robu i niko ne protestuje.Može bilo ko da priča šta hoće,ovde se protestuje samo kad se Mika ili Laza skidaju sa vlasti,a ne što se loše živi...i treba da se živi loše.

po demokratama nema inflacije ako je navodno kurs dinar euro isti.

a to sto su od 2005 do 2008 cene skoro svega porasle za 30-50% to za njih nema veze.

i ti ekonomski tutubani i sabani kao ovaj idi dada amin obavezno mora meni da se sprdaju mesto da se sprdaju onime sto kaze profesor ekonomskog fakulteta mladjan kovacevic.
 
Ovako, sa precenjenim kursom uvoz će uvek biti iznad izvoza.

kakva shabanijada...........:dash:

deficit u spoljnoj trgovini nije rezultat loseg kvaliteta robe, nije rezultat carina koje imamo kada izvozimo u EU , za razliku od njenih clanica, nije rezultat nepoznavanja funkcionisanja trgovine u svetu.........problem je kurs.....:hahaha:

Dakle, kada bi evro kostao 1000 dinara, srbija bi postala najveci izvoznik roba u evropi....:dash:......samo ne znam cega.......budala i lencuga , verovatno....:think:
 
po demokratama nema inflacije ako je navodno kurs dinar euro isti.

a to sto su od 2005 do 2008 cene skoro svega porasle za 30-50% to za njih nema veze.

i ti ekonomski tutubani i sabani kao ovaj idi dada amin obavezno mora meni da se sprdaju mesto da se sprdaju onime sto kaze profesor ekonomskog fakulteta mladjan kovacevic.

Kako nema inflacije...........??
Ima je, naravno......veca nego sto je projektovana........ali u poredjenju sa slobinim svetskim rekordima u inflaciji, za nas koji smo tada radili , sve je ovo zayebancija........:rotf:

Jedino , ako je kurs jedini razlog za inflaciju......hebo te onaj ko te skolovao:hahaha:

BTW......to sto je ta budaletina profesor fakulteta, ne znaci da nije somina kao i ti.....i onaj suludi mentol od Samardzica je prof. pa ga to ne amnestira ludare.......:hahaha:
 
Markowac, ovoga puta se slažem sa tobom. Inače, ne može da dođe do devalvacije, jer kurs ne određuje direktno centralna banka. Ona samo reaguje na tržištu da bi održala kurs, i to sa ciljem da spreči inflaciju.
Međutim, činjenica je da veće zaduživanje mnogo više doprinosi inflaciji nego puštanje kursa da čisto slobodno pliva. Tako da sam i ja mišljenja da treba pustiti da dinar padne onako kako mu to tržište nalaže (odnosno da depresionira, jer je devalvacija pad vrednosti u sistemu fiksnih kurseva, koji mi ipak nemamo, ali sudeći po svemu nismo daleko od njega).

Ipak, treba da znaš da bi i radikali isto ovo radili.
Ovom temom si samo dao poene LDP-u, jer su oni ti koji bi pustili devizni kurs da slobodno formira svoju vrednost i time, po meni, učinili pravu stvar.
Ovako, sa precenjenim kursom uvoz će uvek biti iznad izvoza.

sabane do devalvacije tj slabljenja dinara prema euru bi doslo veoma brzo kada bi drzava prestala da brani vestacki ovaj kurs i trosi devize i zaduzuje nas u inostranstvu da bi vestacki odrzavala neku stabilnost

poenta je da nasa vlast pokusava da odrzava neku stabilnost na vestacki nacin. stabilnost se odrzava u ekonomiji iskljucivo na zdravim osnovama, tj na osnovu pozitivne privredene aktivnosti proizvodnje i izvoza pre svega.

ako odrzavas stabilnost vestacki ti samo ono lose odlazes za neko buduce vreme gde ce posledice da budu samo teze.

isto radi i nasa vlast. na vestacki nacin zaduziavanjem u inostranstvu i trosenjem deviza stecenih prodajom privrede pokusava da nam proda neku pricu da je dinar stabilan.

dinar ne moze biti stabilan bez stabilne ekonomije tj privrede. bez privrede koja izvozi i proizvodi nema stabilnosti domace valute!

a sobzirom da se kod nas prakticno nista ne proizvodi , sobzirom da nam je razlika izmedju uvoza i izvoza tj spoljnotrgovinski deficit sve veci i veci, to znaci da nema TEORIJE da zdravoekonomski kurs dinara moze da bude stabilan i da jaca prema euru.

naravno ti to ovim ljudima sto glasaju za DS ne mozes da objasnis.ne kapiraju oni da sto se vise vestacki kurs brani to ce posledice i cena koju cemo morati da platimo u buducnosti biti gora i veca.
 
ovo je obična pljačka...

:evil:

kod nas kamate nisu tako visoke, makar ne za slučajeve kao iz ovog primjera,
dok na stambenim kreditima na 20 godina uzimaju jos jednu glavnicu...
ako uopće možeš ispuniti sve uvjete koje traže za kredit..
zapravo, kredit na duži rok otplate od 4 godine ne treba uzimati..
preskupo je ...

naravno da je pljacka. al narod je stoka i ne kapira da ga pljackaju i kradul. narod je srecan sto uopste moze da uzme kredit - bilo kakav. ne kapira da su to isto mogli da rade i za vreme milosevica stim sto pare nisu uzimali od banke nego od zelenasa pere - ali pod identicnim kamatnim stopama.
 
kakva shabanijada...........:dash:

deficit u spoljnoj trgovini nije rezultat loseg kvaliteta robe, nije rezultat carina koje imamo kada izvozimo u EU , za razliku od njenih clanica, nije rezultat nepoznavanja funkcionisanja trgovine u svetu.........problem je kurs.....:hahaha:

Dakle, kada bi evro kostao 1000 dinara, srbija bi postala najveci izvoznik roba u evropi....:dash:......samo ne znam cega.......budala i lencuga , verovatno....:think:

Vidim da pucaš od znanja. Ako kod nas televizor košta 10000 dinara, a u Nemačkoj 100 evra pri čemu je 1 evro = 80 dinara, koji ćeš televizor da kupiš? Da li ćeš ovaj domaći ili ćeš da uvezeš onaj iz Nemačke. Ajde sad da popnemo evro na 110 dinara. Koji će televizor Nemac da kupi?
Kvalitet robe je presudan tek kad je devizni kurs na odgovarajućem nivou (pogledaj kinesku robu širom Evrope). Što se tiče carina, ne postoji nigde u svetu to što si ti upravo napisao - da jedna zemlja stavlja uvozne carine drugoj, a ova njoj ne za iste proizvode.
Kao što rekoh, pucaš od znanja...:whistling:
 
Markowac, ovoga puta se slažem sa tobom. Inače, ne može da dođe do devalvacije, jer kurs ne određuje direktno centralna banka. Ona samo reaguje na tržištu da bi održala kurs, i to sa ciljem da spreči inflaciju.
Međutim, činjenica je da veće zaduživanje mnogo više doprinosi inflaciji nego puštanje kursa da čisto slobodno pliva. Tako da sam i ja mišljenja da treba pustiti da dinar padne onako kako mu to tržište nalaže (odnosno da depresionira, jer je devalvacija pad vrednosti u sistemu fiksnih kurseva, koji mi ipak nemamo, ali sudeći po svemu nismo daleko od njega).

Ipak, treba da znaš da bi i radikali isto ovo radili.
Ovom temom si samo dao poene LDP-u, jer su oni ti koji bi pustili devizni kurs da slobodno formira svoju vrednost i time, po meni, učinili pravu stvar.
Ovako, sa precenjenim kursom uvoz će uvek biti iznad izvoza.

drugo ne interesuje me kome dajem poene da ovo rade i radikali pljuvao bi ih i napadao na sav glas zato sto je ovo katastrofalna ekonomska politika.

trece ne samo da ovim kursom je uvoz jaci od izvoza vec izvoz ce da bude sve manji i manji jer sto se duze odrzava vestacki kurs na ovom nivou to je nasa roba sve manje konkurentna na svetskim trzistima tj sve manje i manje se izvozi a sve vise i vise uvozi.

propast nam je zagarantovana na zalost sa ovakvom ekonomskom politikom...
 
naravno da je pljacka. al narod je stoka i ne kapira da ga pljackaju i kradul. narod je srecan sto uopste moze da uzme kredit - bilo kakav. ne kapira da su to isto mogli da rade i za vreme milosevica stim sto pare nisu uzimali od banke nego od zelenasa pere - ali pod identicnim kamatnim stopama.


Pa ti si svakim postom koji napises sve veca budaletina.........:dash:

Naravno da je narod srecan sto moze da kupi stvari na kredit.....za tvog hebenog , vec crvima nagrizenog idola, nisu mogli da kupe novu peglu.....somino glupa.....

A za zelenaske kamate.....tu se razumes ko marica u krivu kitu.......sta ti znas o zelenasima i kamati, kada si ceo zivot coravi streber???........zelenaske kamate su , glupane , bile prvo 20 , pa posle 10 -15 % mesecno............a pri tom, ni jednom zelenasu nije u interesu da mu vratis pare na vreme, jer ti svaki dan kasnjenja racunu jos 10 % DNEVNO.......ako zelis da upoznas sistem zelenasenja, rado cu ti pozajmiti neku kintu , ili te upoznati sa nekim prijateljima koji to i danas rade.....:ok:
 
Vidim da pucaš od znanja. Ako kod nas televizor košta 10000 dinara, a u Nemačkoj 100 evra pri čemu je 1 evro = 80 dinara, koji ćeš televizor da kupiš? Da li ćeš ovaj domaći ili ćeš da uvezeš onaj iz Nemačke. Ajde sad da popnemo evro na 110 dinara. Koji će televizor Nemac da kupi?
Kvalitet robe je presudan tek kad je devizni kurs na odgovarajućem nivou (pogledaj kinesku robu širom Evrope). Što se tiče carina, ne postoji nigde u svetu to što si ti upravo napisao - da jedna zemlja stavlja uvozne carine drugoj, a ova njoj ne za iste proizvode.
Kao što rekoh, pucaš od znanja...:whistling:

ma on je pre svega neozbiljan covek ne trudi se njemu bilo sta da objasnis to je uzaludan posao.
 
Vidim da pucaš od znanja. Ako kod nas televizor košta 10000 dinara, a u Nemačkoj 100 evra pri čemu je 1 evro = 80 dinara, koji ćeš televizor da kupiš? Da li ćeš ovaj domaći ili ćeš da uvezeš onaj iz Nemačke. Ajde sad da popnemo evro na 110 dinara. Koji će televizor Nemac da kupi?
Kvalitet robe je presudan tek kad je devizni kurs na odgovarajućem nivou (pogledaj kinesku robu širom Evrope). Što se tiče carina, ne postoji nigde u svetu to što si ti upravo napisao - da jedna zemlja stavlja uvozne carine drugoj, a ova njoj ne za iste proizvode.
Kao što rekoh, pucaš od znanja...:whistling:

Tvoja glupost se otkriva u prvoj recenici.......naime, mi NEMAMO PROIZVODNJU TELEVIZORA..to je poenta ....i u toj recenici se krije i odgovor na to, zasto smo evropska vukoyebina.........a ne u kursu evra............:dash:

Što se tiče carina, ne postoji nigde u svetu to što si ti upravo napisao - da jedna zemlja stavlja uvozne carine drugoj, a ova njoj ne za iste proizvode.

,,,,,??????:dash:

Izmedju zemalja EU ne postoje carine......a prema srbiji postoje........majmune nedotupavni.......i bezi , bre , shabane , od mene......od vas budala imam zivce samo za Jerryja , mitu i jos neke stare pacijente........:rotf:
 
sabane do devalvacije tj slabljenja dinara prema euru bi doslo veoma brzo kada bi drzava prestala da brani vestacki ovaj kurs i trosi devize i zaduzuje nas u inostranstvu da bi vestacki odrzavala neku stabilnost

poenta je da nasa vlast pokusava da odrzava neku stabilnost na vestacki nacin. stabilnost se odrzava u ekonomiji iskljucivo na zdravim osnovama, tj na osnovu pozitivne privredene aktivnosti proizvodnje i izvoza pre svega.

ako odrzavas stabilnost vestacki ti samo ono lose odlazes za neko buduce vreme gde ce posledice da budu samo teze.

isto radi i nasa vlast. na vestacki nacin zaduziavanjem u inostranstvu i trosenjem deviza stecenih prodajom privrede pokusava da nam proda neku pricu da je dinar stabilan.

dinar ne moze biti stabilan bez stabilne ekonomije tj privrede. bez privrede koja izvozi i proizvodi nema stabilnosti domace valute!

a sobzirom da se kod nas prakticno nista ne proizvodi , sobzirom da nam je razlika izmedju uvoza i izvoza tj spoljnotrgovinski deficit sve veci i veci, to znaci da nema TEORIJE da zdravoekonomski kurs dinara moze da bude stabilan i da jaca prema euru.

naravno ti to ovim ljudima sto glasaju za DS ne mozes da objasnis.ne kapiraju oni da sto se vise vestacki kurs brani to ce posledice i cena koju cemo morati da platimo u buducnosti biti gora i veca.

Ma slažem se ja s tobom, nego sam samo rekao da je devalvacija nešto drugo - to je direktna mera centralne banke. Treba da dođe do depresijacije, a to je takođe slabljenje dinara, samo bez direktne odluke centralne banke, već upravo bez ikakvog mešanja centralne banke. To sam, inače, samo uzgred pomenuo. Slažemo se ovoga puta.
 
po demokratama nema inflacije ako je navodno kurs dinar euro isti.

a to sto su od 2005 do 2008 cene skoro svega porasle za 30-50% to za njih nema veze.

i ti ekonomski tutubani i sabani kao ovaj idi dada amin obavezno mora meni da se sprdaju mesto da se sprdaju onime sto kaze profesor ekonomskog fakulteta mladjan kovacevic.

U tekstu pise da je kovacevic "економиста из Института за међународну политику и привреду.",a ne profesor ekonomskog fakulteta. Ko laze? Ti ili politika? Ali isti djavo,djubre je i jedno i drugo.
 
Tvoja glupost se otkriva u prvoj recenici.......naime, mi NEMAMO PROIZVODNJU TELEVIZORA..to je poenta ....i u toj recenici se krije i odgovor na to, zasto smo evropska vukoyebina.........a ne u kursu evra............:dash:



,,,,,??????:dash:

Izmedju zemalja EU ne postoje carine......a prema srbiji postoje........majmune nedotupavni.......i bezi , bre , shabane , od mene......od vas budala imam zivce samo za Jerryja , mitu i jos neke stare pacijente........:rotf:

Pa majmune jedan neobrazovani, da li Srbija ima carine prema EU?
A ovo što si se uhvatio za televizore samo dokazuje koliko si glup. Možeš da se uhvatiš za krastavac, računica će opet biti ista. Ako nisi ukapirao da sam televizore uzeo kao hipotetički primer, onda si samo glupak koji pokušava da bude pametan.
 
U tekstu pise da je kovacevic "економиста из Института за међународну политику и привреду.",a ne profesor ekonomskog fakulteta. Ko laze? Ti ili politika? Ali isti djavo,djubre je i jedno i drugo.




......kada kazem "djubre" mislim na Jerryja koji lista Politiku:hahaha:
 
Tvoja glupost se otkriva u prvoj recenici.......naime, mi NEMAMO PROIZVODNJU TELEVIZORA..to je poenta ....i u toj recenici se krije i odgovor na to, zasto smo evropska vukoyebina.........a ne u kursu evra............:dash:



,,,,,??????:dash:

Izmedju zemalja EU ne postoje carine......a prema srbiji postoje........majmune nedotupavni.......i bezi , bre , shabane , od mene......od vas budala imam zivce samo za Jerryja , mitu i jos neke stare pacijente........:rotf:

covek ti je samo dao primer nego si ti glup da shvatis.

mozda ne proizvodimo televizore al proizvodimo recimo ulje, sampone, automobilske gume, sapune i jos mnogo toga. zbog vestackog kursa ti domaci proizvodi su skupi i ne mogu da se izvezu u inostranstvo jer su nekonkurentni sa cenom, plus i na domacem trzistu ih uvozni proizvodi unistavaju jer se prodaju bolje nego nasi, samim tim kad ne prodaje svoje proizvode nasa fabrika je prinudjena da odpusta svoje radnike, zatvara kapacitete i samim tim mi kao narod zivimo gore i pored kursa od 80 dinara za 1 euro jer narod nema posao a kad nema posla nema ni plate/para
 
Pa majmune jedan neobrazovani, da li Srbija ima carine prema EU?
A ovo što si se uhvatio za televizore samo dokazuje koliko si glup. Možeš da se uhvatiš za krastavac, računica će opet biti ista. Ako nisi ukapirao da sam televizore uzeo kao hipotetički primer, onda si samo glupak koji pokušava da bude pametan.

]Pa majmune jedan neobrazovani, da li Srbija ima carine prema EU?

Naravno da ima, ali to je vec druga tema: uvoz......
Ovde se lupeta od tebe i onog ludog JerYja o izvozu.........izvozne cene srBskih proizvoda su nekonkurentne zbog carina koje se naplacuju .....jer nismo clanice EU.......a ne zbog kursa evra........

to sto si televizore uzeo za primer upravo pokazuje koliko si glup, pa ne znas ni koji su to proizvodi u ovom momentu strateski za srbiju, i koje zaista izvozimo i pod kojim uslovima...

Možeš da se uhvatiš za krastavac, računica će opet biti ista.

Uhvati se ti za krastavac......:hahaha:
Ja cu za maline, koje ove godine i pored relativno dobrog roda imaju problem plasmana na zapad......i to ne zato sto je kurs nerealan, nego sto poljska nema carine prema uvoznicima malina, koje su mahom evropske drzave.............

Rast kursa evra bi najvise pogodio upravo srednji stalez u srbiji, koji je zaduzen kreditima za stanove , kola i biznis..........

Najvise bi pogodovao tajkunima, i naravno, vama gastarbajterima koji placete za vremenima kada ste sa 100 maraka ovde bili glavni smekeri u selu.......a sada masa ljudi u sred srbije zaradjuje vise od vas u tudjini.......a to mentole boli:hahaha:
 
U tekstu pise da je kovacevic "економиста из Института за међународну политику и привреду.",a ne profesor ekonomskog fakulteta. Ko laze? Ti ili politika? Ali isti djavo,djubre je i jedno i drugo.

covek je clan ekonomske srpske akademije i nauka. za pametnoga , sto ti svakako nisi sasvim dovoljno.
 
Tako ekonomista dr Mlađan Kovačević kaže da postoji mogućnost “scenarija” Argentinskog finansijskog sloma, naročito ako se pogoršaju finansijska situacija i odnosi sa Evropskom unijom. „Čak i da se to ne desi, a rast duga bude sličan prošlogodišnjem argentinski scenario je moguć čim se potroše sve devize ostvarene privatizacijom i kada godišnji anuiteti po osnovu spoljnog duga pređu 3,5 do četiri milijarde dolara“, rekao je dr Kovačević. To bi, po njegovom mišljenju moglo da se dogodi za dve do tri godine. I po kriterijumima Svetske banke, kaže on, Srbija je i pored prevremenog vraćanja dela spoljnog duga u prošloj godini, ostala u grupi visokozaduženih zemalja. Ukoliko bi se u ovoj godini nastavio tempo povećanja duga od prošle godine, on bi do kraja godine mogao da iznosi čak 35 milijardi dolara, istakao je dr Mlađan Kovačević.

-----------------

ako se ovakva ekonomska politika nastavi srbiji preti argentinski scenario tj totalan bankrot.

a kada se to desi, glavne lopine koje ovome doprinose - dinkic, djelic, jelasic ce vec biti na nekom toplom tropskom ostrvu troseci pare pokradene od naroda ove zemlje. a probleme ce ostaviti nama i nekoj novoj buducoj vlasti
 
to sto si televizore uzeo za primer upravo pokazuje koliko si glup, pa ne znas ni koji su to proizvodi u ovom momentu strateski za srbiju, i koje zaista izvozimo i pod kojim uslovima...

Ti si ili mnooogo glup ili si samo žešći provokator...
Ako je ovo prvo, onda se uhvati za strateški proizvod Srbije, za maline, pa će ti računica opet biti ista.
Ako je ovo drugo, onda džabe pokušavaš, jer imam živce za toliko da se ne bi nervirao zbog nečega što je neko na nekom forumu na internetu napisao. ;)
 
Ti si ili mnooogo glup ili si samo žešći provokator...
Ako je ovo prvo, onda se uhvati za strateški proizvod Srbije, za maline, pa će ti računica opet biti ista.
Ako je ovo drugo, onda džabe pokušavaš, jer imam živce za toliko da se ne bi nervirao zbog nečega što je neko na nekom forumu na internetu napisao. ;)

tacan odgovor je u prvoj recenici. covek je i provokator i glup.

kada je kurs dinar euro bio realniji malinari su se ubijali od para.

danas ne mogu da prodaju svoj proizvod jer je zbog nerealnog kursa isti skup na inostranim trzistima tj yebe ih konkurencija ....
 
**** te Kovachevic, a i ti njega....

pa mozes samo da psujes sobzirom da si toliko tupav da nemas mogucnosti da bilo sta od onoga sto je izlozio profesor dr. mladjan kovacevic - demantujes.

covek je doktor ekonomskih nauka i jedan od 5 nasih najjacih ekonomista sto znaci da ima mogucnost predvidjanja ekonomskih desavanja na osnovu onoga sto se desava sad.

i covek lepo kaze da ce za 2-3 godine srbija da dozivi argentinski scenario ako se nasa ekonomska politika ne promeni drasticno.

pametnom bi ovaj bankrot u septembru bio dovoljan nauk al glup covek on ne vidi dalje od nosa . sto kaze bora corba u pesmi kako je lepo biti glup, stoka guta sta joj se servira i ne razmislja o tome sto jede.
 
pa mozes samo da psujes sobzirom da si toliko tupav da nemas mogucnosti da bilo sta od onoga sto je izlozio profesor dr. mladjan kovacevic - demantujes.

covek je doktor ekonomskih nauka i jedan od 5 nasih najjacih ekonomista sto znaci da ima mogucnost predvidjanja ekonomskih desavanja na osnovu onoga sto se desava sad.

i covek lepo kaze da ce za 2-3 godine srbija da dozivi argentinski scenario ako se nasa ekonomska politika ne promeni drasticno.

pametnom bi ovaj bankrot u septembru bio dovoljan nauk al glup covek on ne vidi dalje od nosa . sto kaze bora corba u pesmi kako je lepo biti glup, stoka guta sta joj se servira i ne razmislja o tome sto jede.
Ne psujem, vec vam zelim koitus, i ti njemu i on tebi da uvali salamu, pa cete valjda biti jednom srecni i ispunjeni.:super:
 

Back
Top