Digitalni ili mozda Analogni foto-aparat?

  • Začetnik teme davidmamo
  • Datum pokretanja
D

davidmamo

Gost
Ja sam totalni pocetnik u svetu fotografije i foto-aparata. Malo sam se informisao i nasao neke informacije o pojedinim digitalnim aparatima i nasao sam se kod Canon A60! E sad, prijatelj me je posavetovao da se raspitam i o analognim aparatima jer je kvalitet slike mnogo bolji pa sad me zanima kakav analogni foto-aparat za cenu Canon A60 bi mogao da kupim! Ko je bi bile prednosti a koji nedostaci na jednoj i drugoj strani? Hvala!
 
E sto volim ovakava pitanja :evil:

Ajd ti lepo navedi za sta ti aparat treba sta mislis da radis sa njim kakve fotke imas nameru da pravis itd. itd.

Ovako kad postavis pitanje mozes samo da izazoves beskrajne rasprave iz kojih neces izvuci verovatno ni jednu korisnu informaciju.

BTW za cenu A60 moze da se kupi dosta toga u analognom svetu (nadam se da ti je jasno da se pod analognim podrazumeva film) cak i ako se ogranicis na zvanicne distributere kod nas (mislim da u tu kategoriju podpadaju npr Nikoni f55, f65 f75 ili Canon EOS3000 ili EOS300) a ako ne insistras na novim vec posetis Berzu ihii mozes da kupis svasta.


Dakle da ponovim za sta ti treba aparat (ako ti treba samo za fotke sa odmora i neke slicne stvari digitalni ce vrlo brzo vratiti cenu filma i razvijanja) kolike i gde ces raditi fotografije (ako ti klasicne malog formata opet digitalni) sta ces snimati (ako hoces da snimas neke "akcione" sprtske fotografije ili npr klince kako jurcaju okolo na rodjendanu tu ce ti najjeftni idiot posluziti bolje od bilo kog digitalnog kompaktnog aparata) ........
Sve u svemu sozeno pitanje, razjasni ga malo ako hoces koristan odgovor.
 
Pa ovako da budem malo odredjeniji... Svidja mi se digitalni aparat zbog svih prednosti koje stizu uz njega, da ih ne nabrajam... ono sto mi je zagolicalo mastu je taj kvalitet koji bi kod analognog aparata mogao da se dobije. Znaci zanima me iskljucivo jedno pitanje: Da li cu za tih da kazem 250 evra moci da uzmem neki stvarno dobar analogni aparat sa kojim cu dobiti toliko kvalitetne slike tako da bi vredelo zrtvovati sve prednosti koje pruza digitalni. Inace nameravam da ga koristim i za slikanje nekih sportskih dogadjaja (naprimer fudbalska ili kosarkaska utakmica) ali sad ne ocekujem da te slike budu kao super-profi ali opet da budu kvalitetne!
 
E al si ga razjasnio 8)

Ajde za pocetak da definisemo sta je to kvalitet za tebe.
Sto se snimanja na utakmicama tice pa mozda bi najbolje bilo da probas ako mozes. Mozda tebi lag nece smetati onoliko koliko smeta meni.

I na kraju na pitanje da li za 250 evra moze da se nadje nesto sto ce da da bolji kvalitet od digitalnog, ako ostavimo na stranu pricu o tome sta je kvalitet za tebe, odgovor je DA, na berzi moze da se nadje Mamiya RB645 koja definitivno pruza bolji kvalitet od bilo kog digitalnog aparata (racunajuci tu i Canon Eos 1D i Nikon D2H). Naravno ovaj odgovor ti ni najmanje ne koristi :wink:
 
Eto, najbolje kad sam odlucis (btw nikako ne mislim da si napravio pogresan izbor 8) )
Ali da sam ti odmah rekao kupi A60 i nemoj vise ni ocemu da razmisljas onda bi se odmah nasli neki da vicu nemoj to kupi ovo sto ja imam bolje je :wink:
U svakom slucaju srecno ti bilo koriscnje novog aparata.
 
Moram i ja nesto da dodam. Ako pod kvalitetom slike podrazumevas ono sto gledas na papiru kada izadjes iz fotoradnje, A60 je dobar koliko i malo bolji analogni kompakt. Imam A70 a pre njega sam imao analogni Olympus Superzoom70G koji u radnji kosta 5500din (80eur). Slike napravljene sa njim (analognim) su posle fotoradnje istog pa cak i malo boljeg kvaliteta nego na digitalcu. Pogotovo slike sa blicem. On cak i znatno brze radi. Kod canona ponekad moras da cekas i do 2 sec da napravi sliku od momenta kada pritisnes okidac do momenta kada on okine. Ako snimas utakmice u zatvorenom (kosarka) u analognog ubacis film od 800ASA i snimas u sali kao u sred bela dana na otvorenom.
E sad opet, ako mnooooogooo slikas, bezi od analognog k`o djavo od krsta. Sa digitalnim sam za 4 meseca ispucao vise od 3000 fotografija. Cena filma, razvijanja... ...bankrotirao bih.
Digitalni je idealan za ucenje fotografije. Slikas koliko hoces sa svim mogucim podesenjima i sve odmah vidis.
 
E sad da I ja dodam jos jedno pitanje! Zanima me ako je neko dovoljno strucan I ako ima iskustva da mi odgovori na sledece pitanje! Ja imam analaogni (film) foto-aparat tipa Canon EOS Rebel GII 35mm SLR Camera Kit w/ EF 35-80mm Lens ili NIKON N55 35mm SLR Camera Kit (200 eura na amazon.com). Koji bi digitalni foto-aparat mogao da po kvalitetu (mislim na kvalitet gotove fotografije na papiru (bez photoshopa ili sl. obrada)) da parira gore navedenim foto-aparatima. Ako neko moze da mi kaze neke modele konkretno!
 
Vazi :!:
Cim ti meni kazes ko je bolji Majkl Jordan ili Pele ili mozda Jan Torp:wink:

Nisi rekao sta hoces da slikas ni koji film imas nameru da koristis itd itd. Uostalom vec rekoh da je kvalitet relativna kategorija.
Sa druge strane nako ko je dobar i zna sta radi uzece na buvljaku Smenu 8m ubacice u nju Fuji Velviu ili Proviu i moci ces samo da places koliko ce njegove fotografije biti bolje od bilo cega sto bi mogao da snimis sa bilo kojim aparatom.
Fotografije ne prave aparati vec ljudi. Znaci ne zamaraj se glupostima tipa koji je aparat bolji uzmi ono sto ti odgovara i pucaj.
 
davidmamo:
E sad da I ja dodam jos jedno pitanje! Zanima me ako je neko dovoljno strucan I ako ima iskustva da mi odgovori na sledece pitanje! Ja imam analaogni (film) foto-aparat tipa Canon EOS Rebel GII 35mm SLR Camera Kit w/ EF 35-80mm Lens ili NIKON N55 35mm SLR Camera Kit (200 eura na amazon.com). Koji bi digitalni foto-aparat mogao da po kvalitetu (mislim na kvalitet gotove fotografije na papiru (bez photoshopa ili sl. obrada)) da parira gore navedenim foto-aparatima. Ako neko moze da mi kaze neke modele konkretno!

E i ti stvarno svasta pitas. Kao prvo, koliko imas iskustva sa fotografijom? Kao drugo, koliko god skup aparat kupis, ako ne znas da ga koristis, slike ce biti sacuvaj boze pogotovo ako slikas nesto drugo osim po danu na otvorenom ili sa blicem do 5-6 metara. To su jedini uslovi kada automatika bilo kojeg aparata radi korektno racunajuci i one najskuplje pa i digitalne. Sve ostalo sto pocetnici uvek brljaju daje neupotrebljive slike. Snimanje u zatvorenom na 15-20-30 metara, snimanje sa blicem kroz staklo, snimanje nocu iz ruke, sve to ni najskuplji aparat ne moze da snimi sam od sebe. Sto se tice kvaliteta slika na papiru, i najjeftiniji kompaktni (ne mislim na pijacne vec ove brand name) daju fantasticne slike. Ako planiras da snimas utakmice i da dobijes dobre slike trebaju ti samo objektivi od par hiljada evra. Sve ovo vazi i za digitalne i za analogne. Za ova dva analogna sto si nabrojao, kvalitetom "slike na papiru" moze da parira samo neki digitalac od bar 1000eur i to jedan jedini Canon EOS300D (Jedini te cene a tih mogucnosti. Kod konkurencije su slicni preko 1500eur). Ali ta razlika se vidi samo na bilbordima a na slici iz radnje formata do 20x30cm, neces videti nikakvu razliku izmedju ta dva koja si nabrojao i digitalaca oko 300-400eur. Za te pare kupi A60 A70 ili A80 ili bio koji slicnih mogucnosti (pogledaj FUJI-je) i po danu na otvorenom, imaces lepe slike. Za bolje a neobicnije slike, prvo nauci da koristis neke fotografske cake koje u principu mozes postici i sa jako jeftinim aparatom.
 
Hvala puno! Ja stvarno pojma nemam i totalni sam pocetnik u svemu ovome pa vam zato moja pitanja izgledaju smesna ali sta da radim... nadam se da cu vremenom nauciti nesto. Ako neko zna neke sajt za ono totalne pocetnike u svetu fotografije neka mi kaze jer hocu da naucim sto vise!
 
davidmamo:
Hvala puno! Ja stvarno pojma nemam i totalni sam pocetnik u svemu ovome pa vam zato moja pitanja izgledaju smesna ali sta da radim... nadam se da cu vremenom nauciti nesto. Ako neko zna neke sajt za ono totalne pocetnike u svetu fotografije neka mi kaze jer hocu da naucim sto vise!
Tako nesto se sada naplacuje. Ima fenomenalnih enciklopedija za fotografiju, koje pocinju izuzetno lako (za pocetnike) a posle produbljuju materiju. Cene se vrte oko 1500 dinara.

Mnogo bolje od bilo kog sajta veruj mi.
 
"jarac.net" nikako ne bih preporucio. Na Internetu postoje veoma dobri besplatni kursevi, uglavnom proizvodjaca filmova (Agfa, Kodak, Ilford), ali i nekoh izdavaca (National Gegraphic).
Po meni najbolji su Agfini kursevi ( http://www.agfanet.com/en/cafe/photocourse/cont_index.php3 ). Ovde ces naci sve sto ti treba, od pocetnickog kursa, preko digitalne fotografije, do izrade crno-bele fotografije. Od njihovog Classical Course
( http://www.agfanet.com/en/cafe/photocourse/classiccourse/cont_index.php3 ) nisam ni na Internetu ni stampano nista bolje video.
 

Back
Top