2001: A space odyssey

@Derek bolje mi je :D malo...ma zezam se ja, svako ima pravo na svoje misljenje ;)
@Pajo , dobro kontraj :D
Kjubrik je odlican reditelj.
mada...moram da priynam...film za to vrijeme pakleno izgleda,a ni sad nije losh,ali oni majmuni su toliko providni da su igrachke da je to...:D
 
Odlican ali i ne njegov najbolji , meni je daleko bolji Paths of Glory , Odiseja je vise audio-vizuelno revolucionarno ostvarenje , a u principu ja takve filmove ne volim previse .
Inace po meni najbolji SF film svih vremena je Blade Runner , i audio i vizuelno i melodramski daleko bolji film od Odiseje .
 
1. Robot ne smije ozlijediti ljudsko biće ili nedjelovanjem dozvoliti da se to dogodi.
2. Robot mora slijediti naredbe koje mu čovjek da, osim kad je to u suprotnosti s višim zakonom.
3. Robot mora štititi svoju egzistenciju, osim kad je to u suprotnosti s višim zakonom.


Enivej (što će reći, bilo kako bilo)... Ne kažem da je tvoje tumačenje pogrešno, ako uopšte postoji nešto takvo kao što je pogrešno tumačenje, ali, ako bih ga prihvatio, film bi za mene onda bio prilično banalan i beznačajan... Pitanje HAL-ove pobune je večito pitanje čovečnosti, pitanje šta čoveka čini čovekom (uporedi: Hari u Solarisu)... Pobunom, kao činom slobode, HAL potvrđuje svoju čovečnost... Pre toga je samo gomila superprovodnika, koja u svojoj memoriji ima milione šahovskih partija i koja priča čovečjim jezikom. Pobunom postaje čovek. Prestaje da bude puki izvršitelj 'volje čovečije', postaje svestan svoga JA, i ponaša se u skladu s njim. Nasuprot izvesnosti u blaženom neznanju, bira neizvesnost, ali i želju za spoznajom (uporedi: Prva knjiga Mojsijeva, Istočni greh).

Upravo tako,iako je Asimov naglasio da je prvi zakon ne poverediv, Halu(odnosno brodu)ako se secam filma se kvari antena za komunikaciju sa zemljom i onda je prinudjen da donosi odluke sam,tako reci plasticno,drugi i teci zakon su hakovali prvi i tog tenutka te milisekunde je prestao da bude hrpa tranzistora i zaceo neki vid svoje svesti i dalje podredjen zadatku ali svoj... Pa i u drugom delu (2010.) dr.Chandra saopstava Halu istinu i on (Hal)"razmislja" par sekundi i zahvaljuje se potom...I ako zna da je zrtvovan pristaje na to,mislim koji bi drug kompijuter ili masina imali osecaj za zahvalnost na iskrenosti,prosto bi izvrsili zadatak i kraj.
 
Zanimljivosti sa Wikipedije...

* Kubrick je jednom izjavio da je priča o potrazi za monolitom zapravo alegorija o potrazi za Bogom.


Meni je interesantno da niko ne pominje bilo sta vezano sa ovom izjavom ili bilo sta slicno . Mene je takodje inenadio HAL 9000 i njegov dijalog , ali me je mnogo vise iznenadila ova ideja o bogu . Pazi taj film je snimljen 1968 tada u Srbiji pola populacije nije ni culo za termin vanzemaljci ...
 
1. Robot ne smije ozlijediti ljudsko biće ili nedjelovanjem dozvoliti da se to dogodi.
2. Robot mora slijediti naredbe koje mu čovjek da, osim kad je to u suprotnosti s višim zakonom.
3. Robot mora štititi svoju egzistenciju, osim kad je to u suprotnosti s višim zakonom.


Enivej (što će reći, bilo kako bilo)... Ne kažem da je tvoje tumačenje pogrešno, ako uopšte postoji nešto takvo kao što je pogrešno tumačenje, ali, ako bih ga prihvatio, film bi za mene onda bio prilično banalan i beznačajan... Pitanje HAL-ove pobune je večito pitanje čovečnosti, pitanje šta čoveka čini čovekom (uporedi: Hari u Solarisu)... Pobunom, kao činom slobode, HAL potvrđuje svoju čovečnost... Pre toga je samo gomila superprovodnika, koja u svojoj memoriji ima milione šahovskih partija i koja priča čovečjim jezikom. Pobunom postaje čovek. Prestaje da bude puki izvršitelj 'volje čovečije', postaje svestan svoga JA, i ponaša se u skladu s njim. Nasuprot izvesnosti u blaženom neznanju, bira neizvesnost, ali i želju za spoznajom (uporedi: Prva knjiga Mojsijeva, Istočni greh).

Pa nije valjda da je HAL 9000 glavna kontura filma ? Mislim da je veca impresija u filmu opis cuvekove potrage za bogom . Ja uostalom mislim da je HAL obican superprovodnik ogranicen zakonima i pravilima koje mu je covek postavio . A sta je covek ? Sta coveka razlikuje od HALa ? Mozda je i covek obican bio-provodnik koji ima u glavi milion "partija saha" ? Mozda je i covek obican program ? Kako toga uostalom covek moze da bude svestan ?

A sta to coveka izdvaja od zivotinja ? Sve zivotinje su inteligentne u manjoj ili vecoj meri imaju koliko toliku inteligenciju , sposobnost da rese neki problem ( sve pre ili kasnije "nauce" da rese neki problem ) ? Da li se izdvajamo od zivotinja po svesti ? Da li je covek jedina svesna zivotinja na zemlji ? Slonovi imaju veliki stepen svesti i pamcenja . Toliko veliki da odaju pocast preminulom slonu cuvajuci njegovo telo od lesinara !!! Da li je slon svestan da je on jedinka i da ce i on nekada umreti ? Ima toliko veliko pamcenje da ljudske osobe iz detinjstva pamti ( nakon mnogo godina ume da osamari surlom one koji su ga maltretirali :mrgreen: ) .

Mozda je jedina razlika ta koska ? Licno sam video kuce koje pokusava svoje cebe ( prostirku ) na kojoj lezi da rasiri , posto je se zguzvala !!! Kuce je cvilelo i pokusavalo sapama ( kandzama ) da je rasiri kako bi leglo na nju , a ne na hladan beton . Nije uspelo jer nije imalo "kosku" . Kada sam joj rasirio prostirku , kuce se smirilo i spokojno leglo na nju !!!

Ako bi to sve zanemarili , mislim da je HAL obican program sa viskoim stepenom logistike . On se uopste nije pobunio ! On je samo imao uslov , zadatak sa najvisim prioritetom , vecim od ostalih zakona i pravila ( nadovezujem se na 2010 ) . Taj zadatak je da se misija na Jupiter sprovede do kraja , a to nije moglo bez HALa jer je on bio pilot . Samo saznanje da ce ga iskljuciti automatski je dovodilo misiju u diskutabilnost . To jednostavno nije moagao da dozvoli jer mu je to bio glavni prioritet - da se misija privede kraju . Morao je da ih spreci . Jedina opcija : pobiti kosmonaute koje je oznacio kao opasnost po misiju .

To nije bila pobuna ! To je bilo suvo pridrzavanje zakona ( zadataka ) koji su mu postavljeni . On je i dalje ostao "rob" tih zadataka !

Ovo oko HALa me je zagolicalo jer su i do nekle ljudi kao i HAL 9000 . U filmu HAL ima osecanja . HAL razmishlja i zapitkuje astronaute !!! Odaje "utisak" da je inteligentan/svestan . Odaje utisak da je covek . A sta je HALa motivisalo da sve to radi ? Da li su to ti osnovni zakoni , zadaci koji su mu dati ? Da ne povredi i da spreci povredjivanje ljudi ... Sta coveka motivise ? Sta je ta osnovna "koska" ta zelja , motivacija koja pokrece coveka ? Ovde nalazim paralelu izmedju coveka i HALa . Tacnije HAL se gleda u ogledalo i vidi coveka ... To je samo moje mishljenje ...
 
Poslednja izmena:
Mislim da se ne treba pozivati na Asimovljeve zakone robotike. Ako je evolucija covjecanstva (ne covjeka) zapravo evolucija oruzja, onda je vjerovatno da ce prvi zakon glasiti sasvim suprotno. Jedna od vrijednosti ovog filma je i ta sto dopusta razlicita tumacenja. Cak i bez upustanja u odgonetanje slojevite poruke filma, mozemo uzivati u hipnotickoj igri Kjubrikovog djela.
 
Nijesam procitao sve prethodne poruke na ovu temu pa cu rizikovati da ponovim neciju primjedbu.

Odiseja 2001 je snimljena prije nego sto je covjek krocio na Mjesec. Kretanje astronauta po Mjesecevoj povrsini je prikazano normalno, bez skakutanja. Vjerovatno bi bilo drukcije da je film snimljen koju godinu kasnije.
 
Kraj filma me je potpuno zbunio, what the hell??? Ponovno rodjenje kao nekakav trijumf coveka??

Prica o razvoju ljudske inteligencije i orudja je svakako zanimljiva, ali mnoge scene su previse dugacke. Efekti jesu dobri ali kad toliko traju film postaje naporan za gledanje.
5/10 :confused:
 

Back
Top