Rad o srpskim kultnim filmovima - pomoći!

ratface

Početnik
Poruka
5
Ćao
Ja sam student slavistike iz Varšave. Pišem rad o srpskim kultnim filmovima i moram da priznam da teško je, jer u Poljskoj nema uopšte materijala na tovu temu. Možda vi znate neke radove ili člankove o srpskim kultnim filmovima.

Naročito me zanimaju informacije o "Kako je propao rokenrol" i "Mi nismo anđeli", jer o njima pišem kao primerima sprskih kultnih filmova. Zanima me zašto baš one filmove su kultne, šta vama je tamo interesanto, koje izraze ušle su jezik i kada se ih koristi. Možda imate neke recenzije?

Biću zahvalan za svaku pomoć.

Tomek
 
najpre, kucaj u google, pa vidi šta će da ti izbaci, ima sigurno recenzija, kritika, komentara itd. pogledaj takođe i na imdb-u, i po srpskim forumima.

ova dva filma su stvarno kultna i obožavana i ovde

ja bih rekla da je jedna od razlika u tome što "kako je propao rnr" govori o generaciji koja je bila mlada 80. a "mi nismo anđeli" o generaciji koja je bila mlada 90. godina. pretpostavljam da to već znaš, ako se baviš srpskom kulturom, ali ajde da pomenem: 80. godine su doba političkog mira i ekonomskog blagostanja, dok su devedesete - doba potpunog sloma, izolacije, degradacije, siromaštva, bede itd.

super mi je što se stranci bave našom kulturom i jezikom i veliki pozdrav za tebe!

neke od replika koje su se koristile ili se i danas koriste u svakodnevnom govoru, a kojih mogu ovako instant da se setim:
"prolazim kroz pakao Niki!"
"Niki, hoćeš da me vodiš kod čika zube?"
"Ja sam tvoja devojka - Drago mi je, i ja sam tvoja devojka"
"Nisi se kupala mesec dana!"
"Užas promiskuiteta!"

koriste se u običajenim situacijama, kada je potrebno nešto slično reći, ili eventualno ironizirati neku situaciju, naglasiti je itd.

inače, mi smo mnoge svoje filmove interno proglasili kultnim, a razlozi za to su njihova popularnost, često prilkazivanje na televiziji, naravno i kvalitet, kao i specifičan humor i duhovit način na koji je prikazan naš mentalitet itd.

za ova dva filma bih još dodala da su to kultni GENERACIJSKI filmovi, što bi značilo da za generaciju mojih roditelja npr. ima mnogo značajnijih i kultnijih filmova od pomenuta dva

razlog zbog koga ova dva filma zaista jesu kultna ja vidim u tome (a ja sam publika, dakle ne filmski stručnjak) što oni na poetičan i duhovit način obrađuju generacijske teme i svakodnevni život u Beogradu, što su prepuni tzv. uličnih fora i što odražavaju specifičan duh
 
Ćao
Ja sam student slavistike iz Varšave. Pišem rad o srpskim kultnim filmovima i moram da priznam da teško je, jer u Poljskoj nema uopšte materijala na tovu temu. Možda vi znate neke radove ili člankove o srpskim kultnim filmovima.

Naročito me zanimaju informacije o "Kako je propao rokenrol" i "Mi nismo anđeli", jer o njima pišem kao primerima sprskih kultnih filmova. Zanima me zašto baš one filmove su kultne, šta vama je tamo interesanto, koje izraze ušle su jezik i kada se ih koristi. Možda imate neke recenzije?

Biću zahvalan za svaku pomoć.

Tomek

Znaš šta? Najbolja varijanta ti je da nađeš ta dva filma, nađeš tri, tri i po sata vremena i nađeš nekoliko njih iz ovih krajeva sa oko 30 - 35 godina. I to će njih troje ili četvoro uz karton ladnog piva i kilo kokica najrečitije da ti pojasne sliku.
 
Ćao
Ja sam student slavistike iz Varšave. Pišem rad o srpskim kultnim filmovima i moram da priznam da teško je, jer u Poljskoj nema uopšte materijala na tovu temu. Možda vi znate neke radove ili člankove o srpskim kultnim filmovima.

Naročito me zanimaju informacije o "Kako je propao rokenrol" i "Mi nismo anđeli", jer o njima pišem kao primerima sprskih kultnih filmova. Zanima me zašto baš one filmove su kultne, šta vama je tamo interesanto, koje izraze ušle su jezik i kada se ih koristi. Možda imate neke recenzije?

Biću zahvalan za svaku pomoć.

Tomek

Srpski kultni filmovi zna se koji su:
1. УНДЕРГРАУНД
*********
3. Maratonci trce pocasni krug
4. Sabirni centar
 
Nisam bio ovde calu vecnost.

Hvala vam za odgovore. Ja sam odlucio da pisem samo o Mi nismo andeli i Ko to tamo peva.

Imam i nova pitanja za sad samo o Mi nismo andeli:

1. Cini mi se da taj film ima puno odnosa na popularnu kulturu. Koje odnose vi vidite?
2. Jelizaveta je napisala da mi nismo... pokazuje hoas pocetka 90. godina. Gde bas se o tome pravi? Da li ima nekih odnosa na rat?
3. Sta govore oni cigani koji pevaju Durdev dan? Nesto o kusturici?
4. Negde sam nasao podatke da u tom filmu ima i neke odnose na filmove Aliens i Twin Peaks. Da li vi to vidite i gde? Mozda ima i odnosa do drugih filmova?

Hvala vam unapred
 
Nisam bio ovde citavu vecnost. Hvala vam za odgovori.

Imam i druge pitanja, posto sad pisem deo o Mi nismo andeli. Ako biste mogli da mi pomognete:

1. Jelizavete je rekla da u tom filmu vidi se nemir pocetka 90. Gde moze da se ga vidi. U kojim scenama?
2. Koje uopste elemente stvarnosti pocekta 90. vidite?
3. Citao sam da ima u mi nismo andeli odnose na twin peaks i aliens. Da li ste to primetili i, naravno gde?
4. Ima scene u kojim smeju se Kusturici. Sta oni cigani kazu? Sta ja toliko smesmo i do cega se to odnosi.

Hvala vam unapred. :)
 
Nisam bio ovde citavu vecnost. Hvala vam za odgovori.

Imam i druge pitanja, posto sad pisem deo o Mi nismo andeli. Ako biste mogli da mi pomognete:

1. Jelizavete je rekla da u tom filmu vidi se nemir pocetka 90. Gde moze da se ga vidi. U kojim scenama?
2. Koje uopste elemente stvarnosti pocekta 90. vidite?
3. Citao sam da ima u mi nismo andeli odnose na twin peaks i aliens. Da li ste to primetili i, naravno gde?
4. Ima scene u kojim smeju se Kusturici. Sta oni cigani kazu? Sta ja toliko smesmo i do cega se to odnosi.

Hvala vam unapred. :)
1.Nemir s pochetka devedesetih- replika Marininog caleta: "Sine, tata OPET ide u rat".
2. Film oslikava nashu kulturu s pochetka devedesetih- kraj jedne stare rock kulture i pochetak jedne nove- "narodnjachke".
3. Nisam primetio(la), mozda ono u kaficu, na kraju...
4. Nisam siguran(na) shta kazu.
 
cao ja mislim da bi morao da uzmesh "maratonci trce pocasni krug" ili "ko to tamo peva", to vecina ljudi obozhava ovde. ako ovo vec neko nije rekao ne mogu sad da citam.
ne znam sta jos, mislim da je neprecizna malo tema, sta bi znacilo "kultno" :I
ima dosta mrachnih filmova iz 70tih, ali odbrih, mislim. ali nisam sigurna.
najbolje da se povezes sa ljudima sa fakulteta dramskih umetnosti ??
mada to sto bi bilo kultno je vishe iz perioda bivse jugoslavije, ja nesto novije ne bih smatrala kultnim. :I mad aima ok filmova mozda i dobrih ali nekako prosli su nisu se zadrzali, moje mishljenje
shta znam.. "povratak otpisanih"... partizanski..
ne znam mozhda lepa sela lepo gore od novijih... mislim da ti je ok to da pogledash mozda ces da upoznash malo ovo podruchje

evo shta mi pada na pamet kao kultni film... "nacionalna klasa"... "zhikina dinastija" - mozhda neki prvi delovi...
bure baruta kao noviji
eto ne znam ja bolje pitaj neke starije ali mislim da su to samo dva filma i da je loshe gledati kultne filmove kroz mi nismo andjeli mad aje meni to bash drag film

e skupljachi perja, taj film je valjda usao u nominaciju za oskara, mozda neku bash usku??
to je stariji crno-beli film..
ne znam, aj pa srecno
 
Poslednja izmena:
Cao, svima
Opet se zahvaljujem. I odmah hteo bih da objasnim o cemu je taj rad :) tema je ko to tamo peva i mi nismo andeli. Zasto bas one? Da su kultne svi znamo. Stvar je u tome da hteo sam da pokazem dva tipa kultnih filmova.

Ko to tamo peva kultni je zbog toga sto prikazuje srpski mentalitet na duhovit nacin. Autostereotip (tako to zvuci na srpskom?) je vazna stvar i u poljskim kultnim filmovima. Mi Poljaci volimo svoje mane i vrlo rado govorimo o njima. Zahvaljujuci tome vidimo da nismo mi krivi da nasa zemlja tako izgleda. Mislim da isto je u tom filmu.

Mi nismo andeli sa jedne strane je tinejdzerska komedija a sa druge postmoderni film koji bazira na citatima iz holivudskih filmova. Svaki od nas vidi to i vrlo rado gleda jos jednom da vidi sve vise od toga.

Da li sam u pravu ili vidite to malo drugacije. Pisite sta mislite o tome :)
 
Cao svima
Jos jednom hvala da hocete da govorite na tu temu. Odmah hteo bih da vam objasnim kako vidim taj rad. Tema je "ko to tamo peva i mi nismo andeli kako primeri sprskih kultnih filmova". Zasto bas one?

Ko to tamo peva bavi se temom mentaliteta na duhovit nacin. Autostereotip je vazna stavar i u poljskim kultnim filmovima. Mi Poljaci volimo nase mane i vrlo rado govorimo o njima. Zavaljujuci filmovima koji prikazuju nas mentalitet vidimo da nismo bas mi krivi da nasa zemlje je kakva ja. Mislim isto je i u Srbiji.

Sta se tice Mi nismo andeli, sa jedne strane imamo tinejdersku komediju u kojoj vidimo sebe, a istovremeno jeste i postmoderni film koji citira holivudske motive.

To je manje vise to. Sta mislite? Ako vidite to drugacije, slobodno pisite.

Lep pozdrav
Tomek
 

Back
Top