Bela Ladja...

U nedelju se završava četvrta sezona. To je 68 epizoda. Nova sezona počeće krajem godine i koliko sam načuo imaće 20-tak epizoda.

Sa tom petom sezonom serija će imati oko 88 epizoda. To bi valjda bilo to. Mada su i poslednje dve sezone najavili kao posledje pa ništa.

To će biti najduža Pavićeva serija, ali i najduža RTSova.
 
Mislim da je seriju vec trebalo zavrsiti.Prica se vec dugo vrti u krug(mada i i ta prica,i ostali likovi iz serije,su u velikoj Lanetovoj senci),fore postaju izlizane i pocinju da se ponavljaju...Sta ce da ubace u tih 20-ak epizoda nastavka,da mi je samo znati...Verovatno ce Sojica da posalju na Mesec
 
Mislim da je seriju vec trebalo zavrsiti.Prica se vec dugo vrti u krug(mada i i ta prica,i ostali likovi iz serije,su u velikoj Lanetovoj senci),fore postaju izlizane i pocinju da se ponavljaju...Sta ce da ubace u tih 20-ak epizoda nastavka,da mi je samo znati...Verovatno ce Sojica da posalju na Mesec

verujem da će samo da raspletu priču. mislim par epizoda će potrošiti na izbore i još par na pregovore o sastavu vlade. potom će šojić postati premijer i to je kraj.

između ove glavne priče verovatno će razrešiti neke odnose među likovima.

očekujem da se snežana savić pojavi u petoj sezoni jer je nije bilo u seriji, a to za pavića nije normalno. :hahaha:
 
zapravo ova serija odlicno prezentuje nasu surovu realnost i sa odredjenom dozom satire i naseg prepoznatljivog humora.
Bavi se svima od obicnih ljudi, cistacica pa do onih na vrhu koji vode zemlju i kroje nam sudbinu i kad vidimo zapravo ko su ti na vrhu zaista je tragi-komicno.
Zapravo u seriji nema izmisljenih likova jel svi su oni oko nas i medju nama

Upravo tako.
Bela Ladja je nasa realnost. U Srbiji su svi tenderi i svi poslovi namesteni, sve je politika, Svi politicari su potkupljivi,... kao i radnici. Imamo mnogo nestrucnih ljudi na vaznim mestima, sto se i u seriji lepo vidi. U vladi su nam sedeli ljudi poput V Ilica. Politicarima je najbitniji sopstveni dzep, nema ideala samo je bitan novac. Od protivnika vere dobili smo velike vernike, koji menjaju slave kao Sojic, Imamo gomilu privrednika poput Spica. Kojima su radnicka prava, obicno slovo na papiru. Realnost je prikazana, ali onom ko hoce da vidi. Svidjalo se to nekom ili ne, to je stvarnost.

PS. Neki ljudi jednostavno ne razumeju satiru.
 
Uskoro(za 2 nedelje) nas očekuju poslednje epizode Bele lađe tako da će ukupno biti 80 epizoda ili možda 82. Na taj način će ova serija koja je počela da se emituje 2006te konačno završiti. Sada kada se serija približava kraju ne bi bilo loše nekako sumirati sve ono što smi imali prilike da vidimo u zadnjih nekoliko godina. Od samog početka kada je najavljeno da će se likovi, koji su se proslavili u Tesnoj koži, ponovo vratiti najavljeno je da ćemo Gutovića i Simića gledati opet u glavnim ulogama.

Nažalost Simić se prodao za sitne pare(kolike god da su one su sitne) i predao svoju legendarnu ulogu, ulogu prema kojoj ga mnogi prepoznaju, zarad igranja u nekim SISama. Glavnu ulogu u seriji koja će se pamtiti verovatno još jako dugo, odbio je zarad šake novca. Šteta. Valjda bi umetnici prvi morali da znaju šta znači publika, šta su fanovi i da postoji puno nas koji smo želeli da ga vidimo kao Pantića ponovo a ne u nekim SISama koje su daleko ispod nivoa takvog glumca. Čitava ekipa je imala dobru volju, on je zapravo i prihvatio ulogu, rekao da je scenario sjajan, a onda odbio.
Verujem da su se i producent, ali i scenarista u tom momentu našli u nezavidnoj situaciji. Kada biste mene sada pitali koga angažovati da glumi Pantića zaista ne znam šta bih vam rekao. Nikola Simić je naš Čarli Čaplin, njegovi gegovi su neprevaziđeni i ne postoji domaći glumac koji to može tako da radi. Da ga ne precenjujemo, postoje mnoge uloge koje bi u Simićevom izvođenju delovale slabije, ne ume ni on sve, kao uostalom i svaki glumac.

Izbor Petra Kralja možda jeste bio najbolji. Petar ima tu facu izmučenog, sluđenog, izgubljenog ali nadavse poštenog čoveka, kada glumi u scenama kada Pantić izgubi živce, to je poprilično dobro i na tragu onoga što je i Simić radio, ali usudio bih se reći u nekim retkim momentima i slojevitije, dublje. Opet on u pojedinom segmetima lika poprilično odskače od onog "pravog" Pantića, hoću da kećm da je drugačiji, pritom ne mislim da je to automatski negativno ili pozitivno, zavisi od scene do scene. Ipak mnogi se slažu da je Nikola Simić bolje odradio tu ulogu. Ako uzememo u obzir da je ljudima uvek prvo najbolje(ali bez obzira na to prate i ono drugo i treće i sedmo), pa je tako mnogima Sergej bolji Gruja od Nenada, Zlata lošija od Tanje, a Simić (opet heh) bolji od Đuze, možemo naći još razloga zbog koga je većini Simić bolji. Kao što sam već spomenuo Nikola Simić je glumac koji ima neverovatnog smisla za gegove. Ogromnoj većini glumaca to nikako ne bi stajalo, izgledalo bi kao preglumljivanje, ali njemu ne. Bata Stojković je sjajan glumac, takođe komičar, ali ne ume tako vešto da izvodi gegove. Kada bi on počeo(dok je bio živ naravno) kao Simić izgledao bi glupavo. Petar Kralj je sjajan glumac, gledao sam ga i u pozorištu, na filmu u serijama, ali on je fizički poprilično krut, pa je u poređenju sa živim i okretnim Simićem trom, "nepokretan". Osim toga razne "nebulozne" face koje ume Simić da izvede, ume retko ko, a Pera nije među tim retkima. On ima dubinu u očima, kada pravi face, one obično nisu smešne, već više onako izmučene, zbunjene, nekada i mudre.

Ali ono što je možda ključno jeste to što u Tesnoj koži u ta četiri filma Pantić i Šojić imaju nebrojano mnogo scena, dok je u Beloj lađi za sve ove godine to samo jedna i to ona na samom početku serije. Šojić kao lik može opastati individulano, ali Pantiću treba "druga polovina". Najbolje scene u Tesnoj koži su ili Šojićeve scene ili scene u kojima su Šojić i Pantić. Ruku na srce ima i pomalo individualnih Pantićevih scena koji su zanimljive, ali su one jako retke u filmovima, a često se sastoje od Simićevih gegova i neprevaziđenih faca.

U Beloj lađi Mita ima potpuno drugačiju funkciju. Da prikaže kako se pošten čovek u današnje vreme ne snalazi (ne slažem se, ali to je stav autora i većeg dela naroda), kako među onim korumiranima, među lopovima, pljačkašima i bitangama deluje kao potpuno sluđen i izgubljen. Komične Pantićeve scene u Beloj lađi su retke jer je tako kao lik i napisan, ali to ne znači da je nekomičan lik automatski i loš. Iskreno, čak i da je sam Nikola Simić glumio Pantića u Beloj lađi ne verujem da bi to bilo drastično bolje. Možda bi u pojedinim scenama ispustio onaj njegov krik, ukrstio oči, izbečio se, ali bi to sve bilo manje više isto. Pantić je ovde retko kad u dodiru sa Šojićem, tj, samo jednom i to je ono što ni sam Simić ne bi mogao da popravi, tj. da Pantića kao prikaz gubitnika i baksuza pretvoru u nešto preterano komično.

Lik Šojića je fantastično odrađen, i tu komentar nije potreban.
 
Poslednja izmena:
Petar Kralj je imao najkomicniju ulogu u "Boljem zivotu" kao Gigin advokat :mrgreen: Inace,treba da zavrse seriju jer ovo postaje mazohizam i za gledaoce i za autora.Pavic je vec odavno izgubio kompas i verujem da vecina prati ovu seriju samo zbog Laneta.U sustini,"Bela ladja" je one man show,a ovo ostalo je za zaborav
 
Poslednja izmena:
Po meni je najcrnja tačka serija Pantićeva žena koja je potpuno preglumila. Kada se obuzda, kada normalno govori to je dobro, ali kada krene da se trese, da mlati glavom to onda ne valja ništa. Jednostavno preglumljuje. Pokušava da imitira Ružicu Sokić.

Ja bih ipak izabrao Nikolu i Ružicu da ponovo glume čisto radi nekog kontinuiteta likova, a i msilim da je Ružica naprosto daleko jače odradila lik od Liljane. Kralja i Simića sam upoređivao gore, ali bih ipak izabrao Simića. Jednostavno navika je čudo.

Pantićeva deca su dobro odradila, pogotovo Jezdić. Likove dva tajkuna, premijera, Roske, rođe, Slađanine tetke, Panjkovića,... radili su vrsni glumci i tu nemam većih zamerki.
 
Poslednja izmena:
Petar Kralj je imao najkomicniju ulogu u "Boljem zivotu" kao Gigin advokat :mrgreen: Inace,treba da zavrse seriju jer ovo postaje mazohizam i za gledaoce i za autora.Pavic je vec odavno izgubio kompas i verujem da vecina prati ovu seriju samo zbog Laneta.U sustini,"Bela ladja" je one man show,a ovo ostalo je za zaborav

Znam. To je bilo odlično. :D

Serija se privodi kraju, tačnije imaće još 12 epizoda. Stvar ukusa je da li je Pavić izgubio kompas ili ne. Poslednje dve sezone deluju kao digresija u većini stavri, tu se slažem, ali meni bi serija delovala poprilično sakatije bez toga. Scene u kojima Šojić juri za ambasadorom na ovaj ili onaj način i sve ono što te događaje prati je presimpatično i neprocenjivo za seriju. Pozorište, lov, slava, rođendan, učenje engleskog, "hakleri", ona emisija,... Puno presmešnih scena. A i u te 2 sezone događaju se i stvari koje su važne i za druge likove, i za sam tok radnje uopšte. Zapravo situacje u kojima se svi pokazuju kao negativni likovi, pa i sam Pantić u jednom momentu, su poprilično neuobičajne za Pavićeve serije.

A što se tiče toga da bi Bela lađa bez Šojića bila bar 60% lošija...... Ništa čudno. Svaka serija ovakvog tipa kojoj uzmeš glavnog lika bila bi daleeeko lošija. Ali ima likova koji su takođe autentični, neobični i neponovljivi. Ćirko, Roska, Hadži-Zdravković, Alamunja, Blaško,....Pa i Tesna koža bez Laneta ne bi bila ni pola onoga što je bila.

Imali smo prilke da gledamo Pantića samog u Laf u srcu i to nije nešto što je prošlo do zla boga dobro. A sada imamo pantića koji je samim scenariom sputan i nekako gurnut u ćošak, koji je više simbol poštenog čoveka i prilika da se svi ogrebu i prigrabe malo koristi, nego što je neki zanimljiv lik. Zapravo cela intriga oko Pantića u celoj beloj lađi jeste u tome što njegovo poštenje žele da iskoriste svi, od Šojića na početku do njegove dece. On je neshvaćen, odbačen, a gotovo svi se prema njemu ponašaju kao prema objektu. On je kao lik naprosto u drugačijoj funkciji nego u Tesnoj koži i nije on dosadniji(ne mislim da je dosadniji lik automatki i loš lik) jer njega ne glumi Simić(iam i tu elemenata svakako), već zato što je stvoren takav.

Bela lađa je inspirisana Tesnom kožom. Iskorišćeni su neki likovi, koji su već postavljeni i razrađeni, ali suština priče je potpuno drugačija. Ovde je cilj prikazati jedno društvo (kroz stav autora naravno) od čistačice do premijera. Tesna koža je nešto skro deseto.

Ali ja prihvatam tvoj i bilo čjiji stav da se razumemo.
 
Poslednja izmena:

Back
Top