Citati koji opisuju naša osećanja

''Pustiti neke ljude iz svog života često nije jednostavno. Međutim, nekad je neophodno. A zašto ih treba pustiti ili čak izbrisati iz svog života?
Prošlost nam može ukrasti budućnost, ako joj to dozvolimo tako što ćemo se stalno vraćati stvarima koje se nisu odigrale na najbolji način. Pustite to i nastavite svoj život.
Neki ljudi se samo pojave i nestanu iz naših života. Ponekad nam ukažu na naše mane, ponekad nas osnaže, ali ne moraju ostati stalno vezani za nas.
Osjećaj sreće nije posljedica nepostojanja problema, već naša sposobnost da se s njima izborimo. Uvijek se fokusirajte na stvari koje imate, a ne one koje ste izgubili.
Naučite da volite sebe i greške koje ste napravili. Griješiti znači pokušavati. Pokušavati znači živjeti.
Možemo kontrolisati samo jednu osobu na svijetu – sami sebe. Ne možete u potpunosti uticati na druge ljude i zato ne očekujte da ćete u tome ikad uspjeti.
Ono što mi smatramo ispravnim može biti potpuno pogrešno iz ugla druge osobe. Zato trebamo živjeti svoj život onako kako mi mislimo da treba.
Neki ljudi nas nikad neće prihvatiti onakve kakvi smo. Pa šta? Ne živimo zbog drugih, već zbog sebe.
Čovjek može donositi odluke ili smišljati izgovore. Život nije ništa drugo do kreativno rješavanje problema. Greška nije i neuspjeh, dok god ne odustanemo od pokušavanja da greške ispravljamo.
Ne dozvolite da negativni komentari drugih ljudi sahrane vaše životne snove. Ako drugi ne mogu nešto postići, reći će i vama da ne možete. Učinite sebi uslugu: nemojte im vjerovati!''
 
Onima koji nisu sposobni da osete odanost nekoj stvari ili nekom licu, zahvalnost, nezainteresovan zanos, i slično - izgledaju takva osećanja kod drugih ljudi lažna i neiskrena. Oni iza takvih osećanja traže uvek lični interes i račun, niže pobude; a kad im ne pođe za rukom da ih nađu, jer ih nema, onda su kivni ne na sebe i na svoju grešku, nego na takve ljude, i skloni su da ih smatraju ili pretvornim ili podmuklim ili, u boljem slučaju, naivnim i glupim. - I od svog mišljena ne odstupaju nikad. Jer,tako su sazdani.

Ivo Andric
 
Kao što nam je svima poznato, ima bezbroj dokaza o postojanju Boga. Međutim, već to izaziva određenu sumnju, jer ako u vezi s bilo kojom stvari postoji samo jedan nepobitan dokaz, drugi nam nisu potrebni. A ako ih je više, onda je sigurno da nisu neoborivi. Pa ipak, u vezi sa pi­tanjem postojanja Boga nemamo dokaze u smislu da možemo zaključiti da je broj prostih brojeva beskonačan, iako ne znači da su bezvredni i besmisleni.

Lešek Kolakovski
 
Niti moraš da imaš, niti moraš da budeš.....
Ne moraš da imaš lice bez bora, kosu bez sedih, farmerke bez zakrpa, život bez problema, ljubav bez uspona i padova, osmeh za sve i svakoga...
Sve dok trčiš za onim što moraš, bežiš od onog što bi stvarno želeo.
A ipak nisi dete da ne prepoznaješ razliku.
Jelena Milenković
 
Једна од неочекиваних последица је и пораст контроле над сваким сегментом
друштвеног живота, од културе до пољопривреде или саобраћаја, који без изнимке
подлежу нормирању, веома ригидној стандардизацији. Тој контроли не може избећи
ни појединац, чији живот постаје провидан, као да се одвија под стакленим звоном,
подложан посматрању, ухођењу, манипулацији и контроли. Резултат тога је и
растућа униформност, укидање сталешких и кастинских подела, које само по себи
не доноси слободу – пре би се могло рећи да је укида или одлаже на неко
неодређено време. А то је управо најважније обележје Четврте државе – државе
којом влада четврта и последња, „каста недодирљивих“ – у којој постоји само један
начин живота, који је исти и обавезујући за све.

Борис Над
 
''...Ljudi su obično robovi propisa. Neko im je rekao da treba da budu takvi i takvi , i oni nastoje da budu takvi i obično do smrti ne saznaju ko su i šta su bili. Na taj način postaju niko i ništa, deluju podvojeno, nejasno, zbunjeno. Čovek pre svega mora imati hrabrosti da bude ono što jeste...''

Milan Kundera - Sala
 
To je dobro. Tako. Zaklopiti oci, zaboraviti da ih imas. Od njih dolazi zlo, jer one primecuju i mere promene. Ne znati ni ko si, ni sta si, ni koliko prostora zauzimas ni kako izgledas, ni otkud dolazis ni kuda ides. Ne kidati ludo zivot, ne deliti ga na mladost i starost. Predati se sav prostim, a velikim stvarima koje se ne menjaju, bar ne tako brzo, steni na kojoj si, Suncu, modrini neba nad sestrinskom, tamnijom modrinom mora. Zbrisati svaku misao i poredjenje i ocenu, izgubiti se bez zelje i mere. To je dobro. Dobro, ali ne traje dugo...

Ivo Andric
 
Ne znam šta me čeka.
Ni za godinu, ni sutra, ni kroz deset minuta.
Znam šta ja čekam.
Minutima, danima, godinama.
Jednu zvezdu da mi obasja put, kovača da mi iskuje mač, pećinu da mi pokaže sklonište.
Laže ko tvrdi da može sam, bez pomoći Univerzuma.
Može samo da želi.
I čeka.

Jelena Milenković
 
tumblr_o20jt2x3G11tojqd4o1_540.jpg


Jednoga dana minuće me sva tuga, sve odbrambene misli i svi strahovi.
Jednog dana svešću se na svoju suštinu i moći ću da prestanem da nastojim.
Prostor će se razdesiti i vreme će me otpustiti.
Nastaće sveopšti sklad i potpuni mir. i trudiću se da se sebi svidim,
da me ne bi posle u večnosti nervirala uspomena na jedan besmisleno nepotpun život.
Ivana Dimić


 

Back
Top