Права студената

Hellen

Buduća legenda
Poruka
29.970
Одавно заврших заврших своје студије, али сам замољена да се распитам о томе ко данас на факултетима штити права студената, да ли постоји нека институција типа омбудсман за права студената, или неко слично непристрасно тело.
Коме се може обратити уколико су повређена права студента, и коме се могу пријавити неправилности у раду факултета?
 
"Studentski Parlament fakulteta je organ preko kojeg studenti ostvaruju svoja prava i shtite svoje interese na Fakultetu."

"Student prodekan predstavlja studente i zastupa njihova mishljenja, predloge i zahteve preed svim organima Fakulteta koji se odnose na podizanje kvaliteta obrazovnog procesa i na organizaciju i nachin izvodjenja nastave.
Student prodekan uchestvuje u radu Dekanskog kolegijuma, Vecja Fakulteta i Saveta Fakulteta, kao i telima koja se bave kontrolom kvalliteta i evaluacijom rada Fakulteta kad su na dnevnom redu pitanja od interesa za studente."

Tako je na Filoloshkom....
bar na papiru :P
 
У међувремену сам гуглала и ја, али, колико видим, ти студентнски парламенти још увек нису заживели, а и када заживе, верујем да ће се бавити маргиналним стварима (пошто знам како функционишу школски парламенти, по фазону:''Ево, децо, па се играјте мало!'':roll:).
Сазнала сам да у НС постоји Омбудсман за студентска права, да је тек скоро отворена канцеларија, па ћу пробати у понедељак тамо да се информишем.

Не знам, рецимо, којој инспекцији се могу пријавити неправилности у раду факултета. Како, рецимо, декану да пријавим да неки професор прима мито, када је можда и сам декан у то упетљан? Додуше, овде није мито у питању, али сумњам у деканову непристрасност...
Значи, негде ваљда постоји нека екстерна инспекција која можда да делује у случају кршења закона и правне процедуре....:roll:
 
Не знам, рецимо, којој инспекцији се могу пријавити неправилности у раду факултета. Како, рецимо, декану да пријавим да неки професор прима мито, када је можда и сам декан у то упетљан? Додуше, овде није мито у питању, али сумњам у деканову непристрасност...
Значи, негде ваљда постоји нека екстерна инспекција која можда да делује у случају кршења закона и правне процедуре....:roll:

Ne znam koliko je ozbiljna stvar oko koje se interesujes, u smislu da li je neka ozbiljnija povreda prava studenta ili neki veci incident koji prelazi u krivicno delo kao sto je ovde neko vec pomenuo, ali mislim da nikakva eksterna organizacija ne moze stvarno da ti pomogne. Mozda u nekoj krajnjoj liniji, kada na samom fakultetu ne mogu da se rese sukobi pa to evoluira u farsu ili se pocne provlaciti kroz medije, onda se tu umesa i rektorat, retko kada i ministarstvo upravo zbog autonomije univerziteta/fakulteta. Dakle, vecina stvari pocinje i zavrsava na fakultetu.
Onda zavisi od fakulteta do fakulteta. Ponekad studentski parlament moze da pomogne, ali svakako moras poceti sa resavanjem problema pocevsi od studentskog parlamenta. Moras se dobro informisati koje interesne grupe vladaju na fakultetima, da li su povezani sa stud. parlamentom i izmedju sebe, kome odgovara da taj i taj profesor bude na tapetu a kome ne, na koji nacin su povezani sa rektoratom, i u skladu sa celom tom papazjanijom moras da formiras stav i nacin delovanja. I vodi racuna kome se zameras i na kom nivou talasas, jer kasnije kada se ugase svetla, sistem u kome se svi oni drze zajedno moze da te pregazi. Veruj mi, ja sam imao malih problema samo zbog bezazlenih stvari, tipa konfrotacije sa nekim instruiranim studentima koji su hteli da provuku neke akcije, a mene je vrag terao da se suprostavim tome postojuci elementarnu logiku i zdrav moral iako nisam bio licno ugrozen nego sam, eto, zahtevao pravdu.
 

Back
Top