KUSTENDORF U DRVENGRADU.....

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ne ti nemaš hrabrosti da ne ideš za stadom, nego lupaš gluposti da bi diskreditovala nekog čoveka.


Znači ne shvataš osnovne pojmove kao što su umetnik, umetničko delo,... kao što ti nije poznat ni evropski umetnički i autorski film pa ne možeš Kusturicu da smestiš u taj kontekst, koji nema nikakve veze sa Holivudom i filmom kao industrijom masovne zabave.
Čitav ''Crni talas'' (Živojin Pavlović, Dušan Makavejev, Aleksandar Petrović, Želimir Žilnik) u srpskoj kinematografiji se bavio ''jadnim i bednim'' ljudima (tj. ljudima sa margine i Romima kao uvek interesantnom temom), a ti si našla da zameraš Kusturici, koji je samo nastavio da koristi te motive koje je obogatio sa dosta živih boja i ekspresionizmom i nadrealnošću kakvu srećemo i kod Felinija, Linča, Almodovara itd.

Drugo Kusturica je popularan u Evropi, Rusiji i Južnoj Americi mnogo više nego u Srbiji, gde njegovi filmovi i najviše zarade što u bioskopima što distribucijom, tako da ne znam o kakvom stadu pričaš. Omiljen je i u mnogim intelektualnim i umetničkim krugovima u Evropi, naročito zbog svojih antiglobalističkih stavova.

Ja lično Kusturičine filmove ne volim, ali tvoja kritika je toliko prizemna, na nivou moje babe čiji su najveći dometi ''Bolji život'', ''Žikina dinastija'' i španske serije.
Umesto da kritikuješ čoveka i njegove političke stavove ti laički kritikuješ njegovo delo koje je priznato u celom svetu
.

Ovo je drugi put da na taj način razgovaraš sa mnom. Prvi put sam bila kokoška, sada sam na intelektualnom nivou tvoje babe čiji su najveći dometi Bolji život i Žikina dinastija.

Bilo bi dobro kad bi tvoj intelektualni domet bio takav da možeš da vodiš konstruktivnu diskusiju bez upućivanja uvreda svakom sagovorniku koji ne deli tvoje mišljenje.

O liku i delu Emira Kusturice neću više raspravljati iz dva razloga:
Prvi: ne smatram njegove filmove umetničkim dostignućem, a zaista ne mogu da budem licemer, prevenstveno prema sebi. Mislim da je neprimereno poredjenje Kusturičinih filmova sa filmovima jednog Nikite Mihalkova.
Drugi: smatram da je njegovo "srbovanje" veoma profitabilno.

O njegovoj bliskosti sa vladajućom garniturom u Srbiji neću reći ništa, osim da vladajuća garnitura na isti način promoviše i Cecu Ražnatović. Toliko o njihovoj želji da od Srbije stvore normalnu državu.

Ono u čemu se slažem s tobom jeste da umetnik nije dužan da popravlja ugled jedne države u svetu, ali isto tako smatram da svaki umetnik kroz delo izražava svoje vidjenje dogadjaja oko sebe, a uvredljivo je kako Kusturica doživljava Rome, a čini mi se i Srbe. Neverovatno je da su takvom umetniku interesantni jedino ljudi sa margine, kako kažeš.

I molila bih te da me ubuduće poštediš komentara o tvojoj babi, kokoškama, lupanju gluposti i ostalog iz tvog bogatog repertoara.
 
Pa Kusturica jeste veliki umetnik i sve to stoji poznat i priznat ,al je sada postao partijski ,rezimski reziser isti potpuno kao Veljko Bulajic i Zika Mitrovic ,karijera mu je u qurcu ,nije napravio dobar film 10-15 godina pa je postao glavni promoter i maskota vladajuce partije i isplatilo mu se to debelo. Posto za njegov poslednji film 80%ljudi nije culo,a kamoli gledalo jasno je morao da se snalazi na drugi nacin.

Od njegovog prvog igranog dugometražnog filma ''Sećaš li se Doli Bel'' do ''Crna mačka, beli mačor'', iz 1998, svaki je dobio jednu od glavnih nagrada ili u Kanu ili u Veneciji ili u Berlinu (to su tri najznačajnija filmska festivala u Evropi).

S time spada u najviše nagrađivanog filmskog autora u Evropi. Znači njega je ta ''demokratska'', ''liberalna'' Evropa lansirala u zvezde.
Jedina dva nenagrađena filma na ovim velikim filmskim festivalima su ''Život je čudo'' i ''Zavet''.
To što su slabo gledani u Srbiji ništa ne znači, jer Kusturica ima tzv. ''fanove'' po Južnoj Americi, Rusiji i Evropi koji mu uvek isplate film, plus dobro i zaradi, zbog čega lako nalazi producentske kuće naročito iz Francuske, Italije i Nemačke koje mu finansiraju projekte.
A nagradili su ga i za arhitekturu za one barake na Mokroj Gori....

Tako, žali se administraciji u Briselu, kao i vlastima u Parizu gde dotični živi, ako nije na Mokroj Gori.
 
Koji qurac ja imam da se zalim ,ne smeta meni nista Nemanja samo rekoh da mislim nije snimio nijedan film vredan paznje vec 10-15 godina i da je postao rezimska maskota jedne od partija na vlasti ,ja ne osporavam njegov eventualni uspeh u juznoj Americi ako ga zaista ima svaka mu cast i bilo gde drugde ako ga neko voli super.
 
Aloo, bre Dilkane........niko ovde ne spori kusturicin reziserski talenat, i nagrade......cool, super je, ko voli.......

Poenta , zasto je na PDF politika, je , njegovo profitabilno "srbovanje" ....ljigavo, ulizicko slihtanje "domacinskoj srbiji" koja mu se "debelo" oduzila.........

Vazno da se Emir prekrstio u Jelenka, da je prisio parche kozice , na kitu.......pojavio se pored slogiranog kostunice, i evo planine........:)

Sta bi bilo da je npr. Zdravko Colic, odlucio , isto tako, da postane Halid Muslimanovic???
Ne bi ziv ostao, od "narodnjacke koalicije".......

BTW.....da li ce iko priznati da je u najmanju ruku debilno dati festivalu ima KUSTENDORF !!!!!
 
kusten-dorf
pa sto,meniu je ok,bolje je nego kustville...sto je anglosaxonizam :):):)
ovo prvo je cist germanizam...znaci kustino selo
kao waldorf,glassendorf itd itd........jednostavno,dao je mokroj gori...koja btw mnoge u okruzenju podseca na ravnu,neki svetski smek tim imenom...a drvengrad je njegov izum....i ako je gradio.....on ce kad tad otici...gradjevine ostaju
elem,kustendorf kao drvengrad.....vidim da vam smeta sto je musliman,dao nemacko ime selu u sred srbije......mozda vi ipak vise volite kustville :):):) podseca na neshville i kantri,elvisa,rok :):)
a ovo prvo na zimovanje u jakobsfeldu :):)
 
Ovo je drugi put da na taj način razgovaraš sa mnom. Prvi put sam bila kokoška, sada sam na intelektualnom nivou tvoje babe čiji su najveći dometi Bolji život i Žikina dinastija.

Ja sam ismejavao tvoje stavove, o tome kakvo je tvoje viđenje njegovih filmova, a ne tebe.
To su oni stavovi tipa
''On nas predstavlja kao Cigane (a ima samo dva filma koji se bave Romima, rađena po scenariu beogradskog autora Gordana Mihića).
O Drvengradu:
Drvengrad (Woodentown) je 2005. dobio Philippe Rotthier za evropsku arhitekturu.
Činjenica je da je on najcenjeniji filmski autor sa prostora Balkana ikada u Evropi (ne i na Balkanu)


Bilo bi dobro kad bi tvoj intelektualni domet bio takav da možeš da vodiš konstruktivnu diskusiju bez upućivanja uvreda svakom sagovorniku koji ne deli tvoje mišljenje.

Ja ismejavam nečije mišljenje, a ne sagovornika. Ako je neko dobar lekar, ne znači da je i dobar filmski kritičar i trebao bi da se uzdrži u davanju nekih komentara, posebno ako nisu kritički već obojeni mržnjom prema nekome.
Treba odvojiti delo i autora. Mogu navesti na hiljade umetnika i naučnika koji su udarili temelje ljudskoj civilizaciji, a imali su veoma problematične društvene i političke stavove što nam ne daje za pravo da ismevamo njihovo delo (stručno ga kritikovati, svakako)


O liku i delu Emira Kusturice neću više raspravljati iz dva razloga:
Prvi: ne smatram njegove filmove umetničkim dostignućem, a zaista ne mogu da budem licemer, prevenstveno prema sebi. Mislim da je neprimereno poredjenje Kusturičinih filmova sa filmovima jednog Nikite Mihalkova.
Drugi: smatram da je njegovo "srbovanje" veoma profitabilno.

Kusturica nije ništa manje cenjen i nagrađivan u Evropi i svetu od Mihalkova. Možda i više.
Inače sam čuo da Mihalkov dolazi na ovaj njegov festival


O njegovoj bliskosti sa vladajućom garniturom u Srbiji neću reći ništa, osim da vladajuća garnitura na isti način promoviše i Cecu Ražnatović. Toliko o njihovoj želji da od Srbije stvore normalnu državu.

Opet političari....
Kaži lepo ja mrzim Kusturici i njegove filmove zato što je blizak Vojislavu Koštunici, Fidelu Kastru, Maradoni i već ko ti se ne sviđa.

Ono u čemu se slažem s tobom jeste da umetnik nije dužan da popravlja ugled jedne države u svetu, ali isto tako smatram da svaki umetnik kroz delo izražava svoje vidjenje dogadjaja oko sebe, a uvredljivo je kako Kusturica doživljava Rome, a čini mi se i Srbe. Neverovatno je da su takvom umetniku interesantni jedino ljudi sa margine, kako kažeš.

Ovo što pišeš nema nikakve veze sa vezom.
To je kao kad bi Tarantinu zamerali na doživlajavanju Amerikanaca i Azijata, ili Viktoru Igou zašto se bavi u svojim delima ljudima iz najnižih slojeva Pariza.
Margina je interesantna i dinamična vekovima (lopovi, kockari, pijanice, bordeli, ....) i bila je oduvek inspiracija najvećim umetnicima sveta


I molila bih te da me ubuduće poštediš komentara o tvojoj babi, kokoškama, lupanju gluposti i ostalog iz tvog bogatog repertoara.

Svakako
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top