Ekonomska politika

evo neshto shto je trenutno veoma aktuelna ekonomska tema a biche sve vishe
energetska politika na najvishem nivou

tri najrespektabilnija i najvazhnija energetska trzhishta su severno americhko, zapadno evropsko i istochno azijsko. pored njih postoje i ona manje znachajna kao shto su istocno evropsko, juzhno americhko, indijsko... na sva tri glavna trzhishta monopol drzhi usa ali sa sve vechim uticajem od strane rusije.
cena nafte indeksirana je americhkom valutom shto govori ko je tu glavni ali... postoji i druga strana medalje. porast cene nafte dovodi do devalvacije dolara i dalje u represiju na usa trzhishtu. sve to je potpomoglo da se rusi na ovom polju krechu ko foke u vodi.
to me dovodi do sledeche stvari, buduchnosti na energetskom trzhishtu - prirodnog gasa. zbog poskupljenja energenata cene prirodnog gasa su rentabilnije nego ikad. gasprom je najavio novu cenu isporuke prirodnog gasa za sledechu godinu - industrijska cena od 350$ !!!
ranije sam vech pisao o tome
trenutna trzhishna cena prirodnog gasa je neshto ispod 300 eur za 1000 m kubnih
rusija ima najveche rezerve prirodnog gasa
prema dokazanim rezervama
1. rusija 50 biliona kubnih m 50 000 000 000 000 cu m
2. iran 24 biliona kubnih m 24*10^12
3. katar 20 biliona kubnih m 20*10^12
4.,5.,6., sicha sa manje od 5-6 biliona kubnih m sarabija, uae, usa, nigerija, alzhir, irak .....
s tim shto che trzhishna cena biti josh visha...
 
Umeju dosta da komplikuju, ali se ne razlikuje od par prostih stvari: veoma brzo iskorisavaj resurse koje imas kod sebe, neki deo trajno sacuvaj, a onda krenu da uzimas od drugih... Bukvalno - uzimas... ne 'kupujes'... Pa onda posle prodajes

Ono sto mi nismo jos naucili kao drzava... a to se cak moze nauciti iz svake obicne kompjuterske igre koja je simulacija stvaranja... grada, drzave, civilizacije, naseljavanja svemira i sve slicno... dobro napravljena ekonomija moze da izdrzi da plati bilo sta. Ako ekonomije nema - dzaba sve.
 
Slazem se! Mada ne znam mnogo o ekonomiji mislim da si u pravu! Medjutim ne znam zasto se cudis sto nije zastupljena! Zivis u zemlji (valjda) u kojoj dobar deo stanovnistva razmislja na nacin: "sta SAD, ko su oni, znaju li oni ko smo mi, rusi braca, aaa, uuu, daj pusku, sta ce nam Evropa, nece nas niko da j..e" i tako to, ne shvatajuci da preko Srbije velike sile resavaju neke svoje bezbednosne interese! I sto je najbitnije ne pitaju te za misljenje!
 
ekonomska politika?
hoce da nam u Srbiji zamrznu plate svima u javom sektoru, zbog straha od inflacije u 2008. godini :-(
svi zaposleni u javnom sektoru sledece godine nece imati vece plate nego ove godine (targetirana stopa inflacije je izmedju 4 i 8 odsto) tako ce se obuzdati rast potrosnje koji vodi u nezeljenu inflaciju.
dok prosle godine su plate u Srbiji porasle realno za skoro 30%, nominalno jos vise, sto nema nigde (G17Plus demagogija) e to ne moze tako stalno nazalost jer nije normalno da plate rastu toliko brze od produktivnosti
eto tako.
i poskupljenje barela nafte na svetskom trzistu pravi sranja i kod nas jer kad barel skoci za 10% povecava stopu inflacije i kod nas za 1% od projektovane stope inflacije
i to bi bilo to.
 
a i kakva bre USA? RUSIJA je najveci izvoznik gasa na svetu (a Gazprom je jedna od najvecih kompanija na svetu uopste) i RUSIJA je drugi najveci izvoznik nafre na svetu (ispred je jedino Saudijska Arabija) to svi znaju
a i gledao sam pre neki dan neke grafikone na EuroNews, nacrtano kako "domestic demand" raste u EU (i to prilicno strma linija) a proizvodnja gasa u EU opada u 2007. a Rusi trljaju ruke hehehe :twisted:
a na EuroNews inace svakodnevno objavljuju devizne kurseve svetskih valuta i nekoliko berzanskih indeksa i to se vrti svakih 10 minuta po ceo dan na EuroNews i tu je medju nekoliko IZABRANIH svetskih valuta pored dolara, evra, jena, funte i RUSKA RUBLJA (uz malu lepu rusku zastavicu hehe), sto mi je drago da vidim i ruski indeks berze RTSI tik pored berzanskih izvestaja americkog indeksa Dow Jones, Nasdaq, engleskog FTSE, japanskog Nikkei, nemackog DAX, itd :)
RUSIJA JE OPET VELIKA EKONOMSKA SILA! OJXAAAAA!!!!!!!!!!!!!!! ;-)
 
Umeju dosta da komplikuju, ali se ne razlikuje od par prostih stvari: veoma brzo iskorisavaj resurse koje imas kod sebe, neki deo trajno sacuvaj, a onda krenu da uzimas od drugih... Bukvalno - uzimas... ne 'kupujes'... Pa onda posle prodajes

Ono sto mi nismo jos naucili kao drzava... a to se cak moze nauciti iz svake obicne kompjuterske igre koja je simulacija stvaranja... grada, drzave, civilizacije, naseljavanja svemira i sve slicno... dobro napravljena ekonomija moze da izdrzi da plati bilo sta. Ako ekonomije nema - dzaba sve.

u vezi resursa - tvoje je samo ono shto mozhesh da odbranish kao svoje
u drugom delu si delimichno u pravu - dobro napravljena ekonomija mozhe da plati sve sem lopova
 
ekonomska politika?
hoce da nam u Srbiji zamrznu plate svima u javom sektoru, zbog straha od inflacije u 2008. godini :-(
svi zaposleni u javnom sektoru sledece godine nece imati vece plate nego ove godine (targetirana stopa inflacije je izmedju 4 i 8 odsto) tako ce se obuzdati rast potrosnje koji vodi u nezeljenu inflaciju.
dok prosle godine su plate u Srbiji porasle realno za skoro 30%, nominalno jos vise, sto nema nigde (G17Plus demagogija) e to ne moze tako stalno nazalost jer nije normalno da plate rastu toliko brze od produktivnosti
eto tako.
i poskupljenje barela nafte na svetskom trzistu pravi sranja i kod nas jer kad barel skoci za 10% povecava stopu inflacije i kod nas za 1% od projektovane stope inflacije
i to bi bilo to.

postoji neshto kod ljudi jednog sela, naselja, grada, regije, neshto shto se zove solidarnost
tu bi moglo da se uchi od francuza recimo ali nisu svi dorasli tome
tu mislim pre svega na one kojima neverovatno zadovoljstvo prichinjava to shto "francuske gnjide konachno propadaju, francuska je najzad gotova, mishevi treba da pocrkaju od gladi" a ljudi samo izrazhavaju svoje elementarno nezadovoljstvo zbog reforme penzionog sistema na protestima na kojim uchestvuju penzioneri zajedno sa studentima, ili na demonstracijama zbog reforme univerziteta na kojim uchestvuju i penzioneri
 
prosto je neverovatno koliko se na ovom pdf malo dotichu teme iz ekonomije!?
a ekonomija je srzh politike ...

Da te malčice ispravim. Ekonomija je srž društva u celini. Osnova. Politika je otprilike jedna veština koju neko treba da poseduje ako se njome bavi. Kažem treba, jer to je po meni nešto kao umetnost - ili si talentovan ili nisi. Političar treba da bude obrazovan, odmeren, kulturan, diplomata. Političar je nešto kao saobraćajni policajac-on treba da usmerava društvene tokove u skladu sa osnovnim principima i strategijom društva u celini. i da se mnogo ne gura gde mu nije mesto-u struku koja treba da bude primarna svuda i na svakom mestu. Ne možeš mi biti direktor sa srednjim obrazovanjem samo zato što te partija tu postavila, ili pak predsednik opštine sa 8 razreda, zato što je tvoja stranka tu pobedila! Alo, bre, ljudi!

Kod nas je politička scena još uvek na početku i pomalo liči na ring u kome se vode boks mečevi, al bez rukavica. A sudija ni od korova. Pljušte nokauti i direkti, a igra nikako da se završi...Pucaju arkade, al nema ko da udje i kaže-aman, ljudi, dosta je bilo, pogibosmo...

Na žalost, politika kod nas već odavno drži primat nad svim ostalim zanimanjima, tako da vrsni stručnjaci, ukoliko nemaju nikakve veze sa politikom, ostaju da čame u zapećku, a nedovoljno obrazovani ljudi (ali članovi dobro držećih stranaka) pretenduju na mesta predsednika parlamenta, države ili mesto premijera.

Neko će reći, pa šta, i američki predsednik je bio glumac pre mandata (Regan)! Ma da, priko, ali da je bio u Beloj kući i 10 godina ne bi mogao rasturiti američki način života (reagovali bi oni na prvi sunovrat američkog sna).

Poenta je, politika ne sme da bude iznad ostalih vrednosti u društvu. Ništa nije deo politike, politika treba da bude deo nečega. Ali, yebi ga, mi smo ti prepametni i sve znamo-možeš da čuješ dve babe na pijaci kako pričaju o strategiji odbrane ili o programu Vlade na obaranju inflacije ili merama za jačanje kursa domaće valute. Ko te pita šta je rekao, važno je ko je rekao!

Na jednom od ispita (spoljnotrgovinsko poslovanje), moj profesor posle mog izlaganja od 5 minuta (pitanje je bilo uticaj devalvacije domaće valute na elastičnost izvoza), otvara skripte i knjige, gleda me, nije mu jasno, pa me ipak prekine sa rečima:,,A dje si ti to pročitala što sad pričaš? To ja nijesam napisa, bogomi... Ništa ja tebe ne razumijem, ti ćeš, blagoč mene, u politiku, već te vidim nedje u parlament...,, A stvar je bila u tome, što ja nisam citirala njegove navode, nego sam se poslužila nekim drugim izdanjima na istu temu...Eto, to ti je suština, da bi bio uspešan političar, važno je samo da govoriš, bez zastajkivanja i da govoriš ono što masa voli da čuje-nije važno o čemu se tu zapravo radi
...
 
u vezi resursa - tvoje je samo ono shto mozhesh da odbranish kao svoje
u drugom delu si delimichno u pravu - dobro napravljena ekonomija mozhe da plati sve sem lopova

Samo da svi placaju porez i nema problema... ali ako mozes da napravis izvoz svoje robe nekome... onda te iste lopove stavi u izvozno odelenje... da kraju u inostranstvu... Drzavi dobro - njima dobro...

A umeju amerikanci da naprave posao u stilu: ako nam se ne svidja i ako je mali onda kupiti, podmititi, unistiti, vec prema potrebi... a ako nam se ne svidja i ako je veliki onda se lepo dogovoriti. Pa onda gledamo da za 50 godina mi budemo veliki a taj neko mali.

A mi slabo ucimo od okoline. A i jedva da nesto radimo. Zato se i cini da je na primer Miskovic tolika faca, da radi svasta da podmazuje, podmicuje i sta sve ne...
A moze se ispostaviti da on samo prosto radi - ali se cvrsto drzi dobrog plana.
A ostali gundjaju - ali ne preduzimaju nista - i upravo zato sto ne rade, zato je sve veca razlika izmedju gundjala i Miskovica.
 
Samo da svi placaju porez i nema problema... ali ako mozes da napravis izvoz svoje robe nekome... onda te iste lopove stavi u izvozno odelenje... da kraju u inostranstvu... Drzavi dobro - njima dobro...

A umeju amerikanci da naprave posao u stilu: ako nam se ne svidja i ako je mali onda kupiti, podmititi, unistiti, vec prema potrebi... a ako nam se ne svidja i ako je veliki onda se lepo dogovoriti. Pa onda gledamo da za 50 godina mi budemo veliki a taj neko mali.

A mi slabo ucimo od okoline. A i jedva da nesto radimo. Zato se i cini da je na primer Miskovic tolika faca, da radi svasta da podmazuje, podmicuje i sta sve ne...
A moze se ispostaviti da on samo prosto radi - ali se cvrsto drzi dobrog plana.
A ostali gundjaju - ali ne preduzimaju nista - i upravo zato sto ne rade, zato je sve veca razlika izmedju gundjala i Miskovica.

Tako je. Neke stvari nikad nećemo naučiti. Mislimo da je dovoljno ovo što znamo, a veoma sporo kapiramo promene. Odnosno, ne kapiramo uopšte.
 
Na mješavini odn. bazi teorija ove trojice: Smith, Ricardo i Marx se danas vodi svjetska ekonomska politika.
Smithova svetska formula poređenja vode i dijamanta, njegov Merkantilizam, prirodni nagon svakog čovjeku za ličnim bogatsvom, slobodna trgovina po zakonu ponude i potražnje, Ricardova "Komparacija troškova u spoljnoj trgovini" (engleski tekstil za portugalsko vino) etc. se posle industrijske revolucije učilo na svim školama kapitalstičkog sistema. Ali i Marxov istorijski materijalizam, proces proizvodnje etc. zasnovan na filozofiji njemačkog idealizma, utopiji francuskog socijalizma i klasično engleske ekonomije.
Drugi sistemi su uzeli one teorije koje su njima odgovarale. Danas kaskaju za ovim prvima.
Srbija je još u tunelu.:|

Adam
6kshso0.jpg

David
73l502d.jpg

Karl
6jcleg8.jpg


Ekonomista sam iz hobija jer je uzbudljivija (vazda bila) no politika.
 
Nije problem ako neko sporo kapira ili ne kapira uopste! Problem nase zemlje je sto se ljudi NE POTRUDE da nesto shvate!!!:cry:

faustinjo te je proces. Dolje je bilo dugo nemoralno javno pokazati da želiš biti bogat. (Smith) Bratsvo i jedinstvo. A danas je toliko jako prisutna zavist, ljubomora, inat.. da svi hoće da ti krava crkne ne primjećujući da time prvo sebi čine veliku štetu.

Kako takvima objasnit da i oni imaju od tvog truda, kapitala, investicije ... direktne koristi?
 
Eh, Monti, još da si naveo primer iz Marxovog ,,Kapitala,, 20m platna = 1 kaput, pomislila bih da ti ekonimija nije samo hobi!

Bravo!

To ti je talenat na delu. Ti bi, kako vidim, sa svojim bavljenjem ekonomijom iz hobija verovatno bio uspešniji od naših političara, koji se, na žalost, bave ekonomijom od zanata...

PS Ne laskam, konstatujem, kao ekonomista...

BTW, o tome da je Srbija u tunelu. To mi ipak zvuči optimistički, jer tunel ima ulaz i izlaz. I ne traje baš dugo. Ja bih volela da smo samo u tunelu, znala bih da će doći svetlo na kraju. Ovako, kako mi se čini, ronimo dugo, bez ronilačke opreme, ponestalo kiseonika, a dno i površina daleko...Davimo se u dubinama sopstvenog neznanja, inata, zavisti i nemorala.
 
Eh, Monti, još da si naveo primer iz Marxovog ,,Kapitala,, 20m platna = 1 kaput, pomislila bih da ti ekonimija nije samo hobi!

Bravo!

To ti je talenat na delu. Ti bi, kako vidim, sa svojim bavljenjem ekonomijom iz hobija verovatno bio uspešniji od naših političara, koji se, na žalost, bave ekonomijom od zanata...

PS Ne laskam, konstatujem, kao ekonomista...

BTW, o tome da je Srbija u tunelu. To mi ipak zvuči optimistički, jer tunel ima ulaz i izlaz. I ne traje baš dugo. Ja bih volela da smo samo u tunelu, znala bih da će doći svetlo na kraju. Ovako, kako mi se čini, ronimo dugo, bez ronilačke opreme, ponestalo kiseonika, a dno i površina daleko...Davimo se u dubinama sopstvenog neznanja, inata, zavisti i nemorala.

Ja mislim da, i ako smo u tom tunelu, nas tunel nema svetla!!!
 
A promene koje se desavaju su toliko brze i toliko sveobuhvatne... Ne uspevam da pratim sve sta se desava, a citam nekoliko knjiga godisnje na temu trendova u ekonomiji i licnih finansija (kako ne postati prosecan nego napraviti nesto)...
I moram da primetim da se Beograd i nesto okoline dobro drzi ( u proseku - neko trci a neko i dalje peva "mi stojimo postojano..." ), a da ce ostali jednom doci u 21. vek... Kao da se Bg razvija 2*2*2*2*2.... a okolina 2+2+2+2+2...

A najbolje kad se zale na 'beogradizaciju'... a Bg ima tek oko 60 poslanika... sve ostalo je 'unutrasnjost' sto bi rekli...

Konacno, zakljucujem da posto je drzava rekla da smo slobodni gradjani - tj. da nece ni prstom da mrdne ako to mi ne ucinimo sami - da je najbolje napraviti sopstveni plan barem na osnovu znanja ako nemamo iskustva - i drzati ga se kao svetog slova, osim ako se okolnosti ne promene pa pomerimo par nijansi levo-desno
 
Eh, Monti, još da si naveo primer iz Marxovog ,,Kapitala,, 20m platna = 1 kaput, pomislila bih da ti ekonimija nije samo hobi!

Bravo!

To ti je talenat na delu. Ti bi, kako vidim, sa svojim bavljenjem ekonomijom iz hobija verovatno bio uspešniji od naših političara, koji se, na žalost, bave ekonomijom od zanata...

PS Ne laskam, konstatujem, kao ekonomista...

BTW, o tome da je Srbija u tunelu. To mi ipak zvuči optimistički, jer tunel ima ulaz i izlaz. I ne traje baš dugo. Ja bih volela da smo samo u tunelu, znala bih da će doći svetlo na kraju. Ovako, kako mi se čini, ronimo dugo, bez ronilačke opreme, ponestalo kiseonika, a dno i površina daleko...Davimo se u dubinama sopstvenog neznanja, inata, zavisti i nemorala.

tacy, od rođenja me interesuju ljudi koji su imali direktnog uticaja na naš život. Da li ekonomija, kultura, religija etc. Ali kao privatne osobe. Njihove su biografije pravi romani.
Tako je i Škot Smith, neženja više slučajno, po nagovoru David Huma, poša put ekonomije tada i tada, sreo Voltaira u Genf, onda se pitao okle Tomasu Akvinu u 13 vijeku one ideje etc. I tako usput vidim s kim je ulazi poslovno i koštac etc. Fantastično.

A to za tunel dozvoli da protivuriječim. Neki iz njega već vide svijetlo, -- ali plavo rotaciono, kolko sam skonta:lol:
 
A promene koje se desavaju su toliko brze i toliko sveobuhvatne... Ne uspevam da pratim sve sta se desava, a citam nekoliko knjiga godisnje na temu trendova u ekonomiji i licnih finansija (kako ne postati prosecan nego napraviti nesto)...
I moram da primetim da se Beograd i nesto okoline dobro drzi ( u proseku - neko trci a neko i dalje peva "mi stojimo postojano..." ), a da ce ostali jednom doci u 21. vek... Kao da se Bg razvija 2*2*2*2*2.... a okolina 2+2+2+2+2...

A najbolje kad se zale na 'beogradizaciju'... a Bg ima tek oko 60 poslanika... sve ostalo je 'unutrasnjost' sto bi rekli...

Konacno, zakljucujem da posto je drzava rekla da smo slobodni gradjani - tj. da nece ni prstom da mrdne ako to mi ne ucinimo sami - da je najbolje napraviti sopstveni plan barem na osnovu znanja ako nemamo iskustva - i drzati ga se kao svetog slova, osim ako se okolnosti ne promene pa pomerimo par nijansi levo-desno

Pa da. Treba imati plan. Onda možeš računati na neku logičnu aktivnost, imaš svoj pravac, a promene bi tad trebale biti samo nijanse, kako kažeš.

Mene brine što nismo ni došli do nijansi, jer da dodjemo do njih, prethodno treba prebroditi korenite promene...Još smo društvo koje nije preležalo ni osnovne dečije bolesti, a kamoli štagod ozbiljnije.
 
Pre nekog broja godina bio intervju sa direktorom Zastave... Pitaju ga zasto ne menja modele, stalno jugo jedan te isti... A on kaze: mi imamo kvalitet... eto nemci stalno nesto menjaju onaj golf, mora da nesto ne valja...

Svaki komentar pozeljan...
 
A inace ekonomsku politiku mozes da vodis samo ako sira populacija uopste razume sta se desava. A kod nas blago receno pojma nema... Nije mnogo drugacije ni na zapadu - tamo hipnotisano samo slusaju kupi-prodaj-kupi-prodaj...
Ulazu novac, ali ne i vreme i trud da bi nesto naucili. Ispada da je to jednako kladionici. Ulazes po 100 dinara ili 100 evra.. ali to je kao da bacas u vatru... ali i dalje nemas pojma.
 
A promene koje se desavaju su toliko brze i toliko sveobuhvatne... Ne uspevam da pratim sve sta se desava, a citam nekoliko knjiga godisnje na temu trendova u ekonomiji i licnih finansija (kako ne postati prosecan nego napraviti nesto)...
I moram da primetim da se Beograd i nesto okoline dobro drzi ( u proseku - neko trci a neko i dalje peva "mi stojimo postojano..." ), a da ce ostali jednom doci u 21. vek... Kao da se Bg razvija 2*2*2*2*2.... a okolina 2+2+2+2+2...

A najbolje kad se zale na 'beogradizaciju'... a Bg ima tek oko 60 poslanika... sve ostalo je 'unutrasnjost' sto bi rekli...

Konacno, zakljucujem da posto je drzava rekla da smo slobodni gradjani - tj. da nece ni prstom da mrdne ako to mi ne ucinimo sami - da je najbolje napraviti sopstveni plan barem na osnovu znanja ako nemamo iskustva - i drzati ga se kao svetog slova, osim ako se okolnosti ne promene pa pomerimo par nijansi levo-desno

Slazem se! Nisam iz Bg-a i strasno me nervira prica o Bg-zaciji! Postoji nekoliko opstina u Srbiji koje su i pored navodne Bg-zacije uspele da privuku investitore sopstvenim planovima i programima! U mom gradu se uveliko vrsi peticija protiv gasenja lokalne televizije samo zato sto je nasa! Pri tome niko dnevno ne provede vise od 1min na njihovom programu jer je blago receno ocajan! Takodje je druga tv-stanica podnosila zalbu sto nije dobila nacionalnu frekvenciju a dnevo pored nje provedem 5min! Sve sa optuzbama protiv beogradizacije! ... a da se ni jednog trenutka nisu potrudili da sopstvenim idejama povecaju gledanost! Banalan primer koji, mislim, oslikava neka osnovna ekonomska neznanja! Valjda!!! - nisam u ekonomiji!!!:lol:
 

Back
Top