Umesto Vojvodine pet regiona?

Karlito Brigante

Poznat
Banovan
Poruka
9.306
Državna sekretarka ministarstva za ekonomiju i regionalni razvoj Verica Kalanović, inače visoki funkcioner G17 plus, izjavila je na okruglom stolu o regionalnom razvoju Srbije, održanom juče u Centru “Sava”, da u Srbiji postoje samo dva nivoa uprave, nacionalni i lokalni, dok je sve ostalo „veliki prazan prostor”. Osim toga, u programu „Koncepti i principi regionalnog razvoja”, koji je predstavila, strateški partneri Ministarstva za ekonomiju i regionalni razvoj su druga ministarstva, Stalna konferencija gradova i opština, kancelarija NIP-a, Fond za razvoj, Evropska agencija za rekonstrukciju... dok pokrajinske administracije nigde nema.



Kao da već i ovo nije bilo dovoljno, na skupu je izložen i koncept regionalne podele Srbije, iza kojeg, navodno, stoji Evropska agencija za rekonstrukciju. Prema tom planu, Srbija bi bila isparcelisana na petnaestak regiona, pri čemu bi sama Vojvodina bila podeljena na – pet!? Jedan region činili bi Srem, Novi Sad i Južnobački okrug, dok bi Banat i preostali deo Bačke bili podeljeni na po dva regiona. Uz to, apostrofirana je i zamisao o formiranju jedne regionalne razvojne agencije za celu Srbiju, s tim da bi se u drugoj fazi ustanovile agencije nižeg nivoa u svakoj od ovih regija. Vojvodine, opet, nigde nema.
Ko to tamo ukida Pokrajinu
Vojvođanski klub se zapitao da li projekat Ministarstva ekonomije predstavlja „pokušaj primene novog Ustava, po kojem se u Srbiji mogu osnivati nove pokrajine, ali i ukidati postojeće“. “Ovakvim pokušajima ukidanja Pokrajine, multikulturalnost i višenacionalnost Vojvodine žele da se izbrišu”, navodi se u saopštenju VK, uz napomenu da bi predloženom regionalizacijom Vojvodina, između ostalog, izgubila i pravo na novac iz fondova Evropske unije, namenjen prekograničnoj saradnji regiona.

Nije stav G17 plus
– Stav stranke G17 plus je poznat. Pre dve godine smo usvojili program „Vojvodina – evropska regija evropske Srbije”, a pre dve nedelje je taj program samo dopunjen. Dakle, nemamo nikakve sumnje u to da u Srbiji postoje samo dva regiona koji ispunjavaju evropske kriterijume: Vojvodina i Beograd. I niko ne može prostom statistikom da menja istoriju Vojvodine, pa bio on i iz G17 plus – poručila je potpredsednica G17 plus Ivana Dulić-Marković.


Na ovakve ideje je još na samom skupu reagovao direktor Kancelarije za evropske poslove Izvršnog veća APV Predrag Novikov, upozorivši, najpre, na to da Vojvodina sigurno nije „prazan prostor”, kao i da se program regionalizacije ne može raditi „ispod žita”, bez ikakvih konsultacija.
– Hoću da verujem da se državna sekretarka samo zabunila. Uostalom, zvanična politika Srbije je da i AP Vojvodina, shodno principima decentralizacije i regionalizacije, treba da preuzme odgovornost za učešće u upravljanju pretpristupnim fondovima EU. Mislim da se konačno mora shvatiti da evropeizacija naše države nije proces koji je ograničen samo na pet kilometara od centra Beograda. U svakom slučaju, ne verujem da će ovakav projekat biti usvojen, jer se, naprosto, pri formiranju regiona moraju uvažavati istorijski razlozi, geografski, kulturni... – rekao je Novikov za „Dnevnik”.
Dnevnik.
 
Hhahahahahaha
Stalno kukaju autonomashi da hoce decentralizaciju,a kad se krene u tom pravcu onda vade neke "istoriJske razloge":lol:
Apsolitno podrzavam.
Ukinuti AP i decentralizovati ali ne samo Vojvodinu nego celu Srbiju.
Ja mislim da je za ovako malu zemlju 15 regina mnogo-9,10 je dovoljno.
 
Vojvođanski klub se zapitao da li projekat Ministarstva ekonomije predstavlja „pokušaj primene novog Ustava, po kojem se u Srbiji mogu osnivati nove pokrajine, ali i ukidati postojeće“. “Ovakvim pokušajima ukidanja Pokrajine, multikulturalnost i višenacionalnost Vojvodine žele da se izbrišu”, navodi se u saopštenju VK.
U svakom slučaju, ne verujem da će ovakav projekat biti usvojen, jer se, naprosto, pri formiranju regiona moraju uvažavati istorijski razlozi, geografski, kulturni... – rekao je Novikov za „Dnevnik”.
Dnevnik.

Gospodinu Novikovu ovom prilikom želim sve najbolje u njegovom odrastanju, želim mu radosne dečije dane, a za školu ima vremena... i da vrati crvenu partijsku knjižicu, verovatno mu još nisu saopštili vesti o berlinskom zidu, ne zna da je Čaušesku smaknut itd.

Region se osniva, a ne pokrajina, gospodine Novikov...Da, ukida se pokrajina, a dobija se više regiona, zar to nije cilj?

Istorijski razlozi formiranja Srpske Vojvodine (ako ćemo o istoriji) gospodine Novikov...
Istorijsko/komunistički razlozi formiranja SAPV, nakon '45-te su i dalje na snazi, koliko vidimo...Ne da se autonomaška bratija, ne da... :cool:

Inače je najbolje rešenje (za Vojvodinu) tri regiona - Srem, Banat i Bačka...Mnogo je pet, kume, mnogo je :cool:
 
Уместо Војводине 5 аутономних региона? Подржавам, наравно.
icon14.gif


За оне који знају немачки: како се правилно каже, Vojvodina muß sterben или Vojvodina muß sterben?
 
Aha bas simpatican predlog znaci onaj ko zivi u Pezosu ili Ribnjaku ce biti drugi region od mene koji sam na Limanu iako zivimo u istom gradu i blizi su mi nego recimo Naselje ili Detelinara ,Verice kravo jedna bolje misli o tvom Trsteniku i regionima hebo te Raka Radovic .
 
Inače je najbolje rešenje (za Vojvodinu) tri regiona - Srem, Banat i Bačka...Mnogo je pet, kume, mnogo je :cool:

Срем би могао да буде један регион. Од Баната би могла да се направе три, са центрима у Кикинди, Зрењанину и Панчеву/Вршцу. Од Бачке можда два, са центром у Новом Саду, и један мултиетнички у Суботици. Евентуално и трећи Сомбору, ако има потребе. Дакле, шест најмање.

Осим ако Нови Сад због своје "метрополизације" не сматра да треба да држи читаву Бачку.
 
Aha bas simpatican predlog znaci onaj ko zivi u Pezosu ili Ribnjaku ce biti drugi region od mene koji sam na Limanu iako zivimo u istom gradu i blizi su mi nego recimo Naselje ili Detelinara ,Verice kravo jedna bolje misli o tvom Trsteniku i regionima hebo te Raka Radovic .

E, jesi bukva, majke mi..Pa, niko neće povući crtu pre nego što se razmotre svi uslovi za određivanje regiona...Naravno da Petrovaradin i Kamenica neće biti u drugom regionu, ne ide to po geografskoj karti... Tako mogu deca da se igraju, ali ako ćemo ozbiljno to da uradimo, onda se mora voditi računa pre svega o ekonomskoj/infrastrukturnoj logici...
 
Срем би могао да буде један регион. Од Баната би могла да се направе три, са центрима у Кикинди, Зрењанину и Панчеву/Вршцу. Од Бачке можда два, са центром у Новом Саду, и један мултиетнички у Суботици. Евентуално и трећи Сомбору, ако има потребе. Дакле, шест најмање.

Осим ако Нови Сад због своје "метрополизације" не сматра да треба да држи читаву Бачку.

Pa, kod Bačke bi moglo dva regiona, samo ne znam šta bi se time dobilo :roll: Isto i za Banat :roll: Po toj logici, regioni bi bili malo veći od opštinske vlasti, pa koji će nam onda regioni?
Ne sporim da je moguće rešenje sa 5 regiona (Bačka 2+2, Banat 2+2, Srem), ali dajte samo da već jjednom krenemo...Regionalizacija Srbije je potrebna, što pre krenemo sa ciklusom regionalnih izbora, pre ćemo doći do rezultata. Verujem, mnogo boljih nego što je sada slučaj...
 
E, jesi bukva, majke mi..Pa, niko neće povući crtu pre nego što se razmotre svi uslovi za određivanje regiona...Naravno da Petrovaradin i Kamenica neće biti u drugom regionu, ne ide to po geografskoj karti... Tako mogu deca da se igraju, ali ako ćemo ozbiljno to da uradimo, onda se mora voditi računa pre svega o ekonomskoj/infrastrukturnoj logici...
pa mora ici po geografskoj liniji mislim zna se sta je Srem a sta je Bscka ,ne moz' Kamenica biti Backa da ga yebes ,pa pravili oni tri,pet ili deset regiona ,a da ne govorim sto bi ako vec ne ide po geografskim granicama to izazvalo ogromne probleme i komplikascije jer bi onda svako "pogranicno" selo moglo da samostalno odlucuije u koji ce region ida se predomislja sa vremena na vreme sto bi izazvalo ogromne administrativne probleme .Problem sa Novim Sadom bi se mogao resiti kao i za Beogradom gde su sremeska naselja Zemun i Novi Beograd i banatska pripojena gradu Beogradu ali on nije deo nijednog regiona vec je sam za sebe samostalna celina ,dok bi to bilo preterano praviti od Novog Sada .
 
pa treba napraviti jos tri ili cetri regiona/pokrajne Sumadija i zapadna Srbija sa sedistem u Kragujevcu ,Juzna Srbija sa sedistem u Nisu i istocna Srbija u Zajecaru ili gde vec hoce i dati im ista ovlascenje kao i Vojodini i gotovo ,nesto slicno su i Danci uradili kad su pre par godina ujedinili nekadasnjih skoro 20 regiona u samo 4 ili 5 .
 
mene samo glava zaboli od pomisli na te silne administracije, uprave i sve ono sto bi svaki region nosio sa sobom

Grešiš, svaki region plaća svoju administraciju, pa ako neka stranka pretera sa brojem zaposlenih, eto sledećih izbora, ćaos nema više! :cool: A i stanovništvo jednog regiona će "gledati svoja posla" i kako njihovi vrše vlast, neće zabadati nos u poslove drugih...Tako više neće biti jedan centar moći (Novi Sad), što je i suština decentralizacije.Lakše će se kontrolisati "di su naši novci", nego u sadašnjem uređenju pokrajine. Naravno, ništa ne može preko noći, potrebno je vreme, ali jednom se mora krenuti. Što pre.
 
E pa ne moze to tako.
Vojvodina kao celina je prevelika da bude region.
To onda nije regionalizacija,nego federalizacija Srbije.
A taj film necesh moci da gledash.
:shock:
pa sad moze il ne moze nece tebe niko pitati ,ni mene verovatno, tako da ne znam sta lupetas bez veze i ne znam odake ti ideja da teritorijalno uredjenje neke drzave ima veze sa velicinom administrativnih jedinica u njoj ,mislim to je notorna glupost ti mozes napraviti federativnu drzavu ili cak konfederaciju sto je jos drasticniji oblik decentralizacije i ako imas 20 malih regiona (npr. Svajcarska) i velicina tu ne igra ama bas nikakvu ulogu .
 
Grešiš, svaki region plaća svoju administraciju, pa ako neka stranka pretera sa brojem zaposlenih, eto sledećih izbora, ćaos nema više! :cool: A i stanovništvo jednog regiona će "gledati svoja posla" i kako njihovi vrše vlast, neće zabadati nos u poslove drugih...Tako više neće biti jedan centar moći (Novi Sad), što je i suština decentralizacije.Lakše će se kontrolisati "di su naši novci", nego u sadašnjem uređenju pokrajine. Naravno, ništa ne može preko noći, potrebno je vreme, ali jednom se mora krenuti. Što pre.

Pa imam dva kontra argumenta
teorija je jedno, a praksa drugo, pa kad bi taj argument i prevazisli sledi drugi,
ovo je Srbija
administrativno uredjenje manje od regije je grad, pa samo pogledaj kako se uhlebljuju stranacki puleni na gradskim jaslama, mislis da ce neko zbog povecanog administrativnog aparata biti kaznjen na izborima? Ja se tome jos dugo ne nadam
Onda, malo iz druge perspektive, kad su u Srbiji formirani gradovi (cine ga minimum dve opstine- nasa varos + Petrovaradin) i kad su formirani seti se kome je sve dodeljen taj status, pocev od Subotice, Sombora, Zrenjanina, Vrsca, Sr.Mitrovice....pa sad da li bi svaki grad u Srbiji bio automatski i centar tog regiona????
Skupo i neekonomicno, bar se meni tako cini
 
:shock:
pa sad moze il ne moze nece tebe niko pitati ,ni mene verovatno, tako da ne znam sta lupetas bez veze i ne znam odake ti ideja da teritorijalno uredjenje neke drzave ima veze sa velicinom administrativnih jedinica u njoj ,mislim to je notorna glupost ti mozes napraviti federativnu drzavu ili cak konfederaciju sto je jos drasticniji oblik decentralizacije i ako imas 20 malih regiona (npr. Svajcarska) i velicina tu ne igra ama bas nikakvu ulogu .
Pa naravno da teoretski mozesh da napravish federaciju ili konferderaciju Zemuna i ostatka Srbije ali su u praksi te stvari neodrzive.Regije su nizi stepen teritorijalnog organizovanja od pokrajina-to je poJenta.Regionalizacija ne znachi stvaranje novih pokrajina u Srbiji,nego udruzivanje opshtina u krupnje administrativne jedninice koje postoje paralelno sa njima a parametri su kako geografski tako i demografski.
 
Pa imam dva kontra argumenta
teorija je jedno, a praksa drugo, pa kad bi taj argument i prevazisli sledi drugi,
ovo je Srbija
administrativno uredjenje manje od regije je grad, pa samo pogledaj kako se uhlebljuju stranacki puleni na gradskim jaslama, mislis da ce neko zbog povecanog administrativnog aparata biti kaznjen na izborima? Ja se tome jos dugo ne nadam
Onda, malo iz druge perspektive, kad su u Srbiji formirani gradovi (cine ga minimum dve opstine- nasa varos + Petrovaradin) i kad su formirani seti se kome je sve dodeljen taj status, pocev od Subotice, Sombora, Zrenjanina, Vrsca, Sr.Mitrovice....pa sad da li bi svaki grad u Srbiji bio automatski i centar tog regiona????
Skupo i neekonomicno, bar se meni tako cini

Dobro, ja uvek pristupam nečemu ovakvom optimistički :D , pri tome zadržavam potrebnu dozu skepticizma (što reče - ovo je Srbija :cool: )...

Ako bi se bavili malo i proricanjem :D , nije teško zamisliti razvoj budućih regionalnih centara , ne bi se sve i svja slivalo u Novi Sad, ljudi bi imali jednaku šansu i u svojim gradovima, što sada nije slučaj. Da bi se to postiglo (razvoj centara i regiona uopšte), potrebno je što pre početi. Da li će centar Banata biti Zrenjanin, Kikinda, Vršac ili Pančevo, ostavimo po strani...Naći će se rešenje. Možda dva banatska regiona? :roll:

Novi Sad je "viđen" kao centar Bačke, za Srem postoji opcija Sr.Mitrovice.

Pustimo ljude izvan Novog Sada da odlučuju o razvoju svojih sredina, isto kao što tražimo od Beograda da pusti ostatak Srbije...Moć se mora koliko-toliko rasporediti van Beograda i Novog Sada...

Inače, razvijaće se samo BG i NS...
 
Dobro, ja uvek pristupam nečemu ovakvom optimistički :D , pri tome zadržavam potrebnu dozu skepticizma (što reče - ovo je Srbija :cool: )...

Ako bi se bavili malo i proricanjem :D , nije teško zamisliti razvoj budućih regionalnih centara , ne bi se sve i svja slivalo u Novi Sad, ljudi bi imali jednaku šansu i u svojim gradovima, što sada nije slučaj. Da bi se to postiglo (razvoj centara i regiona uopšte), potrebno je što pre početi. Da li će centar Banata biti Zrenjanin, Kikinda, Vršac ili Pančevo, ostavimo po strani...Naći će se rešenje. Možda dva banatska regiona? :roll:

Novi Sad je "viđen" kao centar Bačke, za Srem postoji opcija Sr.Mitrovice.

Pustimo ljude izvan Novog Sada da odlučuju o razvoju svojih sredina, isto kao što tražimo od Beograda da pusti ostatak Srbije...Moć se mora koliko-toliko rasporediti van Beograda i Novog Sada...

Inače, razvijaće se samo BG i NS...


Srbija je inace bila ranije podeljena na 29 okruga, to je bila obicna glupost i nije imalo nikakvog smisla
slazem se da se svima mora dati sansa i da zaradjeno ostane na istom mestu, jer ko je sposoban da zaradi, sposoban je i da potrosi,
ali bojim se da cemo regije praviti kao i gradove, da se niko ne uvredi. Vojvodina generalno moze na Srem, Banat i Backu, ali centara tu moze biti najvise 3, a u Banatu Zrenjanin, Kikinda, Pancevo, u Sremu Sr. Mitrovica i to je mozda sa najmanje problema, Backa-necemo novosadizaciju....
nece to lako, ali podrzavam i podrzacu ako me ubede da nece biti glomaznog drzavnog ili u ovom slucaju regionalnog aparata
 

Back
Top