DA LI JE OVOJ SRBIJI ZAISTA STALO DO POVECANJA NATALITETA?!

palcic

Početnik
Poruka
18
Pozdrav svima,

nova sam u ovom okruzenju i imam osecaj da ama bas nikoga ne zanima moje misljenje ali cu ipak da pokusam.
Usla sam u sesti mesec graviditeta i zbog toga sam presrecna. Ipak ta moja sreca ima i svoju gorku stranu. Najezim se kada cujem da jedna bedna drzava kao sto je nasa sa gomilom pajvana u Skupstini koji ne rade nista osim sto trose nas krvavo zaradjen novac, raspisuje poternicu za ratnim zlocincima uz nagradu od milion eura + jos pola miliona za dve sitnije ribe. Pitam se iz kog ce naseg dzepa taj novac da izvuku i odakle im uopste hrabrosti da se razbacuju takvim ciframa?! Zasto? Pa zato sto je "Kurir" pre par dana objavio (jedini) pribliznu cifru koju trudnica treba da iskesira u ovoj zemlji da bi bila sigurna da je sve ok i da bi trudnocu iznela do kraja. U tih 1000 eura nije uracunato ono sto treba da pribavis pred odlazak u porodiliste kako bi u istome bio i nahranjen i zalecen, kao ni ono sto ti je potrebno kada iz porodilista sa bebom dodjes kuci. Takodje je javna tajna da se u porodilistu placa i sestrama i babicama i doktorima ako zelis da ti se neko nadje u blizini. Kada sve stavite na papir, to znaci da vas 9 meseci + porodjaj kosta i vise od 1000 eura! Ako ste starija prvorotka kao ja, imate ludacke strahove od svega, ponajvise od nacina na koji ce vas tretirati medicinsko osoblje. Imam strah i od poradjanja prirodnim putem pa skupljam novac za carski rez jer nisam elasticna i nemam dvadeset godina...Naknada za prvo dete je smesna i nece pokriti ni trecinu troskova koje napravite. Drugo, kako cujem Drzava to isplacuje u ratama kako buduci roditelji ne bi zloupotrebili taj novac na kupovinu ves masine, sporeta i tome slicno?!
Pitam se hoce li neko tome stati na put? Hoce li trudnice i porodilje ovoj zemlji biti vaznije od gnusnih i odvratnih afera koje se forsiraju po javnim glasilima? Pa mi donosimo nove zivote ovoj rasturenoj i bednoj zemlji koja za nas nema novac a za lov na ratne zlocince i iskonstruisane parnice i sudjenja veka ima?!
LICNO ME NE ZANIMA NI NENAD CANAK NI CEDA JOVANOVIC NI LEGIJA NI KORUPCIJA U PRAVOSUDJU NI INFLACIJA, ZANIMA ME KADA CE TRUDNICE ICI NASMESENE ULICOM I PONOSNO ISTURITI SVOJE TRBUHE! ZANIMA ME KADA CE SE PROMENITI PONASANJE PREMA PORODILJAMA I KADA CE SE ISKORENITI KORUPCIJA U ZDRAVSTVU?

Nadam se da nisam jedina koja je ovoliko ogorcena.
 
И ја сам помислила на то кога су питали да тај новац издвоје за тако нешто...ал нико ме не шљиви...

Мада не разумем ону твоју реченицу ''скупљам новац за царски рез јер нисам еластична и немам двадесет година''...
Први пут чујем да су то разлози за царски рез... јесу ли те то лекари саветовали, уз такву дијагнозу???
 
Svaka cast svima koji se odluce na radjanje deteta u ovoj zemlji, ali ja to ne nameravam da ucinim (necu reci nikad, jer se nikad ne zna, ali cu se bar potruditi). Prvenstveno zbog toga sto se problemi (novcani i svi drugi) ne zavrsavaju kad dete prohoda i nauci da koristi noshu, cak suprotno, tada tek pocinju. Prvo u koju skolu upisati dete gde ga vecina nastavnog osoblja nece tretirati kao gov.no, zatim da li ce ga i cemu nauciti, pa onda pare koje treba izdvojiti (pored knjiga i pribora) za kojekakve gluposti (tipa obezbedjenja koje sedi u hodniku skole, dok se u dvoristu desava svasta), i slicno.
Ma pri samoj pomisli na sve sto bi me sacekalo hvata me uzas.
Kao sto rekoh svaka cast vama, ali ja nemam snage za tako nesto, i mislim da je necu ni imati.
 
Да им је стало до деце, ЗАИСТА би учинили нешто по том питању!
Мене је прошлог месеца гинеколог послао да урадим неке тестове код приватника. Није проблем што сам дала новац (када је беба у питању о томе и не размишљаш), већ што сам то могла да урадим бесплатно уз упут!
То сам сазнала касније...
Али, како би човек зарадио проценат?
 
Уф, бре, Мачкић, па требало би сви да извршимо колективно самоубојство јер је живот тежак? :lol:

Шта би било да су и наши родитељи тако размишљали? Ко би сад куцао по форуму? :wink:

Forum ce opstati zahvaljujuci vama, hrabrim roditeljima.;):D A na svakog hrabrog mora da dodje neko kao ja.:lol:
 
vd:
pozdrav palcic
izvini ali ne mogu da te podržim ovaj put
ne donosiš ti na svet bebu rasturenoj i bednoj zemlji, korumpiranim političarima ili meni već pre svega sebi i svojoj porodici

Slazem se VD, samo zelim da neko obrati paznju na nas. Da je kako treba da bude, trudnice ne bi trebale da placaju apsolutno nista. Nisam bila u situaciji da radjam do sada i znam da se granica pomerila ali ne mogu da shvatim da se novac baca na gluposti a zalimo se kako nas ima sve manje.
 
И ја сам помислила на то кога су питали да тај новац издвоје за тако нешто...ал нико ме не шљиви...

Мада не разумем ону твоју реченицу ''скупљам новац за царски рез јер нисам еластична и немам двадесет година''...
Први пут чујем да су то разлози за царски рез... јесу ли те то лекари саветовали, уз такву дијагнозу???

Ne nista mi jos nije receno, zelim carski rez zato sto vec imam 36 a ako doktori budu smatrali da je sve ok za porodjaj prirodnim putem moracu da platim svoje strahove. U Betaniji je normalno da se mlatis po stolu 12 sati, dok se neko konacno ne smiluje da kaze "secite" . Traume su manje i za bebu a nisam "nicija" u smislu da ce mi neko pomoci. Sve se placa. Trudnice ovde imaju 24-7 posla pre porodjaja. Pronadji i potplati babicu, plati doktora, daj pare sestrama...Povraca mi se od toga. Mislim da vecina ljudi nema pojma s kakvim pricama porodilje izlaze iz porodilista. Na sve to dodaj da vecina drzi jezik za zubima srecna da je proslo sve jer treba tamo otici bar jos jednom. Eto zasto skupljanje novca. To me najvise cini nervoznom inace sve dobro podnosim s obzirom na godine i radim...
 
Да им је стало до деце, ЗАИСТА би учинили нешто по том питању!
Мене је прошлог месеца гинеколог послао да урадим неке тестове код приватника. Није проблем што сам дала новац (када је беба у питању о томе и не размишљаш), већ што сам то могла да урадим бесплатно уз упут!
То сам сазнала касније...
Али, како би човек зарадио проценат?


Ja sam isto u DZ i to sa licnom kartom. S obzirom na privatni posao koji nekako "ide" zdravstvenu cu moci da overim tek kada drzavi isplatim sve doprinose za proslu i ovu godinu (za proslu po konacnom resenju a za ovu na osnovu prosle obracunske) a cifre su jace za mene. Svejedno jos jedan dokaz da sam u pravu. Nije bitno imamo li posao ili ne, da li smo na bilo koji nacin situirane ili nam rade muzevi, bez obzira da li zivimo u kartonskoj kutiji ili stanu smatram da trudnice moraju imati besplatne sve preglede. Eto ti nisi znala za foru sa uputom, nisam ni ja za mnoge stvari a zasto?! Nas je najlakse oderati jer se rukovodimo time "za bebu mora da ima". Hoce li se neko setiti da pokrene neke akciju povodom nataliteta i ovih problema?
 
Svaka cast svima koji se odluce na radjanje deteta u ovoj zemlji, ali ja to ne nameravam da ucinim (necu reci nikad, jer se nikad ne zna, ali cu se bar potruditi). Prvenstveno zbog toga sto se problemi (novcani i svi drugi) ne zavrsavaju kad dete prohoda i nauci da koristi noshu, cak suprotno, tada tek pocinju. Prvo u koju skolu upisati dete gde ga vecina nastavnog osoblja nece tretirati kao gov.no, zatim da li ce ga i cemu nauciti, pa onda pare koje treba izdvojiti (pored knjiga i pribora) za kojekakve gluposti (tipa obezbedjenja koje sedi u hodniku skole, dok se u dvoristu desava svasta), i slicno.
Ma pri samoj pomisli na sve sto bi me sacekalo hvata me uzas.
Kao sto rekoh svaka cast vama, ali ja nemam snage za tako nesto, i mislim da je necu ni imati.

Mackic, postujem tvoj stav. Sve sto si rekla je tacno. Tu ne prestaju problemi, ali problem treba resavati odmah, u prvoj fazi. Ako se niko ne pobuni sistem ostaje gluv i slep i problem postaje sve veci, valja se iza brda i na kraju ce nas pregaziti...Vec sada nas niko nista ne pita, mi kao da smo u akvarijumu na testiranju ko ce preziveti...To mi ide na nerve. Svesni smo da problem postoji ali kad se niko nece pobuniti svi cutimo i furamo dalje u smislu nesto ce nam iskrsnuti. Ako ostanes pri takvom stavu mi smo gotovi sto je nekome ocigledno i cilj. Postoje narodi koji se razmnozavaju geometrijskom brzinom a mi istom izumiremo.
 
Srbiji nije stalo do povecanja nataliteta,a one kreature u skupstini bas zabole za nasu decu.Srbija je trulez od drzave.
Preporucujem ti da ne gledas TV i ne citas novine,jer ces se u protivnom samo nervirati.

Bilo bi lepo kada bih mogla da zivim u okruzenju i da ga ignorisem ali ne mogu. Suvise toga smrdi ovde. Sebicno bi bilo ne priznati s moje strane, da ovo nije problem od juce, od kada sam ja u redovima trudnica, ali sada jeste i moj problem. I naravno, dok god budem mogla da mrdam i dizem dzevu ja cu to raditi, do porodjaja. Pisacu svima na koje se ovaj problem odnosi. Sto se tice kreatura spavajuci u skupstini, cackajuci noseve i prozivajuci tudje babe i striceve zaradjuju mesecno onoliko koliko jednoj trudnici treba da isfula citavu sezonu. Najlakse je reci ja ih nisam birala ( a ove nisam) i to me jos vise nervira.
 
Ne nista mi jos nije receno, zelim carski rez zato sto vec imam 36 a ako doktori budu smatrali da je sve ok za porodjaj prirodnim putem moracu da platim svoje strahove. U Betaniji je normalno da se mlatis po stolu 12 sati, dok se neko konacno ne smiluje da kaze "secite" . Traume su manje i za bebu a nisam "nicija" u smislu da ce mi neko pomoci. Sve se placa. Trudnice ovde imaju 24-7 posla pre porodjaja. Pronadji i potplati babicu, plati doktora, daj pare sestrama...Povraca mi se od toga. Mislim da vecina ljudi nema pojma s kakvim pricama porodilje izlaze iz porodilista. Na sve to dodaj da vecina drzi jezik za zubima srecna da je proslo sve jer treba tamo otici bar jos jednom. Eto zasto skupljanje novca. To me najvise cini nervoznom inace sve dobro podnosim s obzirom na godine i radim...

Бојим се да си се накупила страхова од којекаквих страшних прича, сасвим непотребно!

Нисам лекар, али знам да је царски рез ОПЕРАЦИЈА (под тоталном анестезијом!) и да се ради само уколико постоје здравствени разлози за то, а ни године ни ''нееластичност'', а још мање страхови од болова нису индикације да те неко изложи таквој операцији.

''Млаћење по столу'' се зове порођај и да је природа предвидела да се то изведе безболно и за два минута - тако би и било. Нема потребе силовати природу, ако нема разлога за то. Ниједан лекар ти неће учинити такву ''услугу'' ако не постоје медицински разлози, а и не знам зашто би се добровољно излагала сечењу, анестезији, шок-соби, дужем останку у породилишту, дужем и тежем опоравку..укратко - много већој муци и комликацијама?

Издржале су све друге жене - издржаћеш и ти! Само говори себи да ниси ништа гора од других! Ако је могла глупа Снежа....:lol: :wink:

Главу горе, и не дај да те опхрва паника и страхови! Праве муке родитељства долазе тек касније...хехехе...:wink::twisted:
 
Mackic, postujem tvoj stav. Sve sto si rekla je tacno. Tu ne prestaju problemi, ali problem treba resavati odmah, u prvoj fazi. Ako se niko ne pobuni sistem ostaje gluv i slep i problem postaje sve veci, valja se iza brda i na kraju ce nas pregaziti...Vec sada nas niko nista ne pita, mi kao da smo u akvarijumu na testiranju ko ce preziveti...To mi ide na nerve. Svesni smo da problem postoji ali kad se niko nece pobuniti svi cutimo i furamo dalje u smislu nesto ce nam iskrsnuti. Ako ostanes pri takvom stavu mi smo gotovi sto je nekome ocigledno i cilj. Postoje narodi koji se razmnozavaju geometrijskom brzinom a mi istom izumiremo.

Pa mozda je doslo vreme da i mi izumremo. Mada se to nece desiti bas tako skoro. Jesu li bese Tarabici rekli da ce se Srbi urazumiti tek kad svi budu stali pod jednu sljivu? Za sada jos uvek mozemo da stanemo pod dve sljive, tako da nema razloga za frku.:lol:
Mozda zvuci sebicno ali ja nemam nameru da sebe i svoje potencijalne potomke zrtvujem za ovu zemlju, jer je sudbina ljudi ovde vrlo relativna. Ko mi garantuje da nece izbiti rat bas onda kad moje dete bude stasalo za vojsku. Ja imam dovoljno zivaca samo za sebe, mog psa i buduceg muza (tj zivotinog saputnika jer nisam pristalica braka). Sve preko toga ne dolazi u obzir.
 
Ako ostanes pri takvom stavu mi smo gotovi sto je nekome ocigledno i cilj. Postoje narodi koji se razmnozavaju geometrijskom brzinom a mi istom izumiremo.

hajde da probamo da baratamo sa činjenicama
da li je veći natalitet u razvijenoj Vojvodini ili na nerazvijenom jugu
isto posmatranje se može izvesti i u svetskim okvirima
hoću reći isti problem je prisutan i na razvijenom zapadu
ako misliš na primere iz bliskog komšiluka misliš li da je kod njih razmnožavanje geometrijskom brzinom posledica sistemskih mera, brižne države i kulturnih poslanika
 
Da li je Srbiji stalo do nataliteta? Ne.
Stalo je uvoznicima pelena. Bebe su unosan biznis, kao i ostalo sto ukljucuje emocije.

Dete smo napravili i ja sam je rodila jer smo tako zeleli, muz i ja, ne babe i dede i ostali "zasluzni gradjani". Nikome nisam nista "iskesirala", imala sam uslove i negu u bolnici iste kao i sve ostale zene (mada sam dosta prelezala u toj bolnici tokom trudnoce). Ono sto mi je u trudnoci odnelo najvise para su bile specificne vanbolnicke analize i lekovi, moj individualni problem.

Elasticnost koju pominjes i tvoje godine, to nema blage veze i logike sa time da li ce porodjaj biti prirodni ili carski. Ne razumem danasnje trudnice koje smatraju da je carski zezanje, laksi nacin da rode dete, kao manje oli, komfornije je... Kako sebicno.
 
Prvo, trebalo bi da svi radjamo decu za sebe, jer ih zelimo a ne za drzavu u kojoj zivimo. Lichno, zabole me mnogo da li je kome u ovoj zemlji stalo do nataliteta, mogu da isplacuju i po 1000 evra za svaku bebu koja se rodi, to opet na dugorocnom planu nije ni deseti deo novca koji je potreban da se to dete odgaja, shkoluje, lechi... Nije ni znak dobre volje vec milostinja.
 

Back
Top