Savez računovođa i revizora Srbije

Od sada na www.*************/srrs Revizija i interna kontrola 2.9 zadatak direktno sa ispita iz juna 2008. tako to izgleda. skidajte i vezbajte. ps.veliki pozdrav koleginici dobrotvoru koja nam je ovo ustupila i veliki joj pozdrav saljem :) Slobodno downloadujte,iako na sajtu pise da fajl nije nadjen,radi provereno!
 
Poslednja izmena:
mi smo gledale, zadatak nije tacan. ne slaze se aktiva sa pasivom za 5.000 (bioloska sredstva). Takodje, ne slaze se ni gubitak iz bilansa uspeha sa gubitkom iz bilansa stanja. da li je neko bio u decembru na polaganju ispita iz revizije? mi smo bili na predavanju prosle nedelje i profesor nam je pokazao neke zadatke koji nisu ni slicni ovom iz juna.
 
zaboravio sam i ovo: u nedelju sam bio na 2.7. lose sa prosao. na ovom ispitu nema teorije uopste! samo zadaci 4 kom. 2 nose po 30bodova,a 2 po 20. nekakav prvi zdatak je OBAVEZAN!!! pronasao sam osobu koja je uspela nekako da prepise test,cim se budem dokopao,postavicu ga.
I ponovo: ako neko ima 2.9 ili 2.8 test sa polaganja,neka se obavezno javi. SVAKI TEST KOJI JE NEKADA BIO JE VEOMA DRAGOCEN I NEMOJ TE GA CUVATI SAMO ZA SEBE! HVALA :)

Kolega, jel' imas neke zadatke sa ispita u vezi sa ispitom 2.7?
 
Hvala na upozoreju,upravo racunam,ako resim zadatak postavicu ga.

mislim da ovaj zadatak nije u redu. ne slaze se aktiva i pasiva za prethodnu godinu u bilansu stanja za 5000 (verovatno bioloska sredstva). U tekucoj godini ih nema, a nemamo nikakav prihod ili rashod po tom pitanju. Takodje, ni gubitak iz bilansa uspeha ne odgovara gubitku iz bilansa stanja.

Mi smo bili na predavanju pre nedelju dana i profesor nam je dao neke zadatke koji su daleko laksi od ovog sto je bio na ispitu; samo treba da se napise misljenje. Da li poznajes nekoga ko je polagao u decembru reviziju? Interesuje me da li su i u decembru imali zadatak kao sto je ovaj iz junskog roka.
 
Zadatak pocinje sa izvrsili ste reviziju,znaci tekucu godinu,konstatujemo da bilans stanja iz prethodne godine nije uredu neslaze se aktiva i pasiva za bioloska sredstva(da li je vrsena revizija za prethodnu godinu)ili se radi prvi put,ako se radi prvi put mora se utvrditi sta se desilo,sto se tice gubitka iz bilansa uspeha nemora da se slaze sa gubitkom u bilansu stanja jer u bilansu stanja su akumuliranji gubici iz svih prethodnih godina(340.341).nisam nista racunala samo gledam zadatak na racunaru,sta je sa ovim investicionim nekretninama kako se iskazuju(gde je amortizacija ili obezvredjivanje)sve ovo treba da pise u napomenama,a mislim da ni racunski nije tacna.Kako se smanjio kapital?(pokriven gubitak-gde je odluka,otkuda rezerve?)vrlo je konfuzno,napominjem nisam se bas kompletno posvetila ovom zadatku.Drustvo pomagacemo se pa cemo naci resenje-pozdrav.
 
Zaboravih da napisem,napomene uz ovaj izvestaj nisu dobre,zalihe robe se vode po nabavnoj ili po prodajnoj ceni stim sto se na kraju godine svode na nabavnu cenu preko prosecne razlike u ceni,nigde nije obelodanjeno za ove zalihe koje nisu imale prometa da li je vrseno obezvredjivanje,po ostalim rashodima rekla bih da nije,sta je sa strukturim prihoda rashoda,potrazivanjima i obavezama,metod obracuna amortizacije.Da me neko pita ja bih dala NEGATIVNO misljenje,ovAJ OBRACUN NIJE RADJEN U SKLADU SA MRS.
 
Zadatak pocinje sa izvrsili ste reviziju,znaci tekucu godinu,konstatujemo da bilans stanja iz prethodne godine nije uredu neslaze se aktiva i pasiva za bioloska sredstva(da li je vrsena revizija za prethodnu godinu)ili se radi prvi put,ako se radi prvi put mora se utvrditi sta se desilo,sto se tice gubitka iz bilansa uspeha nemora da se slaze sa gubitkom u bilansu stanja jer u bilansu stanja su akumuliranji gubici iz svih prethodnih godina(340.341).nisam nista racunala samo gledam zadatak na racunaru,sta je sa ovim investicionim nekretninama kako se iskazuju(gde je amortizacija ili obezvredjivanje)sve ovo treba da pise u napomenama,a mislim da ni racunski nije tacna.Kako se smanjio kapital?(pokriven gubitak-gde je odluka,otkuda rezerve?)vrlo je konfuzno,napominjem nisam se bas kompletno posvetila ovom zadatku.Drustvo pomagacemo se pa cemo naci resenje-pozdrav.

Ako gledamo isti zadatak, gubitak iz prethodnih godina je pokriven delom iz osnovnog kapitala, a delom iz rezervi, sto znaci da u tekucoj godini nema prenetih gubitaka. U tom slucaju gubitak iz Bilansa uspeha treba da se poklopi sa gubitkom iz Bilansa stanja za tekucu godinu. Ovde se razlikuje za nekih 469 dinara.
 
Pokusavam da uradim zdatak iz revizije ne ide. Sta mislite,da li ako ne moze to da se sredi,da onda treba da se ostavi tako i napise ono negativno misljenje? to je neka moja ideja

Ukoliko je ovako postavljen zadatak, znaci da treba dati negativno misljenje. Mislim da ne postoji nacin da mi to nekako sredimo, jer nemamo nikakvih podataka. Moze se samo napisati zasto se daje negativno misljenje - ne slaze se aktiva sa pasivom, ne slaze se gubitak iz BS i BU, ne slaze se smanjenje osnovnih sredstava sa iznosom amortizacije. Najgore je sto je pod a) u tom zadatku da se sastavi BS i BU. Ne znam kako je mislio da se to uradi. To nosi 15 poena.
 
i mene potpuno brine ovaj zadatak.
kada se iskuljuce 5.000 din na bio sredstvima imamo bilans stanja koji je u ravnotezi, imamo pokriven gubitak iz 2006 delom iz kapitala delom iz rezervi, i ostaje nam gubitak od 67.319 u 2007 g.
E sad, gubitak iz b.u i iz b.s se razlikuje za onih 469 din...
Imam neki utisak da je trik u povecanju zaliha, to zasigurno menja bilans uspeha - tu je stos garant.
A ona zastarela potrazivanja ne tangiraju nista osim same strukture bilansa stanja?
jel sam u pravu?
 
Da li moze nekako da se proveri sta su od zadataka imali u decembru 2008?

probacu da dobijem neki info.

Koliko ja znam finta je da napisemo pozitivno revizorsko misljenje.., mislim da treba ici na to da su beznacajne greske, tipa statiskicki zanemarljive ispod 2%. jer kad se stavi u odnos 469 din sa ukupnim prihodima to je 0,13% sto je slozicete se malo. Onda, AMS se ne slaze za 315 din sto je ili kursna razlika ili greska ali ponovo jako sitna.

I onda treba napraviti pricu da usled zanemraljivih gresaka dajemo pozitivnu ocenu.

E sad pitam se da li dobro razmisljam?

hjde malo kreativnog racunovodstva sa proaktivnim pristupom! ha ha ha.....ali jos uvek me muci napomena o povecanju zaliha robe..
 
Poslednja izmena:
Vi ste se raspricali,a ja sam bila odsutna,koleginica se sigurno sali kada misli da treba dati pozitivno misljenje,meni je ovaj zadatak je vrlo glup ovakve fin.izvestaje nebi primila narodna banka,vratila bi da se urade korigovani fin. izvestaji.nemoze da prodje racunski neispravan fin. izvestaj,a i da zamislimo da je to proslo,ovde nisu postovani MRS i MSFI.sve iskazane pozicije u fin. izvestajima moraju biti dokumentovane, tacne, i obelodanjene u napomenama.po mene NEGATIVNO ILI UZDRZAVAJUCE MISLJENJE.
 

Back
Top