KORUPCIJA U ZDRAVSTVU?

Да узмемо пример ГАК-а у Београду. Дође жена да се породи и лекар јој каже

- Знате, да би сте имали успешан порођај, морате ми платити 500 евра. Наравно ту су и трошкови порођаја, па ако желите присуство свог мужа на порођају и слични трошкови.

- Али како да вам дам 500 евра, кад немам. - каже жена запрепашћено

- Па зашто сте правили дете ако немате новца за порођај. - каже лекар

Зашто нас остало онда чуди?
 
Ja sam pre mesec dana imala bliski susret sa urgentnim centrom. Neverovatno iskustvo. Mojoj majci je pozlilo i naravno, pošto ne postoji druga ustanova za te situacije, odveli smo je tamo.

U prvoj ordinaciji u koju sam uša, sestra je pitala: "šta je to"? Zbunila sam se, stvarno nisam znala na šta misli, kad ono mislila je na majku, ja onako zbunjena odgovorila da je to moja majka, ona je mislila da sam ja drska i tako je krenulo. Od 10 do 17 h - ceo dan, od ordinacije do ordinacije.

Da sam znala kome da platim, ne bih pitala koliko, samo da ne prolazim kroz sve to. To nema cenu, a da li da kažem koliko se majka namučila. Čim je neko stariji od 60 godina, može slobodno da ne ide tamo. Bolje mu je da umre kod kuće.
 
Znam ,problem ali nema racuna gde to ide......ispadne da uz razna ''podmazivanja'', moras da platis duplu sumu.....ne kazem da je doktorima i ostalima lako.....I oni dele sudbinu kraha drustva i instutucija, zapocetog u vreme komunizma a nastavljenog u vreme Svinjosevica.....Cini mi se da je malo bolje......
 
Ovo je odlicna tema al bojim se da nece opstati, a na Zdravlju nikako jos te uhvate na zub. Cinjenica je i hvala bogu da nisu svi lekari isti, al bar polovima je korumpirana iz sve snage. Mene uskoro ocekuje porrodjaj i uopste mi nije svejedno u cije ruke da odem.
 
baki 75:
Ovo je odlicna tema al bojim se da nece opstati, a na Zdravlju nikako jos te uhvate na zub. Cinjenica je i hvala bogu da nisu svi lekari isti, al bar polovima je korumpirana iz sve snage. Mene uskoro ocekuje porrodjaj i uopste mi nije svejedno u cije ruke da odem.

Nadam se da ces dobro proci.Znam da ti nije svejedno.Nemoj o tome mnogo da razmisljas,bice ti lakse.Zelim ti srecu.
 
no_problem:
Па плаћамо ми здравствено и не мало. Ево на пример, порези и доприноси по глави су 12.000 динара месечно, па ти сад види :)

Oa zdravstveno osiguranje je 5.95% na bruto platu i to sve puta dva,na teret radnika i na teret poslodavca.Nije malo,slazem se.Ali kad se i usudite da krenete na neki pregled treba da odvojite mnogo vremena i pitanje je da li ce te uopste stici na red.Ionako pre ili kasnije sve platite.
 
baki 75:
Ovo je odlicna tema al bojim se da nece opstati, a na Zdravlju nikako jos te uhvate na zub. Cinjenica je i hvala bogu da nisu svi lekari isti, al bar polovima je korumpirana iz sve snage. Mene uskoro ocekuje porrodjaj i uopste mi nije svejedno u cije ruke da odem.


Ma biće to sve super, videćeš. Samo nemoj da se plašiš i slušaj lekare. Srećno.
 
Moreplovka....:
Ovo su statisticki podaci:
Lekar u D. zdravlja – 45. 460
Lekar specijalista – 52 600

Smatram da i nije tako mala.Ako im se ne svidja nek traze bolji angazman.


Male su to plate, stvarno male. Dobro, za nekog fizikalca koji radi za 12000 to je ogroman novac, ali je realno stvarno malo.

Mada se većina njih (naročito specijalisti sa klinika), prilično dobro organizuju i po privatnim klinikama, pa nadomeste razliku.
 
Problem je u lekarskoj struci- oni se od svih struka najbolje i najvise "drze medjusobno''. Oni koji su kobajagi zaduzeni za kontrolu zdravstvenog sistema su u stvari isto deo tog zdravstvenog sistema-Tipa -U Etickom komitetu lekarske komore sedi osoba koja radi u istoj zdravstvenoj ustanovi kao i ona ciji se slucaj raspravlja u Etickom komitetu..

Resenje mora da bude sistemsko,i drzava mora da se umesa u posao lekara,kao sto se mesa u poslove svih drugih,i oni ne smeju da budu zasticeni medvedi...To treba da se radi na vise nacina-ako se ne mogu krivicno osuditi-neka postoje fondovi osiguravajucih drustava iz kojih ce se isplacivati novac za svaku lekarsku gresku,pa ce onda sama lekarska struka da se obracuna sa tim lekarima,odstranice ih, jer pare su pare....


Druga stvar su farmaceuti,koji se ne bune previse protiv diktature lekara jer sami primaju ogromne pare,pa ih bas briga da se bune-samo bi imali vise posla. Znaci obracun u samom zdravstvenom sistemu-farmaceuti moraju da dignu glas protiv lekara i da se izbore za svoju profesiju..To znaci da su farmaceuti ti koji poznaju hemiju, vecina lekara nema pojma o njoj. Ne moze lekar da daje terapiju a da se pre toga ne posavetuje sa farmaceutom.Znaci, na svakom odeljenju u bolnici treba da postoji po jedan farmaceut,a ne kao danas da jedini farmaceut u bolnicama bude onaj koji radi u bolnickim apotekama,koji je zaduzen jedino za nabavku lekova od dobavljaca (znaci radi isto sto i radi jedan obican menadzer u mesari ili parfimeriji npr.) i izvrsava naredjenja lekara... To ne bi smelo da bude tako...Tako ce se postici da se jos jedna struka umesa u lekarski posao,kontrola ce biti laksa,i lekari ce biti oprezniji,pa im se lekarske greske nece tako cesto desavati...
 
Ali kod nas je sve tako gde god da odes prvo moras da pitas da li nekog poznajes, nista ne moz' normalno, imao sam tu ''srecu'' da sam radio u bolnici i nagledao se svega i svacega, mislim da su ti ljudi koji tamo rade odrveneli od osecanja, ili samo rade na pare :evil:
 

Back
Top