TURBO FOLK SRPSKE ESTRADE

Oni koji su dobro podstakli turbo-folk su i Milić Vukašinović i Bijelo Dugme, u ranoj fazi, sa svojim poskočicama, pa je nastavila upravo Lepa Brena. Kasnije su ovi sve to samo razvili u najveće zlo na čelu sa Pink televizijom kao propagandnom mašinerijom zatupljivanja narodnih masa u Slobino vreme. Evo, i dan danas se mnogi ne opametiše. I tako s kolena na koleno se prenosi glupost u formi turbo-folka. Sve spodoba do spodobe.
 
Turbo-folk je mutant, stvoren ranih 90-ih godina, tako što je jedan koji ne zna da peva, zajedno sa jednim i/ili više koji ne zna da svira osmislio (u nedostatku bolje reči) neku 'pesmu'. Pošto ovakva tvorevina ne zahteva veliko naprezanje, ubrzo postade vrlo popularna medju širokim narodnim masama, a većina slušača turbo-folka još ni do današnjeg dana nije došla k sebi. Imajući u vidu da je to mutant, razmnožava se prostom deobom, otporan je na sve, i nikako ga ne možemo ubiti.
Užas.
Nikada mi nije bilo jasno, šta čovek treba da ima u glavi da bi izmislio tekst (!), npr. "da l te peku u daljini moje suze na haljini", i sl.
 
raisepostcount-1.gif


8-)
 
Mane: najgori muzicki zanr ikada, u svakom zanru mozete naci dobru pesmu, a u ovom ne, muzika kokainska, tekstovi umobolni i da ne pricam dalje
vrline: ?
Rodonacelnici:Bjelo dugme, Fahreta Jahic, Juzni vetar.
drugi najpoznatiji predstavnici: mafijaska koka Ceca, Tarmi Ricmi, Aca "u zabludi sam da sam roker" Smrkas, Jelena Krestelusa, Ivan Gavrilovic dizelas, Mira Skoric, Dzej patuljak Ramadanovski itd.
 
Vrline: ni po medicinskom objashnjenu ne mogu da se nadju
Mane: shteti ljudskom umu, zatupljuje, ogranichava, postavlja pogreshan sistem vrednosti kod mladih ljudi koji su prvenstveno tome okrenuti u ovom shupku sveta zvanom Srbija. Melodije pokradene u glavnom od blisko istochnih i daleko istochnih etno izvodjacha, pomeshanih sa modernom elektronskom muzikom i Bregovicevim rock n' roll-om! Postoji vishe shablona po kojima se textovi sklapaju: prevara, raskid/razvod, osmatranje materijalnog statusa (u glavnom ribe pevaju pesme koje se tichu materijalnog i finansijskog bogatstva)... I Brena nema nikakve veze sa nastankom turbo folka, za postanak tog djubreta obratiti se, "citiram: rock ikoni, majstoru etno muzike, majstoru klasichne muzike" al' sve u svemu najboljem ucheniku resavske prepisivachke shkole i plagijatoru van svog i bilo chijeg vremena Goranu Bregovicu.
 
Mane: mnooooogo
Vrline: nema
Stvorio:Slobodan Milosevic u doba svoje vladavine

Jao bre,dokle vise?Pa je l' Sloba bio kompozitor ili predsednik?:roll: Turbo folk je ocito produkt dugotrajne opstipacije nekog tzv.kompozitora.To je jedna vestacka tvorevina,u sustini papazjanija,koju karakterisu pop(ili tehno,pa cak i rok) matrice,sa ubacenim trilerima i na sve to nasnimljen glas nekog "pevaca",koji zavija kao hodza sa minareta.Mislim da je Ivan Gavrilovic sa svojom "200 na sat",definitivno skolski primer za to(jedino sto je toliko operisan od sluha,pa nije mogao posteno ni da zavija).Glavni propagatori ovog pravca bili su TV Lijander i TV Stink.I opet,glavni krivac za sirenje ovog subkulturnog fenomena i njegovu ekspanziju je upavo nas narod,koji je to prihvatio.I apsolutno je apsurdno sve to svesti na indivudalnu krivicu nekog pojedinca.Da se to nije "primilo" u narodu,to bi vrlo brzo nestalo.E sad,zasto se to primilo,to ima duboke korene u "Dugmetu" i pastirskom roku,zatim tzv.new primitivizmu itd.
 
Poslednja izmena:

Back
Top