Zasto svi beze od tehnickih nauka

Fakultet sam upisao kad se prijavljivalo dvostruko vise od predvidjenog broja brucosa i kad je diplomirane odmah cekao posao i stan.Nazalost,degradacija i osiromasenje drustva prvo pogadjaju sofisticirane grane privrede (dajte samo hleba i igara).Od 2000.se stanje lagano popravlja,puno mojih kolega ima dobroplacen posao ali desetogodisnji pad je ostavio posledice...previse nas ima da bi se svi zaposlili u malobrojnim dobrim firmama.
Pitanje je za veliku diskusiju da li je drzava trebala da dozvoli da propadnu veliki sistemi ili je trebala da proda jos pocetkom 90-tih.
S druge strane,diploma dipl. ing. ti ne daje blanko garanciju za uspeh.Previse je inzenjera koji ne umeju ni sijalicu da promene i sede po nekim biroima i igraju pasijans.Radim u struci 15 godina,promenio sam dosta firmi (imao i svoju) i pruzio porodici dobar zivot.Ko poseduje znanje,sigurno ce uspeti.Mogao sam da odem kao vecina mojih kolega 92. ali nisam.Da li sam se pokajao....ni sam ne znam.Sto se tice zarade-ne bih ni tamo zaradio mnogo vise nego ovde,jedino bih porodicu postedeo stresova oko raznih ratova,inflacija,demonstracija i sl. s**nja koja su nas pratila.
Moj savet svima koji su orjentisani ka tehnici (kao ja sam neki strucnjak da delim savete:lol:) da se ne dvoume mnogo.Para ima i u tehnici samo treba znati.
 
ja zavrsavam masinstvo, i ne mislim da je bas tako ocajna situacija, sto se tice posla..cak i nemam neki prosek da glava zaboli, oko 7.7 a imala sam par ponuda za posao.. daleko je teze zavrsiti i izboriti se sa mehenikama nego naci posao.. tako da preporucujem svima, koji vole tehnicke nauke, da upisu, i da ne brinu oko zaposljenja
 
Nikako me mogu da shvatim zasto nismo na ceni. Kad nekom kazes da si inzenjer on te samo pogleda i kaze AHA i bledo te gleda. Bas bih volela da znam sta se desava sa ovom nasom zemljom koja ni trenutka ne vidi potencijal u nama. Strasno...
Pa nešto i ne beže. OK, mnogo ih je manje, ali ima ih :?
I nisam primetila da ne vide potencijal u nama, nego nas generalno bedno plaćaju. A to je neka druga priča...
 
evo i ja kao "kolega" po struci da nesto kazem tj. napisem:
Kao bivsi student elektronike (koju sam napustio na pola) mnogo me je pogadjalo to sto nasi fakulteti proizvode dipl.ing. bez toga da postoji bilo kakva perspektiva za dalje po principu "ucio si mucio si se evo ti diploma".Nasi fakulteti (tehnicki) su skolske ustanove a ne naucne sto bi trbalo da budu i da vuku razvoj cele zemlje dok je u svetu sasvim drugacije tako da na taj nacin guse svaku ambiciju studenta za strucnim i prakticnim napredovanjem vec se sve svodi na izucavanje teorije.Van zemlje si cenjen PRVO po znanju pa ter po diplomi itd.
Nadam se da ste razumeli sta sam hteo da kazem da ne pisem vise.
Izvinjavam se ljudima sa ostalih fakulteta ali tehn. fakulteti su malo tezi jer dok sam ja vukao lenjire i graficke studenti prava i ekonomije su isli sa rukama u dzepovima i nisu strepeli da im celodnevni rad propadne zbog guzve u gradskom autobusu ili od iznenadnog pljuska.
Pozdrav svima
 
Ovo je zemlja u kojoj se više cene preprodavci,prevaranti i kriminalci nego oni koji su u stanju da nešto stvore. Zato i jesmo tu gde smo. Moja preporuka svim inženjerima i naučnicima je uvek bila i biće - hvatajte prvu priliku za inostranstvo da vidite kako žive ljudi.
 
:lol:
evo i ja kao "kolega" po struci da nesto kazem tj. napisem:
Kao bivsi student elektronike (koju sam napustio na pola) mnogo me je pogadjalo to sto nasi fakulteti proizvode dipl.ing. bez toga da postoji bilo kakva perspektiva za dalje po principu "ucio si mucio si se evo ti diploma".Nasi fakulteti (tehnicki) su skolske ustanove a ne naucne

nije istina. Nasi fakulteti (tehnicki) u donosu na fakultete u ostalim zemljama se mnogo vise baziraju na naucnom radu i apstraknom misljenju, nego na prakticnom radu. I nama je problem da sa takvog metoda predjemo na metodu: uradi nesto, a ne mudruj. Bila sam u raznim zemljama, a zavrsila sam fakultet koji su ti na pola napustio.:mrgreen:

sto bi trbalo da budu i da vuku razvoj cele zemlje dok je u svetu sasvim drugacije tako da na taj nacin guse svaku ambiciju studenta za strucnim i prakticnim napredovanjem vec se sve svodi na izucavanje teorije.Van zemlje si cenjen PRVO po znanju pa ter po diplomi

Osim sto van zemlje, za pola sta skapiras sve sto ce treba da se radi, a ostali raspravljaju i sastance po ceo dan. Osnovni problem ovde je sto mi sami, tj inzenjeri ne cenimo svoje znanje. Od prve godine faksa si glup i nista ne znas.

Nadam se da ste razumeli sta sam hteo da kazem da ne pisem vise.
Izvinjavam se ljudima sa ostalih fakulteta ali tehn. fakulteti su malo tezi jer dok sam ja vukao lenjire i graficke

na etfu?!?! :mrgreen:

na etfu ima sto se crtanja tice ima jedan deo ispita i to samo na smeru energetika...tako da ti ovo i nije relevantni argument. ostali tehnicki fakulteti crtaju mnogo vise. Ali zato ima mnogo drugih otezavajucih okolnosti ipravila.

studenti prava i ekonomije su isli sa rukama u dzepovima


stiklicama , carapicama, frizuricama...i bezali od pljuska...
osim toga sto nisu nedeljom u 8 ujutru isli na ispite..ili na vezbe u 20h petkom..heheh..taj deo mi je bio omiljeni...:mrgreen:


i nisu strepeli da im celodnevni rad propadne zbog guzve u gradskom autobusu ili od iznenadnog pljuska.
Pozdrav svima


Pozdrav tebi!
 
ja sam upisao elektrotehniku prosle godine. to je jedino sto sam zeleo da upisem (gimnazijalac),
i zbog brojnih problema (licne prirode), nakon puno truda i rada, u zivotu nisam toliko truda ulozio naucno gledajuci, cu izgleda biti primoran da obnovim godinu.... teski udarac za moju licnost, ali da postanem dipl ing to mi je sad najveca zelja. bicu na krovu sveta kad to uradim
 
Pa za neke faqultete treba bogami znati razmishljati:fiziku, matematiku, informatiq...
Za neke ti je potrebno da si strtebertitis...

Ali za inzenjerstvo treba i da razumesh i da bubash.:eek:

Сложио бих се с овим и још бих додао да мораш да размишљаш, да се снађеш и по мени најважније да не будеш у шаблону, већ сваком проблему да приђеш на свој начин и да га решиш на свој начин (наравно тачно). Сваки проблем се може решити на више начина.... И да идеја је најважнија...
 
U svakoj malo razvijenijoj zemlji inženjeri su najcenjenija radna snaga,baš zato što i u inostranstvu tehničke nauke upisuje mali broj ljudi,jer tehnika zahteva dosta odricanja i konstantnog rada.S druge strane, ekonomista,pravnika i filozofa imamo preko glave,iako se stalno potencira baš suprotno. Inženjer može naučiti ekonomiju u onoj količini koliko mu je potrebno za obavljanje svog posla,a da li ekonomista može da savlada tehniku? Dok ne zaposlimo inženjere ne možemo biti ozbiljna država, već samo neka trgovačko-bankarska kolonija kakvih u svetu ima koliko hoćete, moramo da se iščupamo nekako iz tih kandži,ako to ne uradimo,nastavićemo da trgujemo i da se trampimo kao u Srednjem veku.Tu posla ima samo za mešetare i lopove
 

Back
Top