НА ДАНАШЊИ ДАН - ЗЛОЧИНИ НАД СРБИМА

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.180
NA DANAŠNJI DAN

Zločini nad Srbima u BiH i Hrvatskoj
Spaljeni blizanci stari 18 meseci


Povodom 15 godina od stradanja Srba, stavljamo na raspolaganje dokumentaciju o licima srpske nacionalnosti koja su ubijena u masovnim pokoljima juna 1992. Pozivamo čitaoce da pomognu u otkrivanju zločina i dopuni podataka koje saopštavamo i kompletiranju dokumentacije Centra za istraživanje zločina nad srpskim narodom

Pripremio: Milivoje Ivanišević
Za navedene zločine još niko nije odgovarao i nema kažnjenih ni muslimana ni Hrvata. Treba i zločince i njihove vlasti podsetiti na ono što su počinili našim sunarodnicima u BiH tokom proteklog rata. Mi pokrećemo pitanje bar moralne odgovornosti, ako vlasti izbegavaju da pokrenu zakonsku krivičnu odgovornost za navedene zločine.

Bravnice, relativno veliko, uglavnom srpsko selo (Srba 742, Hrvata 4, muslimana 108, Jugoslovena 12) u opštini Jajce napadnuto je 1. juna 1992. Napad su izvršile veoma brojne oružane formacije Armije BiH sastavljene od ljudi koji su regrutovani iz muslimanskih i hrvatskih naselja sa područja ove i susednih opština.

Najvećim delom napad je usmeren prema zaseoku i lokalitetu Bukovica. U odbrani sela ubijeno je više meštana, branilaca i civila srpske nacionalnosti. Mnogi civili, posebno žene sa decom i starije osobe, izbegli su iz Bravica u susedne opštine Šipovo i Mrkonjić Grad. Znatan deo zgrada u selu je oštećen i razoren. Srpska imovina opljačkana.

Žrtve: 1) Slavko (Simo) Boroja, 1955; 2) Stanko (Savo) Budiša, 1971; 3) Dragan (Božo) Vidović, 1964; 4) Miroslav (Niko) Grabež, 1958; 5) Dragoslav (Stanko) Grabež, 1945; 6) Radivoj (Ostoja) Zekonjić, 1960; 7) Nedo (Branko) Makitan, 1958; 8) Miloje (Petar) Milić, 1968; 9) Anđelko (Mile) Milovac, 1954; 10) Mile (Stojan) Milovac, 1948; 11) Vojislav (Nedeljko) Popržen, 1956; 12) Miroslav (Nikola) Smoljić, 1966; 13) Drago (Stojan) Šarić, 1961; 14) Mile (Petar) Šarić, 1945; 15) Slobodan (Tomo) Šarić, 1959; 16) Neđo (Dušan) Šatra, 1964.

Breza, urbani deo grada. Od početka ratnih sukoba u BiH do uspostavljanja mira, odnosno sklapanja Dejtonskog sporazuma, Breza je bila u posedu muslimanskih vlasti. Zbog toga mnoge činjenice o sudbini i stradanju Srba u ovoj opštini, kao i u ostalim opštinama pod vlašću muslimansko-hrvatske federacije, još su nedostupne stručnim službama koje se bave ovim poslom, a time i javnosti.

To lokalne vlasti u Brezi godinama dosta efikasno prikrivaju, posebno na užem gradskom području. Ipak, jedan od više zločina izvršenih nad Srbima u Brezi nije ostao prikriven pred lokalnom javnošću. Nepoznatog datuma u maju ili junu 1992. u naselju Branjevac ubijeni su i spaljeni u vlastitoj kući majka i njena deca blizanci, skoro bebe od svega osamnaest meseci. Njihov otac je u vreme zločina bio zatvoren, nemoćan i prebijan u nekom od brojnih logora za Srbe. U to vreme u centru grada uništen je i srpski pravoslavni hram Sveti Prokopije.

Žrtve: 1) Slađana Ađić, 1969. i njena deca blizanci 2) Snježana (Radisav) Ađić, 1990. i 3) Siniša (Radisav) Ađić, 1990. Oparci, srpski zaselak muslimanskog sela Brezovice, Opština Srebrenica, u kome muslimani već duže vremena čine većinsko stanovništvo (Srba 64, muslimana 462). Stanovnike ovog srpskog zaseoka napali su 1. juna 1992. susedi iz samog sela Brezovice, kao i naoružani meštani iz okolnih muslimanskih sela srebreničke i bratunačke opštine, borci Armije BiH.

U napadu je ubijeno šest starijih meštana srpske nacionalnosti koji nisu mogli ili nisu hteli da blagovremeno napuste svoje domove. Sve srpska imovina u selu je opljačkana, a 22 kuće spaljene i uništene. Imovinu i stoku zaseoka Oparci raznele su i odnele u svoja domaćinstva muslimanske porodice iz sela Brezovice: žene, deca i roditelji boraca koji su učestvovali u napadu. Ostatak imovine, ono što se nije moglo odneti, zgrade i ostali objekti, razoreni su i spaljeni.

Žrtve: 1) Dragić (Dragutina) Ilić, 1939; 2) Ratko (Momčila) Ilić, 1942; 3) Uglješa (Momčila) Ilić, 1939; 4) Živojin (Cvijetin) Petrović, 1917; 5) Milorad (Drago) Petrović, 1923. i 6) Dikosava (Drago) Petrović, 1932. Neke od navedenih žrtava su ubijene na najsuroviji način.

Srpski Brod, gradsko naselje. Za vreme višemesečne hrvatsko-muslimanske okupacije Srpskog Broda (ranije Bosanskog Broda) izvršen je veliki broj ubistava pojedinih lica i bračnih parova srpske nacionalnosti. Prema raspoloživoj dokumentaciji u samom gradu u toku trajanja okupacije su ubijeni, mnogi pojedinci ili usamljeni bračni parovi bez dece, isključivo srpske nacionalnosti.

Ubistva su organizovali i izvršili, po nečijem nalogu ili samovoljno, pripadnici legalnih vojnih i policijskih vlasti Republike BiH. Jedan od takvih zločina je svakako svirepo i podmuklo ubistvo porodice Mačinka Branka, izvršeno 1. juna 1992. godine u njihovom stanu u ul. M. Tita br. 117.

Žrtve: 1) Mileva (Risto) Mačinko, 1926; 2) Branko (Marko) Mačinko, 1922. i njihov sin 3) Slavko (Branko) Mačinko, 1957.

Biljin, jedno od više srpskih sela (Srba 112, ostalih 1) u Opštini Goražde, napale su 1. juna 1992. oružane formacije koje su sačinjavali muslimani, dobrovoljci, pripadnici Patriotske lige i ostalih vojnih jedinica, iz ove i susednih opština, svrstani u jedinice Armije BiH.

Prilikom napada ubijeno je više meštana srpske nacionalnosti, a izvestan broj povređen, pohvatan i potom oteran u logore, gde se mnogima gubi svaki trag. Veoma malo meštana uspelo je da se srećno izvuče iz Biljina i spas nađe u okolnim srpskim mestima. Srpska imovina, predmeti domaćinstva, aparati, alati, ali i stoka opljačkani su, a nepokretna imovina: kuće, obori, staje i ostalo razorena i popaljena.

Žrtve: 1) Zorka Pljevaljčić, 1929; 2) Milenko (Rado) Pljevaljčić, 1929; 3) Novica (Marinko) Đoković, 1950; 4) Milko (Ostoja) Marić, 1947; 5) Ranko (Radovan) Marić, 1958; 6) Uroš (Nikola) Đoković, 1966.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Уколико и Ви имате нека сазнања о злочинима над Србима - ДОПРИНЕСИТЕ ОВОЈ АКЦИЈИ.
 
Svaki zločin prema nevinima i prema nenaoružanim civilima treba osuditi a zločince javno obznaniti i strpati ih iza rešetaka do kraja života

samo mene interesira ko je po vama veći zločinac

onaj koji je naredio zločin ili onaj koji je izvršio zločin
dal kazna mora biti jednaka i stroga za oba slučaja ili treba praviti gradaciju
(možda nije ni vrijeme ni mjesto da dobijem na to odgovor...al čisto šta vi mislite o tome?)

moje iskrena sućut svim obiteljima žrtava tog odvratnog čina

niti su svi Hrvati niti svi muslimani takvi...nažalost u svakom narodu ima kukolja

mada ovo se nemože nazvat ni kukoljem...nema prikladne riječi za to...

ja sam sretan čovjek jer niti sam ikad bio pobornik ustashke ideologije niti ja niti itko iz moje familije...al jedino što mogu učiniti da na izborima glasam za stranke koje su na drugoj strani obale od te ideologije...čim dalje

(ovo je sve od mene za ovu temu)
 
Jbg kakva je to akcija... Hajde da vadimo iz arhiva ko je koga kako ubio i zakao itd. Hajde da se dobro podsecamo svakog dana i sirimo mrznju koja je i onako jaka.

Cemu to? Bilo je zlocina na svim stranama. Ako pogledas i ratne bilanse shvatices da je poginulo mnogo vise muslimana i od Hrvata i Srba zajedno. Dakle poginulo je duplo vise muslimana u Bosni nego sto je ukupno Srba i Hrvata sirom bivse Jugoslavije.

Tako da ne treba da kukamo kako smo mi nesto zlostavljeni bili, niti smo bogami i porazeni bili (s obzirom na uskoro pripajanje Srpske Srbiji). Mi treba da cutimo, da uzmemo srpski deo Kosova, srpski deo Bosne i da picimo dalje.

jedino sto smo u Hrvatskoj ispusili ali to je izdao Milosevic pa sta da se radi. Tamo smo bas ocisceni.

Ali ponavljam nesto sto sam rekao na drugoj temi.. jedino je bitno da navucemo 100 000 km2 teritorije i bar 9 miliona Srba u jednoj drzavi u Kojoj ni jedna manjina nema vise od 3% prisustva. :) I bitno je da se to odradi diplomatskim prekrajanjem sadasnjih balkanskih granica.

A to ko je kako koga preklao itd to su budalastine. Rat je to. izgubi se covek.
 
deki12345:
Ko o cemu, Hrvati o Blajburgu i Ovcari....

deki,jasenovac,srebrenica,ovcara,bleiburg su SRAMOTA i moga i tvog naroda.

ili da budemo posteni,pojedinci ili grupe tih naroda..


ja sam Hrvatski nacionalista,i ne dozvoljavam da netko bude
veci Hrvat od mene..

no,kad bih imao jednu zelju,ona bi bila..da se jasenovac nikad nije dogodio..

pokoj vjecni SVIM tim JADNICIMA!
 
xam:
deki,jasenovac,srebrenica,ovcara,bleiburg su SRAMOTA i moga i tvog naroda.

ili da budemo posteni,pojedinci ili grupe tih naroda..


ja sam Hrvatski nacionalista,i ne dozvoljavam da netko bude
veci Hrvat od mene..

no,kad bih imao jednu zelju,ona bi bila..da se jasenovac nikad nije dogodio..

pokoj vjecni SVIM tim JADNICIMA!

Hrvatski nacionalista. :) Pa pazi Srbi i ostali narodi jesu klali ali ni jedna nacija balkanska nikada u istoriji nije napravila masineriju za ubijanje tipa Jasenovca u kojoj je ubijeno 700 000 do 800 000 ljudi. To je broj ljudi velik kao cetiri Nova Sada !!!

To dokazuje da ste vi degenericna, divljacka i duboko psihopatoloska nacija kao i Nemci.

Ludaci !
 
Frozen74:
Hrvatski nacionalista. :) Pa pazi Srbi i ostali narodi jesu klali ali ni jedna nacija balkanska nikada u istoriji nije napravila masineriju za ubijanje tipa Jasenovca u kojoj je ubijeno 700 000 do 800 000 ljudi. To je broj ljudi velik kao cetiri Nova Sada !!!

To dokazuje da ste vi degenericna, divljacka i duboko psihopatoloska nacija kao i Nemci.

Ludaci !

Joj, strasno...ima istine u ovome... :?

Pokoj dushama i nek' im je vechni mir... :cry:
 
Herman Nojbaher:

Recept za pravoslavne, koji je primio ustaški vođa i poglavnik, predsednik Nezavisne Države Hrvatske, Ante Pavelić, podseća na najkrvavije religiozne ratove: 'Jedna trećina mora da postane katolička, jedna trećina mora da napusti zemlju, a jedna trećina mora da umre. Poslednja tačka programa bila je i sprovedena u delo. Kada ustaške vođe pričaju o tome da su zaklali milion pravoslavnih Srba - uključujući bebe, decu, žene i starce to je onda, po meni, preterivanje i samohvalisanje. Na osnovu izveštaja koji su stigli do mene, procenjujem da broj nevinih, nenaoruzanih, zaklanih Srba iznosi oko 750 000. Kada sam, po ko zna koji put, u Glavnom štabu stavio na dnevni red izveštaje o istinski užasnim stvarima koje se odvijaju u Hrvatskoj, Hitler mi je ovako odgovorio: 'I ja sam poglavniku kazao da nije moguće samo tako iskoreniti tu manjinu, jer je ona, jednostavno, prevelika. - Da, kada bi čovek tačno znao gde je granica uništavanja jednog naroda"!
Лепо је Хитлер говорио Павелићу... ал` овај нешћеде да слуша!
 
xam:
ko o cemu QURVA o postenju..

Сину тиућуљетне културе

Ти не знаде мрети крај сломљеног мача,
На пољима родним, бранећи их часно
Китио си цвећем сваког освајача,
Певајућ’ му химне, бестидно и гласно.

Слободу си вечно, закржљала расо,
Чек’о да донесу туђи бајонети,
По горама својим туђа стада пас’о,
Јер достојно не знаш за Слободу мрети.

Покажи ми редом Витезе твог рода,
Што балчаком с руку сломише ти ланце,
Где је Карађорђе твојега народа,
Покажи ми твоје термопилске кланце.

С туђинском си камом пузио по блату,
С крволоштвом звера, погане хијене,
Да би мучки удар с леђа дао Брату,
И убио пород у утроби жене.

Још безбројна гробља затравио ниси,
А крваву каму у недрима скриваш,
Са вешала старих нови коноп виси,
У сумраку ума новог газду сниваш.

Бранио си земљу од нејачи наше,
Из колевке пио крв невине деце,
Под знамење срама уз име усташе,
Ставио си Христа, Слободу и Свеце.

У безумљу гледаш ко ће нове каме,
Оштрије и љуће опет да ти скује,
Чију ли ћеш пушку обесит’ о раме,
Ко најбоље уме да ти командује.​
 
slavonija:
svaka zrtva je suvisna zrtva.....samo imas li slucajno neke konkretne, verificirane podatke intern. organizacija o tim zrtvama...jer pocinioci moraju pred sudiju, bez obzira tko su...izvini, ali brojke vam nisu jaca strana...ja imam npr. podatke (izmedu ostaloga) Helksinskog odbora o srpskim zrtvama za i nakon Oluje i broje4vi su drugaciji od onih srpskih izvora...

Naravno da su drugaciji...i naravno da se srpske zrtve brojcano umanjuju... :?

Ali i tome polako dolazi kraj...finansijeri zavrcu (vam) slavine, a istina polako al' sigurno izlazi na videlo...i izaci ce... !!!

I nemoj meni da pricas o helsinskom odboru i inim NVO, jer imam pristupa istima i znam o cemu pricam.
 
Ma kako god okrenes ako si Hrvat onda si deo jedne divljacke i genocidne nacije ... Ti si koljackih gena i to ne mozes da izmenis.. Jednaki ste sa zverima u ZOO vrtu i od tog divljackog primitivizma vas nista ne moze oprati... Avet ustastva ce uvek da lebdi nad Hrvatskom...

Vi ste divljaci koje treba preseliti u Afriku gde im je i mesto... vi ste ljudozderi... aloooo care 700 000 !!!

Pa to Srbima ne bi palo na pamet ni Siptarima da urade... ccc


A sto je najgore cim budete imali sledecu priliku ponovicete zlocine !!!

Al mozete da nas koljete i koljete ali nas ce uvek biti vise i uvek ce nam zemlja biti veca... i ako se ocepi Kosovo... a zato cu da slavim dan kad anektiramo Srpsku da vam se nadjemo na domak Zagreba i da imamo opet mnogo vecu a ne kao sada samo vecu Srbiju !!!


PLJUC! na tvoju nacionalnost.
 
SANDRINAbg:
Naravno da su drugaciji...i naravno da se srpske zrtve brojcano umanjuju... :?

Ali i tome polako dolazi kraj...finansijeri zavrcu (vam) slavine, a istina polako al' sigurno izlazi na videlo...i izaci ce... !!!I nemoj meni da pricas o helsinskom odboru i inim NVO, jer imam pristupa istima i znam o cemu pricam.


pa sto se uzbudujes, vrijeme je da istina izade na vidjelo...
 

Back
Top