Andrić i Antić - srpski velikani

keeway@unlimit

Zainteresovan član
Poruka
107
Nemojte misliti da je ovo negativno natecanje...

Jedan totalno u oblacima, drugi pricvrscen za zemlju, a ipak neprikosnovena vrednost njihovih dela ostavlja bez daha!!!

Pisite, nadamo se da je tema dovoljno aktuelna, mada je knjizevnost transistorijska nauka, koja nikad ne umire...

Dva knjiska moljca (u pravom smislu reci): Mika i Saska
 
"Covek po svome bicu i pozivu nije predmet spasenja i blazenstva, nego stvar koja propada. Jer mi rodjenu krv prolivamo, sto je gore, mi jedan drugog sudimo, stalno, nepotrebno, bezdusno i besmisleno, tvrdim srcem i kratkim razumom. Zato, ako postoji raj namenjen nama ljudima, on je prazan i ostace doveka prazan, a to je kao i da ne postoji. Nema nicega u nama sto bi moglo opravdati postojanje raja. I najvise sto se za nas moglo uciniti, to je da nam je dat san o raju."

Andric, "Znakovi pored puta"


"Biti iz stvarnosti znaci: Ne dodirivati hranu, a osecati se sitim. Ne zapodevati kavgu, a osecati se pobednikom. Biti podnozje planine, a osecati se vrhom."

Antic, "Hodajuci na rukama"
 
Drugu Antić...
Jedan od mojih najdražih...
Andrić: ''Ima neznana formula koja određuje odnos između radosti i bola u našem životu. Stradanje i grijeh se upotpunjuju kao kalup i njegov odeljak. Život nam vraća samo ono što mi drugima dajemo''.
''I što pogledam, sve je pjesma,
i čega god se taknem, sve je bol.''
''Tako obično biva. Oni koje želimo da vidimo ne dolaze u časovima kad na njih mislimo i kad ih najviše očekujemo, a pojavljuju se u nekom trenutku kad smo mislima najdalje od njih. I našoj radosti zbog ponovnog viđenja treba tada malo vremena da se digne sa dna, gde je potisnuta, i pojavi na površini.''
 
''Mnoge se prave stvari
ne postižu umećem,
nego se prave u mukama
od svoje nesigurnosti.''

''Ko nije nebo ugledao u vodi, taj nema pojma šta su ribe na drveću.''

''Kao što ptica ne ostavlja
otiske krila u vazduhu,
tako se i ja krećem
verujući u ono
što bih hteo da vidim.
Možda to znači ućiu unutrašnjost tišine.
Možda to znaći postići ono što ne može svako:
DA ŽIVOT NE BIRA NAS,
VEĆ MI NJEGA BIRAMO.''

Antić...
Preporučujem svima da pročitaju njegovu knjigu ''Horoskop''...
 
Sokolice, drago mi je da si se odazvala, hvala sto brines za Miku i Andru!!! :p

Evo tebi jednog dela iz Horoskopa, posto ga ocigledno volis:

"Ovo je citanka za sve razrede. Zbir mojih detinjih poruka odraslima. Da ne zaborave jezik igracaka. Da ne zaborave mrmljanje kise. Da ne zaborave kikot vazduha ili disanje kamena. Jer najlakse je postati ozbiljno neozbiljan kao odrasli: Oni uvek razmisljaju unatrag..."
 
'' Живот је несхватљиво чудо, које се непрестано троши и осипа, а опет траје и стоји чврсто , као на Дрини ћуприја '' - један од најлепших Андрићевих цитата , из романа '' фреске'' ( како су неки назвали '' На Дрини ћуприју '' ) .
 
Ne licitirajte s vrlinama ova dva vanvremena posmatrača života, pobogu! Naročito ne primislima da se upoređuju, stavljaju jedan ispred drugog...

Interesantna zamisao, ali se njome podilazi kladioničarskoj psihozi, zabavi... dakle, svemu neknjiževnom... a prevtranje u grobu A & A, sigurno nikom ovdje nije cilj ;)


No, tema je već relaksirana mojih strahova :D
 
®:
Ne licitirajte s vrlinama ova dva vanvremena posmatrača života, pobogu! Naročito ne primislima da se upoređuju, stavljaju jedan ispred drugog...

Interesantna zamisao, ali se njome podilazi kladioničarskoj psihozi, zabavi... dakle, svemu neknjiževnom... a prevtranje u grobu A & A, sigurno nikom ovdje nije cilj ;)


No, tema je već relaksirana mojih strahova :D

Ne vidim zasto bi se oni prevrtali u grobu...mislim da to nikako ne bi uradili, jer na ovom svetu postoje ljudi koji ih citaju i cene...

To su nasa dva omiljena knjizevnika i zanimljivo je sto se obojica prezivaju na A...
Zelele smo da postavimo temu za Andrica, posto za Antica vec postoji...ali mi njih dvojicu ne razdvajamo...htele smo da tema bude zanimljiva...

Nista vezano za njih ne moze biti neknjizevno! To zapamti!!!
A malo zabave nikom nece skoditi :wink:

Hvala na odgovoru i na pomoci da ova tema zazivi!

Mika i Saska
 
®:
Dobro, vaša sujeta se da krnjiti, za razliku od mnogo čijih :D

No, da ne spamujemo temu, te njen „natjecateljski šmek” ;)


P.S. Ko od vas dvije piše, a ko smišlja, ili... kako je to potpisivati jednu poruku dvoimeno?

Posto smo zajedno osmislile temu...obe se potpisujemo...nebitno ko smislja, a ko pise...ne bi bilo fer da se samo jedna potpisuje...posto je ovo zajednicko delo...

A ti ne zelis, ili ne znas da napises nesto od ova dva "vanvremena posmatraca zivota"? ;)
 
jane_va:
'' Живот је несхватљиво чудо, које се непрестано троши и осипа, а опет траје и стоји чврсто , као на Дрини ћуприја '' - један од најлепших Андрићевих цитата , из романа '' фреске'' ( како су неки назвали '' На Дрини ћуприју '' ) .

Jedan citat iz istoimene knjige:

"Most je stajao kao osudjen, ali jos u sustini nedirnut i ceo, izmedju dva zaracena sveta."
 
Vecnosti-M.Antic

Ima necega,veruj mi,sto zivi u svim vremenima ovog prastarog univerzuma.Nevidljivog i neuhvatljivog.Necega iza nas, neceg,sto nikad ne moze ostariti.Kao sto ne stari zubor potoka,nego sestalno obnavlja.Kao sto ne stari kruzenje oblaka,nego se vecito podmladjuje.Ima neceg,kao kad uzmes gumicu i mirno izbrises razliku izmedju pre i posle.Ima ta velika tajna izmedju roditelja i dece:stavim ti nista nadlan;ti stisnes saku u pesnicu i cele noci na dlanu drzis stakleni kliker izmisljenog Meseca...

Andric Znakovi

Treba biti ziv i zdrav,da bi se u pisanju moglo biti tuzan i ocajan,jer bolesnici o tom ne govore,a mrtvi cute...

P.S. Ako pravimo uporedjenja,ova dva teksta mozda i nemaju nekih preklapajucih niti,ali mi se dopadaju.Pozdrav svima ,iz osuncanog Cacka,gde se danas mogu videti "Skandalozne bez bermudice",kako je to srocio u pesmi Djole Balasevic.Kiss za Nis i pitanje:Postoji li jos mlecni restoran"Tramvaj"?
 
otisakutami:
Vecnosti-M.Antic

Ima necega,veruj mi,sto zivi u svim vremenima ovog prastarog univerzuma.Nevidljivog i neuhvatljivog.Necega iza nas, neceg,sto nikad ne moze ostariti.Kao sto ne stari zubor potoka,nego sestalno obnavlja.Kao sto ne stari kruzenje oblaka,nego se vecito podmladjuje.Ima neceg,kao kad uzmes gumicu i mirno izbrises razliku izmedju pre i posle.Ima ta velika tajna izmedju roditelja i dece:stavim ti nista nadlan;ti stisnes saku u pesnicu i cele noci na dlanu drzis stakleni kliker izmisljenog Meseca...

Andric Znakovi

Treba biti ziv i zdrav,da bi se u pisanju moglo biti tuzan i ocajan,jer bolesnici o tom ne govore,a mrtvi cute...

P.S. Ako pravimo uporedjenja,ova dva teksta mozda i nemaju nekih preklapajucih niti,ali mi se dopadaju.Pozdrav svima ,iz osuncanog Cacka,gde se danas mogu videti "Skandalozne bez bermudice",kako je to srocio u pesmi Djole Balasevic.Kiss za Nis i pitanje:Postoji li jos mlecni restoran"Tramvaj"?

Hvala na prelepim citatima...ovaj Anticev za roditelje i decu je jedan od mojih najdrazih...
A "Tramvaj" postoji i nalazi se na dve relacije: u trznom centru "Kalca" i u Ulici pobede (sada se valjda zove Ulica Aleksandra Obrenovica). Pozdrav za Cacak!!! :D
 
Ипак Андрић!

Мене ни Антић ни Крлежа не могу да погоде тако дубоко, у само дно душе, као што може Андрић. А поента је, ипак, у дубини захвата, зар не? Андрић ме ишчупа са све кореном, а други ме само заљуљају, као јак ветар.

Крлежа је сувише интелектуалан. Он нам упеца мозак, али не и душу (бар мени).
 
Лепо је читати цитате и једног и другог, али ПОРЕДИТИ ИХ, било би као поредити ротквице и вишње јер имају заједничку особину да су црвене.

...А и некако ми се чини да је Мика био све друго, само не ''књишки мољац''....
 
Hellen:
Лепо је читати цитате и једног и другог, али ПОРЕДИТИ ИХ, било би као поредити ротквице и вишње јер имају заједничку особину да су црвене.

...А и некако ми се чини да је Мика био све друго, само не ''књишки мољац''....

Nisam bas sigurna da Antic nije voleo da cita knjige...

A sto se tice rotkvica i visanja-oni se ne porede procitaj intro ove teme! I svoje kulinarske sposobnosti ostavi u kuhinji-tamo im je mesto. :)
 
Modruna:
Ипак Андрић!

Мене ни Антић ни Крлежа не могу да погоде тако дубоко, у само дно душе, као што може Андрић. А поента је, ипак, у дубини захвата, зар не? Андрић ме ишчупа са све кореном, а други ме само заљуљају, као јак ветар.

Крлежа је сувише интелектуалан. Он нам упеца мозак, али не и душу (бар мени).

"Dubina zahvata"... to mi se svidja. ;) Saglasna sam sa tobom da Andric pogadja u srz ...racionalno, ponekad ostro...Antic je vise za sanjarske duse koje traze iskrivljeni oblak u nanosu vetra...Za Krlezu nemam komentar, jer ovde ne pripada...
 
"Ja hocu da zagledam u oci tom strahu sto me muci u snovima. Ja ga cekam. Ja bdijem. Ali on ne dolazi kad ga ocekujem, nego onda kad mu se najmanje nadam; zaskoci me i pjie i grize i tek s jutrom odlazi i ostavlja me iznemogla i puna mraka i tegobe."

Ivo Andric Ex Ponto, nemiri, lirika

"Postoje reci bez usana. I verovanje bez daha. To je nekakav izazov onoga sto je ispred nas, kao kad te zacikuju da nesto neces uspeti, a ti probas i uspes...Zamisli da si sova i duznost ti je da zmuris i sa se bojis svetlosti. A ti se cvrsto zareknes i hipnotises sunce."

Miroslav Antic Hodajuci na rukama

Jedna "visnja" i jedna "rotkva" za Hellen :lol:
 
Е, немој, није то за мене...загореће ми запршка.....

Ево, ја сам својевремено прочитала цео комплет од Мир-Јам, је л' свакога ко воли да чита називамо књишким мољцем, или тај термин ипак има мало изнијансираније значење?
 

Back
Top