FRANCUSKA
Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 89

Tema: FRANCUSKA

lika
    Guest

Arrow Francuska

bila ja tri meseca u Parizu- ST Mandeu i zaista jeste grad kome bi se mozda jugosloveni najbolje prilagodili - znaju da uzivaju, provod i cini mi se da Bastilja nije losa za izlaske.
    Svidja mi se sto sve mirise a one predrasude da ima mnogo crnaca ili arapa i da poruznjuju Pariz su glupe
    Luvr sam obisla mada samo 3-4 sata ali je ipak najlepsi muzej koji sam videla, Mona Liza - samo atrakcija, vise marketing, ogradjena kao da se ne bi moglo prici blize, sevaju blicevi, ali su me mozda vise fascinirali egipatske stvari
    ajfelova kula - nista, obicna celicna konstrukcija
    Sena je prelepa, obale i ostrvo Sent Lui,,,,itd
    ya ljubav i zaljubljenost je prelep

Obećava
    Učlanjen
    06.06.2003.
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano

Ja sam tamo rodjen :wink:
    Slazem se u potpunosti sa Likom. Mona Lisa nije nesto posebno. Paris je prelep grad, posebno za setnju. Sve je lepo obelezeno i objasnjeno za turiste, ima uvek informacija o istoriji ulice, trga, vaznim dogadjajima.
    Bisous a tous :wink:

Obećava
    Učlanjen
    11.09.2003.
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano

rslo leto sam provela tamo i bilo je stvarno izvanredno. Mislila sam da je klise i ponavljanje kada ljudi kazu da je Pariz nesto posebno i da ima posebnu atmosferu, ali zaista je tako!
    Bila sam u Luvru, naravno, provela sam tamo celi dan i spala sa nogu, ali vredelo je! To je jedno od najlepsih iskustava u mom zivotu. Volim umetnost i otici u Luvr i videti dela koja se nalaze u svim enciklopedijama umetnosti je nesto zaista vredno odlaska u Pariz.
    Najlepsi deo grada za mene je Sen Lui, i onaj deo oko Rue de Faubourg Poissoniere (valjda sam ovo dobro napisala) i Plae Franz Liszt. nema nekih posebnih turistickih atrakcija tamo, i zato mi se i svideo Ah da tu je i Faubourg St. Germain, rue da la Paix, Place Vendome.... Ma sve je fenomelnalno, da ne nabrajam dalje
    Ajfelova kula, kao sto rece neko gore, je obicna celicna konstrukcija (puna Amerikanaca, dodala bih )
    Da li je neko obisao Basilique St. Denis? Jos jedno sjajno iskustvo.
    Jedino sto mi se nije svidelo je to sto sam Pariz posetila sa ljudima koji u njemu uopste ne vide pravu lepotu, vec samo niz cistih fasada i to je sve. Neverovatno, ali istinito!

Guest

Podrazumevano Ca va :)

Zivim u Parizu i mislm da je jedan od najlepsih gradova Evrope... Sto se tice Mona Lize, pa mislim da je samo najpoznatija, iako ja licno vise volim nadrealiste ili kubizam...Obavezno posetite Musee D'Orsay, Louvre nije jedini muzej u Parizu
    Grad ima savrsenu dusu i zaista je prelepo setati Senom, mada nije mnogo veliki( ne preterujem, da li ste bili u Moskvi ili NY?)
    A sto se tice crnaca i Arapa, pa mislim da o njima treba da sude oni koji sa njima zive... Pozdrav

Početnik
    Učlanjen
    20.09.2003.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Letos sam na proputovanju po Evopi bila i u Parizu.To mi je bio drugi put da sam tamo bila,i moram priznati da mi je sad bilo daleko lepse i bolje,valjda jer sam starija i u nekim stvarima sam vise uzivala.
    Cela atmosfera tamo me je odusevila,posebno Monmart
    Posto sam ja umetnicka i romantica dusa,ta sinteza umetnosti,uskih ulica,malih restoran i predivnog pogleda sa vrha brda me je skroz ocarala.
    Moja velika zelja je bila i da obidjem pored svih mogucih muzeja,i znamenitosti i Rolan Garros.to verovatno vecini i nije zanimljivo,ali je meni to bio izuzetan dozivljaj.
    U svakom slucaju,ako bude prilike,sigurno cu opet otici.

kvin
    Guest

Podrazumevano Ko za zivota nije video Pariz...

Ko kaze da grad ne moze da bude lep u novembru? Moze - Pariz! Imala sam sedam dana za Pariz, nedovoljno, ali toliko da mogu da pretpostavim velicinu, istoriju i atmosveru. D'Orsey je najfantasticniji muzej koji sam ikad posetila, Luvr je vise istorijski i arhitektonski vazan, slike su prevazidjene sadrzajem i tehnikom - moje vidjenje, naravno. Latinski kvart, Notre Dame, pogled za Trijumfalne kapije(!!!), parkovi i tradicionalni francuski restorani - i naravno, mora da se ode ponovo!

011
    Guest

Podrazumevano Re: treba mi informacija, stvarno puno zahvalna

Citat Original postavio Anonymous
    ako odem u svom aranzmanu, na recimo 10-15 dana u Pariz, da li znate neko mesto gde da boravim jeftino, a pristojno, u normalnom delu grada, blizu (ili da je pristupacno prevozom) centra. Volela bih sebi to da organizujem, pa vas molim za ime i cene nekih normalnih hotela i sl, da bi ostatak vremena mogla da provedem po obilascima. Takodje sta je vredno videti i kako se nabavljaju karte, mislim na rezervacije i cene ulaznica (npr.Moulen Rouge i sl, )ili koji restoran ne treba propustiti, kafeteriju, poslasticarnicu- nesto sto je poznato u Parizu, a nije nama turistima.
    Napominjem da ne idem prvi put-videla sam Versaj, Luvr, Sakr-Ker, Monmartr,Jelisejska polja i pela se na Ajfelov toranj, te me zanima ono nesto jos van tih naj-najpoznatijih stvari.HVALA UNAPRED!!!
    Ja oboozavam Paris, tamo provodim svako leto i super se svaki put provedem. Sto se smestaja tice mozda mozes da uzmes u razmatranje neki hostel. Inace hosteli su najjeftiniji smestaj koji se moze naci (koliko sam razumela, budzet ti je kratak), a ima ih u centru grada.
    A raznih znamenitosti ima toliko da ih ne mogu nabrojati cak i kada bih pokusala, ali recimo, ja sam volela da setam kvartom Le marais. Tu inace peskirici zive, ali je mnogo lep kraj, sa puno galerija, gotivnih kafica, radnjicama mladih modnih kreatora... Nije turisticka atrakcija, i to mi se iskreno dopada, jer su mi se smucili glupi ameri i ostali bermuda turisti koji u Paris-majicama setaju sa svojim foto aparatima, kamerama i Big Mac-ovima. Pokusaj da vidis i upoznas grad kakav jeste sa ziteljima tog grada, a ne sa grupom depila kojima vodic deli iste kape da ih ne bi pogubio. Recimo neka ti to bude moj predlog za jedno opusteno popodne.
    Nego jel moze neko da mi pomogne kako da dobijem radnu vizu ili nesto slicno. )))
    E da, poseti muzej Orsay, mnogo je gotivniji od Luvra. p.s. prve nedelje (ili subote) u mesecu je besplatan ulaz u 98% pariskih muzeja.

meritamon
    Guest

Podrazumevano savet

Pa ja sam se eto pre nepunih mesec dana vratila iz Pariza i iako sam bila cak treci put smatram da nikada ne moze covek da se potpuno nagleda tolike lepote i da je svaki put svojstven po sebi jer Pariz se jako brzo uvuce pod koze a onda kao da postajete zavisni od njegove zivosti i raskosni.Kome se nudi BILO KAKVA prilika neka je ne propusta..........

Anita_
    Guest

Podrazumevano

Ja sam se danas vratila iz Pariza i totalno sam odusevljena! Bila sam samo tri dana, tako da nisam stigla sve da obidjem, ali racunam da cu ici opet... Sta da vam kazem - posle Pariza vise nista nije isto!
    Nego, niko ne pominje Champs-Elysee! Zar nije fascinantno kako je tamo uvek zivo, puno ljudi, veselo? Prosto zraci pozitivnom energijom, kao i ceo Pariz!
    Mogla bih sutra tamo da zivim!

Primećen član france (avatar)
    Učlanjen
    16.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    55

Podrazumevano

PARIS je PARIS

Primećen član france (avatar)
    Učlanjen
    16.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    55

Podrazumevano

Ko nije posetio PARIS ili RIM mislim da ne moze dati komentar. Bio sam u Rimu i u Parisu.Grad kao grad i ono sto mozes videti u njemu Paris je mnogo,mnogo lepsi.Ako cemo da pricamo o atmosferi Italija je za to mnogo lepsa od Francuske,zavisi sta ko trazi...Cinjenica je da je PARIS najlepsi grad u svetu, decenijama je ubedljivo na prvoj listi najposecenijeg grada.Pre nekoliko dana na Ajfelofoj kuli se popeo 200 000 000 -iti posetilac.,godisnje je poseti preko 6 000 000 posetilaca, karta da se popnete na Ajfelofu kulu je oko 10 eura(zavisi od sprata) , znaci Parisu samo Ajfelova kula doprinese preko 60 miliona eura godisnje, a Paris je grad spomenik i plus njegova kozmetika za kojom je ludi cita svijet Tu je i muzej Luvr koji cuva najpoznatiju sliku na svetu MONA LISA Avenija koja kao i Ajfelova kula decenijama stoji na prvo mesto za najlepsu aveniju sveta JELISEJSKA POLJA ili SANSE LIZE TRIJUMFALNA KAPIJA (pogledajte samo koliko se naroda popelo na nju,na vrhu) CONCORDE MONTMARTE DIZNILEND toliko od mene , da bih vam sve reko sto ima lijepo da se vidi u Parisu trebo bih ovdje mjesecima da kucam.

Poznat intra (avatar)
    Učlanjen
    22.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    119

Podrazumevano

Nažalost nisam bio ni u jednom od ova dva grada,ali prvo ću da idem u Pariz sigurno!

Aktivan član
    Učlanjen
    31.03.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    63

Podrazumevano

Nism bila u Rimu, ali sam se proslog ljeta odusevila Parizom. Neponovljiv je i tako lako prirasta za srce. Odusevljena sam svime, pa cak i ljubaznoscu Francuza, koja je u zadnje vrijeme na losem glasu. Naime, jedini je probllem sto vrlo malo njih govori engleski, ali nije tesko improvizovati. Neponovljiv grad. Nekada sam jako zeljela da ga vidim, a sada zelim da ga vidim opet...

Početnik
    Učlanjen
    27.01.2006.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: ПАРИЗ

Elem, do Pariza mozes ici autobusom. Moje iskustvo ti kaze da odaberes Fudeks agenciju, ako se u medjuvremenu nisu pokvarili. Autobusi extra, pauza barem 2000. god. bila na svaka 4 sata, delili sokove, kafu, imali besplatan rucak u Madjarskoj... Jako je vazno da bus bude odlican jer je put jako dug, cirka 25-6 sati. Ali zato od zore si u Francuskoj, pa gledas divne predele, zamkove u daljini, etc.
    Ako se usudis da ides bez agencije, obavezno idi u citaonicu Francuskog kulturnog centra i pitaj ih da ti daju knjizicu sa spiskom svih vrsta smestaja, od najskupljeg do najjeftinijeg. Tu mozes naci jefftine hotele, ali pazi, uz svaki pise da nije kojim slucajem na kakvoj crnoj listi zbog nezakonitih radnji. Ako ides sam, barem prvi put obavezno idi s agencijom. Ako nista drugo, naucices da se snalazis s metroom, osetices kakav je to grad, pa sledeci put mozes biti mnogo sigurniji. Ako ides sa nekim starijim, mozes birati jeftine hotele, uz mali rizik... Bez zezanja, znas, Pariz je bas veliki grad, gde na primer uvece a ni preko dana, ako zalutas nema sanse da uhvbatis taxi, jer oni po gradu takoreci ne voze, a na primer ne znas ni koji metro ni koji bus ide do tvog hotela... Uz sve to ja sam se jos i saplitala o klosare, a iz kola mi svirali misleci da tu stojim jer sam k.... Ja mucenica cekala taxi, a pojma nisam imala da ta ulica nije na dobrom glasu. Horor! Prvi put obavezno s nekim ko malo vise zna ili s agencijom, pa makar i 4 dana. Believe me!

hanibaI77
    Guest

mala info: prve nedelje u mesecu(nedelje-sunday a ne week)poseta luvru je besplatna
    a ako hoces na ajfela tamo radi dosta jugoslovena(srba makedonaca itd)tako da mozes i tu da probas da se provuces na patriotizam.jako su skupe ulaznice svuda po parizu

Obećava
    Učlanjen
    11.06.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    50

Citat Original postavio baki 75
    Hani ili bilo ko zna...
    posto je vrlo moguce da za jedno mesec dana moj dragi i ja odemo u Pariz , sta mislite znaci za otprilike par dana koliko bismo tamo proveli sta ne sme da se propusti (znamo puno o atrakcijama Pariza ) ali nas interesuje vase misljenje, kao i da li ima neki deo gde su povoljne cene suvenira i krpica...Znaci onako prakticno pitanjce ;-)

Ne propustiti Montmartre (Sacré-Cœur, Place du Tertre, itd) i Ile de la Cité (Notre Dame). Najvise suvenira se moze naci na Montmartre-u, mada ih ima po celom Parizu (na ulici) i cene su OK.
    Krpice : Ako nemate puno vremena, mozete otici u Boulevard Haussmann. Ima puno prodavnica, a ono sto se ne sme propustiti je Lafayette...i Printemps je OK...
    Ile de la Cité je takodje pun malih radnji sa zanimljivim tasnama, nakitom i ostalim "accessoires" .
    Ono sto je sigurno je da su cene robe koja se moze naci i u Beogradu, nize u Parizu ( a da ne pricamo o tome kako nam ovde prodaju kolekcije od pre par godina ...po vrlo "novim" cenama).

I.

hanibaI77
    Guest

e baki ja sam bila samo dva puta u parizu...u osmom i petom i peti arondisman mi se jako svideo.prosetala kroz champs,trijumfalna kapija i to
    kupila trench za 70€
    e sto je jako bitno videla vecinu onih trgova sto ima u monopolu

Primećen član
    Učlanjen
    12.03.2006.
    Reputaciona moć
    48

Question PARIZ

Od 5. do 10. septembra idem u grad svetlosti, pa me interesuje sta mi predlazete i koliko mi treba para za tih 5 dana. Sta da ne propustim? Kolike su cene hrane? itd...itd..

Obećava
    Učlanjen
    15.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano Re: PARIZ

treba ti dosta para a za samo 5 dana neces moci bas mnogo da vidis. Cuvaj se restorana u centru pogotovo nocu pice ume da bude i 15-ak evra

Primećen član
    Učlanjen
    12.03.2006.
    Reputaciona moć
    48

Idem za dz, tako da me bar to ne kosta. Valjda ce me 500 evra podkrpiti za osnovno. Hranu i po neki obilazak. Posto imam hotel sa polupansionom.

Obećava
    Učlanjen
    15.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

Ma stici ce nije tako strasno moze i jevtino da se prodje ali moras da pazis gde sta i kako Hrana na ulici nije nesto skupa pizza otprilike kao i kod nas, ali ume da bude i papreno.
    U vecini barova pice za sankom ( kafa sok bilo sta ) je znacajno jevtinije nego ako ti konobar donese za stolom.
    Za 5 dana neces stici mnogo da vidis recimo ako hoces da obidjes luvr trebace ti bar dva dana, naravno moze i expresno. Ono sto ne bi trebalo da propustis to je naravo :
    Ajfelov toranj, luvr, trijumfalna kapija, jelisejka polja , montmartre, notre dame... ma ima suvise toga i za nabrajanje, uzmi neki vodic najbolje i napravi sebi prioritete vec u zavisnosti od toga sta te najvise interesuje, sve ionako ne mozes da postignes ...

Iskusan DjuraMornar (avatar)
    Učlanjen
    28.05.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    107

Jeste papreno ,ali ces se izvuci sa 500 E. malo je jezivo kada shvatis da ni slucajno ne mozes naici na neku prodavnicu ili bila sta slicno da bi nesto skarabudzio za hranu ......i jedini izlaz je neki sendvic ili pizza sto nije ni malo jeftino. Ne znam gde je Noe kupovao/la ali ja nisam uspela da naletim na nesto pristojno....Bila sam manje vise gladna i pravo da ti kazem uplasena ,jer nisam ostajala samo 15 dana a imala sam nesto manje novca nego ti sada.....Ono sto ti ja mogu reci je "Putuj Igumane "!!! .....i sve ce biti ok....umreti neces....a vratices se sigurno "bogatiji" nego sto bi to bio da si tamo otisao sa 5000E ....nadam, se da me razumes
    Pozdrav i sretan put.....
    p.s. ako uspes ,i ako te to uopste zanima obavezno sedi na neki autobus/voz i odvezi se do Auvers-sur-Oise -a.....gde je ziveo i svoje poslednje dane proveo veliki Vincent van Gogh....tamo je i sahranjen...Od Pariza nije daleko a to mesto ces voleti vecno....

Početnik
    Učlanjen
    02.07.2006.
    Reputaciona moć
    0

Smile Re: PARIZ

Ja sam bio u Parizu nedavno.... tj. pocetkom juna. Znas kako... 5 dana je jako malo, prosto je nemoguce da postignes sve sto zelis. Obavezno idi u Luvr jer vredi... stvarno vredi. Eifel takodje... pogled je fenomenalan. Trijumfalna kapija je lepa ali nije neki dozivljaj . Na jelisejskim poljima ti se nalazi milion proavnica. Obavezno idi na trokadero. Notrdam poseti. Dodji na eifel uvece kada bude svetleo.. .oko 1 sat svetla pocinju da se pale i gase ko na novogodisnjoj jelci ... to nemoj da propustis..... I netreba ti neki vodic... veoma je lako snaci se, treba samo da kupis mapu i to je to. Vodic je neoptreban. to je to..
    lepo se provedi

Iskusan DjuraMornar (avatar)
    Učlanjen
    28.05.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    107

Jako je to malo vremena.....nisam pametna....mislim da neces uspeti Luvr....ne moze se to tako "na brzinu".....moj savet.....idi i setaj setaj setaj.....imas neke "biciklisticke" ture za turiste koje nisu loes...mozda za to da se raspitas.....daju ti bicikl....i ti samo pratis vodica i druge turiste koji takodje voze....Em je zanimljivo ,em vidis mnogo vise nego sto bi da si peske....Ja licno ne volim ta "grupna" obilazenja ,ali ovo sa bajsom uopste nije lose....
    Drugo ,moras da odes recimo na Monmartr ,ne zbog asocacije vec zbog toga sto se barem meni to ucinolo kao mnogo vise "zivot" nego ono sto je u samom centru koji je prilicno nasminkan i nekako "neprirodno savrsen"...
    Trece ako uspes idi na "Le Cimetière du Perè Lachaise "......groblje slavnih....ne toliko zbog "slavnih" koliko zbog samog mesta ....Mozda ti zvuci morbidno ali veruj mi ,neces se pokajati...
    Znaci nikakav "Diznilend".....Ajfel i sta ti ja znam....
    "Ajfela" ces svakako videti ,to ti ne gine.....

Slične teme

1. Francuska
    Autor @Vanesa. u forumu Evropa
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 21.11.2008., 19:22
  2. Francuska!
    Autor Dulence88' u forumu Evropa
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 23.10.2008., 19:34
  3. tps francuska via 2.3
    Autor ssky u forumu Satelitska televizija
    Odgovora: 13