Shota-kolo?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Sarafim

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
469
svira kolo šota. A čisto sumnjam da znate izvor tog kola (nisam ga ni ja znao do danas).
O čemu se radi... dolazi sezona svadbi, veselja i sličnih stvari. Znam vas nekoliko koji se ili ženite ili idete na svadbe u kratkom roku (znači poslije ovog vaskršnjeg posta). Sve je to OK, neću da ulazim mnogo u detalje... ali ima jedan JAKO bitan... svi znate, da se na našim srpskim veseljima često (ili možda čak svakom
Našao sam tekst (doduše u ćirilici pa sam ga pretvorio u latinično pismo... i to je loša stvar, da se kod nas "djece" polako zaboravlja ćirilica ali to je druga tema o kojoj danas neću pričati). Ovo je ustvari copy/paste... pažljivo pročitajte:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ŠOTA

Čim spomenemo riječ "šota" odmah pomislimo na igru koja se, nažalost, igra na svakoj srpskoj svadbi. Njeno porijeklo vodi po zlu čuvenoj Šoti Galici, ženi srbomrsca kačaka (odmetnika) Azema Bejta iz sela Galice (1889-1924) koji je svojevremeno harao po Kosovu i Metohiji.

Šota je nakon muževljeve smrti zulumćarila i predvodila odmetnike.

U srpskom narodu sačuvano je sjećanje na događaj kada je Šota uhvatila šestoro srpske djece, čobančadi kod stada, na planini Mokri, povezala ih, naložila vatru i sve ih bacila u oganj.

Dok su djeca gorjela, pripovjeda se, Šota je sa kačanicima igrala svoju igru oko vatre, orijala i pjevala: "Šote, mori šote / šote mašala / davno želim šote, mori, šote, da te igram ja!"

Na mjestu stradanja nevine dječice podignuta je spomen - ploča koja je stajala do svršetka 2. svjetskog rata, kada su je komunisti uklonili kako bi sačuvali "bratstvo i jedinstvo - zjenicu oka svog".
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Provjerite i sami na internetu... Azem Bejt je idol šiptarima na forumima... Planina Mokra se često naziva i Mokra gora (nisam baš 100%). To je na sjevero/sjeverozapadu Kosova. Za Šotu Galicu (često i Šota Galjinica) sam pronašao pravo ime: Qerime Halil Galica.

Možda neki mislite i da je ovo trač... bla bla bla... tekst o tome je napiso i sveštenik iz RS, nalazi se u "svetosavskom zvoncetu", objavljen početkom 2007. "šota" nije nastala tako davno, da se je ljudi ne bi sjećali odnosno znali kako je nastala.


Šta ću od sada da radim, pitate se. Pa vrlo jednostavno. Ozbiljan sam kad vam kažem da ću po svaku cijenu pokušati spriječiti sviranje/pjevanje šote na bilo kojem veselju. Načina ima mnogo. Druga stvar koju mogu da uradim (ako već ne mogu da spriječim): napustiću mjesto događaja. Bilo kad i bilo gdje.
Najlakši način je naravno odmah na početku reći muzici: bez šote.

Sigurno sad mnogi smatrate kako ja opet pretjerujem i šta ja znam. Nemam te snage (a ni želje) da menjam druge ljude. Možda mogu samo da vam na ovaj način otvorim nove poglede.


Šta želim od vas? Pa vrlo bi mi bilo drago kad bi ovu informaciju o šoti proslijedili svim Srbima koje poznajte...drago bi mi bilo kad bi na bilo koji način onemogućili sviranje iste (ili da prije kažete muzici ili da to učinite u početnim taktovima). Najmanje što možete da učinite je da kad se svira ova pjesma sjedete na svoje mjesto, zamislite kako je bilo toj dijeci koja su živa izgorjela i kako je bilo njihovim roditeljima. Znači da se ne veselite, jer za to stvarno nema povoda...
 
@ Serafim

Много ти хвала, проследићу СВУДА и НА СВАКОМ МЕСТУ ГДЕ ПОЗНАЈЕМ СРБЕ. Иначе, ја не знам да се овде у Србији свира "шота" на свадбама... бар када је у питању градски живаљ... трбушни плес и вртење гузицама уопште није примерено на православним свадбама. Знам за друмске кафанчине, или за весеља ових турбо-фолк забављача...
 
Ma kada je Voja Kostunica onaj sisotres i drmoguz u Guci gde su orijentalne trbusne plesacice glavne zvezde proglasio za nas identtet bez koga se ne razume Srbija a za srpsku novu godinu nam je organizovao hepaning na kome je glavna zvezda izvodila prepevane turske i egipatske hitove onda nije ni cudo da se i ovakve opskurne igre igaju po svadbama jer" narod najbolje zna ".
 
svetolik trpkovic:
Ma kada je Voja Kostunica onaj sisotres i drmoguz u Guci gde su orijentalne trbusne plesacice glavne zvezde proglasio za nas identtet bez koga se ne razume Srbija
Не бих рекла да је Коштуница мислио на тај део, који је стварно крајњи кич.

То стварно и није Гуча.

Гуча су - трубачи.

a za srpsku novu godinu nam je organizovao hepaning na kome je glavna zvezda izvodila prepevane turske i egipatske hitove onda nije ni cudo da se i ovakve opskurne igre igaju po svadbama jer" narod najbolje zna ".
А ово је друга (доиста несрећна) прича, која с Гучом, наравно, никакве везе нема.
 
"citam" ja neko pismo onog sherifa iz notingema, kako je robin hud lopov, pobunjenik, razbojnik koji radi protiv drzave itd... kasnije "citam" neko drugo gde je taj isti robin hud heroj, junak koji se bori za narod, covek koji postuje pravog kralja itd.... kada biste citali neku knigu o shote galici, rekli bi ste "..pa ona jovanka orleanka je sica za ovu..." ali ebi ga vi ne citate takav "sund"... e sto ti je zivot danas spasioc naroda sutra najveca stetocina tog naroda
 
adem_ks:
"citam" ja neko pismo onog sherifa iz notingema, kako je robin hud lopov, pobunjenik, razbojnik koji radi protiv drzave itd... kasnije "citam" neko drugo gde je taj isti robin hud heroj, junak koji se bori za narod, covek koji postuje pravog kralja itd.... kada biste citali neku knigu o shote galici, rekli bi ste "..pa ona jovanka orleanka je sica za ovu..." ali ebi ga fi ne citate takav "sund"... e sto ti je zivot danas spasioc naroda sutra najveca stetocina tog naroda
Sta iz ovoga treba da zakljucimo da je drugarica Sota neka nova Jovanka Orleanka? :-?
 
svetolik trpkovic:
Sta iz ovoga treba da zakljucimo da je drugarica Sota neka nova Jovanka Orleanka? :-?
kao sto rekoh, zavisi koji izvor citas.... ako jedna zena 14 g. ratuje pored muza, zatim ako i nakon toga [njegove smrti] nastavlja borbu za slobodu svog naroda... mozes je zvati kako hoces... ti...a ja znam... vidis i onaj g. princip, bese heroj...pa terorista... svaka medalja poseduje dve strane
 
Norma Kampl:
Не бих рекла да је Коштуница мислио на тај део, који је стварно крајњи кич.

То стварно и није Гуча.

Гуча су - трубачи.


.
Pa i ta truba nije nikakav autetnticni Srpski instrument vec je dosla od zapadnih vojnih orkestara ili kako se to tada nazivalo "pleh muzikom" pocetkom proslog veka uglavnom iz Austrougarskog carstva i precanskih Srba sto ne znaci da ne treba postovati tu tradiciju kada je vec uzela maha (meni licno ne odgovara da je slusam duze od 20 min vise volim starogradske tambure, violine i armoniku) ali samo rekoh da je imbecilna ta sama njegova izjava "Ko ne razume..." .Ali upravo se iz takvih izjava i stavova umerzuju neke zablude kako je truba srpski instrument ,kako je Ceca srpska narodna pevacica ,kako su rostilj i sarma izvorna srpska jela i niz slicnih stvari kao i primer ove pesme o Soti ako je istinita njena predistorija koja se ovde spominje.
 
svetolik trpkovic:
Pa i ta truba nije nikakav autetnticni Srpski instrument vec je dosla od zapadnih vojnih orkestara ili kako se to tada nazivalo "pleh muzikom" pocetkom proslog veka uglavnom iz Austrougarskog carstva i precanskih Srba sto ne znaci da ne treba postovati tu tradiciju kada je vec uzela maha (meni licno ne odgovara da je slusam duze od 20 min vise volim starogradske tambure, violine i armoniku) ali samo rekoh da je imbecilna ta sama njegova izjava "Ko ne razume..." .Ali upravo se iz takvih izjava i stavova umerzuju neke zablude kako je truba srpski instrument ,kako je Ceca srpska narodna pevacica ,kako su rostilj i sarma izvorna srpska jela i niz slicnih stvari kao i primer ove pesme o Soti ako je istinita njena predistorija koja se ovde spominje.
У овој ствари није уопште битно је ли труба "аутентични српски инструмент".
Нисам Коштуничин адвокат, али мислим да из оног што је рекао, ни не произилази такав закључак о труби, и да није ни на то мислио. Већ на - музику.

А тек, ко је спомињао роштиљ?

А о Цеци ја уопште не бих, јер, без обзира што многи слушају то, ја отворено кажем своје мишљење - за мене је то што она пева шунд, и мислим да у ово причу то не би требало ни мешати.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top