Poremecen sistem vrednosti

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Prave vrednosti su uvek bitne, i one - hteli mi to ili ne - uvek na kraju prevagnu. Samo sto se danas ni ovde ni u svetu (... mahom) uglavnom ne propagiraju takve stvari, vec nesto potpuno deseto. To je sve stvar licnog izbora i to niko ne moze proglasiti za bitno ili nebitno. Uvek je bitno, e sad ... sto ne para oci kao grudi neke pevaljke sa Granda ...

Nazalost, vrlo otrcana tema (kao i sve ono sto je od sustinskog znacaja) tako da cisto sumnjam da ce bilo ko imati bilo sta krupno (i novo) da doda, a pitanje je i koliko ce ljudi uopste imati sta da kaze (... imati, ili zeleti).

Hm, opovrgnite me :wink:
 
Marge:
Dakle, da li se slazete da danas vecina ljudi, narocito mladih, ima poremecen sistem vrednosti i sta o tome mislite? Zasto su danas prave vrednosti nebitne, vec je bitno koliko neko ima para, koja kola vozi.....

Ne slažem se. Mislim da je prostakluk, jednostavno, VIDLJIVIJI, to je to. Mulj je na površini, ali i to prolazi. Nije TO većina, većina je OK!

Zašto?
Rat, beda, kriza...svuda bi se isto dogodilo, građanski rat je to što jeste, nije lep ni podsticajan za prave principe. Prljav biznis.
 
Elle_77:
Prave vrednosti su uvek bitne, i one - hteli mi to ili ne - uvek na kraju prevagnu. Samo sto se danas ni ovde ni u svetu (... mahom) uglavnom ne propagiraju takve stvari, vec nesto potpuno deseto. To je sve stvar licnog izbora i to niko ne moze proglasiti za bitno ili nebitno. Uvek je bitno, e sad ... sto ne para oci kao grudi neke pevaljke sa Granda ...

Nazalost, vrlo otrcana tema (kao i sve ono sto je od sustinskog znacaja) tako da cisto sumnjam da ce bilo ko imati bilo sta krupno (i novo) da doda, a pitanje je i koliko ce ljudi uopste imati sta da kaze (... imati, ili zeleti).

Hm, opovrgnite me :wink:

Tačno, sam/a biraš koje kanale gledaš i šta ti upada u oči. Ima jedna sjaaajna scena u Dositejevom Životu i Priključenijima (mislim da je tu, ili kod Prote Mateje or something ) - kad on dolazi u manastir i šeta po manastirkom voćnjaku, paradigmi rajske bašte ( u kojoj, naravno, ima svakojakog cveća :P ). I tu razmišlja o pčelama i muvama, koje idu na med a koje na g..no :lol: (takav nam je 19. vek, surova književnost) i tome čemu smo skloni, i kako vidimo stvari.

Naš način razmišljanja određuje šta nam je fokus .. dobro ili loše!

I nije tačno da se u svetu ne propagiraju prabi principi - to su baš tipično naša posla - ako smo MI u buli, ode dođavola cela planeta (nas i Rusa 300 milijuna i sl preterivanja). Pa nije baš tako :)
Pogledajte link
http://en.wikipedia.org/wiki/Meritocracy
 
*Marina*:
Poremecen sistem vrednosti je sasvim normalna pojava za drzave u tranziciji
ali ubrzo ce sve doci na svoje
i svi cemo postati pravi mali amerikancici ;)

... nije normalna, već uobičajena pojava.
A što se Amerikančića tiče, - a komentar važi i za ostale "razvijene" zemlje sveta - šta reći o njihovom sistemu vrednosti ... ? Jeste baš sigurni da to ima veze sa razvijenošću/nerazvijenošću zemlje ili čime već ... ?


Betty:
Ne slažem se. Mislim da je prostakluk, jednostavno, VIDLJIVIJI, to je to. Mulj je na površini, ali i to prolazi. Nije TO većina, većina je OK!

Zašto?
Rat, beda, kriza...svuda bi se isto dogodilo, građanski rat je to što jeste, nije lep ni podsticajan za prave principe. Prljav biznis.

U principu da, osim što je prostakluk-prostakluk, uvek i svuda i uvek je isti - da se vratimo na priču o "malim Amerikančićima" ... ( ... i ostatku Amerike). Upalite MTV i na 50% spotova videćete isto što i petkom uveče na Pinku ( ... mislim na Grand, p.p. - primedba pisca :lol: ). Golotinja i silikoni (... da ne idemo dalje ...) nisu "privilegija" samo naše "elite".
 
Elle_77:
... nije normalna, već uobičajena pojava.
A što se Amerikančića tiče, - a komentar važi i za ostale "razvijene" zemlje sveta - šta reći o njihovom sistemu vrednosti ... ? Jeste baš sigurni da to ima veze sa razvijenošću/nerazvijenošću zemlje ili čime već ... ?


Uobicajena i normalna, u smislu da ne spada u drustvenu patologiju (po nekima cak i drustveno korisna)
Da, delimicno ima veze i sa razvijenoscu zemlje jer da nema ne bi jeo u Meku, pio koka-kolu i gledao holivudske filmove! (mozda ne bas TI licno).
Inace vrednosti u smislu kulture nisu merljive ni uporedive.
Zato postoje termini kao sto su civilizacija, ekonomija i etnocentrizam.
Vesternizacija je postala veoma uspesan projekat sto ne cudi ako pogledas otpor i alternativu. Uspela je zahvaljujuci ekonomskoj moci a ne kvalitetu.
Zato jer se mi rugamo sami sebi, prikazujuci se jos glupljima, dok su kod njih (propagandno) svi heroji i Supermeni. Zato jer oni svoje prljavstine i bedu kriju a mi je kacimo na oglasnu tablu!
 
Mene ovo podseca na temu da li je moguce biti dobar, a ako jeste, da li to znaci da je dobar isto sto i glup i naivan i da "dobra" osoba ne moze da se uklopi u vecinu.
Podrazumeva se da je biti dobar jedna od dobrih i viskocenjenenih osobina!
I koga jos briga za Pink i MTV. Ja se pravim da ne postoje...Za mene su oni cudovista koja se hrane nasim pricanjem o njima...
I jos nesto, ja ne mislim da kod nas postoji elita. Ovo sto vidim i ono sto su me ucili da je elita nemaju veze jedno sa drugim.
 
Naravno da pojmovi dobar i naivan nemaju veze jedno s drugim.
Ipak cesto se podrazumevaju zato sto:
- veliki procenat ljudi postaju "negativci" zbog loseg iskustva i osecanja nepravde, nakon cega vise ne mogu da budu "naivni"
- lakse je biti "dobar i neiskvaren" ako ti je zivot bio "med i mleko", usled cega postoji i velika mogucnost da si naivan

Moje shvatanje dobrote zato podrazumeva da poznajes obe "strane" i odaberes, jer dobrota je izbor koji svi imaju, samo je nekima laksi...
Ipak i to je relativno al da ne filozofiram previse ;)
 
*Marina*:
Elle_77:
... nije normalna, već uobičajena pojava.
A što se Amerikančića tiče, - a komentar važi i za ostale "razvijene" zemlje sveta - šta reći o njihovom sistemu vrednosti ... ? Jeste baš sigurni da to ima veze sa razvijenošću/nerazvijenošću zemlje ili čime već ... ?


Uobicajena i normalna, u smislu da ne spada u drustvenu patologiju (po nekima cak i drustveno korisna)
Da, delimicno ima veze i sa razvijenoscu zemlje jer da nema ne bi jeo u Meku, pio koka-kolu i gledao holivudske filmove! (mozda ne bas TI licno).
Inace vrednosti u smislu kulture nisu merljive ni uporedive.
Zato postoje termini kao sto su civilizacija, ekonomija i etnocentrizam.
Vesternizacija je postala veoma uspesan projekat sto ne cudi ako pogledas otpor i alternativu. Uspela je zahvaljujuci ekonomskoj moci a ne kvalitetu.
Zato jer se mi rugamo sami sebi, prikazujuci se jos glupljima, dok su kod njih (propagandno) svi heroji i Supermeni. Zato jer oni svoje prljavstine i bedu kriju a mi je kacimo na oglasnu tablu!

Well, između nazovi "društvene patologije" i patologije u pravom smislu te reči postoji velika razlika, jer da ne postoji, ne bi ova tema ni postojala a ni mnoge druge slične polemike :wink: Hoću da kažem da su kriterijumi za ono što se smatra "društvenom patologijom" jako često vrlo labavi i preniski (ili barem drugačiji) - u odnosu na ono što prava patologija zaista jeste, ali da sad ne objašnjavam i pojašnjavam i ovako već preširoku priču ... kapirate već.

No, nije mi jasno samo čiji ti sad sistem smatras poremećenim (ili VIŠE poremećenim) - tzv. "naš" ili "njihov" ? Posle ovog tvog posta više mi ništa nije jasno.

Kedi:
...I koga jos briga za Pink i MTV. Ja se pravim da ne postoje...Za mene su oni cudovista koja se hrane nasim pricanjem o njima...
I jos nesto, ja ne mislim da kod nas postoji elita. Ovo sto vidim i ono sto su me ucili da je elita nemaju veze jedno sa drugim.

Ni mene nije briga ni za jedne ni za druge, nije to bila poenta moje price, a a conto elite - mislim da su moji navodnici govorili više nego što sam bilo šta na tu temu rekla. Nisi me shvatila, ni u jednoj stvari o kojoj sam pisala, nažalost. :|
 
Well, između nazovi "društvene patologije" i patologije u pravom smislu te reči postoji velika razlika, jer da ne postoji, ne bi ova tema ni postojala a ni mnoge druge slične polemike :wink: Hoću da kažem da su kriterijumi za ono što se smatra "društvenom patologijom" jako često vrlo labavi i preniski (ili barem drugačiji) - u odnosu na ono što prava patologija zaista jeste, ali da sad ne objašnjavam i pojašnjavam i ovako već preširoku priču ... kapirate već.

No, nije mi jasno samo čiji ti sad sistem smatras poremećenim (ili VIŠE poremećenim) - tzv. "naš" ili "njihov" ? Posle ovog tvog posta više mi ništa nije jasno.


Molim te objasni ti meni razliku izmedju drusvene patologije i patologije!
Inace termine ne koristim ukoliko ih ne poznajem sto bih i tebi preporucila.
"Prava patologija"... ;)???
Drusvena patologija je uzi deo Opste patologije i ima relativno stabilne "kriterijume")
Da bi poredila vrednosti dve kulture moras imati "uzor" zato neizbezno zapadas u etnocentrizam; tj vrednosti se ne mogu porediti po kvalitetu, u smislu boljih i gorih ili vise i manje poremecenih!
 
Kod nas je poremecaj sistema vrednosti usko povezan sa katastrofalno losim ekonomskim statusom , logicno! I onda svi hrle samo za "patikom i punom kasikom" !
Jos nesto mi je jako zanimljivo, a usko vezano sa temom, a rec je o tome da se danas uopste ne moze oceniti ko je siromasan ,a ko nije. Svi su nesto super skockani i obuceni....eto, jos jedan odraz zivota u nemastini.
A u svetu se ipak cene prave vrednosti! Jos uvek!
 
Da, mada ni u svetu situacija nije briljantna. I tamo si veca faca u drustvu ako imas love, nago ako si obrazovan. Mada sa druge strane gledano, normalno je da ljudi ne razmisljajuci potcene prave vrednosti, a dive se onima koji to ni malo nisu zasluzili.
 
*Marina*:
Molim te objasni ti meni razliku izmedju drusvene patologije i patologije!
Inace termine ne koristim ukoliko ih ne poznajem sto bih i tebi preporucila.
"Prava patologija"... ;)???
Drusvena patologija je uzi deo Opste patologije i ima relativno stabilne "kriterijume")
Da bi poredila vrednosti dve kulture moras imati "uzor" zato neizbezno zapadas u etnocentrizam; tj vrednosti se ne mogu porediti po kvalitetu, u smislu boljih i gorih ili vise i manje poremecenih!

Ok, Ok ... peace :lol: Nećemo valjda jedni drugima oči kopati, pogotovo ne oko trivijalnih stvari :wink:

Nisam ukapirala na šta se od onoga što sam pisala odnosi ovo o etnocentrizmu, poređenju dve kulture itd. ... Zaista ne znam niti kapiram kakve veze ima to s mojim mišljenjem... možda sam samo glupa :roll: :wink: kao što se postavljaš i kao što mi se obraćaš, ali bez namere da budem ironična, ili da "vraćam loptu" - ti mi kao pametnija, pojasni. I please, ne obraćaj mi se kao da sam ti celu familiju izvređala - samo razmenjujemo mišljenja i ubijamo vreme, ne pretendujem da budem ni najgluplja ni najpametnija ovde pa prema tome nema potrebe za bilo kakvim raspravama - barem ne sa mnom, i oko ovakvih stvari. 8-)

Što se tiče razlike između društvene patologije i onoga što patologija zaista jeste, mogu samo da te vratim na ono što sam rekla o razlici između normalnog i uobičajenog, a što si ti podvela pod isto - što to svakako nije. Primera radi, neko može danima, nedeljama, mesecima ... pušiti po dve pakle cigareta dnevno, i to je "normalno" - ili se barem takvim smatra. Ali to nije normalno (i ne može biti), već je oubičajeno - normalno nije jer nije prirodno, jer je atak na organizam, štetno ... bla-bla ... odnosno to je zavisnost, pa samim tim spada u poremećaje, iliti bolest. Medjutim to je socijalno prihvatljivo i samim tim ne spada u nešto što je u društvenom smislu patologija, iako bi se mnogi u biti slični ili isti poremećaji i bolesti zavisnosti smatrali za tako nešto. Uzmimo za primer, recimo narkomana - njega će pre svi smatrati za "bolesnog" - što on i jeste, ali često ništa ni više ni manje od jednog pušača, koji je, zaboga "samo" pušač. Bolesni oboje jesu, u istoj meri, ali je jedan često (ili barem neuporedivo češće) marginalizovan u društvu, dok se ovaj drugi "utapa u masu" pa samim tim ne privlači pažnju ... On je "normalan".

Ovaj princip možeš primeniti na mnoge društvene pojave, samo je meni ovaj primer bio nekako najplastičniji da pokažem na šta sam mislila.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top