Дискриминација ћирилице на ЕС форуму

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Ljiljana51

Početnik
Poruka
2
Цитат:
Већ сам разговарао о овоме са једним од администратора (Иваном) који се у начелу сложио са решењем, али није згорег питати и остале шта мисле. У питању је увођење поред постојеће латиничне и ћириличну форму, и омогућити слање и читање порука које су изворно написане у ћирилици. Како је по грубој процени преко 90% посетилаца ЕС-а из Србије, питање оправданости чак и да је проценат неколико пута мањи, поред свега и свачега до сада имплентираног на ес-у, је надам се непотребно, и супротно би можда чак било и дискриминишуће.
...
Један од одговора:
Ово није српски форум и не знам одакле уопште идеја да је 90% посетилаца из Србије (ни једна земља не чини ни близу 90% у структури посетилаца ЕС-а).
Пошто већ спомињеш дискриминацију... да, имам неодољиву жељу да дискриминишем све ћириличаре и да им онемогућим да прате форум, тако да ћу се свим снагама борити против ћирилице овде као и било где на интернету и ван интернета.
Овај накарадни устав који је укинуо латиницу у Србији не признајем.

Цео текст на http://www.filehosting.cc/file/18800/uvodjenje-cirilice-na-es-u-tar-gz.html
 
Ко говори о угрожености латинице, или је злонамеран, или, напросто, не види добро. Или је... нећу да кажем.

Управо је ћирилица угрожена, упркос Уставу. Погледајте само мало боље око себе: натписи по граду, у фирмама, радњама, већина новина је на латиници, ТВ-а такође, сајтови, књиге...

Запоставља се и потискује, дакле, управо ћирилица.

А чиста је лаж да је "устав укинуо ћирилицу". То може да тврди, доиста само неко ко не уме добро да тумачи, или ко је, како рекох - злонамеран.
 
niko ne potiskuje ćirilicu. jednostavno nije praktična, pa latinice ima više.

elitesecurity forum je privatno vlasništvo i pravo je administratora da određuje pravila. kome se ne sviđa ne mora da ide na taj forum. iako je stav administratora es foruma pomalo ekstreman, ne vidim zašto bi se priča o tome razvlačila po krstaričinom formu. ne postoji ni jedan razlog za to.
 
Elvin:
niko ne potiskuje ćirilicu. jednostavno nije praktična, pa latinice ima više.
А ово, такође, једноставно - није тачно. То је већ доказано на многим другим местима, па ја нећу овде понављати. Али само не могу да не одговорим кратко овде, кад је већ тема.

elitesecurity forum je privatno vlasništvo i pravo je administratora da određuje pravila. kome se ne sviđa ne mora da ide na taj forum. iako je stav administratora es foruma pomalo ekstreman, ne vidim zašto bi se priča o tome razvlačila po krstaričinom formu. ne postoji ni jedan razlog za to.
За ово се донекле слажем. Али то је ионако само повод, за опет шири, поменути проблем потискивања ћирилице. О коме треба разговарати, и обратити пажњу на њега, на другим местима.
 
За оне који можда нису успели да скину комплетну дискусију:

Предлажем да се направи некакав хибридни модел ћириличне подршке на ЕС-у. Наиме, поред латиничне верзије ЕС-а, корисник би могао да одабере и ћириличну верзију, чија би маска (интерфејс тј. називи и остале ознаке) била на ћириличном писму, корисник би могао да шаље поруке у ћирилици и могао да види друге поруке које су изворно написане на ћирилици.
Третнутно, како сада јесте, ако корисник напише поруку на ћирилици, порука се преводи у латиничну верзију и као таква смешта у базу ЕС-а.
Када би се користила ћирилична верзија, порука написана на ћирилици би се чувала каква јесте (УТФ-8) у бази, а другим корисницима који би је читали, би се онда приказивала у зависности од тога какву је читалац верзију ЕС-а изабрао: ако је читалац изабрао латиничну верзију, испред себе би и даље имао поруку написану на латиници, као до сада, јер би се ћирилична порука превела у латинични облик, док ако је читалац изабрао ћириличну верзију она се не би преводила и приказивала би му се у оригиналној дакле ћириличној форми.
Наравно, ономе који је изабрао ћириличну верзију, на ћириличном писму би му се приказивале само оне поруке које су у својој оригиналној форми написане ћирилицом, тј. оне поруке које су написане на латиници и даље би му се приказивале на латиници. Отуда и "хибридни модел".
..................
Одговор:
Што се тиче свега осталог - да се омогући људима да пишу на ћирилици уколико то желе и да читају поруке у којима се изворно користи ћирилица онако како су написане - то је фер.

Што се тиче предлога - да се омогући људима који не знају ћирилицу или је једноставно не воле ... да као и до сада прате форум искључиво на латиници - и то је фер.
 
U redu je pisati ćirilicom na ovakvom forumu gde se grupica radikala prepire sa grupicom nekih drugih ali es je forum koji se bavi ozbiljnim temama i nije im u interesu da budu nerazumljivi jednom delu korisnika. Internet nije dobro mesto za ćirilicu.
Na tajvanskim forumima ne koriste kinesko pismo vec engleski i latinicu jer žele da da budu u kontaktu sa ostatkom sveta. Ovde bi da se zatarabimo i da živimo u srednjem veku. Ne postoji ni jedan razlog osim sentimetalnih za postojanje hiljada jezika i pisama. Sad ako je nekome bitnije da se bavi nekim apstraktnim stvarima umesto korisnim neka tako i radi i nek pusti druge da rade kako misle da je najbolje.
 
automatizovani:
U redu je pisati ćirilicom na ovakvom forumu gde se grupica radikala prepire sa grupicom nekih drugih ali es je forum koji se bavi ozbiljnim temama i nije im u interesu da budu nerazumljivi jednom delu korisnika. Internet nije dobro mesto za ćirilicu.
Na tajvanskim forumima ne koriste kinesko pismo vec engleski i latinicu jer žele da da budu u kontaktu sa ostatkom sveta. Ovde bi da se zatarabimo i da živimo u srednjem veku. Ne postoji ni jedan razlog osim sentimetalnih za postojanje hiljada jezika i pisama. Sad ako je nekome bitnije da se bavi nekim apstraktnim stvarima umesto korisnim neka tako i radi i nek pusti druge da rade kako misle da je najbolje.
Опет, или неразумевање суштине ствари, или намерно искривљавање.

(не толико конкретно у вези с ES него уопште у вези с гледањем на ћирилицу).

ES је само повод за размишљање o општијем и битнијем проблему.
 
Устав Србије није могао бити јаснији - једино званично писмо је ЋИРИЛИЦА. Ко жели да понуди и алтернативно, нпр. латиницу, свакако је слободан. Остаје само да и Србија постане нормална, правна држава и да крене да спроводи Устав и законе па ће све доћи на своје место. А кад господин Гојко добије по ушима због кршења Устава заволеће и он ћирилицу, још како.
 
urospo:
Taj administrator je ocigledno budaletina i zapravo takvi stavovi su ovde najveci problem. Eto i krstarica ima funkciju da se izaberu dva pisma, to je najmanji problem. Na benchmarku je mnogo bolje sto se toga tice, a i uopste.

zaboravio sam koji oni forum koriste, ali znam da je opensource...
izvoli kontaktiraj gojka i isprogramiraj tu sitnicu.
 
Obersturmfuehrer:
ko kaze da gojko ne voli cirilicu i unistava cirilicu?
ko je pratio taj forum video je da je svaka druga rec MySQL, C++, HDD, ili www.google.com
a onda zamisli МзСКЛ, МајСеКјуЕл, Ц++, њњњ.гоогле.цом

mislim da je sad jasnije...
Не банализуј, и не схватај све буквално.
 
Obersturmfuehrer:
ko kaze da gojko ne voli cirilicu i unistava cirilicu?
ko je pratio taj forum video je da je svaka druga rec MySQL, C++, HDD, ili www.google.com
a onda zamisli МзСКЛ, МајСеКјуЕл, Ц++, њњњ.гоогле.цом

mislim da je sad jasnije...

Ознаке софтвера и сличних ствари се пишу у оригиналу, чак су тада ти називи уочиљивији у тексту јер се издвајају из ћирилице па је и текст прегледнији.
Уосталом, као што рекох, Устав је Устав и у нормалној држави, каква ће Србија бити после 21. јануара, мораће се поштовати.
 
Chávez:
Ознаке софтвера и сличних ствари се пишу у оригиналу, чак су тада ти називи уочиљивији у тексту јер се издвајају из ћирилице па је и текст прегледнији.
Уосталом, као што рекох, Устав је Устав и у нормалној држави, каква ће Србија бити после 21. јануара, мораће се поштовати.

tacno, ali zar ne mislis da je malo neudobno u strucnoj raspravi svaki cas prebacivati tastaturu sa jednog kodnog raspreda na drugi?

sem toga, taj forum nije srpski.
 
Obersturmfuehrer:
tacno, ali zar ne mislis da je malo neudobno u strucnoj raspravi svaki cas prebacivati tastaturu sa jednog kodnog raspreda na drugi?

Не, ја то радим и све што је потребно је обичан alt+shift за промену кодног распореда.

Obersturmfuehrer:
sem toga, taj forum nije srpski.

Правном регулативом ће се ваљда уредити и употреба писма на Интернету тако да ће предузећа из Србије или приватна лица из Србије, власници сајтова, морати да обезбеде ћирилицу својим посетиоцима. А ако желе да понуде и латинично, хебрејско или јапанско писмо апсолутно ће бити слободни да и то понуде, као алтернативна писма.
 
Chávez:
Не, ја то радим и све што је потребно је обичан alt+shift за промену кодног распореда.

vidis, ja to smatram za izuzetno neudobno....


Chávez:
Правном регулативом ће се ваљда уредити и употреба писма на Интернету тако да ће предузећа из Србије или приватна лица из Србије, власници сајтова, морати да обезбеде ћирилицу својим посетиоцима. А ако желе да понуде и латинично, хебрејско или јапанско писмо апсолутно ће бити слободни да и то понуде, као алтернативна писма.

to je ok, i ja sam za to da se ponudi mogucnost cirilicnog pisma. ali bas tu lezi problem, neko to mora da uradi za dzabaka...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top