Ogroman problem neverbalne komunikacije

ristob:
Ali, genija svak doživljava skoro na isti način. Inače, ne bi ni bio genije.

Ne naprotiv.
U nekom delu genija se svako zadovolji tako što ga gleda na svoj način....I tumači ga različito na svoj način....
Genije je onaj koji to uspe da zamesi u jednu formu prihvatljivu za sve slojeve koji ga prate.
Genije na jedan način.....

Moje osoblje mnogo čita, i voli da priča o tome kako je razumelo neko delo, tako da znam da Andrića mnogi vide kao deskriptivca, sa naših predela, pisca sudbina , pa tek onda psihologa ili filozofa......

Zato sam i napisao da snishodjenjem u kratku ili opšte shvatljivu ili još gore opšte prihvatljivu formu znači dovoljno blizak nivo stereotipima koji već postoje i svi su sa njima upoznati.

Genije dubine , naravno da i to postoji , ali ne u populističkim umetničkim ili bilo kojim formama....razumljivost njegovog dela mora da predje cenzus.....
 
prazno:
Hellen
Али то није НЕВЕРБАЛНА комуникација....

Vec sam na pocetku opisala zasto je los izraz NEVERBALNA komunikacija.Vise odgovara sa prenesenim ili dvosmislenim znacenjem.

A po čemu znaš da je prenesenog značenja , a ne pravog....
Po neverbalnim propratnim komunikacionim znacima.....koji zajedno sa osnovnom porukom čine nerazdvojivu celinu....
 
Midium:
@ tuzni p.

dal´ ti neverbalnu komunikaciju vezujes strogo za sex ??? i zasto ?

U Serbiji trenutno opšte potrebe su seks, hrana (gde nema komunikacije) i posao (gde ti je ko koga prevari).

Što u prevodu znači da izabrati primer u vezi nečeg drugog bi i ovde bio smatran kao nebitan i nevažan.....neprimetan.

A i u seksu je najprisutnija i najvažnija neverbalna , a i ova verbalno neverbalna komunikacija.Stoga zašto izbegavati polje koje prosto zahteva da bude propraćeno.
 
za neverbalnom komunikacijom posezemo kada nam nedostaje mogucnost/sposobnost verbalnog artikulisanja onog sto zelimo da saopstimo.... kada zelimo da delujemo ubedljivije kombinujemo mimiku i gestikulaciju....pracenje neverbalnog i citanje, sta ono znaci nije iskljucivo i time dovoljno....treba razlikovati neverbalno ponasanje i neverbalne znake komunikacije.....celinu od izdvojenih znakova koji predstavljaju strah, zbunjenost, koketiranje......neverbalni dijalog je nesto drugo
 
Neverbalna dopunjuje verbalnu, tacnije deluje vise na intuitivnom nivou i uvek primetimo da li je ono sto kaze telo u skladu sa onim sto kazu reci. Neverbalna je istinitija, jer je teze kontrolisemo od verbalne. Mnogo je poruka koje mozemo dobiti iz govora tela - iskljucite ton na vestima i gledajte lica, ili pogledajte snimak neke svadbe gde se ne cuju reci - a vidi se bas SVE. To mi je veoma zabavno i ne da me ne zbunjuje, vec naprotiv. Da nema neverbalne komunikacije sa svim tim nijansama, komunikacija bi bila mnogo siromasnija.
 
Charlotte:
zna li neko sta znaci kad neko jednom rukom drzi kaziprst druge ruke dok govori?

Постоје разне варијанте тог знака, и значење им се разликује у зависности од тога да ли је прст подигнут увис, или окренут према саговорнику, да ли се њима ''боцка'', или се маше горе-доле, или лево-десно...
 
Tuzni_patak:
Posmatram neke ljude i shvatim da je problem tumačenja neverbalne komunikacije u Srbiji ogroman. Ima toliko neusaglašenih tumačenja i različitih tumačenja istih znakova da je normalno da se dešava distanciranje i komplikovanje, kompleksiranje i nezadovoljstvo i nerazumevanje.....

Slabo su se kao deca igrali pamtomime (uglavnom su se igrali nemaca i partizana sto je za posledicu imalo i ratove na ovim prostorima)

Kako smanjiti jaz i razorenost neverbalne komunikacije?

Popularizacijom pamtomime, kako medju decom tako i medju starijima.
 
Charlotte:
Ruke sklopljene na butinama (kao Monaliza :)) i levom rukom osoba drzi kaziprst desne ruke. Ne pomera ruke a sagovornik sedi preko puta.

Ako sam dobro zamislio onda znaci potreba za seksom.
Samo zavisi da li je zensko ili musko, levak ili desnjak, slusa(sa paznjom/ odsutno) ili prica(sta prica), nervozan ili opusten , smeje se /mrsti se ....

...

i da, sta ima u ocima samo sto to treba videti
 
Ovo me potseti koliko u neverbalnoj komunikaciji ima ubacenog stereotipa koji se tek kreira...
Npr, izrazenija emotivnost izmedju dve zenske osobe danas prosto vuce ka neverbalnom lezbejstvu, a nekada je to bila srodnost duse, tipican primer kako popularizacija homoseksualizma donosi smetnju heteroseksualnosti preko strec misli i uzdrzanih gestova, kako unistava spontanost aseksualnog prijateljstva i jednostavno onemogucava nekadasnju prisnost kao u Anne of green gables, kindred spirit...srodne duse...

Dobro , nije homoseksualnost samo kriva, krivo je i naglasavanje seksa kao industrije i osnovne potrebe coveka i mere ispunjenja, sto je katastrofa koja ima mnogo jace posledice nego popularizacija homoseksualnosti....koja je ovde samo pogodan oblik za pripisati nekoj neverbalnoj komunikaciji...

Neverbalna komunikacija je i pogled koji ja uhvatim kad pogledam coveka, i odmah znam da je u pitnaju dzeparos, a covek drzi ruke obe gore na rukohvatu...i kazem bas danas drugaru, ovaj je po pogledu dzeparos, a nije me pogledao ni jednom.....i covek sidje, pa kao predomisli se i udje jedva , kao pomerite se pomerite se i udje posle jednog krupnog i izdzepari ga do sledece stanice...

Kad je dzepar zadovoljan vidite tak kad se udalji od tramvaja i posle 15m prebaci plen iz privremenog u zgodnije skloniste...Inace baza je jedno vreme bila kod comtrada na pocetku bulevara, tu je moglo na dzakove da se nadje novcanika, cak su uvece dolazili neki i dzakovima (singular) kupili te pobacane novcanike...

Meni je i to neverbalna komunikacija, a nekome nije, jer ne postoji zelja ucesnika da komunicira...
Ih, koliko tek zena nema zelju da komunicira sa mnom , pa ih nekako ubedim odgovarajuci na njihovu neverbalnu komunikaciju.....i tu postoji etar...neverbalni etar....
 
patak citam ovo i moram da budem maliciozan pa da te pitam kad si poslednji put bio sa zenom, onako znas, nasamo?

sex i neverbalna komunikacija nemaju veze jedno sa drugim. nemusti jezik je jedno, jovan bulj koji landara belim pendrekom kao da diriguje betovenov prvi klavirski je drugo, sex sa nepoznatim koji je izasao iz kontejnera dok smo kopali za hranom je nesto trece. ima ljudi koji mimikom komuniciraju sa sendvicom, video sam to, koji ocima pokazuju da zele brzinski seks, koji celim telom pokazuju koliko ih je zivot shebao... ali bre covece kad si sa zenom onda moras da otvoris usta a ona pogotovo...mislim.... razumes...
 

Back
Top