Koliko porodjaj boli?

Harmony:
Bebu hranis tek treci ili cetvrti dan, a u medjuvremenu se izmuzavas da ne dobijes mastitis. Sve ce ti biti objasnjeno, ne brini :D

Код нас није тако. Беби френдли програм предвиђа да су беба и мама заједно у соби (већ 12-13 година је тако) и мама све време сама доји бебу.
Чак, како сам се први пут породила у 8 увече, у собу су ме одгурали на носилима око поноћи, и бебу су донели одмах са мном. Беба је била уморна, ја уморна, али они су инсистирали да је будим одмах те ноћи да бих је дојила...:-?

Следеће године, са на мом другом порођају, већ су били мало флескибилнији. У собу су ме донели око 1 после поноћи и пустили ме да спавам, а бебу ми донели тек ујутро. Али, од тада, па до изласка они је смао преповијају и купају, а маме доје кад саме процене.
Свака дохрана беба и давање воде било им је забрањено, па су сестре тајно дохрањивале моје бебе јер ја нсима имала млека, а они су инсистирали на дојењу па чак и по цену да беба вришти гладна!

Чула сам да су сада пронашли неки флексибилнији модел беби френдли, који је више ''мајка-френдли''!:)
 
Е да, интересантно је да код нас бебу, чим се роди, пре него што је окупају и пре него што јој среде пупак..прво ставе мами на груди, тако крваву и љигаву..:D .и кажу чак да беба треба одмах да повуче да сиса, још ту на порођајном столу....(моја деца нису:roll: )....
 
Иначе, донесу те на носилима, пребаце те у кревет...не можеш баш много да ходаш, тешко устајеш из кревета, а ја због сечења нисам могла да седим...
Оба пута сам се породила увече, донели су ме у собу око поноћи, а ујутру долазе сестре које ''запирају'' жене...
Први пут сам устала тек у току преподнева...

Други пут беба је споро излазила, имала сам јаке напоне и скроз су ми попуцали капилари по лицу и у очима.... стомак полуспао, сва измучена...Моја најбоља другарица која је у то време радила у болници дође да ме посети (још је била девојка, без деце)...и кад ме је видела тако сва се шокирала:''Шта је са тобом??? Што тако изгледаш???'' ......:lol:
''Па ништа'', рекох, ''само сам се породила пре неколико сати!'' :lol:
 
Boze, svasta. Moju bebu su umotale ko mumiju pa mi je doneli. I iznervirale me odmah. Videla sam nekoliko glava iznad mene sa glupavim kezovima: "A sad, majka, poljubite dete". Jest, ti ces da mi kazes sta cu da uradim! Uvek me je nervirala takva patetika. Nisam imala nikakav osecaj da treba da je poljubim. Samo sam je pomazila po obrazu, na opste njihovo zgrazanje.
 
pajamaca:
odvezu te na kolicima do sobe, ubace te u krevet.
posle nekog vremena, kako ko, ustaneš i švrćkaš se.

Ма , има жена које два сата после порођаја иду напоље да пуше, туширају се саме, шеткају...а има и оних које не могу да устану и килаве се данима....
Ја сам била негде између.
 
Fibi3:
Boze, svasta. Moju bebu su umotale ko mumiju pa mi je doneli. I iznervirale me odmah. Videla sam nekoliko glava iznad mene sa glupavim kezovima: "A sad, majka, poljubite dete". Jest, ti ces da mi kazes sta cu da uradim! Uvek me je nervirala takva patetika. Nisam imala nikakav osecaj da treba da je poljubim. Samo sam je pomazila po obrazu, na opste njihovo zgrazanje.

Ја се баш раписала на овој теми...(мушкарци о војсци - жене о порођају!:lol: )

На првом порођају, кад су ми ставили бебу на груди док сам била још на столу, ја сам лежала и неспретно је додиривала свугде по телу, по ногицама и прстићима....(нисам могла баш добро да је видим)...и сузе су ми саме ишле....
А сестре стале изнад мене и распилавиле се.''Јаооо, сузе радоснице!'''(Додуше, и јесу биле.) А онда ми кажу:''Не брините, сви прстићи су на броју!'' :roll: Оне су помислиле да пипам бебу по ногицама да бих пребројала да ли има све прсте!!!!:?
 
:D :D :D

Znas sta, ja nisam odmah dobila taj materinski osecaj, mislim dok sam bila u bolnici. Bila mi je i slatka, i nezna, malecka, ali jos uvek strano bice koje kao da je palo s neba. Posle je islo svojim tokom. Potrebno mi je bilo vreme da upoznam tu bebu. A posle sam totalno poludela za njom! :p
 
zauzeto:
Draga, sve ce biti ok, tako moras da razmisljas i tako ce i biti!
Da, celu trudnocu nisam razmisljala o porodjaju, sad vec da, ali ne preterano.Vise su to strahovi da sve prodje ok s bebom i tako...Evo vec dva jutra osecam blage bolove u donjem delu stomaka, izgleda da su to one rane kontrakcije koje krecu par nedelja ranije...Idem u Gradsku 9.12. da mi dr zakaze termin!Eh da, pocele su noge da mi oticu, do sad su to bile samo shake.Nije strasno, ali su blago otecene.Plus mi je ovde u stanu jako toplo!
 
dive:
sad me je berta podsetila. grozno mi je bilo i to kad me kontrakcije spopadnu i kad me najvise boli, a dr dodje pa bas tada gura ruku kako bi proverio koliko sam otvorena. i sad kad se prisetim ono secnuto mesto mi je skoro godinu dana, pa i duze posle pulsiralo - na promenu vremena, u fazi ciklusa...

E, a kazu i da su pregledi u toku porodjaja jako bolni???
 
Harmony:
Veruj mi da ti uopste nije potrebno da se raspravljas sa ljudima koji su se za to skolovali i trude se da sve urade kako treba. U trenucima kada treba da se koncentrisu da sve bude ok, treba da se ubedjujete oko necega sto uopste ne mozes da procenis. Samo ces stvoriti nepotrebnu nervozu! Ako treba secice te, ako ne, onda nece, ali to prepusti njima.
Mene su sekli, pa nisam imala bas bas bas nikakvih problema. Inace trenutak kada seku ili ako bude potrebe da ti buse vodenjak, ne boli ni malo. Drzi se! Kada je termin?

Ja prvo da zakazem termin za pravljenje bebe!! :)
Do pre nekog vremena to su bile daleke teme za mene. Desilo se odjednom da je proradio materinski instinkt, prosto ne verujem sta me je to snaslo da tako odjednom pocnem razmisljati o trudnoci i porodjaju, bebama...Sta ti je zensko. Ej do juce sam bila klince!

Nego kako izgleda ta rana od epi? Seku li te ka unutra, seku li citavu medjicu ili samo zid okrenut ka vagini. Vidi li se spolja?

Ima li veze sirina kukova sa tim kako ce porodjaj proci? (naravno postoji mnogo faktora od kojih to zavisi, al ovo me interesuje)
 
mene nisu stigli da secnu, pa sam se malo iscepala. ulaze i vicu: ne guraj, ne guraj! - vazi, zaustavi se ti kad pocne glavica da se vidi. na brzinu su se obukle i rekle: e sad moze. - tako, zacas je proslo, cim su mi rekli da mogu da ustanem ustala sam (mozda posle dva sata). inace imam siroke kukove, stvarno ne znam da li ima veze (ipak oseca se kao da se karlica siri tokom kontrakcija). mislim da je najbitnije kakav je prag bola, sto je potpuno individualno, nismo sve jednake kada su bolovi u pitanju
 
Moze neko da napise o trenucima POSLE porodjaja.....vidim neko je pomenuo tusiranje......Koliko vremenski traje izbacivanje materice, usivanje, kada se ide na tusiranje....sa onako razvaljenom karlicom se stoji ispod tusa?? Hocu li ja imati snage da to odradim stojecki?? Kako transportuju do sobe ide se na svojim nogama ili kako? Kada se prvi put hrani bebac....? Meni je sve vezano za porodjaj tolika enigma........a da ne pricam kako ja blage veze nemam nista o kontrakcijama, koliko traju, kako ih prepoznati....Treba da se porodim u aprilu....



Прво, лежиш 2 сата после порођаја током кога мораш да останеш будна, и притом те обилзазе неколико пута, провервају да ли крвариш, тиме што ти стистају стомак и то мало боли. Прворотке обавезно сецкају и ту се не питате ви. За мене су рекли да морају да ме сецну, јер је беба брзо ишла, па бих се сигурно поцепала. Само сечење не боли, јер је све то још "тазе", а ушивају са локалном. Сама инекција не боли, јесте мало непријатно, али боље да вас мало сецну него да се поцепате (лепо су рекле неке овде). Даље, то је врло кратак резић који може да види само ваш партнер и то ако загледа. Остане једва видљив ожиљак, али сам рез реагује на промену времена у наредних годину дана после порођаја. После јако ретко, онако мало жигне.
Сам чин ушивања не би требало дуго да траје,.
Постељицу извуку они, после порођаја и при том је ту сам доктор који проверава да ли је плацента цела, тј. да није остало нешто у материци (за то не знам да ли се некој десило). На стомак вам стављају хладне облоге, дају боцу за грчење материце и наредних 2, 3 дана ћете осећати (опет) контракције, које јесу болне али не као на самом порођају. И добро је да осетите те болове, значи да материца обавља свој задатак.
До собе вас воде или колицима на коме лежите или седите, зависи од случаја. Први пут сам лежала, други пут седела и то су ме питали тај други пут да ли желим да седим.
Већ после неколико сати, рецимо, 6 сати сам устала и прошетала, а врло брзо се и истуширала. Све зависи од тога колико сте способно да се крећете, није проблем ако можете, само не треба претеривати са врућом водом да се не би појачало крварење. За подој не знам, први пут су ми га донели сутрадан, после 24 часа, а други пут после неких 8 сати, зависи.
Ја нисам размишљала о контракцијама, али мислим да ћеш знати сигурно када дође до тога.
Што се тиче кукова и ширине, рецимо да има утицаја јер не би они џабе пред сам порођај мерили ширину кукова.
Мени су бебу, окупану после тога, прислонили на груди на тренутак, могла сам да бирам да ли ћу да је помазим или пољубим, и мислим да је то један иузетан тренутак и за маму и за бебу. А о подоју одмах после порођаја никад чула и стварно се чудим.
 

Back
Top