Sarti, Sitonija, Grcka?

isla sam u Sarti prosle godine i evo opet cu, pravo mesto za odmor, nije za neko ludovanje vec da cooliras. Prelepa plaza, nema guzve,mesto nije ni veliko ni malo - taman...Vise je za porodicno letovanje. Ima sve, od supermarketa do diskoteke i cene su vise nego pristojne...
 
Jel' ima jos neko neki predlog za hotel, vilu ili kucu u Sartiju i preko koje agencije?
Volela bih nesto blizu plaze, po mogucnosti sa pogledom na more i obavezno parkingom.
Ni bazen ne bi bio na odmet, al' nije neophodno.

Kakav je Sarti u poredjenju sa npr. Paralijom (u kojoj mi se ne svidja plaza, al' je mestasce OK zbog svih onih sadrzaja) ili eventualno u poredjenju sa mestascima na Tasosu (Limenas, Limenarija, Potos...koja imaju lepe plaze u okolini, ali nisu dovoljno urbana za moj ukus)? Zapravo, kojem od pobrojanih mesta Sarti najvise slici? Verujem da ima vas koji ste bili na svim pobrojanim lokacijama, pa cete znati da mi kazete.

Mislite li da je neko drugo mesto na Sitoniji bolje za bazu od Sartija? Mozda Vurvuru ili neko drugo mesto?
 
Ja idem vec godinama u Sarti pa da pomognem nekim odgovorima na neke nedoumice. Sarti je za porodice super. Ovog leta kad smo bili otvoren je novi hipermarket koji ima i u svim drugim mestima, onaj sa zutim znakom- ne znam kako se zove ali poznat je, ima ga i u Haniotiju i Marmarasu i stvarno ima svega. Mi idemo godinama u kucu Renia, ali nasi prijatelji su isli u Hrisulu i koliko znam zadovoljni su jer su i oni ponavljali...
 
Gradic manji i manje sadrzajan od pobrojanih...sta te briga kad ides kolima,i uvece nije zabranjeno da se skita.

Manje sadrzajan od Limenarije, Potosa, Limenasa...? Uh, moj muz ce poludeti. On stalno kuka da konacno izaberem neko urbano mesto, a ja pronalazim seoce za seocetom. OK, naravno da nije zabranjeno da se skita, al' ima li u blizini gde da se skita?
 
Ja sam letovala u Sartiju pre vise godina, mozda druge ili trece sezone kad su nasi poceli da ga rade, a bila sam i jednom u prolazu pre vise od 10 godina. Bila je primetna velika razlika - u broju kuca, ljudi sveukupno, ocigledno je da je to mesto koje postaje sve popularnije...i koje se razvija, ali zadrzava ono osnovno - divno mesto za odmor.
Sta znaci "skitati"? Moze da se skita po plazama, uvalama, prirodnim lepotama itd. - toga ima u izobilju (cela Sithonia vam je na raspolaganju); moze da se skita po arheoloskim nalazistima i muzejima - toga nema, crkvama - ima, prodavnicama - osim osnovnih potrepstina (hrana i razni rekviziti za plazu) - nema (ali Solun je blizu - pa ko voli nek izvoli), zabava - niz kafica na obali, predpostavljam da stepen zanimljivosti varira od sezone do sezone, disko klubovi i ostali "klubovi" - koliko je meni poznato ne bas preterano; dobrih restorana - bas koliko treba; giros na svakom koraku, super poslasticarnice i pekarice, baka koja na ulici pravi lokumadese ...Uvece zivahni centar, dugacko setaliste uz more,...
Urbano mesto - pa to bas i ne ide u kombinaciji mesta za odmor i mesta koje ima lepe plaze...To su Atina, Rodos na Rodosu, Heraklion na Kritu, Krf na Krfu, Fira na Santoriniju (zlatare, krznarske radnje, plus muzeji, crkve...)...
Zanimljivo mesto u kontinentu a blizu Sartija (vise prema Pirgadikiji) je Agios Nikolaos, pre vise od deset godina sam slucajno tamo navratila i ostalo mi je u secanju slatko mestsce sa mnoogo raznoraznih radnjica (i oprema za kola i kamp oprema i svasta jos...), restorana i zanimljive arhitekture...
Limearija je po mojim kriterijumima suvise urbana a Potos i Limenas imaju i vise nego dovoljno mesta za "skitnju".
Sarti nema pozoriste, koncertnu dvoranu, sportski stadion, veliki shooping centar, kockarnicu, marinu...mozda ima bioskop i nekakav sezonski lunapark. Ali zato ima svu silu vodenih sadrzaja - od iznajmljivana raznih rekvizita (skija, banana, camaca,...) pa sve do predivnih izleta brodom. Jedino iz Sartija se moze ici na taj celodnevni izlet brodom oko Athosa, a da nije u kombinaciji sa autobuskim prevozom (sa prvog prsta vas odvezu u Uranopoli, pa vas onda malo vozaju brodom i onda opet u autobus pa natrag).
Sarti jeste seoce, ali to je deo njegove cari.
 
Ajvan, HVALA na odgovoru. Puno mi znaci !!!

Shvatam sve sta hoces da kazes. Tesko je spojiti urban gradic i lepe plaze. To je gotovo nemoguca misija. Na zalost, moj suprug trazi nesto urbanije od Tasosa, jer je njemu na odmoru najcesce dosadno i ne voli mnogo da se izlezava na plazi, a meni su extra cisto more i lepe plaze na prvom mestu. Zato i kazem da bih volela da nadjem destinaciju koja bi barem donekle pomirila nasa interesovanja i zahteve.

Naravno, kad sam rekla da suprug preferira urbana mesta, nisam mislila da mesto mora da ima pozoriste, koncertne dvorane, operu i slicno, vec sam na umu imala odrediste malo (ili malo vise) bogatije sadrzajima od pomenutih tasoskih mesta. Znaci odrediste sa vecim izborom klubova, restorana, prodavnica...sa po nekim kulturnim ili istorijskim objektom (muzej, crkva, tvrdjava...)...vecim i uredjenim setalistem...Pomenuti Limenarija, Potos...i ostala mesta imaju jako oskudan nocni zivot, a i danju je sve mrtvo. Sastoje se od tri ulicice i setalista dugog 200-300 metara, sto je stvarno NISTA i zna da bude dosadno.
 
Mirarbi, ne zavidim ti. Tezak zadatak je pred tobom.
Ja sam sa porodicom letovala u Pefkariju, i posle svakog odlaska u Potos smo nanovo zakljucili da smo dobro izabrali jer je u Potosu suvise zivahno za nas ukus. Ali imam srecu da suprug i ja imamo priblizno isti ukus. Pri tom ni on ne voli da se izlezava na plazi, ali insistira na cistom moru i lepim plazama. Prosle godine smo bili u Skala Potamiji i mnogo, mnogo obilazili ostrvo, e -to je vec rado prihvatio. Ali mi smo opet radije birali prirodne lepote, puste uvale, pa cak i kontinentalne izlete i naravno arheoloske iskopine u Limenasu (u muzej smo uvek stizali suvise kasno - bilo nam je zao, tj. meni i detetu, da preskocimo kupanje). U Sartiju smo bili bez kola i to nas je mnogo sputavalo, ali dobro je sto ima par plazica (koje nise gradske) do kojih se moze stici i peske, pa nismo uvek morali na isto mesto da idemo. Nizu se cak tri uvale sve do nekakvog veceg zaliva sa sve malim dokom za camce/brodice, sto ti omogucava ne-urbanu setnju (citaj-blize planinerenju nego setnji). Sam sarti ima odmah u prvoj uvali dok za brodove sa kojima se ide na izlete (5 minuta hoda od centra). Sarti definitivno nema zvanican nocni zivot i to gradsko setaliste je mozda max 1 km dugacko, ali kolima mozete ici u Neos Marmaras, kazu ljudi da tamo ima "nocnog zivota", mada su i tu oprecna misljenja.
Miplaniramo ove godine odlazak u Sarti, planiramo izlete brodom (barem onaj oko Athosa), obilazak plaza (Orange beach, Kalamitzi, ...), nekih mesta (Vorvuru, a mozda i Agios Nikolaos..), mozda waterland, i cini mi se da od silnih dnevnih aktivnosti necemo imati ni snage ni zelje za nekim posebnim nocnim zivotom.
 
I meni je najlepse letovanje na Tasosu bilo pretproslog leta kada smo odseli u Pefkariju iz razloga sto smo sa terase imali direktan pogled na more i sto nam je, za moj ukus, odlicna plaza bila pred nosom. U Potos smo odlazili, ali nerado, jer je stvarno prevelika guzva, sto je i logicno kad se onoliko naroda sabije u te dve, tri ulicice. Mom suprugu se takodje svideo Pefkari, jer ni on nije ljubitelj guzve, ali mu je posle par dana dosadilo izlezavanje na plazi i falilo mu je da se negde proseta, procunja po prodavnicama, sedne u Internet kafe ili igraonicu... Otisao je par puta do Potosa, ali to ipak nije to. Nema u Potosu sadrzaja koji ga zanimaju, a i sve sto imaju moze da se obidje za sat vremena.

Znaci, ta varijanta, mestasce slicno Pefkariju (jos kad bi i smestaj bio uz plazu sa pogledom na more), ali da postoji neko urbanije i vece mesto u blizini, i te kako dolazi u obzir !!!

Moram jos da saznam kakvi su putevi od Sartija do tih vecih mesta i plaze Orange beach i ostalih, tj. da li je sve pristupacno, bezbedno za voznju i osvetljeno nocu. Ako informacije budu povoljne, mozda bih i izabrala Sarti za bazu, zasto da ne.
 
E,tvoj covek ce se smoriti u Sartiju.Putevi su dobri,mi smo na Halkidikiju presli silnu kilometrazu.Sto ga ne vodis u Kavalu,npr.ako se vec i dalje drzis tog blizeg dela Grcke
(da li cemo i mi i vi otici na taj Krf nekada...svake godine krenemo od njega pa odemo drugde:-D)
 
Veco, toliko si me slatko nasmejala ovim komentarom da ce se moj covek smoriti u Sartiju. Evo, jos uvek se kikocem. Sasava si stvarno.

Resenje je mozda na pomolu. Rece mi malopre: "Kupi mi lap-top pa cu ici gde god hoces." Mozda stvarno tako i uradim, pa mi konacno bude mirna glava. Neka gleda filmove, igra igrice i surfuje netom, dok se ja kupam, citam knjige ili izlezavam na plazi.
 
Moram da odreagujem na sledeće...
Kakav je Sarti u poredjenju... sa mestascima na Tasosu (Limenas, Limenarija, Potos...koja imaju lepe plaze u okolini, ali nisu dovoljno urbana za moj ukus)?
Takođe i...
... kad sam rekla da suprug preferira urbana mesta, nisam mislila da mesto mora da ima pozoriste, koncertne dvorane, operu i slicno, vec sam na umu imala odrediste malo (ili malo vise) bogatije sadrzajima od pomenutih tasoskih mesta. Znaci odrediste sa vecim izborom klubova, restorana, prodavnica...sa po nekim kulturnim ili istorijskim objektom (muzej, crkva, tvrdjava...)...vecim i uredjenim setalistem...Pomenuti Limenarija, Potos...i ostala mesta imaju jako oskudan nocni zivot, a i danju je sve mrtvo. Sastoje se od tri ulicice i setalista dugog 200-300 metara, sto je stvarno NISTA i zna da bude dosadno...
Znači na istoimenoj temi, Tasos ćemo da hvalimo i pričamo o njemu sve u superlativu, a na nekoj drugoj temi ćemo da ga pljujemo i blatimo! Vrlo interesantno! :???:
 
Znači na istoimenoj temi, Tasos ćemo da hvalimo i pričamo o njemu sve u superlativu, a na nekoj drugoj temi ćemo da ga pljujemo i blatimo! Vrlo interesantno!

Iznosenje licnih utisaka i realnih cinjenica nije blacenje. Da si malo pomnije pratio temu o Tasosu video bi da sam i tamo, sve ovo sto navodis, vise puta napisala. Citiram svoj post od 01.09.2006. godine:

Zbog svih vas koji cete citati nase izvestaje, a koji nikada niste bili na ovom ostrvu, jos jednom napominjem, da je Tasos idealna destinacija za ljubitelje prirode, cistog i prozirnog mora i pejzaza koji oduzimaju dah.

Oni koji vole urbaniju sredinu, arhitekturu, kulturno-istorijske sadrzaje, lud nocni zivot i provod, TREBA DA GA ZAOBIDJU.

Ako nisi primetio, maksimalno se trudim da u svojim opisima budem, pre svega, REALNA, tako da oni koji citaju moje putopise mogu lako da zakljuce da li predlozena destinacija odgovara njihovim afinitetima ili ne.

To sto isticem da Tasos nije urban i nema bogat nocni zivot, ne znaci da nije lep. Upravo je u toj nedirnutosti njegove prirode i iskonskoj lepoti sva njegova draz i zbog toga cu ga uvek voleti i rado se vracati tamo.

Uostalom, koji si ti faktor na forumu da se ja tebi stalno pravdam zbog necega i to ni kriva, ni duzna. Ako osim stalnih napada na mene nemas nista lepse da napises BOLJE CUTI i pokri se tim novinama preko glave.
 
I meni je najlepse letovanje na Tasosu bilo pretproslog leta kada smo odseli u Pefkariju iz razloga sto smo sa terase imali direktan pogled na more i sto nam je, za moj ukus, odlicna plaza bila pred nosom. U Potos smo odlazili, ali nerado, jer je stvarno prevelika guzva, sto je i logicno kad se onoliko naroda sabije u te dve, tri ulicice. Mom suprugu se takodje svideo Pefkari, jer ni on nije ljubitelj guzve, ali mu je posle par dana dosadilo izlezavanje na plazi i falilo mu je da se negde proseta, procunja po prodavnicama, sedne u Internet kafe ili igraonicu... Otisao je par puta do Potosa, ali to ipak nije to. Nema u Potosu sadrzaja koji ga zanimaju, a i sve sto imaju moze da se obidje za sat vremena.

Znaci, ta varijanta, mestasce slicno Pefkariju (jos kad bi i smestaj bio uz plazu sa pogledom na more), ali da postoji neko urbanije i vece mesto u blizini, i te kako dolazi u obzir !!!

Moram jos da saznam kakvi su putevi od Sartija do tih vecih mesta i plaze Orange beach i ostalih, tj. da li je sve pristupacno, bezbedno za voznju i osvetljeno nocu. Ako informacije budu povoljne, mozda bih i izabrala Sarti za bazu, zasto da ne.

to što tražiš jednostavno...nema. ne može i urbano i pogled na more i da nema gužve :(. jedin grad koji sam video da ima pristojnu plažu je recimo, rodos...krf je uopšte nema, kao ni hania...retimno, recimo ima plažu, ali je prilično natrpana jer su hoteli načičkani uz nju.
ako si u gradu, mora da bude gužve, a ako se mrdneš van grada, sadržaja je manje.
možda bi neos marmaras bio dobra ideja - koliko sam mogao da zaključim, nema vetra, ima dve pristojne plaže, a najveće je mesto na sitoniji. s druge strane, sarti i lepe plaže istočne obale sitonije su blizu...
u svakom slučaju, ako idete kolima, a ne mrzi vas da se vozite, ja bi vam uvek preporučio krf: i grad (priča za sebe), i priroda, zelenilo, blage noći (juni i septembar), akvapark, ahileon, srpska kuća, dve tvrđave, stari grad...

pozdrav
 
ako neko sazna cim Magic objavi cene molim vas da mi javi,stalno nesto odlazu,cas jedan ponedeljak pa drugi a ne volim da ih zovem stalno.Njihove cene za 2007.su povoljnije od Astre.Astra naplacuje po osobi a Magic po apartmanu
 
Odgovor za Mirarbi...Kao sto svi i kazu uzmi CD Astra Travela i videces kako je i da li ti odgovara. Ja mogu samo da kazem da je cd realan posto sam u Sartiju bila. Agenciju preporucujem takodje, a za kucu ne znam sta da ti kazem, ne znam ih bas sve a i zavisi sta ti treba? Kao bazu bih ipak preporucila sarti jer je blizu orange beach, havana i ostale dobre plaze. Vurvuru jeste lep ali ipak je odatle uvek bar 20 km do neke bas dobre plaze, a od Sartija ima neverovatnih na samo 5km
 
Odgovor za Mirarbi...Kao sto svi i kazu uzmi CD Astra Travela i videces kako je i da li ti odgovara. Ja mogu samo da kazem da je cd realan posto sam u Sartiju bila.

Hvala na odgovoru i tebi i ostalim forumasima. Vec sam narucila Astrin DVD o Sitoniji, pa cekam da mi stigne. Magic-ov DVD sam nasla i odgledala juce. Dosta toga me je impresioniralo, a dosta i razocaralo. Pogledacu i taj drugi DVD, pa odluciti. U svakom slucaju, zbog Orange beach-a vredi makar jednom u zivotu otici na Sitoniju, a sigurna sam da bi me jos po koja plaza isto tako impresionirala.
 

Back
Top