demografska politika

kakootici

Početnik
Poruka
19
jASNO da ovu temu svi politichari u srbiji zaobilaze u shirokom luku. oni su tu da vas lazhu i prichaju gluposti koje ce se vama svideti a neznam kome bi se pozhelelo da zhivi u penzionerskom sistemu i drushtvu shto srbija vec na velika vrata postaje. najblizhi materiji je chini mi se bio smeshni cheda kada je mogu da se zakunem jednom rekao da oni neche da vam kazhu istinu.

mATEMATIKA chista, brojke su neumoljive shinko.
najmatoriji milionski grad na svetu srbija je na drugom mestu po demografskoj starosti stanovnishta odma iza japana. medjutim zemlja japanaca je vec preduzela mere sto se toga tiche tu su stvari dijametralno suprotne sa poznatom nam situacijom. japan je najrazvijenije drustvo na svetu sa najvecim standardom na svetu vecina stvari naj i u superlativu(i btw japanke su bash dobre)... sad uzrok i posledica toga je da ljudi rade po 14h dnevno imaju kintu odmore provode po celom svetu i nemaju vremena za decu(ili su opet btw japanci u pitanju :D)... naravno ima se mozhe se za celu planetu ali se vracaju u japan. i naravno ne treba se brinuti za japan naci ce oni najbolje reshenje pametni su to ljudi.

sHTA vi mislite?
 
Ljudi u Srbiji su nesrecni i zato nemaju decu.
Mislim da je ovo najkraci odgovor koji obuhvata sve elemente problema.

Koliko se secam iz prica moje sestre, nije da se nista ne cini da bi se podstakao natalitet... medjutim, ali to je sve jako siromasno i neefikasno. Sto se tice japanaca... doci ce im glave ta opsednutost tehnologijom i ne-zivotom... Ali oni su potpuno zbunjeni od drugog svetskog rata... i mrzi me da pisem o tome, nisam neki expert za Japan, procitala sam neke knjige, ali ne bih da dajem hrabre izjave.
 
KRAGUJEVAC - U Srbiji se na jedno rađanje izvrše 5 abortusa, a svaka žena u Srbiji u proseku rodi manje od jednog deteta. Ove alarmantne podatke nedavno je izneo prof. dr Dragan Bataveljić, potpredsednik pokreta ”Opstanak„ i član Gradskog veća grada Kragujevca.
- Samo četvrto dete može da obnovi ostarelu populaciju u Srbiji. Tek četvrto dete bi za nekih od 10 do 20 godina postiglo prostu reprodukciju stanovništva u Srbiji. Postoje opštine u kojima u poslednje dve decenije nije rođeno nijedno dete i one u kojima na 16 sahrana dođu tek dva rođenja - kaže Batavljić i dodaje da se ”Opstanak„ zalaže i za priznavanje materinstva kao radnog staža za majke sa četvoro i više dece.
”Opstanak„ predlaže i uvođenje posebnog poreza za neoženjene i neudate, kao i ukidanje poreza na dečju obuću i odeću, hranu, školske knjige i pribor. Pokret nastoji i da svi bračni parovi koji ne mogu da imaju potomstvo od države dobiju mogućnost za besplatno lečenje steriliteta. Takvih bračnih parova u Srbiji je oko 20 procenata.
zNATE li kako je npr J.Koreja reshila problem nataliteta ? otkupom nezheljene dece. shto che znachiti da drzhava od onih koji ne zhele svoju decu tu decu $kintom kupi od roditelja i uz njihov pristanak na odricanje te dece koju che drzhava da odgaji kao decu bez roditelja

sHTA zasluzhuje drzhava uz chije se aminovanje godishnje pobije nekoliko stotina hiljada nerodjene dece?
a i sledovanje po zasluzi je neminovno
 
demografsko stanje je kompleksan problem za koji nema jednostavnih resenja. niti postoji univerzalan lek. ako je kinezima "pomogao" mao rekavsi da je samo velika nacija jaka nacija - a ljudi to bukvalno shvatise... negde drugde to ne pomaze.

interesantno je to sto siromasne zemlje najcesce imaju, sto se demografije tice - takozvane demografske piramide sa najvise najmladjih, pa onda sto su stariji to ih ima manje, (tako da se dobija oblik trougla) dok razvijene zemlje taj isti grafikon imaju u obliku balona. usko dno (malo najmladjih) a "naduvan" vrh - prvi znak populacije koja stari. svim zainteresovanim predlazem da izgoogle-aiju na google images demographic pyramid za Bangladesh a onda za Sweden ili tako nesto - da bi videli razliku.

u nasem slucaju je interesantno to da bez obzira sto nismo bogati, imamo populaciju koja stari. e sad, da li se to prevazilazi boljim standardom - mislim da ne. oni koji hoce da imaju decu ce je imati, oni koji nece ce sa povecanjem standarda to usmeriti na neka druga zadovoljstva. znaci, da bi verovatno trebalo podsticati upravo radjanje dece i njihovo zbrinjavanje. naravno i za to treba para, a pitanje je sta su zapravo prioriteti jedne zemlje u domenu njenog fizickog opstanka.

na kraju krajeva, to je isto priroda. ako nismo u stanju da se razmnozavamo i da sacuvamo svoj genetski kod - mozda se i o nama pojavi na discovery-ju ona kratka emisijica o izgubljenim jezicima/narodima od kojih je na celoj planeti ostalo svega po nekoliko hiljada pripadnika.
 

Back
Top