Australia,Velika Britanija,Holandija

Cao!
Ono sto ti ja za pocetak savetujem je da ako planiras da studiras u inostranstvu debelo pripremis svoje zivce, jer ce u narednih par godina mnogi na njima da sviraju.
Ja zivim u Amsterdamu nesto manje od godinu dana.Pre toga sam studirala u Beogradu i na to gledam kao mozda i najstresnije godine u svom zivotu.Generalno tako gledam na ceo svoj zivot koji sam dole zivela.Tako da ako se osecas samo delic onoga kako sam ti ja sad to opisala onda je definitivno vreme da nesto uradis.
Dakle, prvo obidji sve web strane koje su vezane za univerzitete u Evropi, naravno obavezno pogledaj na cene, manje vise to je najvaznjije.Drugo, pogledaj otprilike koliko procedura moze da traje.Ono vreme koje je tamo oznaceno kao najduze, e pa dodaj makar jos pola toliko, jer sreca tvoja pa dolazis iz Srbije!
Ako te bas Amsterdam zanima( a tako je manje vise u celoj Holandiji, a mislim i Belgiji) idi na www.uva.nl
Tamo ces naci program za strance koji je u odnosu na ostale univrezitete u Evropi manje vise jeftin oko € 3000 godisnje.Ako ces da studiras na Holandskom to je oko € 1400.Da bi imala tu privilegiju moras da odvojis jos najmanje godinu dana svog zivota, u najboljem slucaju!
I onda procedura ima 5 delova.Kada im posaljes mail i kazes da hoces ovde da studiras oni ti prvo posalju brosuru.Pa onda dobijes preliminarni broj koji ti nista ne znaci ako ne polozis TOEFL! Dakle to je manje vise 90% drugi uslov da odes bilo gde van Srbije.To u Beogradu kosta oko 150 dolara ako se ja dobro secam i treba ti jedno 2,3 meseca da se dobro spremis + najmanje 7 nedelja da dobijes rezultat.Zatim te Uva obavesti da su dobili tvoj (pozitivan) rezultat i onda dobijes prijavu koju uplatis € 100 i posaljes svoja dokumenta. Za 6 nedelja ti odgovore sta je komisija odlucila. U principu ako si studirala nesto u Srbiji primice te bez problema.Posle toga dolazi najbolniji deo, a to je cekanje vize.To je naime posebna MVV viza koja se najmanje ceka 6 meseci. Po novom Holandskom( mozda je gramaticka greska ne znam tacno, mnogo toga se vise ne secam) zakonu je to 3 meseca, ali su to sve lazi.Dakle narednih 6 meseci sedi kuci i svakog ponedeljka ili koji vec drugi dan izaberes zovi ambasadu u nadi da je tvoja viza stigla ( a koja naravno nije). I tako ce se jednog dana neko od njih javiti i reci ti kako mozes da pokupis vizu.
Onda idu cestitke i pozdravi i ako ti se na putu place, onda zali Boze svog vremena i truda da odes u inostranstvo. Bolje ostavi kofere i reci: "Srbijo moja najvise te volim". Zao mi je sto ovako sarkasticno zvucim ali se na zalost tako i osecam iako je sve moje tamo.Vecina ljudi ovde se tako i oseca.
Kada stignes ovde, prvo pravilo je da odes u policiju.Onda ima neke papire saljes pa ti onda oni traze jedno 15 zahteva koji su abnormalni ukljucujusi i ogromnu svotu novca u HOLANDSKOJ banci, mada moze to da se zamaze bez problema ...i tako...Ta procedura traje oko 3 meseca a za to vreme bez odredjene vize ne mozes u Srbiju. I kada dobijes to parce plastike koje kosta € 430, ne mozes vise nista.Po zakonu mozes da radis ako imas dozvolu, a dozvolu je skoro ne moguce dobiti. Ako imas srece naci ces posao, ali i to tesko ide. Meni je trebalo 3/4 meseca INTENZIVNOG trazenja. Dalje, treba ti stan, sto je jako tesko naci i kosta oko € 300 mesecno, pa hrana i ostalo.
Sto se fakulteta tice za sad ne deluje preterano tesko osim sto profesor prica na Holandskom, knjiga ti je na Engleskom, a na ispitu (na Holandskom) se ne tolerisu stamparske ni gramaticke greske.Pa ti prevodi sa Engleskog na Holandski.
Zatim, zlatno pravilo : "Sto vise Srba poznajes imas vise problema!" Zvuci blesavo, ali je to istina!
I sta jos da ti kazem, ja sam srecna ovde. DA NE UREKNEM! Evo pomeram se sa mesta. Makar za sada. Moj zivot je skola, posao i kuca. Nisam ni jednu Amsterdamsku diskoteku videla, a od restorana mi je muka i nemam neku zelju da izadjem i neobavezno pijuckam pice. Zivim sa deckom i imamo jos par prijatelja. To znaci da te ljude vidis jednom u 2,3 nedelje i da ih cujes jednom u 10tak dana. Nama to ne smeta (za sad), ali da li si ti spremna na takav zivot?
Puno te pozdravljam i zelim ti sve najbolje.Ako ti nesto zatreba, javi se.
Pozdrav iz Amsterdama,
Duska

P.S. Izvinjavam se za sve gramaticke i stamparske greske, ali posle godinu dana skole Holandskog jezika vise ne govorim ni jedan ispravno.
 

Back
Top